17.6.2024 | Svátek má Adolf


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jakub S. 22.5.2008 19:27

Jenom, pane autore... myslím, že jste se mohl - měl zmínit

o velkém článku o AE v National Geographic... přece nechcete tvrdit, že jste jej neměl k ruce...?

ajvn 22.5.2008 19:20

Díky

U mě možná kdysi Halliburton vyvolal cestovní mánii. Občas jsem na něj pak  při cestách vzpomínal - bouřka na vrcholku pohoří Olympu:-), v Taj Mahalu jsem přemýšlel jak obelstít strážce a přespat  ... (nakonec mě ještě před uzavřením  vyhnali komáři:-)). Autotovi článku děkuji, jdu si pro knížku a chvilku budu snít

Jakub S. 22.5.2008 19:19

To je vynikající přirovnání!

Oslnivý postřeh. Gratuluju!

Dodatek autora 22.5.2008 19:05

Earhartová v dokumentárním filmu

Teď si vzpomínám, že před asi deseti lety vyrobili v Anglii televizní dokument "Amélie Earhatová a George Putnam" (1997, asi 26 minut). Sice to náleží do seriálu Velké lásky slavných, nicméně to je pouze formální nálepka a Amélie tam pózuje hlavně s letadly. Vypadá jako dost tvrdá žena, abych tak řekl. Možná bych si tak představoval Pipi od Astrid Lingrenové, kdyby dospěla. Ale není to přesné připrovnání... Mám ten krátký film dokonce nahraný. Ivo F. 

A.S. Pergill 22.5.2008 18:47

Haliburtonovy knížky

jsem četl od mala a dodnes je mám velice rád.

Moudra Hlava 23.5.2008 18:32

Re: Haliburtonovy knížky

Překládala je Olu Kořánová, roz. Hausmanová (1905-1975).

kritik 22.5.2008 14:49

autor - znalec cestovatelů

by měl znát i zeměpis - tvrdit, že  (Halliburton) zkusil žít na Robinsonově ostrově, ale nechal se uvěznit i na nedalekých Ďábelských ostrovech  moc nehraje s mapou světa.

jk 22.5.2008 15:47

Re: autor - znalec cestovatelů

 Taky mám pocit, že uvedené ostrovy leží na opačných stranách jihoamerického subkontinentu, a tudíž každé v jiném oceánu.

IVO 22.5.2008 18:40

O tom asi napíšu článek...

... jelikož v tiutulu prvního vydání Robinsona se uvádí, že ostrov byl "v deltě řeky Orinoko". V Pacifiku žil Alexandr Selkirk považovaný (skoro určitě mylně) za reálný vzor Robinsona.

záhadolog 22.5.2008 14:14

Třetí zmizení

Tím byl můj strýc, který coby restaurační pingl šmelil po válce se vším možným podle slov mojí matky především kšefty s Unrou i přes hranice státu. Faktem zůstává, že od té doby o něm není vidu ani slechu. Nenachází se snad v osmé dimenzi nadsvěta?

Jura Jurax 22.5.2008 13:01

Poznámky

Ten výškový rekord Amelie Earhartové se týkal vírníku (autogyra či autogira, jak libo), což není vrtulník - ten v oné době ještě jaksi fyzicky neexistoval.

legendy o bermudském trojúhelníku - situované ovšem do Atlantiku - zde úklep; má být Pacifiku

Uměla přece hladce přistát i na hladině moře - no, s pozemním letounem se to ne vždy povede, natož hladce ;-)

jk 22.5.2008 13:54

Re: Poznámky

 Amélie zmizela nad Pacifikem, kdežto legendy o bermudském trojúhelníku jsou situovány do Atlantiku. Není to úklep, je to správně.

