29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Progresoři, urychlovači pokroku

K tomu nejlepšímu, co se dalo v 70. a 80. letech z literární fantastiky číst, patřila díla bratří Arkadije a Borise Strugackých. Vysoce erudování autoři, Arkadij byl původně orientalista japanolog a Boris fyzik astronom.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 27.2.2021 11:27

Jo, to je dobrý postřeh... :-(

M. Hoblík 27.2.2021 11:19

Někdo vzhlížel, někdo nevzhlížel. Těm hloupějším to vzhlížení vydrželo dodnes.

M. Grundmann 27.2.2021 11:16

Za aktivisty jsou obrovské peníze různých nestátních i státních organizací, politická síla západních států vyvíjejících tvrdý tlak na celý svět prostřednictvím různých sankcí i armáda USA, připravena bránit pokrok kdekoliv na světě.

Kdyby se jednalo jenom o nějaké aktivisty bez obrovské podpory celé státní a vojenské mašinérie západních států, tak by byli jenom pro smích.

M. Grundmann 27.2.2021 11:09

Myslím, že se to dá odhadnout. Pokud by se omezila emancipace žen, západní státy by přestaly vymírat, snížila by se nezaměstnanost a zlepšila by se politická stabilita. Rovněž by se asi zlepšila produktivita, protože by muži byli více motivováni k užitečné činnosti.

Odstrašujícím příkladem je Japonsko, kde se kvůli emancipaci žen zcela rozpadla rodina, mladí muži a ženy se přestali ve velké míře spolu jakkoliv stýkat a velké množství mužů žije neproduktivním zahálčivým životem. Japonsko také velmi rychle vymírá, mnohem rychleji než jakákoliv jiná země.

V Evropě k tomu asi nedojde, protože dojde dřív k výměně obyvatel národy bez emancipovaných žen. Evropa není izolovaný ostrov, Evropané asi vymřou pouze po meči.

R. Polášek 27.2.2021 10:51

Lem má v tomto směru třeba velice pěknou "Planetu Eden" . U nás to svého času vyšlo v edici Karavana, což byly velkosešitové tisky. Občas s velice zajímavými díly a přitom to nepřitahovalo takovou pozornost jako ctvrtkové knižní novinky a nestály se na to fronty.

R. Polášek 27.2.2021 10:48

Něco podobného má i Jefremov viz třeba, jestli si to dobře pamatuji, Hodina Býka.

R. Polášek 27.2.2021 10:47

No, chudák nemocná...

Jestli má aspergera, může být i vysoce inteligentní, co se týká všelijaké znalostní a schopnostní inteligence, takže spoustu technických a logických věcí může chápat a mít v hlavě i dost lépe než běžný člověk.

Nedostatky pak budou jen v emoční inteligenci, takže je "jenom" vhodným jemným "vedením" propagandou a podobně snadno ovlivnitelná.

Časem si ovšem vysoká inteligence, pokud jí disponuje, vždycky najde cestu, neboli takový člověk vždy dříve nebo později prohlédne, že je manipulován. To ale dokud se toto "neprovalí" , jsou tyto věci přísně tajné informace, kterými disponuje jen úzký m okruh lidí okolo Gréty.

L. Severa 27.2.2021 10:46

A také musel ve svém psaní přicmrdnout režimu.

R. Polášek 27.2.2021 10:39

Španělé a trochu ještě Portugalci pouze vyloupili dobytá území od drahých kovů. Všechny ostaní zdroje tam prakticky nechali.

Všichni včetně nejvyššího vedení státu nepochopili, že drahé kovy fungují pouze jako platidlo a že hlavní zdroj bohatství je produkce či výroba něčeho, ne navyšování množství platidla v oběhu.

Vidím jen dva kladné významy španělského kořistění drahých kovů v Americe.

První je kompenzace odsávání drahých kovů z Evropy za nákupy indického a jiného tropického koření a jiných cizokrajných produktů dovážených přes Střední východ arabskými a snad později i tureckými kupci. A druhá je obrovská podpora objevování dalších neznámých krajů plus "přesměrovávání" zlatých pokladů převážených některými španělskými loďmi všelijakými korzáry, bukanýry a piráty na rozvoj Anglie, Francie, Holandska, Dánska i tehdy britských kolonií v Americe atd.

L. Písařík 27.2.2021 10:38

Návrat z hvězd - jako konflikt jedince se společností, která nestojí o hvězdné lety, ale přesto velmi zajímavý popis rozvinuté společnosti, vynikající představivost, když uvážíme, že kniha byla napsána před skoro 70ti lety.

L. Písařík 27.2.2021 10:33

Bylo by zajímavé vědět kolik % žen využívá své volební právo podle jednotlivých zemí. Možná, že by se ukázalo, že většina žen o ně nestojí.

