2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavel Kořenský - eurosabotér 14.7.2009 13:47

Re: Pokud Evropa přesunula velkou část výroby do Asie,

Je jim to naprosto jedno, což je celkem logické.

Tino 14.7.2009 8:12

Dokud nebude EU jednotná....

...., dotud nebude ani možné záchrany v pádu před Asijskými hospodářsky rostoucími. Jedině jednotná reforma danění a sociálního zajišťování může přivést i ono Německo zpět k prosperitě.

Je totiž zapotřebí nevyhnutně přijmout fakt převahy importu do EU pro naprostou převahu konkurence levnosti pracovní síly v Asii. Proto je jediná možnost změnit živení státních systémů EU. Danit práci je nesmysl z podstaty a proto je třeba tuto formu daně naprosto zrušit. Je potřeba zcela přejít na danění spotřeby a tím i zjednodušit výběr daní. Zboží jakéhokoliv původu pak takto státy EU zcela uživí a sjednocená minimální daň pro fimy podnikající v EU by zajistila jejich NEmigraci za daňovými ráji po EU.

Je ale otázka nakolik je možné chtít rozumnou a jednotnou EU. Zatím je to jen sebevražedné sdružení států!

ok 14.7.2009 8:32

Re: Dokud nebude EU jednotná....

Když chudnu, je ode mě velmi naivní dávat veškeré moje know-how konkurentovi - například Číně, obzvlášť pokud je Čína řízený stát bez volného pohybu "všeho". To je základ problému.

Tino 14.7.2009 8:45

Re: Dokud nebude EU jednotná....

Je mylný názor, že státy Evropy či Amerika nějak posílaly firmy, banky do Asie na pomoc či za ziskem. Odchod světových firem do Asijské destinace byl živelný, protože se Asie otevřela světovému trhu práce. I pro zboží se otevřelo prostředí s miliardami potencionálních zákazníků. Přehlídnout tyhle možnosti obchodu, bylo by pro světové firmy sebevražedné.

My(!) se v Evropě musíme přizpůsobit novým ekonomickým podmínkám! Nikdo to za nás neudělá a čekat na slitování kapitálu či Asijských států je nebetyčná hovadina. Takže je jen na nás, co dokážeme pro svůj blahobyt vůbec udělat. Dobře už bylo a teď začne strádání. Aby bylo strádání aspoň trochu únosné je zapotřebí radikálních reforem ve všech oblastech.

Kdo(?) je ochoten k reformám?!

NevericiTomas 14.7.2009 9:32

Re: Dokud nebude EU jednotná....

Ale prdlajz. Ono to neni tak jednoduche. Ten tok funguje jednosmerne. Kdo chce prodat v Cine musi v Cine vyrobit. Oni svuj trh uzaviraji, my otevirame. Nase normy plati pro nase vyrobce, Cinan muze vozit smejd vyrobeny za nelidskych podminek. stacilo by proste narovnat podminky. Bud Cina ZCELA otevre svuj trha bude dodrzovat EU normy, nebo nedoveze. Klidne at si ty Cinany s miskou ryze dovezou do Plzne a vyrabet budou tady...

A je to 14.7.2009 13:02

Re: Dokud nebude EU jednotná....

Milý Tino můžeš začít.jestli  vyžiješ jako ten čínan s 20Euro na měsíc,pokud máš zaplatit nájem,hypotéku,liesing na auto,energie,dětem školkovné,školné,dovolenou.Pokud by se příjem všech pracujících v tuto chvíli scvrknul na příjem čínana-pak by nastal totální kolaps ,státu ,firem,atd.Ono už to lehce začíná. Máme to tu trochu jinak zařízené-platíme za kde co už i za vzduch,provozní náklady obyčejné rodiny jsou ohromné-čím dál vyšší.Jaksi ten čínan co žije se 40 členou rodinou v jedné chatrči takové nákldy nemá.

Pavel Kořenský - eurosabotér 14.7.2009 14:02

Re: Dokud nebude EU jednotná....

No, tohle řešení by bylo naprosto zbytečné.

Kontrolní otázka - kde budou občané EU brát peníze aby mohli spotřebovávat a tedy platit spotřební daň, když se v EU nebude nic produkovat a exportovat ?

Proto pořád tvrdím, odmyslete si z úvah peníze a přemýšlejte teoreticky v mezích jednoduchého barteru. Na jedné straně sem Asie importuje konkrétní výrobky. Na druhé straně, co může Evropa exportovat do Asie ? Výrobky to nejspíš nebudou ani při nulovém zdanění, protože nároky na životní úroveň občanů Evropy jsou v porovnání s nároky Asiatů nesmyslně vysoké a tím se evropské výrobky (existují-li ještě) stávají nesmyslně drahé. A proč by je měl asiat vůbec výměnou chtít, pokud si to umí vyrobit nesrovnatelně laciněji sám ?

