18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

NĚMECKO: Zelený balíček v rudočerném provedení

V pátek představila německá vláda svoje další plány na ochranu klimatu. Zelení a aktivisté jsou rozzuřeni: podle nich jde o naprosto nedostatečná opatření.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kopis 23.9.2019 10:43

A ty biliony vyhozené oknem na ekonesmysly při pouhém 9% podílu Evropy na celosvětovém znečištění vám nepřipadají zbytečné? Já vím, ve vašem případě je pro ovzduší škodlivé i sázení stromů, protože to stojí peníze, čímž se mnohé vysvětluje!

P. Rada 23.9.2019 10:41

Pochybovat o mé svébytnosti můžete - jak "tlampač".

J. Anděl 23.9.2019 10:35

Což o to, zatepluje se skutečně ostošest. My taky nedávno zateplili dokonce chatu. Ovoce na sídlištích je taky dobré. A chápu resp. dovedu si sám představit ještě celou řadu věcí a tyto nejsou nijak odpudivé. Třeba solární panely na střechách a bočních stěnách (těch bez oken) paneláků mi zní lépe, než panely na louce.

Nemohu proti takovým aktivitám vůbec nic namítat. Stačí to ale k odvrácení třetihor, rozvratu způsobeného masivní migrací, válkám a hladomoru?

Motivace k tvořivosti člověka je totiž křehká.

P. Rada 23.9.2019 10:32

A to by jste se chtěl v českém dolíku vyrabovaném za socialismu od surovin čímsi virtuálním opevnit?

Nebo raději hned zas přidružit k surovinově doposud bohatému ale i surovému východnímu prý-bratru?

P. Rada 23.9.2019 10:28

Takové příklady existují a právě na západ od našich hranic je možné je prakticky spatřit - vyzkoušet.

Třeba zateplování budov a úpravy jejich vybavení do stavu energeticky pasivních se děje mnohde kolem a místy i u nás. Spolu s tím klesají výdaje na vytápění i imise. (Zároven ale zisky uhlobaronů, teplobaronů...) I na městských sídlištích by tak mohlo dozrávat relativně čisté ovoce ... Takto by mohla vzniknout města pro život, kde by bylo možné místně rozvíjet i rekreaci, kulturu s minimem nároků na cestování.

Záměrem "kechlibarů" je ale rozrůstání praktické ekologické aktivity, včetně začlenění člověka do proudu života v širším okolí co možná nevidět a když už, tak oproti růstu zisku na osobním kontu obtížněji hodnotitelnou celkovou ekologičnost poplivávat.

J. Nový 23.9.2019 10:25

Já si naopak myslím, že výroba elketrické energie a zajištění co největší energetické samostatnosti rozhodně patří mezi potřebné a efektivní počiny.

J. Nový 23.9.2019 10:23

Žvaníte vy! Lidé měli vždy strach z nacistů, komoušů nebo ekoteroristů a ještě větší z těch, kteří se k nim ochotně připojovali a tupě přebíraly jeich myšlenky o "nastolení dobra". To jste přesně vy.

Vy nechcete vidět, že od dob komoušů se v ekologii k lepšímu zěmnilo spousta věcí (voda v řekách, spaliny z komínů továren, elektráren a aut)

Zároveň nechcete vidět, protože to není "politicky korektní" že největší mírou se na zněčišťování rozhodně nepodílí Evropa, ale je to Asie a Afrika a to i mírou velkého přelidňování (ovšem toto je pro média tabu).

Jinak co se týká naší listopadové revoluce, ta byla umožněna stejně jako v jiných soc. státech tím, že byla de facto povolena tehdejším Sovětským svazem - Gorbačovem, který odmítl jakoukoliv vojenskou pomoc představitelům těchto států (Polsko, ČSSR, Maďarsko). Ta "revoluce" byla změna, která poté logicky proběhla.

A vy, pokud máte pocit, že něco dlužíte celému světu, klidně mu to zaplaťe, ale netahejte do toho nás, ostatní občany ČR

A. Alda 23.9.2019 10:22

Je třeba nakoupit zbraně a střelivo.

A. Alda 23.9.2019 10:18

Co je to "hochrát"?

M. Valenta 23.9.2019 10:18

Máte pravdu PROGRESIVNÍ myšlení se u českých ""traktoristů" neprosazují ( zatím). Snad je to v rámci taktiky pře útokem. Úzce související je s tímto stavem je i vaše konstatování v odstavci č. 2. So geht das.

A. Alda 23.9.2019 10:17

Pokud urychleně nevystoupíme z EU, toto šílenství nás sežere taky.

S Evropským svazem jak s jedovatým plazem!

V. Novák 23.9.2019 10:12

Ovšem věci užitečné (jako JE) se v dohledné době zaplatí, zatímco věci neužitečné ani náhodou.

