4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

KATALÁNSKO: Převrat zdravého rozumu

Můj blog se zhusta zabývá menšinovými tématy. Mají nízkou čtenost – ale stejně tak právo na existenci v internetovém prostoru. Proto mě zajímá názor katalánské opozice na to, co se v tomto autonomním společenství nyní děje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Javora 14.10.2017 14:09

Ten projev paní Inéz

byl podle mého velice demagogický a pokrytecký. Ta dáma je velice mladá a zřejmě potřebovala posbírat nějaké červené puntíky na té správné straně. Ovšem co jiného mohli Katalánci očekávat, když na poslední chvíli couvli. Teď už na ně mohou klidně a s úspěchem poštěkávat i ti nejpalácovitější psíci.

R. Morava 14.10.2017 13:54

Re: Sámova říše nebyla Velkomoravská,

Ano, k tomu bych měl něco říct, Velkomoravská Říše souvisela s rodem Mojmírovců, příbuzných méně důležitého rodu Přemyslovců. Ví se o ní dost proto, že se uměli bít, a trochu i proto, že přijala křesťanství a tak existují významné dokumenty.

Sámo byl jen jakýsi franský obchodník, o kterém neví nikdo nic. Ale naučil nás, že náš zákazník, náš pán. A proto za nás bojoval.

R. Morava 14.10.2017 13:43

Tento článek se tu líbit nebude ale vlastně souhlas

Pokud vím tak Španělsko není ten kdo by do Katalánska cpal a nutil migroše, snad právě naopak

http://zpravy.idnes.cz/barcelona-demonstrace-uprchlici-dod-/zahranicni.aspx?c=A170219_090147_zahranicni_aha

Nemám pocit, že by Katalánsko bylo na rozdíl od Španělska výrazně religióznější, konzervativnější, odmítalo homosexualismus či gendrismus. Kvůli pár špinavým grošům které Katalánsko odvádí do společné kasy se ozývá pouze puntičkář nebo sobec.

Jinak samozřejmě s částí příspěvku týkající se EU už tolik nesouhlasím. Paní zapomněla, že EU je málo demokratická a tlačí na nadměrný centralismus. Jinak EU je problémem pro nás, kteří nechceme Islám, nechceme neomarxismus, nechceme centralismus ale hlavně nechceme multikulturalismus. Z toho co jsem četl nic z toho pro Katalánce problém není stejně jako pro Španěly (viz i odkaz), proto nechápu smysl Katalánska k oddělení!

M. Šejna 14.10.2017 13:24

ano, to jistě

a nejhoší aktivní blbec je aktivní Slovák v uniformě celníka, který si potřebuje vychutnat "štátnu suverenitu".

J. Chaloupka 14.10.2017 12:59

Myslím, že kdyby Španělsko neposlalo do Katalánska ty

mlátičky, a nechalo referendum normálně proběhnout, tak by většina Katalánců volila Španělsko. Takto se jich většina naštvala. A co se ústavnosti týče: pamatujete, např. před 30 lety byla v naší ústavě zakotvena vláda jedné strany. No a už není.

P. Vaňura 14.10.2017 12:34

Možná by to tak nějak bylo, ALE toto nelze srovnávat

V Moravskoslezském kraji nejsou žádné místně nacionalistické vášně a asi by byl problém vůbec nějaké referendum organizačně zajistit.

P. Vaňura 14.10.2017 12:29

Já bych uvedl dva příklady z minulosti. První je z USA,

válka Sever proti Jihu. Podle VŠECH stoupenců práva na sebeurčení měly jižní státy plné právo vyhlásit Konfederaci a odtrhnout se od USA. Roli hrály též ekonomické poměry. Jihu se zdálo výhodnější obchodovat s Británií (polovinu amerického vývozu tehdy představovala bavlna), než se zbytkem USA.

