2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

NĚMECKO: Zelený balíček v rudočerném provedení

V pátek představila německá vláda svoje další plány na ochranu klimatu. Zelení a aktivisté jsou rozzuřeni: podle nich jde o naprosto nedostatečná opatření.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 23.9.2019 10:05

Užitečnost toho či onoho se v úplnosti projevuje až s odstupem času. Konkrétněji zatím ani pro jednu jaderku nemáme postaveno trvalé úložiště vyhořelého paliva a jeho investiční odhad přitom roste rychleji jak hodnota peněz na jaderném účtu. Bilance nejspíš dopadne až na generace další - kdežto ta naše má zajištěno momentální pohodlí a plánuje si pomník na cca 400tis let.

Už dnes přitom známe pro užitečnost doslova životně klíčové měřítko. Tím je pokles entropie systému jako projev jeho životaschopnosti. S tohoto pohledu je vytváření nerecyklovatelných toků surovin v uzavřeném planetárním systému tou nejstupidnější cestou.

V. Novák 23.9.2019 10:12

Ovšem věci užitečné (jako JE) se v dohledné době zaplatí, zatímco věci neužitečné ani náhodou.

P. Rada 23.9.2019 10:59

ZNOVU:

https://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.670581.de/dwr-19-30-1.pdf

J. Nový 23.9.2019 10:25

Já si naopak myslím, že výroba elketrické energie a zajištění co největší energetické samostatnosti rozhodně patří mezi potřebné a efektivní počiny.

J. Kopis 23.9.2019 10:43

A ty biliony vyhozené oknem na ekonesmysly při pouhém 9% podílu Evropy na celosvětovém znečištění vám nepřipadají zbytečné? Já vím, ve vašem případě je pro ovzduší škodlivé i sázení stromů, protože to stojí peníze, čímž se mnohé vysvětluje!

R. Langer 23.9.2019 11:51

Nelži zase o těch JE, Zelený bolševiku. Jsi už trapný tím, jak pořád jenom podvádíš a lžeš. :-P

V. Petr 23.9.2019 12:35

Pokud bychom "nepodporovali OZE," bylo by dost peněz na dva Temelíny a samozřejmě, nedošlo by ke zdražování elektřiny!

Člověk, který se ohání ideologií činí tak proto, aby vás připravil o peníze. Toto jsem věděl už v 16 letech!

P. Golich 23.9.2019 19:24

Za peníze, které skrze dotace a povinné výkupy putovali do OZE u nás se daly postavit dva zbývající gigawatové bloky temelína a ještě by zbylo.

M. Prokop 23.9.2019 9:34

Máte pravdu, RADIKÁLNÍ požadavky ekoteroristů tam nejsou (zatím). Je to jen krůček k nim, v rámci ústupového boje.

Česko není jen montovna a počet dobíjecích míst ± odpovídá počtu elektromobilů zde. Ten (zatím) nepříliš užitkový luxus se tu moc neujímá. So geht das.

M. Valenta 23.9.2019 10:18

Máte pravdu PROGRESIVNÍ myšlení se u českých ""traktoristů" neprosazují ( zatím). Snad je to v rámci taktiky pře útokem. Úzce související je s tímto stavem je i vaše konstatování v odstavci č. 2. So geht das.

M. Prokop 23.9.2019 11:42

Zaplať pánbůh. Rudé progresivní myšlení jsem zažil, jeho následky také a po zelené obdobě netoužím.

Moje konstatování prostě říká, že technika elektromobilu ještě není zralá k běžnému užívání a je tlačena ideologickým násilím. So geht das.

V. Petr 23.9.2019 13:38

Ano, "pokrokové" myšlenky ala Generalissimus Stalin" se u nás naštěstí už nenosí!

P. Zinga 23.9.2019 11:34

Valento, kecáte nesmysly a o Německu víte kulový.

