2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Šnek 23.1.2008 10:33

Tady je to.

Cituji: Za to by měli být dodavatelé energie povinováni investovat část

dodatečných zisků do podpory inovací energetiky a obnovitelných zdrojů

energie

Stát mi velkoryse povolí, abych mohl se svým majetkem (jaderná elektrárna) zacházet jak chci a zato musím odvést část svých zisků a nota bene na úplný nesmysl. To je svoboda v Německu.

Ivan 23.1.2008 11:29

Re: Tady je to.

Další chudý duchem.  "svůj majetek" je termín, jehož obsah určují zákony.  Takže když zákon řekne, že ruce a nohy každého člověka jsou majetkem veřejným, tak jsou majetkem veřejným.  Proto se některé politické strany ve své snaze absolutizovat majetek odvolávají i na boha a tvrdí, že majetkové právo je "od boha".  (Takový nesmysl ovšem sotva stojí za zmínku.) Existuje jen takový soukromý majetek, jehož existenci společnost, tedy všichni lidé, odsouhlasí a respektují. Takže mluvit v případě jaderné elektrárny o "soukromém majetku" je nesmysl hodný opravdu jen modrých ptáků.

Jura Jurax 23.1.2008 12:27

Re: Re: Tady je to.

Kdežto tento příspěvek je kravinium hodné rudého trotla. (Y)

Stredocech 23.1.2008 12:35

Jenže, když už to přestanou respektovat, skonší to tak, že nakonec

bude o všem rozhodovat Strana a Vůdce. Němci mají zkušenosti s obojím.

Tino 23.1.2008 12:36

Re: Re: Tady je to.

Ivane tvé jméno je příznačné. Ty jsi prostě z těch co tvrdí, že soukromý majetek je mýtus a všechno patří všem. Takových tady bylo a je dost.

Respektování práva na soukromý majetek je základní znak demokracie! Asi nebudeš demokrat, že jo?

jirka.s. 23.1.2008 16:37

Re: Re: Existuje jen takový soukromý majetek, jehož existenci společnost, tedy všichni lidé, odsouhlasí a respektují."

Výplod hodný intelektuálního obra velikosti ivana! Pokus všichni lidé, tedy ergo kladívko i soudruh ivan, nebude souhlasit s tím, že vlastním troje boty, tak mi dvoje znárodní! Hezké a signifikantní pro kovaného soudruha! ;-D

qwert 23.1.2008 12:13

Re: Tady je to.

Poslední legislativní úprava, která umožňovala se svým majetkem libovolně zacházet padla s pádem říše Římské. V klasickém římské právu byla výsada - možnost zničit své vlastnictví, a toto právo zničení  bylo chápáno jako jeden ze způsobů potvrzující vlastnictví věci - tedy "je to moc vaše, že to můžete dokonce i zničit". Tato výsada je nám dnes pochopitelně buď zcela odepřena, nebo je podstatně omezena.

Tino 23.1.2008 13:05

Re: Re: Tady je to.

 Pádem Říše Římské padla i poslední trocha demokracie. Říše Římská na demokracii vyrostla, ikdyž se posléze měnila, až změnila úplně, na diktaturu.

 Tedy původní demokratický princip soukromého vlastnictví se v čase změnil, až ho komunisti úplně zrušili. A to je problematika pojetí soukromého vlastnictví a svobody vůbec! :-/

Inžinier Buľa 23.1.2008 10:17

Jako cisařovy nové šaty...

Teprve až se toho odvážil jeden statečný, teprve potom začali nahlas vykřikovat i další to, co si všichni stejně už dávno mysleli - totiž, že král je nahý. A melouni ať se jdou třeba... R^

Stredocech 23.1.2008 9:58

Dvě poznámky

1) Za snahou SPD je třeba vidět zájmy NĚMECKÉ UHELNÉ LOBBY, která se samozřejmě skládá i z horníků, tradičních voličů SPD. Proto ten šílený paradox budování nových UHELNÝCH elektrárem při současném pokřiku o nutnosti snížit emice CO2.

2) Bavorsko má patrně největší podíl jaderné elektřiny v Německu, je tudíž debilitou němekých zelených a SPD postiženo nejvíce.

Magor Milda 23.1.2008 9:28

Podstata problému je, že se peníze hází do subvencí neperspektivních projektů

větrníky mají své opodstatnění třeba na pobřeží Atlantiku nebo Baltu. U nás tolik prostoru a větru není, aby se to mohlo vyplácet. Biogas má zase obrovskou výrobu metanu, který škodí mnohem víc, než ten kysličník uhličitý. I když té nevyužité vodní energie už máme málo, její význam je především ve vyrovnávání krátkodobých špiček, proto je třeba, využít i ty poslední možnosti.

