30.5.2023 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

KRESBA: Co s tím? Zakázat? Potrestat?

Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novak 8.2.2023 15:42

Copak? Tentokrát "nežesví čárlí"?

Ś. Svobodová 8.2.2023 14:59

Všechno se hodí, když je potřeba rozhádat lidi.

O. Istvanfy 8.2.2023 13:20

Ak kvôli tomu obrázku vznikne diplomatická roztržka medzi Tureckom a Franciou tak to jednote NATO príliš neposlúži.

B. Rudolf 8.2.2023 12:31

Vyjde to nastejno pro vás, protože jste evidentně nic nepochopil.

D. Mašek 8.2.2023 12:01

No možná ten obrázek v Ch.H. není myšlen jako vtip...:-/

V. Kuhaj 8.2.2023 11:05

Jsem zmaten. Dle Msgre Halíka, pokud si dobře vzpomínám, karikovat islám bylo ošklivé, jak řekl po vystřílení té redakce. Ke "hře" muslimského režiséra, ve které Ježíš znásilňuje muslimku, ovšem řekl, že je třeba respektovat umělecké vyjádření a hlavně se nesmí šířit nenávist, což ho na jeho některé spolubratry mrzí. Asi myslel Duku, kterého nemá rád. (Lehce) parafrázuji.

Tak já nevím. Zůstane ta dnešní karikatura ošklivou, i když turečtí obyvatelé Francie udělají repete a vystřílejí tu redakci znovu? Bude si za to moct ta redakce sama?

Ale vážně - mě hlavně zaráží, že to Ch.H. má vůbec nějako sledovanost. To je mezi lidmi opravdu tolik lidí, kteří vyhledávají cynismus?

Ś. Svobodová 8.2.2023 10:54

Kdyby to vyšlo v seriózním denníku a byla to fotografie, tento popisek by zřejmě většinu lidí donutil k povzdechu a souhlasu. Ch.H. je satira. A ta je o kritice, nikoliv zesměšňování. Reakce lidí pak vypovídají o nich samých.

L. Harvánek 8.2.2023 10:47

Kdybyste od počátku pozorně četl, muselo by Vám utkvět v paměti slovo zamyslet se. Víte proč? Výsledkem zamyšlení je myšlenka a budete-li se s ní dál zabývat, dojdete k jistému výsledku: je to myšlenka dobrá nebo špatná? Pokud je dobrá stojí za to se s ní dál zabývat, pokud je špatná, zavrhnete ji a začnete znova a jinak. A zavržení myšlenky znamená mnohem méně škody než realizovat tu špatnou.

Ś. Svobodová 8.2.2023 10:35

Navrhuji, aby každé ráno v 6.00 vydával Centrální mozek lidstva aktuální seznam zpráv, o kterých se nesmí žertovat. Teď vážně. Myslete si co chcete, pohoršujte se, napište jim podepsaný dopis. Ale neříkejte někomu jak to má mít. Mimochodem - ani vtipy o holocaustu trestné nejsou.

J. Jurax 8.2.2023 10:05

No, ono dělat si srandu z některých věcí je opravdu chucpe.

Ale třeba mají v redakci Charlie Hebdo nějakého Kurda. A na Kurdy Turecko ty tanky už dlouho posílá ...

R. Gramblička 8.2.2023 9:58

No jestli je výsledkem vašeho zamyšlení se tohle: "Šílený diktátor rozpoutal nesmyslnou brutální válku, aby snad mohl být (aspoň podle svého zvráceného vidění světa) v budoucnosti pokládán za hrdinu. A pro vylepšení toho všeho nám vyhrožuje jadernou válkou" tak to si příště ušetřete námahu a nedělejte nic. Vyjde to nastejno

B. Rudolf 8.2.2023 9:05

Zřejmě pod tím "šíleným diktátorem" myslíte některého z amerických prezidentů.

Nesouhlasím s vámi, ale vzpomněl jsem si na příhodu, kterou vyprávěl Henry Kissinger, aby na ní ilustroval Tengův (Teng Xiao Pching, hlavní prosazovatel čínské ekonomické transformace, otevřel Číňanům "dveře do budoucnosti" (které jim dnes Xi zase zavírá).) smysl pro humor.

Americký prezident při jednání s Tengem, aby poukázal na rozdíl mezi oběma politickými systémy, řekl, že při prosazování sbližování obou zemí narazil na obrovský odpor v kongresu, a zeptal se, zda Teng ve své zemi rovněž narazil na obdobný odpor. Teng prý na to odpověděl: "Ale ano, narazili jsme na značný odpor v provincii Tchajwan."

J. Rejzek 8.2.2023 8:14

Šílený diktátor rozpoutal nesmyslnou, brutální, občanskou válku, aby snad mohl být (alespoň podle svého zvráceného vidění světa) v budoucnu pokládán za hrdinu. Válku, kterou rozpoutal proti Srbsku, nazval osvobozením utiskovaných. Když Rusové vedou válku za osvobození utiskovaných nazývá to onen hrdina z Afganistánu, Sýrie, Iráku, Vietnamu a mnoha dalších válek za barbarství. Diktátor, který do válek zatáhne všechny Anglosasy a pomocné sbory ostatních vazalských států chce dobýt svět. Stovky jeho okupačních základen po celém světě jsou toho důkazem.

F. Navrátil 8.2.2023 7:59

To není vtip. To je překvapení z paradoxu. Tak se smál pračlověk, když po něm skočil šavlozubý tygr a minul.

R. Langer 8.2.2023 7:58

No jo, namalovali to špatně. Měli tam dát Rusko! ;-D

B. Rudolf 8.2.2023 1:59

Zrovna tento kreslený vtip mne donutil zamyslet se nad rozporem mezi mým pohledem na lidskou situaci a mezi realitou. Myslím si totiž, že příroda, osud, realita (nebo snad karma, či Bůh?) připravily člověku dostatek životních zkoušek a trápení a že není třeba si vzájemně přidělávat další. Jenomže realita je svým způsobem (zvláště dnes) doslova opačná. Šílený diktátor rozpoutal nesmyslnou brutální válku, aby snad mohl být (aspoň podle svého zvráceného vidění světa) v budoucnosti pokládán za hrdinu. A pro vylepšení toho všeho nám vyhrožuje jadernou válkou (K čemu by nám (jemu) byl svět bez Ruska?). A na jiné části světa to vypadá tak, že se možná schyluje k něčemu podobnému, ale, pokud k tomu dojde, tak ještě šílenějšímu, ale zato s modernějšími zbraněmi. Lidé ovládli jadernou energii, raketové inženýrství, umělou inteligenci a zdá se, že se jejich vládcům zachtělo hrdinství. Příroda nám ukazuje, že to, co umíme my, umí ona také, jen je oproti nám většinou zdrženlivější. Je mi upřímně líto (strašného) utrpení lidí, ať již ve válce nebo pod troskami v důsledku zemětřesení. Ale na dotaz v názvu článku: "Co s tím? Zakázat? Potrestat?" odpovídám: "Což takhle se zamyslet?"