To je to, o čem pořád mluvím. Pár desítek let to fungovalo tak, že asiat akceptoval za své zboží bezcenné pomalované papírky a naše dlužní úpisy. Teď se pomalu probírá, zjišťuje, že ty papírky nejsou podložené naprosto ničím konkrétním a brzy začne za svoje zboží něco konkrétního chtít ? A co konkrétního mu můžeme nabídnout na výměnu, když si drtivou většinu všeho umí sám vyrobit řádově laciněji ? Nejspíš nic, dokud ne neprobereme ze snu o sociálním státu a nezačneme naše výrobky vyrábět laciněji a efektivněji než on. A to nepůjde bez redukce životní úrovně a zvýšení produktivity zhruba na tu asijskou.

Pavel Kořenský - eurosabotér 14.7.2009 14:07

Re: Dokud nebude EU jednotná....

Jiná možnost by byla pochopitelně vymyslet něco geniálního, co by Asie chtěla a neumí to sama vymyslet. A pokud možno se to nedá jednoduše okopírovat :-)

V 15.7.2009 4:37

Re: Dokud nebude EU jednotná....

ale kdepak, staci az Cinane zbohatnou na nasi uroven a budou na tom stejne jako my, co se 'levne' vyroby tyka, chce to jen trochu sireji uvazovat. Cinani na tom byli tak spatne, ze kdyz se jim trochu zlepsily podminky kvuli tomu exportovani do USA, tak jsou blahem celi bez sebe a dal vyrabeji za hubicku, ale to nebude dlouho trvat, pokud jim bude dovolena nejaka ta svoboda a zbohatnou na zapadni uroven, pak budou stejne lini jako my a budou jen kourit hasis v tech jejich doupatech, jako my pijeme pivo a na pracovni pili kalime. Konec koncu, nasi chudi predchudci byli cili jako dneska ti Cinanove a kde jsou jejich potomci, he?

Ludva 14.7.2009 16:43

Re: Dokud nebude EU jednotná....

Ono se to třeba časem otočí. Evropani ještě rádi budou otročit v asijských fabrikách a ti si budou jen užívat zisku. Nějaké vlaštovky už jsou vidět.

onetearofbluedeer 14.7.2009 8:06

jako sporadany gastarbeiter v Nemecku

si dovolim trochu oponovat. Zakladni problem nemecke ekonomiky je olovena koule na noze kdysi zvana DDR, kam plynou dane vsech nemeckych obcanu, kde se stavi stovky kilometru dalnic podobnou metodou jako v CR (dalnice den po slavnostnim otevreni diky osizeni kvality pripomina tankodrom, viz A 38) a kde by spousta obcanu rada delala to co za dob DDR.( cti =brala penzi nebo nemocenskou) a mela se jako na byvalem zapade. Druhy problem je extremne silna socialni sit a silne odbory, ktere sroubuji cenu minimalni mzdy neunosne vysoko. Treti problem pretrvavajici z dob uspechu autoprumyslu je preplaceni remeslniku a podhodnoceni vysokoskolsky vzdelanych lidi, vzdelani v SRN je na velmi spatne urovni a jenom o jednu pricku v PISA hitparade lepsi nez v CR. Chyby vyvoj know-how a produkty s nizkymi naroky na suroviny a energii

Vilda 14.7.2009 8:11

Re: jako sporadany gastarbeiter v Nemecku

Můžu potvrdit, navíc německá kvalita výrobků už není to co bývala, ikdyž je to pořád lepší než průměr:-/!!

ok 14.7.2009 8:45

Re: jako sporadany gastarbeiter v Nemecku

Nemám pocit, že by němečtí řemeslníci byli přepláceni. Naopak, německý řemeslník je tak dobře zaplacený, že ani inteligentní lidé neváhají, a dělají kvalitně řemeslné práce, živí se tím. V Čechách jsou řemeslníci placeni o něco hůře, a ejhle - nejraději bych veškeré řemeslné práce dělal sám, řemesla dělají neschopní hňupové, kteří víc zkazí než opraví.

