28.3.2023 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Historik 4.12.2009 9:48

Re: Žití nad poměry tady zavedla zejména vláda ČSSD.

ODS odrazuje voliče nesmyslnými (z hlediska ochoty voličů to akceptovat) zákony, např. možnost propuštění z práce bez udání důvodu. To jsou schopni přijmout lidé v Americe, ale nikde v EU to, pokud vím, není.

Odbory mnohde protlačily také podivný princip, kdo byl později přijat, musí být dříve propuštěn.

cb 4.12.2009 10:18

Re: Žití nad poměry tady zavedla zejména vláda ČSSD.

A proc myslis, ze je v Evrope dlouhodobe vyssi nezamestnanost nez v USA? Protoze si podnikatel rozmysli prijmout nekoho, koho nesmi propustit, kdyz uz ho nepotrebuje.

NevericiTomas 4.12.2009 13:24

Re: Žití nad poměry tady zavedla zejména vláda ČSSD.

Vidite, mne prijde absurdni, ze nekdo povazuje svoji praci za neco narokoveho. Kdyz sis me najal tak me ziv...

jtach 4.12.2009 9:26

Re: U nás by to snad bylo jinak?

No a kdo ma hypoteku, tak by mel zase na nule dluhy

Historik 4.12.2009 9:40

Re: U nás by to snad bylo jinak?

Milý pane, máte o komunistech nepředstavitelné iluze. Dluhy může smazat inflace, nikoliv komunistické měnová reforma. Dluhy, které měli lidé před měnou, jim byly ZACHOVÁNY v plné výši. Dokonce nebylo možné tyto dluhy ani před měnou, ani po měně uhradit z ukradených "vázaných vkladů."

historik 4.12.2009 9:41

Re: U nás by to snad bylo jinak?

Takže je v pořádku, že kdo spoří ztratí a kdo žije na dluh získá?

Historik 4.12.2009 9:42

Re: U nás by to snad bylo jinak?

Ještě doplněk. To co jsem napsal se týkalo samozřejmě i hypotéky na barák.

pišingr 4.12.2009 10:24

Re: U nás by to snad bylo jinak?

Který byl posléze znárodněn, ovšem hypotéka zůstala.

Jakub S. 4.12.2009 11:02

Re: U nás by to snad bylo jinak?

Ano, potvrzuju. Měnovou z 53 je nutno neustále komančům připomínat a otloukat o hlavu. Jako jeden z nejhorších, nejbestiálnějších, nejcyničtějších, nejrozsáhlejších zločinů (doslova) této zločinné (na tom trvám) organizace, s voličským potenciálem 10-20 procent.

Harry 4.12.2009 11:08

Re: U nás by to snad bylo jinak?

a jak si lidé chválili.

Jakub S. 4.12.2009 11:21

Re: U nás by to snad bylo jinak?

Kdo - ? Skutečně se nepamatuju. Jen zoufalství, bezmocné soukromé nadávání.. Dědečci z obou stran rázem přišli finančně i v majetku o vše, za celý život... Nežili jsme v téže zemi - ?

WENA 4.12.2009 1:46

LN zneužijí vaši adresu!!!!

LN zneužijí vaši adresu!!!! neregistrujte se

6. Poskytnutím údajů k registraci návštěvník souhlasí s tím, aby Lidové noviny, a. s., ve smyslu § 4 písm. e) zákona č. 101/2000 Sb., jím poskytnuté údaje zpracovávaly, a to za účelem jejich interního využití, jakož i pro marketingové účely své vlastní a/nebo osob, s nimiž tvoří holding.

pišingr 4.12.2009 10:19

Re: LN zneužijí vaši adresu!!!!

Jak to, prosím, souvisí s Koreou???

Jakub S. 4.12.2009 11:27

Re: LN zneužijí vaši adresu!!!!