Jura Jurax 22.5.2008 17:11

Re: Re: Poznámky

No, tak pardon - ono se to dá číst i obráceně - že zde je legenda situována pro změnu do Pacifiku ...  proto můj dojem úklepu ... ;-)

Autor článku 22.5.2008 19:27

Re: Poznámky

Tak já si to dostudoval a ruský konstruktér Sikorsky žijící ale ve Státech opravdu zkonstruoval ryzí helikoptéru až roku 1937. Název vrtulník se někdy používá i pro vírníky, ale to jsem stejně nevěděl.

Mejla 22.5.2008 11:26

Zajímavý příspěvek. Tito dobrodruzi v sobě údajně mají gen nutící je riskovat a jímž disponuje bohužel i rodina Kennedyů s vysokou úmrtností

v předčasném věku.

historická paralela 22.5.2008 14:20

Re: Zajímavý příspěvek. Tito dobrodruzi v sobě údajně mají gen nutící je riskovat a jímž disponuje bohužel i rodina Kennedyů s vysokou úmrtností

Lord Churchill zase trpěl churchillovským syndromem, ato ráno půl lahve whisky na probuzení, k tomu několik cubaňos doutníků, v poledne druhou polovinu lahve na odehnání dprese, opět několik doutníků a večer to samé na dobrý spánek.   

jk 22.5.2008 15:53

Re: Re: Zajímavý příspěvek. Tito dobrodruzi v sobě údajně mají gen nutící je riskovat a jímž disponuje bohužel i rodina Kennedyů s vysokou úmrtností

  A pauzy mezi těmi whiskami prokládal šampaňským a k tomu se nezřízeně přežíral. A dožil se devadesátky. Ach jo, proč já nemám taky takovou nemoc.

Jirka1 22.5.2008 17:21

Re: Re: Re: Zajímavý příspěvek. Tito dobrodruzi v sobě údajně mají gen nutící je riskovat a jímž disponuje bohužel i rodina Kennedyů s vysokou úmrtností

Na takovou nemoc je potřeba být bohatým šlechticem. Normální člověk by se touto nemocí rychle zruinoval :-)

IF 22.5.2008 18:50

Re: Re: Re: Re: Zajímavý příspěvek. Tito dobrodruzi v sobě údajně mají gen nutící je riskovat a jímž disponuje bohužel i rodina Kennedyů s vysokou úmrtností

Mám dojem, že nedávno vyšla nějaká (zajímavá) knížka sestavená v podstatě jenom z klepů o Winstonovi a jeho výstředností... : -) I. 

zet 22.5.2008 10:21

Neznámy Halliburton

Pred zhruba 10-15 rokmi jeden slovenský novinár spomínal v SRo zaujímavé stretnutie s jednou americkou študentkou žurnalistiky, ktorú šokoval faktom, že poznal meno a práce Richarda Halliburtona, o ktorom zmienená slečna písala , tuším, že záverečnú prácu. V USA objavovala nový svetadiel a nemohla pochopiť, ako to, že v Európe ho poznajú. V USA sa spomienka na neho dokonale vytratila.

Ako osemročný som v otcovej knižnici našiel "Lietajúci pokrovec" a bol som stratený. Naposledy ma potešilo vydavateľstvo ODEON v edícii Klub čtenářu, ale to ešte za komančov. Škoda, že dnes už to nikto neopakuje.

Ďakujem za vyvolanie milej spomienky, pán Fencl. Pôjdem asi pohľadať do zadných radov mojej knižnice:-)R^

Jakub S. 22.5.2008 19:26

No tak to je šok pro mne - že US mohly klíďopíďo zapomenout

na takového investigativního žurnalistu, brilantního psavce, věčného kluka atd.!