Výzkum a tím i peníze je nutno investovat do fúze a dalších, dnes ještě daleko před realizací se nacházejících projektů. I jaderná energie by v případě, že by převzala hlavní zátěž, vystačila na méně, než 100 let, do té doby musí být nalezeno jiné řešení. To poslední je ovšem pálit uhlí nebo potraviny, zpracování křemíku na solární články otráví zase velkou část životního prostředí, používají se k jejich výrobě nebezpečné chemikálie, totéž ale platí i o počítačích. Jejich vývoj by měl přejít ke snižování spotřeby při zachování dnešního výkonu a to je reálné. Životnost kvalitního počítače by měla být nastavena na 20 let. Totéž je i u ostatních výrobků, zaměstnanost se udržuje výrobou superlevných produktů, které se po krátkém užívání vyhodí a koupí nové. Změnit to se zdá dnes skoro nemožné, ale bude to jednou nutné.

Beldor 23.1.2008 9:34

Re: Podstata problému je, že se peníze hází do subvencí neperspektivních projektů

Pokud do jaderne energie zahrnete i množivé rekatory(coz logicky musite:-) )Tak vydrzi na Nekolik tisic let.Tyto reaktory uz jsou mimochodem realitou a jiz je jich nekolik v provozu.Duvody proc se zatim nepouzivaji jsou.Vyzsi technologicka narocnost,vyzsi financni narocnost,Obecne zatim neni prilis duvod je pouzivat dokud je dost normalnich izotopu uranu a jsou hodne levne...

Jura Jurax 23.1.2008 12:25

Re: Podstata problému je, že se peníze hází do subvencí neperspektivních projektů

Životnost kvalitního počítače by měla být nastavena na 20 let.

Magore, nevím, k čemu by Vám dnes byl EC-1026 s celými 256 kB vnitřní paměti nebo IBM PC 286 s frekvencí 16 MHz, s Herkulesem a  20 MB diskem - standard to výpočetní techniky před 20 lety u nás - a to PC i ve světě ... :-D

vita 23.1.2008 13:10

Re: Re: Podstata problému je, že se peníze hází do subvencí neperspektivních projektů

286 před 20 lety? Houby standard - to byla špička! Mluvíme o roce 1987!

To vlastně možná kralovala (na západ od Aše) PC XTéčka. 20M disk, to byl v 89. standard v Německu (tom "zlém"). Byla vůbec 286ka?

Magor Milda 23.1.2008 14:19

Re: Re: Re: Podstata problému je, že se peníze hází do subvencí neperspektivních projektů

Zde vidíme, kam vede lineární extrapolace. První lidová počítadla se větším měřítku začala dělat 1976, byl to Commodore PET, Sinclair, TRS80, Apple II. Tím začala učební křivka, její maximální strmost byla někdy na přechodu z Pentia na Pentium II, po dosažení 90 nm - struktury se začíná zplošťovat. Dnes už ta křivka dobíhá, revoluční změny už nejsou na programu. Spíše roste kvalita, jak hardwaru, tak i softwaru, snižuje se spotřeba a váha přístrojů. Podobně probíhal i vývoj automobilu, mezi 1920 a 1930 je mnohem větší rozdíl než 1990  a 2000.

Zpátky k počítačům: můj notebook Dell s Pentiem III mobile, 1,4 GHz  a 512 MB paměti, diskem 40 GB z r. 1995 je se svým rozlišením 1600x1200 pixel je stále ještě technicky srovnatelný se současnou produkcí. Bude mi sloužit jistě ještě několik roků.

U PC jsou pokroky mezi 1,GHz CPU a 3,2 GHz dost marginální, roli hraje spíš harmonie v sestavě. Pokud tedy nejste gambler a počítač užíváte k práci, nějakých 20% zrychlení vás už nepřesvědčí, abyste funkční přístroj zahodil a koupil si nový.

Honza42 23.1.2008 14:52

Magore Mildo

Ano, vývoj počítačů jako náhrady psacího stroje skutečně skončil již dávno. Jenže obnova počítače je nutná nejdéle po 4 letech, pokud ho skutečně používáte jako počítač (na výpočty, projekci atd.) Každé 4 roky kupuji počítač za 30.000-40.000 Kč (bez monitoru) abych ten starý za 5.000 prodal. A vyplatí se mi to, protože jinak bych nemohl pracovat. 

Na tom Vašem šrotu bych své programy ani nespustil. Obdobně hráči her by Váš počítač okamžitě zahodili.

Takže nepište hovadiny. Maximálně můžete prohlásit, že vám to stačí. Ale bude trvat ještě nejméně 10 let, než počítač bude schopen plně pokrýt nároky CAD aplikací. A jenom těchto aplikací běží celosvětově miliony.

Magor Milda 23.1.2008 14:55

Re: Magore Mildo

nu, máte ze své pozice pravdu. Pro CAD je i ten nejrychlejší počítač ještě pomalý, pro Photoshop také. Ale uvědomte si, kolik lidí s takovými programy pracuje a každý nemusí hned střílet Tlustou Bertou na vrabce.