Co  blbneš, Venoušku - ?

eurosvazak 4.12.2009 1:12

kapitalismus=valky, spina hnus.

myslim, ze zoufale kopajici kapitalismus stoji na hrane propasti, jen proto zbytecne odvadi lid od vlastnich chyb tim, ze poukazuje na docasne potize v zasobovani v KLDR. Tato reforma tvrde dopadne zejmena na parazitickou vrstvu tzv. vesnickych bohacu, ktery meli nasysleno a naketaseno spoustu penez a zbozi a chteli by jen kseftovat a neproduktivne se vezt na hrbetech pracujicich. prave oni stoji za potizemi v dodavkach. Vzdyt, kdo to kdy videl, aby si tito kulaci, vyssavajici krev lidu valeli bezpracne sunky cele dlouhe zimni mesice a zili z penez ziskanych jen za par tydnu sklizne na ukor lidu? Tomu se ted zabrani a oni si uvedomi, ze kdo nepracuje at neji a stanou se pracujicimi a rovnym dilem spolecnosti...

dekulak 4.12.2009 1:56

Re: kapitalismus=valky, spina hnus.

Dobre napisano, to uz  dav  ucili na VUML. :-D  Zapomenuta byla otazka, proc je kapitalizmus na okraji propasti? Nevite?  No , aby na nas dobre videl. Vidite jaky jsme byli optimisti.

eurosvazak 4.12.2009 3:39

Re: kapitalismus=valky, spina hnus.

tedkonc, jak se v Evrope zavedl Socialismus a zase jsme ve Svazu pod zlutyma hvezdickama, je vsechno, co jsem znal z VUMLu jak najite. A pritom nekteri pesimisticti soudruzi to, co se stalo vychodnimu bloku pritom nazyvali porazkou. Smesne, ze? Socialismus zvitezil, jinak by ted vsude nevladl, ne?

K. Babák 4.12.2009 8:46

Re: kapitalismus=valky, spina hnus.

Předeženeme kapitalismus.

Viktor Hollmann 4.12.2009 5:43

Tak si to spočítejme

Většina zdrojů uvádí limit 100 000 wonů na domácnost. Cena rýže se v listopadu pohybovala kolem 1500 až 2000 wonů za 1 kg, takže se bavíme o ekvivalentu 50 až 67 kg rýže. Rýže je základní potravina, Korejci si nedovedou představit, že se dá žít na chlebu a bramborách (a to i na Jihu). Už jsem psal v blogu, že 100 000 wonů je cena surovin na "zimní" rodinnou zásobu kimči. Po zkušenostech z jara, kdy cena rýže vylétla k 4000 wonům, se každý snažil zásobit až do léta.

Ti, kdo s rýží obchodují ve velkém (např. ji dovážejí z Číny) nebo obchodují s nepotravinářskými komoditami), obchodují v jüanech, dolarech nebo jenech, takže je probíhající "měna" tak nepostihne. O majetek proto přišli hlavně ti, kteří se v 90. letech na výzvu Korejské strany práce vrátili z měst k zemědělství a díky jejichž práci se KLDR dostala z hladomorů 90. let. Těch lidí není málo a přišli o  dost.

Výsledek? "Boháči" mají majetek v dolarech, jenech nebo jüanech (a ti, co mají příbuzné v Číně, tak navrch u nich), chudí o své peníze přišli.

Jiný problém je ten, že státní obchody jsou od pondělí 30.11. uzavřeny a otevřou se až po neděli. Lidé jsou tak odkázáni jen na tržiště (kde cena 1 kg rýže prý vylétla na 30 000 wonů) a nikdo zatím netuší, jaké budou nové ceny zboží. Také se "škrtnou dvě nuly", nebo to dopadne jak v ČSR v roce 1953? Bohužel, KCNA k "měně" dosud (4.12., 5:00 SEČ) k situaci nevydala ani písmenko, Xinhua (Nová Čína) se s novinkami také odmlčela. Ostatní agentury jen vycházejí z informací z Daily NK.

