7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

NĚMECKO: Teď chceme pravidla

V Německu žije 550 000 odmítnutých azylantů. Tuto zprávu přinesl deník Bild s odvoláním na zdroje spolkové vlády, takže není důvod tomu číslu nevěřit. Německá média z něj velké haló nedělají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Břízová 26.9.2016 16:07

Re: Ano paní Václavíková

Teda vy jste hotová holubička.

J. Václavíková 26.9.2016 16:19

Re: Ano paní Václavíková

Ručím Vám za to, že tolik nadávek, co se tu ušlo ,,sluníčkům", jste neslízla ani omylem!

F. Houžňák 26.9.2016 22:27

Nevadí, jen si užijte, jenom jsem skutečně nepochopil,

v té změti poněkud nejasných příspěvků obou stran sporu, jestli mě uvádíte jako příklad blba (= člověka, který by podle vás stál v probíhajícím sporu proti vám), nebo naopak jako příklad solidního diskutéra se správnými názory (= člověka, který by stál na vaší straně). Můžete mě z téhle trapné nejistoty vyvést? Ta baba (všimněte si, že naivně předpokládám, že chatové pseudonymy označují správně pohlaví píšícího) ovšem skutečně lhala, nebo si to nemyslíte?

J. Václavíková 26.9.2016 14:34

Znovu poruším svou zásadu,

že na blbost už nebudu zbytečně reagovat. Takže tady malá ukázka toho, co jsem kdysi sama na téma uprchlíci psala a za co mi bylo nadáváno do naivních sluníčkářek. Račte porovnat se současnou tezí z dílny EH:

J. Václavíková 26.9.2016 14:35

Re: Znovu poruším svou zásadu,

Tak si to zase shrňme.: Autor: J. Václavíková Datum: 29.11.2015 12:09

Evropa čelí největšímu problému od pádu železné opony. Války v jejím okolí vyhánějí miliony lidí z domovů a mnozí z těchto utečenců zamířili do Evropy, která jediná skýtá jakousi životní perspektivu, na rozdíl od pouhého přežívání v přecpaných utečeneckých táborech bez infrastruktury. Současná legislativa jim zaručuje možnost podat si tu žádost o azyl a právo na jeho spravedlivé posouzení. Proto je požadavek na jejich zastavení za jakýmsi plotem nereálný, pokud se nepřekope celé mezinárodní právo. Nemluvě o tom, že si neumím představit konsenzus na tom, aby bylo do narušitelů stříleno, což je jediný způsob, jak je efektivně zastavit. Nereálné je také očekávání, že tento příval zvládnou vstupní země. Na toto nemají kapacitu, proto je pouštějí dál, což je pro Evropu špatně a musí to řešit společnými silami.

V této situaci naši unijní souputníci po nás žádají solidaritu a pomoc. Logicky. Na tomto principu unie funguje. Naše odpověď je, že nás se to netýká. Stalo se bohužel to, že masivní kampaň xenofobní propagandy, která nás válcuje jednostrannými a z kontextu vytrženými pohledy na imigranty, měla naprostý úspěch a dnešní Čech odmítá rozlišovat mezi jednotlivými lidmi, vidí jen ztělesněnného Belzebuba, totiž muslima. A nepřipustí, aby se mu v ČR poskytlo aspoň na přechodnou dobu a v nevelkém počtu útočiště. To je fakt, který zřejmě musíme akceptovat. Co dál?

Pokud chceme v EU zůstat, musíme nabídnout jiný, ovšem adekvátní způsob, jak situaci pomůžeme zvládnout. Nikoliv jen symbolické gesto, ale smysluplnou nabídku.

Pak je ještě další možnost. Přiznat na rovinu, že se s EU rozcházíme. Odtrhnout se, zafinancovat opevnění hranic, armádu, znovu dojednávat mezinárodní smlouvy a stát se naprosto závislými na libovůli našich silnějších sousedů.