P. Han 23.9.2019 10:12

To dítko je pouhý tlampač. Stejně jako vy.

J. Chaloupka 23.9.2019 10:08

Divné je, že nedemonstrují např. v Pekingu, kde je ovzduší pod psa. A mají tzv. plakáty v angličtině. Asi aby rozuměli zahraniční takénovináři.

J. Chaloupka 23.9.2019 10:06

Prostě dorostla další generace, která nezažila revoluci, tak ji musí mít. Ostatně soudím, že to skončí jako revolta v r. 1968. Ono se marně neříká mladí revolucionáři, staří hochráti. Prostě to musíme vydržet. A tzv. novináři již dávno nepřinášejí novinky, ale jsou to prodavači emocí a prodávají, dokud někdo kupuje. Takže straší a straší, ono se marně neprodává špatné zboží.

P. Rada 23.9.2019 10:05

Užitečnost toho či onoho se v úplnosti projevuje až s odstupem času. Konkrétněji zatím ani pro jednu jaderku nemáme postaveno trvalé úložiště vyhořelého paliva a jeho investiční odhad přitom roste rychleji jak hodnota peněz na jaderném účtu. Bilance nejspíš dopadne až na generace další - kdežto ta naše má zajištěno momentální pohodlí a plánuje si pomník na cca 400tis let.

Už dnes přitom známe pro užitečnost doslova životně klíčové měřítko. Tím je pokles entropie systému jako projev jeho životaschopnosti. S tohoto pohledu je vytváření nerecyklovatelných toků surovin v uzavřeném planetárním systému tou nejstupidnější cestou.

J. Anděl 23.9.2019 9:55

Jak si představujete, pane Rado, že může rozum tento temný scénář zmírnit? Jinými slovy jak bude vypadat planeta za padesát let v jen mírně temném scénáři?

Já jestli to stojí za tu námahu. Zda vidíte něco, na co by se šlo těšit. Jestli není prostě lepší koupit si zásobu silných uspávacích léků a kyanidu.

P. Rada 23.9.2019 9:53

Jste další co se rádobysebevědomě popasovává s dítkem které s odvahou dospělého začalo v loni po požárech švédských lesů protestovat proti lidské nečinnosti a zbabělosti představitelů parlamentu.

Kdo se analogicky G. postavil lhostejnosti našich úřadů vůči už několik let panujícímu suchu a plošnému odumírání našich lesů?!

Zbaběle se mnozí dospělí češi také chovali až do listopadové sametové revoluce kterou analogicky nastolila nejmladší generace. V zápětí ale paradoxně poklesly imise československa jak nikdy v historii a zároven se začala zlepšovat ekonomická situace.

Nechte tedy raději zatím stranou momentální evropské i světové imise. To také proto, že akutní imise nemají fyzikálně dopad na klima planety. To je ovlivněno až jejich dlouhodobým působením. Celý socialismus jsme ale vesměs všichni drželi hubu a krok. Přitom v ruce celá desetiletí třímajíc stokoruny s enormě pyšně kouřícími komíny. To byl náš rozhodující vklad pro dnešní situaci a je to doposud náš dluh vůči celému světu. Tak se k němu s svému špatnému příkladu ostatním nestavte pokrytecky zády.

M. Prokop 23.9.2019 9:38

Máte na mysli, že se budou živit zelenými kecy a potřebné předměty dovážet od těch, kdo se nedeindustrializovali?

P. Rada 23.9.2019 9:36

Co si dokážete v "nádobě" spojit do jedné příčinné vazby považuji za příznačné spíše pro demenci která omezuje komplexní nadhled.

Migrační tlaky naopak s rostoucí koncentrací CO2 a rostoucí dynamikou podnebí nejspíše zprvu dál porostou. Tedy do doby dokud bude existovat majetná mobilní vrstva. Už dnešní koncentraci 400ppm totiž odpovídalo klima v třetihorách a tam se planeta během století nevídaným klimatickým skokem posune. Za takové dynamiky podnebí nutně poklesne úživnost planety. Chtivost a hlad při růstu rozvratu klimatu poženou už nezakotvené a proto všehoschopnější hominidy za vidinou zprvu snažšího života - poté za přežitím. Války či epidemie ale mohou vše lokálně modifikovat, zvátit či zkrátit. Přesto chovám malou naději, že rozumem lze takovýto temný scénář zmírnit.

M. Prokop 23.9.2019 9:35

Na dluh se staví evidentní pitomosti, i věci užitečné, jako Tlemelín a Dukovany.

M. Prokop 23.9.2019 9:34

Máte pravdu, RADIKÁLNÍ požadavky ekoteroristů tam nejsou (zatím). Je to jen krůček k nim, v rámci ústupového boje.