F. Houžňák 23.9.2019 8:52

Drobné faktum k tomu "snížení cen elektřiny" v Německu: 1 kWh stojí momentálně v průměru 31 centů, tedy něco přes 7 korun. Široce a velkohubě avizované "zlevnění" má podle oficiálních zpráv činit 0.25 centu na kWh, tedy 0.8%. To má kompenzovat zvýšení cen pohonných hmot o nejdřív 3, posléze o 15 centů na litr, tedy o nejdříve 2-3%, posléze o 11-12.5%. Pro srovnání, za elektriku zaplatím momentálně ročně asi 1100 EUR, za naftu asi 1500 EUR. No neberte to, takovou velkomyslnou změnu v duchu "zdražíme maso, zato ale zlevníme lokomotivy".

R. Langer 23.9.2019 11:54

Inu, bolševická klasika. To přece u nás dobře známe... ;-)

P. Zinga 23.9.2019 8:49

Pane Kechlibare, zelené šílenství a migrace jsou spojené nádoby , dva nástroje jednoho cíle :omezení národních států a nastolení světové vlády (OSN). To není žádná konspirace, nýbrž fakt. Německá vláda nutně potřebuje prachy na africké doktory a inženýry a CO2 daň je vynikající příležitost. "Oni" dobře vědí, že vše je humbuk.

P. Rada 23.9.2019 9:36

Co si dokážete v "nádobě" spojit do jedné příčinné vazby považuji za příznačné spíše pro demenci která omezuje komplexní nadhled.

Migrační tlaky naopak s rostoucí koncentrací CO2 a rostoucí dynamikou podnebí nejspíše zprvu dál porostou. Tedy do doby dokud bude existovat majetná mobilní vrstva. Už dnešní koncentraci 400ppm totiž odpovídalo klima v třetihorách a tam se planeta během století nevídaným klimatickým skokem posune. Za takové dynamiky podnebí nutně poklesne úživnost planety. Chtivost a hlad při růstu rozvratu klimatu poženou už nezakotvené a proto všehoschopnější hominidy za vidinou zprvu snažšího života - poté za přežitím. Války či epidemie ale mohou vše lokálně modifikovat, zvátit či zkrátit. Přesto chovám malou naději, že rozumem lze takovýto temný scénář zmírnit.

J. Anděl 23.9.2019 9:55

Jak si představujete, pane Rado, že může rozum tento temný scénář zmírnit? Jinými slovy jak bude vypadat planeta za padesát let v jen mírně temném scénáři?

Já jestli to stojí za tu námahu. Zda vidíte něco, na co by se šlo těšit. Jestli není prostě lepší koupit si zásobu silných uspávacích léků a kyanidu.

A. Alda 23.9.2019 10:22

Je třeba nakoupit zbraně a střelivo.

P. Rada 23.9.2019 10:28

Takové příklady existují a právě na západ od našich hranic je možné je prakticky spatřit - vyzkoušet.

Třeba zateplování budov a úpravy jejich vybavení do stavu energeticky pasivních se děje mnohde kolem a místy i u nás. Spolu s tím klesají výdaje na vytápění i imise. (Zároven ale zisky uhlobaronů, teplobaronů...) I na městských sídlištích by tak mohlo dozrávat relativně čisté ovoce ... Takto by mohla vzniknout města pro život, kde by bylo možné místně rozvíjet i rekreaci, kulturu s minimem nároků na cestování.

Záměrem "kechlibarů" je ale rozrůstání praktické ekologické aktivity, včetně začlenění člověka do proudu života v širším okolí co možná nevidět a když už, tak oproti růstu zisku na osobním kontu obtížněji hodnotitelnou celkovou ekologičnost poplivávat.

J. Anděl 23.9.2019 10:35

Což o to, zatepluje se skutečně ostošest. My taky nedávno zateplili dokonce chatu. Ovoce na sídlištích je taky dobré. A chápu resp. dovedu si sám představit ještě celou řadu věcí a tyto nejsou nijak odpudivé. Třeba solární panely na střechách a bočních stěnách (těch bez oken) paneláků mi zní lépe, než panely na louce.