J. Václavíková 26.9.2016 14:36

Re: Znovu poruším svou zásadu,

Můj návrh řešení krize::

Autor: J. Václavíková Datum: 6.2.2016 20:14

Pokud máme zachovat Schengen, bude zajištění jeho hranic muset převzít EU. Stanovit země, z nichž uprchlíky nebereme a ty nevpouštět, popřípadě neprodleně vracet. Žadatele o azyl umístit do hotspotů zřízených v režii a za dohledu EU, tam je registrovat a prověřovat. Umožnit jim v případě delšího pobytu vzdělávání a samotné státy by mohly stanovit, o kolik lidí mají zájem a jaké na ně mají požadavky. Aby věděli, že šanci mají ti, co vyjdou požadavkům vstříc. Pokud budou mít tyto hotspoty dostatečnou kapacitu, není ani třeba předcházet si Turecko a nechat se jím vydírat, protože nebude ani takový tlak, vzhledem k tomu, že se nebudou volně pohybovat po Evropě. Zavést přísná pravidla, při jejichž porušení ztratí nárok na azylové řízení.

Také se Evropa musí domluvit (uplatit) země v Africe, jež budou buď přebírat odmítnuté uprchlíky, anebo se tam také zřídí utečenecké tábory.

Co se týká islámu, je naivní si představovat, že jej můžeme zakázat či snad vyznavače někam odsunout. Co ale zakázat můžeme, jsou jeho některé nebezpečné odnože. Ty a jejich hlasatele potírat tvrdě a hlídat finanční toky. Nekompromisně stíhat všechny projevy, jež jsou v rozporu s evropským právem.

J. Václavíková 26.9.2016 14:42

Re: Znovu poruším svou zásadu,

A k tomu aktuální dodatek- tohle je realizovatelné, jen pokud k tomu předáme ,,Bruselu" i patřičné kompetence, jinak nám nezbývá, než dál ječet o ,,neakceschopnosti" EU. Inu, těžko být akceschopný se spoutanýma rukama!

P. Rudolf 26.9.2016 15:23

Re: Znovu poruším svou zásadu,

Plýtváte svou energií na bezmozky, kteří to stejně nejsou schopni pochopit.

J. Václavíková 26.9.2016 11:59

Vzhledem k tomu,

že toho všudypřítomného hysterického jekotu na téma uprchlíci mám už plné zuby, dovolím si jej narušit citací návrhu, který je naopak konstruktivní:

J. Václavíková 26.9.2016 11:59

Re: Vzhledem k tomu,

Je třeba si přiznat, že evropský imigrační a azylový systém včetně klíčových směrnic byl vytvořen pro mnohem nižší počet příchozích. A bohužel se ukázal jako nefunkční pro období, kdy jsou čísla daleko vyšší. Členské státy upustily od dodržování odsouhlasených pravidel právě proto, že nefungovala. Současný systém se pomalu bortí a s obhajobou statusu quo si nevystačíme.

Je nutné prodiskutovat udržitelné změny, které zajistí bezpečí (tedy původní smysl azylu) milionům lidí na cestě a zároveň nepovedou ke zhroucení evropských demokracií v reakci na negativní dopady migrace. Politický cíl, který byl ostatně již přijat mnoha evropskými lídry i Evropskou radou, musí znít: snížit počet migrantů, kteří dorazí na evropské pobřeží.

J. Václavíková 26.9.2016 12:01

Re: Vzhledem k tomu,

Migrační krize přestala plnit obrazovky, ale to je jen ticho před bouří. Je otázkou času, kdy turecký prezident otevře stavidla a do Evropy budou opět směřovat miliony lidí. Migrační potenciál ve třetích zemích je obrovský - aktuálně je podle UNHCR vysídleno 65,3 milionu osob, za pět let se jejich počet skoro zdvojnásobil. 39 % z nich se nachází v severní Africe a na Blízkém východě, kde se nacházejí také hlavní hostitelské země pro uprchlíky - Turecko (2,5 milionu lidí), Libanon a Írán.

Najde-li Evropská unie cestu ke snížení počtu příchozích, můžeme předpokládat, že vzroste i politická vůle členských států dodržovat ona pravidla. Legislativa se však musí nejdřív změnit: při zachování mezinárodních právních závazků i domácích ústavních principů je třeba evropský azylový a imigrační systém reformovat.