Česko není jen montovna a počet dobíjecích míst ± odpovídá počtu elektromobilů zde. Ten (zatím) nepříliš užitkový luxus se tu moc neujímá. So geht das.

M. Valenta 23.9.2019 9:30

Máte pravdu, jen jsem chtěl naznačit, že v hlavách papalášů přebývají ještě větší blbosti.

J. Fridrich 23.9.2019 9:19

Svatá Gréta zachrání celý Svět - nyní radí v Americe státníkům a vědcům na kongresu, jak zlikvidovat naši Západní civilizaci co možná nejrychleji...

Tak trocha reality - citace " Z produkce CO2 se stala mantra a zločin, kterému Evropská unie a evropské vlády podřizují průmysl, výrobu a služby. Ačkoli státy Unie produkují celkově pouze devět procent světového CO2, vytyčujeme si jako cíl uhlíkově neutrální společnost. Za minulý rok jsme za cenu obrovských investic snížili evropskou produkci CO2 o 20 milionů tun, zatímco zbytek světa ji zvýšil o 1020 milionů tun, tedy více než padesátkrát!"

P. Rada 23.9.2019 9:13

Dostavba JETE by byl za dnešní technicko-ekonomické situace krok do zadlužení. Tedy k dlouhodobému nedostatku investičních prostředků na daleko potřebnější a efektivnější počiny.

https://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.670581.de/dwr-19-30-1.pdf

P. Rada 23.9.2019 9:08

Nastává spíše reindustrializace. Rozumné tlaky ekonomické i politické vedou jak Německo tak svět blíž k energetické soběstačnosti i omezování imisí - jak energerický skanzen zakonzervovaný v Česku. To vede k jinému typu industrializace vázaného rostoucí měrou na OZE. Nadějné je to i přesto, že cesta je to obtížná a daleko méně pohodlná jak život na fosilní dluh.

https://www.iea.org/

J. Vintr 23.9.2019 9:08

Současné zelené šílenství se v podstatě koncentruje pouze na (předstíraný) boj proti oxidu uhličitému. Oxid uhličitý je v množství, ve kterém se vyskytuje v atmosféře, pro člověka i ostatní přírodu naprosto neškodný, pro rostliny dokonce životně důležitý. Na tom se absolutně nic nezmění, ani kdyby jeho nepatrné zastoupení v atmosféře stouplo proti současnému stavu i několikanásobně .

M. Valenta 23.9.2019 9:02

Ať čtu jak čtu, nevidím v těch 9 bodech na kterých se dohodla německá vláda celkem nic radikálního. Normální program rozvinuté země s přebytkovým rozpočtem (to u nás nemame). Ovšem ve srovnání s Českem, kde místo dostavby JET a dokončení obchvatu hlavního města se plánují vládní čtvrtě a mega-kanály a již tradičně se vyčkává, jak to jinde dopadne, to znatelný rozdíl přeci jenom je. A tak Česku nezbývá, než zůstat Montovnou forever, s 10 dobíjecími místy v republice. So geht das.

P. Rada 23.9.2019 8:53

Pane Kusáku nesleduji Vás delší dobu. Ekonomiku ale ano a to zejména její přírodní formy. Tedy formy kde se směna hodnot děje předevší na základě poměřování výměn neoblomnými měřítky joulů a gramů.

Mám na rozdíl od Vás naopak za to, že většině čechů zdaleka tolik už nezáleží ..."v jakém prostředí budou žít jejich potomci".... Podstatnou hodnotou se naopak většinově stal stav bankovního konta navozující míru fantazií o potenciálu možností. Od bydlení přes cestování až po dostupnost zábavy případně drog.

Možnost pít čistou vodu a dýchat čistý vzduch.... společnost postupně s pohohy ekosystémových služeb přijímaných zdarma jako dědiství přírodních hodnot, postupně vytěsnuje jako kategori kterou lze koupit - ba za kterou bude nutné stále více platit.

F. Houžňák 23.9.2019 8:52

Drobné faktum k tomu "snížení cen elektřiny" v Německu: 1 kWh stojí momentálně v průměru 31 centů, tedy něco přes 7 korun. Široce a velkohubě avizované "zlevnění" má podle oficiálních zpráv činit 0.25 centu na kWh, tedy 0.8%. To má kompenzovat zvýšení cen pohonných hmot o nejdřív 3, posléze o 15 centů na litr, tedy o nejdříve 2-3%, posléze o 11-12.5%. Pro srovnání, za elektriku zaplatím momentálně ročně asi 1100 EUR, za naftu asi 1500 EUR. No neberte to, takovou velkomyslnou změnu v duchu "zdražíme maso, zato ale zlevníme lokomotivy".