Jinak, pěstovat rýži opravdu není žádná sranda a jen "pár týdnů sklizně". Zlatý brambory nebo pšenice.

Honza 4.12.2009 7:23

Re: Tak si to spočítejme

Pane Hollmane, obávám se, že jste nepochopil eurosvazákovou ironii. Jednalo se o tzv. užití humoru!

Viktor Hollmann 4.12.2009 9:03

Re: Tak si to spočítejme

Honzo,

pochopil - nepochopil.

Jsou věci, které jsou z mého hlediska moc vážné na to, abych si z nich dělal legraci. I v Jižní Koreji je dost míst, kde lidé obdělávají svá políčka velikosti českých záhumenků ručně a je to jejich jediný zdroj obživy a živit se pěstováním rýže bych se fakt nechtěl. Přírodní podmínky v KLDR jsou horší (stačí porovnat zimní teploty v Busanu a Pchjongjangu), mechanizace bude podstatně méně, OSN odhaduje počet obětí hladomorů v 90. letech v KLDR na 1,3 milionu. Jak jsem psal, i na "Jihu" je obecný hlad z 60. let (před 45 lety!) ještě v živé paměti, české země hlad nezažily od doby, co Marie Terezie donutila vojskem sedláky pěstovat i brambory. A když někdo škrtnutím pera ty lidi, kteří se nemají jak bránit, prachsprostě okrade, nemám slov.

Takže toto téma zcela odmítám jako vhodné pro humor a ironii.

Historik 4.12.2009 9:36

Měnovou reformu roku 1953 ještě pamatuji, byl to PRVNÍ případ v "lido demo"

kdy dělníci vyšli do ulic. A komunisté také dávali vinu za tuto svou programově provednou loupež jakýmsi "spekulantům," kterým se prý podařilo vyzvednout příliš mnoho peněz z částečně zablokovaných "vázaných vkladů," které v ramci "měnové reformy" zrušili bez náhrady, stejně jako třeba penzijní fondy. Na "vázané vklady" byly převedeny "nadlimitní" peníze při měnové reformě roku 1945 a vybírat se z nich mohlo jen omezeně, např. při narození dítěte.

Jinak článek je napsán dost špatně, kdybych tu "měnovou reformu" nepamatoval, těžko bych se v tom orientoval.

Je třeba napsat "komunisté ukradli lidem všechny peníze, které měli nad jimi stanovený limit," což u nás bylo "v nových" 60 Kčs na osobu v hotovosti a 2000 Kčs na osobu na vkladních knížkách. Současně provedli denominaci, kde byla 1 koruna nová 5 Kč starých. "Zmírněno" to bylo tím, že z peněz nad tento limit ponechali lidem 10%. Ale z ještě vyšší častky (nepamatuji si jaké) nedostali ani těch 10%. Totéž komunisté v severní Koreji, tam je ta denominace 1:100, princip zlodějny je stejný.

Je nutné rozlišovat komunistickou zlodějskou měnovou reformu od normální denominace, kterou provádějí i jiné vlády, obvykle v návaznosti na dřívější inflaci. To udělal třeba DeGaulle ve Francii, 100 starých franků byl 1 nový frank. VEŠKERÉ peníze ale byly vyměněny v tomto poměru, takže lidé o nioc nepříšli.

Navíc, do kádrových dotazníků přibyla rubrika "Chování v době měnové reformy." 

Viktor Hollmann 4.12.2009 10:11

Re: Měnovou reformu roku 1953 ještě pamatuji, byl to PRVNÍ případ v "lido demo"

Děkuji za doplnění.

Problém je v tom, že informace z KLDR jsou značně kusé, vzájemně si odporující, oficiální zprávy nejsou pro jistotu vůbec a i "parametry" reformy se neustále mění (a např. není ještě jasné, jak se změní ceny ve státních obchodech) - poskládat to do ucelené informace není tak snadné. Připravuji proto souhrnný text, ale dřív, než v pondělí nebude.