A.D. 22.5.2008 10:04

Amélie je přece hibernovaná v delta kvadrantu! :-)

Tam ji unesli mimozemšťani a zmrazená tam čeká, až ji za 300 let vysvobodí posádka Voaygeru :-)))

zet 22.5.2008 10:52

Re: Amélie je přece hibernovaná v delta kvadrantu! :-)

Veľmi správne, pán Fencl má dosť značné faktografické medzery (ale, predsa len, nebola to posádka Enterprise z Novej generácie? Nejak sa mi v tej súvislosti pripomína Jonathan Frakes. Ale možno trpím tým, čo vyčítam Fenclovi:-P)

Sensei 22.5.2008 11:18

Re: Re: Amélie je přece hibernovaná v delta kvadrantu! :-)

Voyager, 2.serie, ... uz ji obzivili a zustala se svym navigatorem v delta kvadrantu. Jo a tam se doznala, ze to mel bejt spionazni let :)

zet 22.5.2008 15:56

Re: Re: Re: Amélie je přece hibernovaná v delta kvadrantu! :-)

Beriem späť a sypem si na hlavu všetko, čo mám pod rukou! Prehrabal som sa v páskach - máte pravdu ako obyčajne. Idem do Baumaxu, majú tam gingkové (jinanové?) kríčky, napasiem sa, je to vraj dobré na pamäť:-)

Marek V 22.5.2008 8:18

ahoj Ivo

díky za článek, jako malej jsem měl rád Haliburtonovo knihy. O putování po Evropě, v Hanibalových stopách nebo i v Africe a i Mexiku na Yucatánu, kde skákal do obětní jámy v Chitzen Itzá. Ten motiv jsem použil jednou i ve své básni.

Ivo Fencl 22.5.2008 8:57

Re: ahoj Ivo

Čau. Taky jsem to četl, i když ne všechno. Nijak se tam nevykecává.

Reportáž o Chitzen Itzá je napsaná moc dobře. Jindy autor netají plány, ale tady do poslední chvíle netušíš (že jo!), že skočí. Já byl jako kluk v šoku.

V 22.5.2008 7:03

tak dlouho se chodi se dzbanem pro vodu...

osobne verim v proste zahynuti, Eberhartova nejspis byla dezorientovana a nakonec ve spatne viditelnosti spadla do oceanu aniz se nejspis pokusila o pristani na nem, proste letela tak nizko aniz to tusila, Haliburton nejspis prohral boj s bouri a jeho dzunka se potopila a on se zakratko ve vlnach taky utopil, nic zahadneho bych v tom nehledal

R 22.5.2008 11:36

Re: tak dlouho se chodi se dzbanem pro vodu...

Nejspíš to tak bylo. Nicméně pro zastánce záhad uvádím další verzi. V té době japonci už připravovali svou expanzi a podle některých domněnek na některých ostrovech v Tichomoří tajně odposlouchávali radioprovoz. Na odposlech to tehdy musely být velké nápadné antény, které se sice umístěním někde do vnitrozemí ostrovů daly schovat před pohledy z moře, ale před pohledy ze vzduchu rozhodně ne. Letadlo, které se náhodou nad tyto antény dostalo, mohlo být ve vší tajnosti zlikvidováno.

Josef 22.5.2008 4:18

Snadne cestovani !

Tak ja jsem od toho Halliburtona precetl asi dve knihy. Jedna byla o evropskych cestach ( carcassone) a druha o plavbe kolem jihovychodni Asie, navsteva Indie, Ankgor Watu, Vladivostoku, bolsevickeho shromazdeni atd. Nazvy knih si jiz bohuzel nepamatuji! Ceho jsem si ale vsiml bylo, ze vsude mel neomezene financni prostredky, a protekce, a doporuceni od znamych osobnosti a ambasadoru, byl casto doprovazen celou partou nosicu a pruvodci, kdyz nekam dorazil, tak si jej jine osobnosti zvali na recepce atd. Nikdy se nezminil o sve rodine, ale vypadalo to na synka z nejake bohate senatorske rodiny. O te Emilii Erhartove jsem slysel jen jedine. Ze pry to nebyla valna pilotka a ze do historie se zapsala az tim jejim zahadnym zmizenim. Nebyt te jeji tragedie, tak by pry zustala neznama .