Stredocech 23.1.2008 17:41

No, on ten Bill Gates je svým způsobem génius, on jako jeden

z prvních pochopil, že zvýšením výkonu a snížením ceny se počítače budou používat i na úplně jiné účely, pokud bude software.

Ony už v 50 letech !!! byly názory, že pro celých svět by stačilo 5 počítačů tehdejších typů. Pokud by se používaly na ty aplikace, kde byla tenkrát bezprostřední potřeba (třeba inverze velkých matic), je to pravda. Ony se totiž tehdy všechny "předběžné" práce dělaly ručně a počitač pouze počítal.

Proložení přímky metodou nejmenších čtverců patnácti body trvalo počátkem 60 let na mechanické kalkulačce 2 hodiny, počítač to ovšem zvládal hravě, ale muselo se k němu dojít, mít program, data naděrovat atd. Teď se to dělá např příkazem "Inset trendline" a více času než výpočet, zabere pohyb myší.

Jura Jurax 23.1.2008 16:37

Re: Re: Re: Podstata problému je, že se peníze hází do subvencí neperspektivních projektů

Poctivě řečeno nevím, zda v roce 88 byla 286 - my jsme měli svůj EC-1027, pécéčko bylo ve fabrice snad jedno za těžké devizy (i Slušovice prodávaly své "PC" TNS za cca 200 000 Kčs, jestli se nepletu - Favorit stál cca 80 000) a nikdo pořádně nevěděl co s ním - užívalo se jako psací stroj ... :-D ... jsem už bohužel pamětník ...

olda47 25.1.2008 13:08

Re: Podstata problému je, že se peníze hází do subvencí neperspektivních projektů

...nechtel bych odbocit daleko od tematu, ale je to bohuzel nutne. MM zde naznacil, ze zamestnanost se udrzuje tim, ze se vyrabi levne produkty s kratkou zivotnosti. No ono to bude spis tim, ze vyvoj produktu postupuje rychlym tempem, ktere se vyvojem novych technologii stale zrychluje a tim se produkty stavaji po relativne kratke dobe absolitni. Velkou cast viny na tom ma spolecnosti, kdyz dopustila, aby byli v rodine 2 zivitele. V nedavne minulosti to byl pouze jeden. Tim, ze jsou nyni zivitele dva, se zdvounasobil tlak na trh, ktery se jednak brani tim, ze se zvysuji ceny a take tim, ze "prebytecne" prostredky v rukou spotrebitelu odcerpava castou zmenou produktu. Zhrnuto; kdyby neprislo k tomu, ze se vdane zeny zapojily do pracovniho procesu, nemeli bychom sice jeste hyper-markety, ale urcite by jsme zili lepsim a poklidnejsim zivotem. Jeste jednou se omlouvam!  

Saša 23.1.2008 8:19

Ti, kdo končí gymnasia,

by se měli hlásit přednostně na jadernou fysiku a na energetické obory. To má budoucnost.

bd 23.1.2008 8:34

Re: Ti, kdo končí gymnasia,

Jo, to já se v dvaaosmdesátým taky hlásil, páč to taky říkali... Proto se teď už nikam hlásit nebudu, aby se Vaše proroctví naplnilo.;-)

joe 23.1.2008 9:08

To bylo ovšem ve špatnou dobu na špatném místě

bd 23.1.2008 9:20

Re: To bylo ovšem ve špatnou dobu na špatném místě

Nevím proč, ale tenhle divnej pocit mě doprovází celý život.;-D

VLK 23.1.2008 10:15

Re: Re: Ti, kdo končí gymnasia,

Můžeš upřesnit? Tady jeden fujtajflík.

bd 23.1.2008 11:32

Re: Re: Re: Ti, kdo končí gymnasia,

FJFI, TTJR

VLK 23.1.2008 12:34

Re: Re: Re: Re: Ti, kdo končí gymnasia,

Tak to se možná známe. Já byl o pár ročníků níž  na KIPLu. Počkejte, když to tak počítám, vy jste z toho silného ročníku, co Broňa, Jelinek, Mrazík,  Janeček a tak?

I-Worm 23.1.2008 10:10

Re: Ti, kdo končí gymnasia,

blázníte? Tam jsou krasavice formátu Baby Jagy! To jedině lezení na věže Temelína vám přinese dívčí obdiv!

Jenda 23.1.2008 10:48

Re: Re: Ti, kdo končí gymnasia,

Ae nebojte, jen co ty divciny trochu dospeji a zacnou snaset na hnizdo tak se jeste rady poohlednou po nekom kdo bude schopny je a potomstvo uzivit.

Jura Jurax 23.1.2008 12:20

Re: Re: Ti, kdo končí gymnasia,

Obdiv ovšem dívčin spíše blbějších až úplně zelených - jistě, pro krátkodobé povyražení nízké IQ nemusí být vždy na škodu, ale životní partnerku takhle nehledejte ... může sice pravda ještě zmoudřet, ale je to riziko - taky nemusí ... a krása pomine, kdežto blbost zůstává ... :-D