J. Václavíková 26.9.2016 12:02

Re: Vzhledem k tomu,

Jak jsme viděli i na případě iráckých křesťanů v Česku, cesta k reformě nepovede skrze přerozdělování žadatelů o azyl do zemí, které je odmítají a do nichž sami žadatelé nechtějí. Mnohem efektivnější bude intenzivnější pomoc tam, kde je uprchlíků největší počet a kde navíc zůstávají ti nejpotřebnější (nejchudší, nejstarší, nemocní) - v regionech původu v Africe a na Blízkém východě.

Dlouhodobě nízká aktivita evropských zemí v tomto regionu v péči o uprchlíky i vnitřně vysídlené se podepsala na rozsahu migrační krize v roce 2015. Dnešní systém pomáhá pašerákům a těm nejbohatším a nejsilnějším migrantům, zatímco ti slabší a zranitelnější zůstávají. Cena za cestu do Evropy, kterou Syřané průměrně zaplatí pašerákům, se pohybuje kolem 3000 dolarů. Fakticky tak aplikujeme Darwinův princip: pomůžeme jen těm nejsilnějším, kteří dojdou až do Evropy.

J. Václavíková 26.9.2016 12:04

Re: Vzhledem k tomu,

Přitom pro většinu nezbytných kroků bude klíčová právě spolupráce zemí evropského sousedství - tranzitních i zdrojových zemí migrace. Sem by měl směřovat hlavní evropský zájem: finance, kapacity, ale i silové jednotky, které jsou schopny bezpečí ve vybraných lokalitách zajistit. V těchto zemích je třeba zvýšit kvalitu péče o uprchlíky a zajistit bezpečné zóny v případě nutnosti chráněné Evropskou unií. Evropa musí být schopna tuto krizi řešit i z pozice síly – tedy jasně stanovit svůj cíl a použít na něj všechny prostředky. Pokud se budeme tvářit, že migraci nelze řídit nebo regulovat, pomáháme dojmu, že liberální demokracie je zoufale slabá a není schopna své občany uchránit před podobnými fenomény.

Ani levné, ani jednoduché

Se severoafrickými zeměmi je třeba spolupracovat na ochraně hranic i funkčních readmisích. Nikdy to nebude dokonalé, ale pokud máme zásadní krizi ohrožující politickou infrastrukturu Evropy, není možné, aby se řešení věnovalo maximálně několik stovek lidí. Na území těchto zemí působí rozsáhlé převaděčské sítě, které záměrně motivují i ekonomické migranty k nelegální cestě přes Středozemní moře; právě tam jsou nutné rozsáhlé informační kampaně, které předejdou zbytečným investicím do služeb převaděčů. Těch se dnes děje velmi málo – chybí politická odvaha.

Jak je zřejmé z politického vývoje v Turecku, uzavírat podobné dohody o ochraně hranic a readmisích nebude levné ani jednoduché. Jenže nikde jinde řešení migrační krize neleží. Je zarážející, že například legální migrace ze zemí evropského sousedství, rozvojová pomoc nebo ekonomické vztahy nebyly již dávno podmíněny právě funkčními readmisními dohodami, bojem s převaděči nebo společným postupem proti terorismu.

J. Václavíková 26.9.2016 12:05

Re: Vzhledem k tomu,

Fungující péče o uprchlíky a boj s převaděči v regionech, odkud pocházejí, pak musí být doplněny striktnějším postupem na území Evropské unie. Žadatelé o azyl, kteří již prošli bezpečnými třetími zeměmi, kde mohli získat azyl, musí být navraceni společně s ekonomickými migranty. O statusu všech žadatelů o azyl musí být rozhodováno ve zrychlené proceduře, zatímco budou umístěni do administrativní detence ve speciálním zařízení (nikoli ve věznici). Návraty těch, kteří nemají povolení pobývat v EU, musí pak probíhat nuceně, nikoli dobrovolně. Jedině tak získáme znovu kontrolu nad tím, kdo na území EU pobývá.

Občané evropských států si dříve nebo později zvolí ty, kteří jim zajistí pocit bezpečí. Migrační krize je tu už několik let a udržitelnému azylovému systému nejsme o mnoho blíže. To se musí změnit, pokud nechceme klíče od našich politických institucí předat autoritářům, kteří mají plné kapsy nehumánních řešení a v důsledku zboří i celý liberálně-demokratický systém. Nejde o filozofickou diskuzi a času ubývá.

