1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Jen další kolo boje o tvářnost člověka

V posledních letech se v mediálním prostoru usídlila fráze o rozdělené či rozštěpené společnosti. Ve většině tuzemských komentářů se tento jev líčí jako novum, které nás postihlo vinou populistických politiků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Mertl 30.1.2021 9:53

Skutečně zvláštní pohled na vývoj lidského společenského chování, pane Grundmanne!

J. Plzák 30.1.2021 9:51

"Příkop", rozdělující společnost, jak se domnívá autor, vidím jako pozitivní věc. Rozdělení vyvolává soutěž a ta je vždy pozitivní. Přináší pokrok.

Zeman rozděluje. Jeho výroky nutí k přemýšlení.

Naproti tomu povídánky pana Fialy a mnohých dalších, nutí jen k poklepání si na hlavu.

Bohužel se k nim přidružil i VKml. založením Strany mírného pokroku v mezích zákona.

F. Navrátil 30.1.2021 9:29

Podivuhodné je, že si progresivisté na cestě za svým ideologicky vysněným světem vybrali za spojence islám. Zřejmě nikdy nečetli korán.

D. Zítko 30.1.2021 7:47

Moc děkuji, zajímavé čtení, ale pro mladé to asi bude dlouhé

M. Grundmann 30.1.2021 3:34

Na základě této analýzy je možné vysvětlit i řadu pro západní intelektuály nepochopitelných problémů západních společností. Současné západní demokracie jsou de facto novou formou teokracie a snaží se o převedení na křesťanskou víru svého obyvatelstva. Tím samozřejmě narážejí na odpor svých obyvatel muslimského původu a ideologická náboženská válka vyhlášená progresivisty celému světu vede k islámskému fundamentalismu a k terorismu. Západ rovněž svým náboženským fundamentalismem ztratil ideový vliv na zbytek světa a jeho snaha o šíření svých myšlenek mimo oblasti pod silným vlivem křesťanství je dnes marná.

M. Grundmann 30.1.2021 3:33

S velkým potěšením jsem si přečetl tento článek, protože se jako jeden z velmi mála článků zamýšlí nad zdrojem dnešních progresivistických myšlenek. Pokud si někdo vyhledá mé příspěvky na Neviditelném psu, tak zjistí, že je to mé nejoblíbenější téma. S velkou ochotou tedy shrnu svůj pohled na celou otázku a pokusím se doplnit tento článek svými úvahami.

Křesťanství není původním zdrojem tohoto myšlení. Křesťanství vzniklo fúzí židovského náboženství a řecké stoické filozofie. Stoická filozofie tehdy existovala již 300 let a její myšlenky byly rozšířeny v celé oblasti západního antického světa. Existuje podobnost mezi stoicismem a dnešním progresivismem amerických univerzit. V tehdejší době měli řečtí stoikové monopol na vzdělávání elit. Nejen helénské, ale i římské či kartaginské elity byly úspěšně indoktrinovány těmito pseudovědeckými názory. Zajímavé je rovněž, že jeden z prvních řeckých filozofů této filozofické školy, Díogenés ze Sinópé, hlásal v podstatě totéž jako dnešní radikální progresivisté. Šel jenom ještě dál ve svém pokrokovém myšlení, zcela odmítal rodinu, žil v sudu a údajně se nechal po smrti sežrat z lásky ke zvířatům psy. Takže žádný z nynějších progresivistů nepřišel na něco nového, co by zakladatele jejich hnutí nenapadlo již před 2 300 lety.

Křesťanství bylo tehdy pouze jednou z radikálních stoických sekt. Budilo pohoršení stejným způsobem jako dnešní progresivisté svým výrazným feminismem a nepřátelským postojem vůči mužům. Křesťané nabádali ženy, aby přestaly spát se svými manžely, prosazovali celibát a kritizovali jakýkoliv zájem mužů o ženy. Křesťané bránili nevěrné ženy a právo žen vést sexuální ( často spíš asexuální ) život výhradně podle vlastních představ. Není tedy překvapením, že rozlícení římští muži tvrdě křesťany pronásledovali po zkušenostech se svými manželkami po jejich přechodu ke křesťanství. Antičtí křesťané šli ve svém chování v duchu MeToo mnohem dále než dnešní progresivisté, sami se často dobrovolně nechali kastrovat, a