R. Polášek 27.2.2021 10:25

Progresoři k vývoji lidské civilizace nikdy nepříspívají, protože zákonitosti rozvoje společnosti nechápou a nefungují podle nich.

Evropu ale jinak podle mne vytáhly k jedinečnosti místní evropské války, od doby pořímské po období raného a počátku rozvinutého feudalismu. Ve výhodě byly ty armády a ty státy, které disponovaly technologicky lepšími zbraněmi, zbrojí, opevňováním obydlených míst. Lepší civilní technologie, v zemědělství, v řemeslech, v architektuře zas umožňovaly, aby stejné území dobře uživilo mnohem víc lidí, tím se rychleji a více generovaly zdroje pro příští válku, lidi jako vojáky, potraviny, boty, oděvy atd pro armádu. Vítězové na dobytých územích zaváděli své lepší technologie stejně jako se poražení sami a dychtivě snažili lepší technologie zavádět a naučit se je.

Takže například Španělé v době prvních výbojů v Americe už byli technologicky tak vysoko nad Aztéky a Inky, že ti je považovali za bílé bohy ovládající hrom a blesk (děla) či za podivné bytosti se čtyřmi nohami zabíjejícími šavlemi a kopyty (jezdci na koních) a nikdy je ani nenapadlo jejich technologie okopírovat. I když například Aztékové napoprvé Španěle ze svého území vyhnali , způsobili jim značné ztráty a bezesporu ukořistili spousty jejich zbraní a výstroje.

P. Milan 27.2.2021 9:52

I můj oblíbený Lem má několik povídek na tohle téma. Taky měl vlastní zážitky ...

P. Milan 27.2.2021 9:51

Je to celkem jednoduché: Byvší progresoři většinou svobodu zvětšovali či rozšiřovali.

Ti dnešní ji omezují, až ničí.

P. Milan 27.2.2021 9:49

Byl jste rychlejší.

P. Milan 27.2.2021 9:49

Ta dorostenka, navíc chudák nemocná, ale není sama. Tu jen šikovně využívají lidé v pozadí, pro své zcela osobní zisky (což je normální) nebo posedlosti - viz článek pí Lhotské výše.

P. Götze 27.2.2021 9:48

Az na maly detail, Greta a jeji aktivita je cokoliv, jen ne aktivita jedne dorostenky. Greta je nastroj v rukou nekoho. Nekdo pouziva armady, nekdo penize, nekdo informace, no a nekdo dorostenky k prosazeni svych cilu. Tak jednoduche to je.

V. Braun 27.2.2021 9:48

Hm, no zkuste zrušit pokrok vydobytý progresory, třeba všeobecné volební právo včetně práva žen volit, a uvidíme.

P. Milan 27.2.2021 9:47

Nové zdroje z Ameriky využívalo hlavně Španělsko. Jak dopadlo vím, vy ne?

V. Braun 27.2.2021 9:46

Klasický faul autora, srovnává vývoz komunismu nebo tzv. vývoz demokracie, tedy aktivity v podstatě státní, s Gretou Thunberg, tedy s aktivitami jedné dorostenky. V

P. Pepax 27.2.2021 9:31

Souhlas.

M. Pivoda 27.2.2021 9:18

"Soumrak demokracie, svůdná přitažlivost autoritářství".

Tu knihu jsem nečetl, ale její nadpis považuji za docela výstižný. Ten nadpis lze totiž považovat za varovnou prognózu.

Nevím sice, za jakou stranu kope autorka, ale možná, že je to jen strana selského rozumu. Tedy něco, po čem by měla být poptávka.

J. Pokoutný 27.2.2021 8:46

R^

I. Polák 27.2.2021 8:37

Pád reálného socialismu v roce 1989 byl pro nás zázrak, pro západ pak katastrofa - zmizel argument rozumných lidí proti progresivistům: "Podívejte se jak to vypadá na východě!". Navíc, zdánlivě snadný přechod ze zoologické zahrady do džungle dává progresivistům pocit, že když se to nepodaří, návrat k normálu je snadný.

M. Grundmann 27.2.2021 3:24

Není vůbec jasné, zda evropští progresoři vůbec někdy přispěli k rozvoji evropské civilizace. Evropské státy se začaly vyvíjet hlavně díky novým zdrojům získaným kolonizací po objevení Ameriky. Římská říše se taky rozvíjela po dobu, kdy dobývala nová území a nové zdroje. Když se její výboje zastavily ( nebylo co dobývat ) a navíc ji ovládli myšlenkově progresoři, začala se hroutit a nakonec se rozpadla.

Vedlo husitství k rozvoji Českého království ? Nikoliv, vedlo k chaosu, rozkladu a bídě.

R. Polášek 27.2.2021 1:35

Velice přesný článek, velmi se mi líbí.

Obydlený ostrov od Strugackých jsem za socíku četl, velmi se mi líbil a pochopil jsem ho stejně jako autor.