Radko Hokovský, Evropské hodnoty

M. Prokop 26.9.2016 13:20

" Nejde o filozofickou diskuzi a času ubývá."

V tom má pravdu.

A neděje se nic, dokonce ještě ani nebyl "přijat záměr".

Jeden z nejlepších důkazů toho, že EU je na hovno a Němci se Švédy se totálně zbláznili.

Takže to řešení skutečně budou muset najít protiimigrantské strany.

H. Lukešová 26.9.2016 13:44

Re: Vzhledem k tomu,

No pastovat umíte, ale co něco vlastního.

"Evropské hodnoty"? Myslíte ty, které vede gay pornoherec Jakub Janda. Prostitut hodnoty káže, jak úžasné.

J. Václavíková 26.9.2016 13:49

Re: Vzhledem k tomu,

:-))))))))))))))))))

M. Prokop 26.9.2016 14:15

Re: Vzhledem k tomu,

Jo a ještě dodám, věrohodnější je pro mne politik (nebo i diskutér/ka zde), který od počátku hlásá názor nyní potvrzený, než ten/ta, probudivší se půl hodiny (nejméně) po dvanácté.

I kdyby se kdekdo uřval o hysterii, xenofobii, zaprděnosti ...

S. Netzer 26.9.2016 14:16

Re: Vzhledem k tomu,

Nejhorlivějšími strážkyněmi morálních hodnot jsou, jak známo, nepolíbené staré panny.

Slečnin vzor bude asi Eulálie Čubíková. Lze jen doufat, že nevezme stejný konec.

M. Prokop 26.9.2016 14:19

Re: Vzhledem k tomu,

Znáte to o smítku a břevnu?

S. Netzer 26.9.2016 14:21

Re: Vzhledem k tomu,

Vy mi taky, otrapo.

H. Lukešová 26.9.2016 17:44

Re: Vzhledem k tomu,

A co vy a manžel? No kolik máte dětí, to by mě zajímalo. :-)

P. Rudolf 26.9.2016 12:46

Re: Vzhledem k tomu,

Velmi rozumný názor. Je to však běh na dlouhou trať a tak je potřeba urychleně udělat něco, co zamezí populistům, od Kykiny až po Lepenku, aby zvyšovali svou moc. A tady se může leccos zvrhnout. Je nutné přitvrzování a omezování lidských práv bedlivě hlídat, aby pak už zase jednou nebylo pozdě.

Nicméně i návrhy Evropských hodnot věc řeší jen ve středně dlouhém horizontu. Příčiny migrace to však pořád neodstraní. Je otázkou, jestli to vůbec jde?!

M. Prokop 26.9.2016 13:22

Re: Vzhledem k tomu,

Jo, to by vám šlo, "zamezovat populistům", kteří mají od začátku pravdu, na rozdíl od vás EUrohujerů.

Výsledek bude zákonitý, vítězstvím "populistů".

O. Uživatel 26.9.2016 13:08

Uživatel požádal o vymazání
J. Václavíková 26.9.2016 13:17

Re: Tak jsem si konstruktivní návrh přečetl...

Jistě pro Vás nebude problém citovat zde takový ucelený návrh a ukázku toho, jak byl autor následně nazván zmiňovanými výrazy. Děkuji předem!

O. Uživatel 26.9.2016 13:42

Uživatel požádal o vymazání
J. Václavíková 26.9.2016 13:47

Re: Kdo nechce vidět, nevidí. Kdo si nechce pamatovat, nepamatuj

Použil jste lživý argument. Nedivím se, že se Vám nedaří jej doložit. A já to za Vás dělat nebudu. A už opět lžete. Například tvrzením, že na požadavek lepší kontroly běženců bylo odpovídáno- xenofobie. Vytvořil jste si paralelní realitu a věříte, že je skutečná. Tak nic, debata s Vámi evidentně nemá význam!

O. Uživatel 26.9.2016 14:18

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 26.9.2016 14:18

Re: Kdo nechce vidět, nevidí. Kdo si nechce pamatovat, nepamatuj

Umění přiznat chybu zřetelně není dáno Zemanovi ani vám (o nepříčetném Rudolfu Hofmanovičovi a Netzer ani nemluvě).