O Německo se nebojím, to je zdravé společenství chytrých a šikovných lidí. Bojím se o Česko, protože u nás stále ještě nefunguje "výtah šikovných nahoru a výtah neschopných dolů".

onetearofbluedeer 14.7.2009 9:47

Re: jako sporadany gastarbeiter v Nemecku

no zkuste se zeptat u VW na platy - montaznici maji vyssi prijem nez ucitel nebo lekar, o zdravotni sestre nemluve) stejne jako v CR (to same pro bankovni a policejni sektor, v tom se oba staty vubec nelisi). Taky proto v Nemecku je drasticky ubytek lekaru, nekdy az neunosny. Mozky jednoduse odchazeji (Anglie, Svedsko, Spanelsko)

lucinapes 14.7.2009 10:49

Re: jako sporadany gastarbeiter v Nemecku

a jdou tam naši, sem zase Ukrajinci atd., a na vašem místě se o náš bankovní sektor tolik nebojím

lucinapes 14.7.2009 10:50

Re: jako sporadany gastarbeiter v Nemecku

myslíte, že ta migrace mozků běží kolem dokola zeměkoule?

onetearofbluedeer 14.7.2009 11:42

Re: jako sporadany gastarbeiter v Nemecku

:-D:-D:-Dmigrace zacina na Kamcatce a pokracuje pres Slovensko a Nemecko do USA a konci nekde ve Vancouveru

onetearofbluedeer 14.7.2009 11:39

Re: jako sporadany gastarbeiter v Nemecku

pokud to nevyplynulo z textu, tak se domnivam, ze v obou zemich je prace v bance nebo sluzba u policie velmi vynosne zamestnani

Ferina 14.7.2009 5:08

Když my

těch skutečných vědců máme poskrovnu. My máme spíše vědátory, a ti, jak víme, jsou na dvě věci, Na ho*no a na nic!;-D

Ferina 14.7.2009 5:04

Jo, jo

historie se opakuje! Bude potřeba zase vše zdevastovat, a práce bude dost!:-/

V 14.7.2009 3:20

blud ekonomik zalozenych na exportu

podivejte se, zadna ekonomika nemuze dlouhodobe exportovat bez importovani, ci jako Cina investovani penez zpet nekam do sveta, ale pokud treba Cinani zainvestuji ty americke dolary treba v Africe, tak se nejak musi zase ty investice vratit do ty Ameriky, tak to proste je, kdyz se ty penize nevrati primo, musi se nejak vratit oklikou ve forme nejakeho importu. Pro Nemecko to plati vice, nez treba pro tu Ameriku, v jejiz mene spori lide po celem svete a tak tam to tak uplne neplati, aspon ne ve stredne dobe vyhlidce. Nejake reci o exportne orientovane ekonomice jsou puste bludy. Kde jsou teda ty ekonomiky co jedou na import? Kdyz Nemecko je exportne orientovane a my taky, tak kam to vsechno jde? Kde se ciste importuje a tvori to tam zaklad dlouhodobe prosperity?

Realita dnes je takova, ze kvuli globalizaci ekonomik se dnes nektere vyrobky vyrabi v jednom state a vyvazi se odtud do mnoha jinych a na druhou stranu se dovazi jine vyrobky, ktere se zase povetsinou vyrabi v nekterem state, ne statech. Takze to muze vypadat, ze nektery stat 'zije z exportu', ale to jen kdyz si nasadime klapky na oci a divame se jen kratce.

Krome toho, Nemecko nedojizdi na vadnouci export, ale na ztratu konkurenceschopnosti na globalnich trzich, kvuli odborum a povsechnemu statem garantovanemu blahobytu. To jen pomyleni 'taky ekonomove' se snazi vyvolat politiku podporujici export, ale to je jako povzbuzovani dopingem, coz neni a nemuze byt trvale udrzitelne, ale je to jen cesta do pekel... umele nabuzeny export muze ekonomice pomoct jen docasne a neni to reseni potizi ekonomiky.

Pavel Kořenský - eurosabotér 14.7.2009 3:25

Re: blud ekonomik zalozenych na exportu

V praxi je to v něčem složitější a v něčem jednodušší. Zkuste z té úvahy prostě vynechat peníze a uvažovat prostý barter. Čistě teoreticky, ponechme stranou to, že barter na globální úrovni je krajně nepohodlný.

Pavel Kořenský - eurosabotér 14.7.2009 3:28

Re: blud ekonomik zalozenych na exportu

Nebo ještě lépe, zkuste si představit, že peníze sice existují, ale jsou z fysického zlata a skutečně se při nákupu zboží z Číny zákazníkem  v USA či EU převážejí do té Číny.

V 15.7.2009 4:05

Re: blud ekonomik zalozenych na exportu

v pripade barteru nebo te zlate meny, coz vyjde nastejno, tak tam by nikdy zadny takovy obchodni schodek nevznikl, jednoduse proto, ze 'export by se vzdy rovnal improtu', cili v komoditni smene neni mozne exportovat (prodat) aniz by clovek neimportoval (koupil). A zlato je samotne komoditou, ci vyrobkem, proto jsem rekl, ze v pripade zlate meny to vyjde nastejno.