Nemohu proti takovým aktivitám vůbec nic namítat. Stačí to ale k odvrácení třetihor, rozvratu způsobeného masivní migrací, válkám a hladomoru?

Motivace k tvořivosti člověka je totiž křehká.

P. Rada 23.9.2019 11:34

Na odvrácení hromadně navozených hrozeb to rozhodně nestačí. Může to ale poukázat na možnou cestu směrem k obratu od komínové civilizace a života na ekologický dluh. Nezmínil jsem i o stále diskutovanější změnu k systému extenzivního NERŮSTU který by se mohl stát zastřešující ideou rozvoje pro další už převážně intenzivní růst.

http://denikreferendum.cz/clanek/28295-je-cas-ukoncit-zavislost-evropy-na-rustu

Jestli se analogický proces podaří pak snad svitne naděje ale s obrovským dopadem jednotící vize. Zdá se přitom, že záleží stále víc i na opomíjených mladých - jak jen respektu k moudosti vzdělanců. Všemu nesmiřitelně oponuje konzervativismus podložený dosavadním enormním úspěchem extenzifikační expanze lidstva. Žel ale postaveném na fakticky dluhovém hospodaření - obecně na růstu celkové entropie což i jen termodynamicky vede nutně k smrti.

Výzvou lidstvu která snad za usilovnost ve změnách stojí je nedozírný hvězdný vesmír nad hlavami. Tam ale sotva natrvalo pronikne živočišný druh ktrý si svou vlastní legislativu pyšně nazval stejně jak přírodní zákony. Společenské navíc až tradičně porušuje (Nepokradeš...) a přírodní stupidně přehlíží - tedy kde to jen časová odlehlost či akumulační povaha dějů připouští.

Pokud ty společenské zavčas nesladíme alespon rámcově s přírodními (a i v příspěvku Kechlibara o tom jak se to němci snaží programově dělat zminka je) - nevyužijeme šanci na další rozvoj. Asi tak. Jdu se v realitě snažit snížit entropii (jde to a přináší mi to naopak od většiny reakcí zde radost).

J. Anděl 23.9.2019 12:29

Z pohledu individuální cesty nejsem fanouškem rostoucí spotřeby a souvisí to spíš s budhistickým pohledem na pomíjivost světa tvarů a příčiny utrpení (lpění na tvarech), než s ekologií. Ve sféře působení na druhé jsem však fanouškem spíše pozitivních potvrzení, než odsouzení a kritiky. Zejména odsouzení, ze kterých není východiska, vykoupení, není tam pochopení souvislostí a příčin. Jen bezedná propast opovržení a hněvu. Masový vrah dětí se dnes spíše dočká pochopení, než neekologická starší generace či země východního bloku.

P. Zinga 23.9.2019 11:36

Do třetohor sew lidstvo vrátí, pokud se uskuteční plány šílenců, jako jste Vy, pane Rado.

M. Pivoda 23.9.2019 8:47

Konflikt na Blízkém východě elektrifikaci světa urychlil a dobu závislou na ropě zkrátil.

Uzavíra politolog a makroekonom Tomský.

ovinky.cz/komentare/clanek/komentar-konec-ropne-hegemonie-40297267?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

R. Langer 23.9.2019 11:56

Cože? Co sis to ta naše malá UI zase šlehla? 8-o

F. De Winter 23.9.2019 7:06

Osobně si myslím, že se musíme připravit na možnost, že budoucí německá vláda pod tlakem aktivistů jednoduše deindustrializuje - já bych to slovo možnost zaměnil za jistotu. Ale možná jsem pesimista. [>-]

P. Dvořák 23.9.2019 7:52

Koho budou zapřahat do pluhů? Krávy prdí.

V. Šťastný 23.9.2019 8:04

Čechy:-), konec konců, už to v přeneseném smyslu platí i dnes.

J. Vintr 23.9.2019 8:06

Na co pluhy? Všichni mladí přece ví, že potraviny se kupují v supermarketech. A k čemu elektrárny? Mobil si přece dobíjejí ze zásuvky.