Princip "korejské měny" je ale stejný, jako byl v r. 1953 u nás, takže proto to přirovnání.

Historik 4.12.2009 11:07

Re: Měnovou reformu roku 1953 ještě pamatuji, byl to PRVNÍ případ v "lido demo"

Též děkuji. Pouze mě není úplně jasné, nakolik mohou vůbec obyčejní Korejci vlastnit cizí měnu. U nás to za komunistů bylo až na vyjímky (dědictví po zemřelém v cizině, některé honoráře za knihy vyšlé v cizině) trestné až do roku 1989, a ty zmiňované vyjímky tady také zpočátku nebyly.

Viktor Hollmann 4.12.2009 16:05

Re: Měnovou reformu roku 1953 ještě pamatuji, byl to PRVNÍ případ v "lido demo"

Podle všeho se to řeší úplatky. Jaký mají lidé plat, to se neví, ale jsou náznaky, že měsíční plat stačil tak na 2-3 kg rýže na trhu.

Ona ta KLDR je opravdu zcela jiná úroveň, než kdy bylo u nás. Dokument Lindy Jablonské "Vítejte v KLDR!" o cestě české turistické skupiny do KLDR je v tomto směru velmi poučný - třeba nástroje, které se používají při opravě cesty (kladívko, pro ty, kdo neviděli...).

402 4.12.2009 10:44

Re: Tak si to spočítejme

Dovolim si upozornit, ze i Ceske zeme vedi co je hlad. Zejmena zemedelci to vedi.

Komuniste vzdy posilovali svou moc pomoci hladomoru - v Cesku tim likvidovali soukrome sedlaky. Proste zkonfiskovali veskerou urodu vcetne osiva ale sedlak musel i dalsi rok odvadet plenou kvotu. Nebo pri zminovane menove reforme prave soukromi zemedelci menili v pomeru 1:50 VESKEROU HOTOVOST.

Presne podle leninskeho "NEDAT NAJIST" - tak se vedou masy ke komunismu! Kdyz nemas co do huby, tak na vzpouru nemyslis.

(srovnej se zavadenim komunismu v Zimbabwe)

Jakub S. 4.12.2009 12:21

Re: Tak si to spočítejme

Viz cílený hrůzný hladomor na Ukrajině, dokonale naplánováno a provedeno Sosovým nohsledem Chruščovem ve třicátých letech. Správně pojmenováno  v y v r a ž d ě n í, nejbestiálnější - hladem, miliónů lidí. No, lidí - byli to většinou |chocholi, tož co...! V téže době bylo toužebným přáním miliónů komunistů v Evropě mít se jak v CCCP... a Werich, Shaw atd. ironizovali po návratu z Potěmkinových vesnic zoufalé hlasy novinářů a jiných...

Historik 4.12.2009 13:20

Tak jsem se pro jistotu díval na Chruščovův životopis a on se osobně nemohl přímo

podílet na rozpoutání hladomoru na Ukrajině. Největší podíl na tom měl, samozřejně kromě samotného Generalissima Chuščovův patron Lazar Mojsejevič Kaganovič, jeden z nejhorších Stalinových hrdlořezů vůbec, neprávem upozaděný Lavrentijem Pavlovičem Berijou.

Mimochodem, např. rozkaz k tomu, aby byli zajatí polští důstojníci "souzeni jako nepřátelé lidu" (Katyňský masakr) je podepsán celou tou Stalinovou sebankou, jen z paměti Stalin, Vorošilov, Molotov, Mikojan, Kaganovič, Berija...

Rozsudky smrti zase spolupodepisoval se Stalinem Molotov.

Jakub S. 4.12.2009 16:44

Re: Tak jsem se pro jistotu díval na Chruščovův životopis a on se osobně nemohl přímo

Tu sa praví: tož  s a m í  j e d n a c í !