Proste nema cenu poslouchat dnesni ekonomy a jine rozumbrady, jako naseho autora zde. Dlouhodobe neni mozne aby zeme jen exportovala, jako to delaji Cinane do Ameriky. Tam je to mozne jen obrovskym obetovanim se Cinanu, kteri vyrabi hodnoty ale dodavaji je Americanum zatimco ziji relativne chude, i kdyz by na to meli, aby zili mnohem lepe. Je to cele souhra Cinskeho pristupu k zivotu a take statniho ekonomickeho planovani, ktere ma zajem ne tom, aby Cinani nezbohatli, protoze pak by se hure drzeli na uzde, protoze by pak vice chteli byt svobodni...

Fafa 14.7.2009 4:08

Re: blud ekonomik zalozenych na exportu

Proc ne? Napriklad obcane statu muzou prebytek obchodni bilance utracet v maloobchodnich cenach nekde v Italii.

V 15.7.2009 3:37

Re: blud ekonomik zalozenych na exportu

to jo, jenze ti Italove pak musi casem ty penize zase nakonec nekam strcit. Kdyz Cinan proda Americanovi vyrobek a dostane dolary a za ty dolary pak koupi neco od Italu, tak pak jsou dva pripady. V jednom si ty dolary nejdriv smenil na Eura a nakoupil za ty Eura, anebo platil primo dolary... a v obou pripadech zustanou Italum v rukou dolary a ti pak maji dale starost kam je udat, proste jen ted na miste drzitelu tech dolaru jsou Italove a ne Cinani a jsou ten na rade Italove aby za ty dolary neco od Americanu koupili. Statni mena se proste neztrati a to obchodni manko tam je dokud bud ten Cinan, nebo Ital neco od Americanu nekoupi. Cili tak kde byl import do USA kdyz Cinan do Americanu koupil, tam je nakonec taky export, az ty dolary bud ten Cinan, anebo ten Ital utrati za Americke vyrobky.

V 15.7.2009 3:54

Re: blud ekonomik zalozenych na exportu

ja se do toho zapletam, spravne melo byt na konci:

Cili tak kde byl americky import zbozi do USA kdyz American koupil neco od Cinana, tam je nakonec taky americky export, az ty dolary bud ten Cinan, anebo ten Ital utrati za Americke vyrobky.

To same plati i treba o tom zlatu, o kterem pise pan Korensky. Tam kdyz ten Cinan co prodal Americanum sve vyrobky a dostal dolary a za ty pak od nekoho koupil zlato, tak potom ma ty dolary ten co to zlato tomu Cinanovi prodal, proste narodni meny se nejak neztraceji v luftu a nakonec se do Ameriky ty jejich dolary vrati, tedy aspon vetsina anebo v prinicipu. Skutecnost je totiz trochu slozitejsi, ale princip zustava (treba mnohe staty udrzuji velkou cast svych rezerv v dolarech krome zlata atd. protoze je dolar svetove platidlo).

Soucasny problem s Cinskou obchodni bilanci vuci USA predstavuje jen docasny problem a je to problem statniho rizeni hospodartvi, otevrena svobodna ekonomika by nikdy tak vazny obchodni schodek s USA nemela, protoze je to od Cinanu hloupost a sami sobe tak skodi. Tam kde se stat neplete do ekonomiky a kde je kapitalismus, tam by se nic takoveho nestalo. Cina je ovsem statem rizena ekonomika a proto tam muze dochazet k absurditam ze Cinani prodavaji do USA ale temer nic zpet nekupuji a ani ty dolary nekde neutraceji, nybrz je maji nahromadene. Az je nekde ve svete utrati, tak se to nakonec musi projevit tak, ze nekdo bude nakonec od Americanu kupovat a pak teprve se ten schodek vyrovna, protoze ne vsichni jsou tak blbi jako Cinane.

Pavel Kořenský - eurosabotér 14.7.2009 3:04

No,

nechci do toho Němcům nijak kecat, ale pokud stát vyplácí 11% občanů příspěvky na topení a další luxus a zároveň si při průběžném pensijním systému uzákoní, že důchody nesmí klesnou ani při poklesu mezd, je to z ekonomického hlediska cesta do pekla.

Blbé je, že na to budou doplácet všichni, co jsou v eurozóně.

Kanuk 14.7.2009 5:09

Re: No,

Helejte, eurosabotere, i když se jedná o průběžně financovaný pensijní system, ti lidé do něj nacpali x penězů, za předpokladu, že jim bude určité procento vypláceno na základě pojistného počtu. To je něco jako smlouva s pensijní pojišťovnou. Ta je povinna vyplácet smluvní penzi, která je nezávislá na tom, kolik ta pojišťovna zrovna vydělává nebo prodělává.

fuf2 14.7.2009 5:45

duchody neklesnou

akorat se budou vyplacet az po 80tem roce :-D