A pak je tu Kongo počátku 60 let. Ta historie je u nás zkreslována podporou prosovětského P. Lumumby. Ale situace byla tehdy taková, že většinu exportu surovin, ze kterého nějak profitovala celá země, zajišťovala jediná provincie, totiž Katanga. No a ta a její představitel Tchombe se chtěli odtrhnout, aby se nemuseli o ty příjmy dělit. To se nakonec nepodařilo, ale k Lumunbově pádu to stačilo.

A. Javůrek 14.10.2017 11:04

až na to plivání na

nacionalismus celkem souhlas. Vadí mě, jak spoustě politiků, především levičákům, vadí národní hrdost a tak dělají z "nacionalismu", sprosté slovo

V. Kotas 14.10.2017 10:46

Re: Kraj ať si jde

Při trochu rozumu, by se snížila na 1/3.

M. Šejna 14.10.2017 10:42

pane Dvořáku

asi jste nejezdil na Slovensko přes Starý Hrozenkov. Tam se slovenští celnící tak snažili prudit, že občas byla fronta aut až do kopců nad Hrozenkovem, což je 3 km od státní hranice.

Moje manželka je Slovenka a cestu do Trenčína po zážitku se slovenskými celníky pokaždé obrečela.

P. Remeš 14.10.2017 10:37

Pamatuji si, jak jsme se ještě učili Stalinovu definici národa: Národ je stabilní pospolitost řeči, území, hospodářského života a psychického založení, odrážející se v pospolitosti kulturní ... zas tak hloupě to nebylo přes problematičnost autora (stejně mu to napsal někdo jiný :-)

B. Rudolf 14.10.2017 10:06

Jak by na vyhlášení obdobného referenda reagovala Praha?

Dobrá otázka. Doufám, že, pokud by vyhlášení referenda nesplnilo zákonné nebo ústavní podmínky, že by česká vláda postupovala nějak takto. Referendum by s odkazem na zákon a ústavu označila za pouhou anketu, kterou nelze financovat ani organizovat stejným způsobem jako referendum. A postarala by se o to, aby to občané moravskoslezského kraje dobře věděli. Po proběhnutí této ankety by vyvodila odpovědnost za nesprávně utracené finanční prostředky a za klamání občanů. Rozhodně by ale nespustila vlnu násilí vůči vlastním občanům, kteří by chtěli pokojně projevit svůj politický názor.

J. Novák 14.10.2017 9:40

Na to, že se v Katalánsku střílelo do lidí a že španělská vláda udělala maximum pro jeho neuskutečnění, je 40% účast neuvěřitelné množství.

J. Novák 14.10.2017 9:34

Pane Stejskale, význam jakéhokoliv slovního spojení, tedy i spojení 'zdravý rozum', je dán pouze úhlem pohledu.

V. Kraus 14.10.2017 9:19

Re: Kraj ať si jde

Ano a vznikla by další byrokracie, která by sledovala finanční toky mezi jednotlivými regiony. Skvělé!

V. Kraus 14.10.2017 9:16

Rozdělené Katalánsko

V úterý 10.10. schválilo premiéru Puigdemontovi deklaraci o nezávislosti 72 ze 135 poslanců katalánského parlamentu. To je 53% poslanců. Referenda o nezávislosti Katalánska se účastnilo 43% voličů, z toho 90% se vyslovilo pro nezávislost. (Připomínám ještě, že v průběhu referenda katalánské úřady oznámily, že voliči mohou hlasovat v jakékoliv volební místnosti - to některým umožnilo hlasovat i několikrát.) K referendu tady přišli především zastánci nezávislosti Katalánska. Ti druzí nepřišli, protože referendum bylo beztak označeno za neústavní nebo je toto téma až tak nezajímalo. Katalánská společnost je tedy rozdělená, což je vidět i na demonstracích PRO a PROTI.

Podobně je rozdělená i britská společnost, kdy 52% voličů se vyslovilo pro odchod UK z EU a 48% voličů by chtělo v EU setrvat. Britští politici si teď s odchodem z EU evidentně neví rady a víceméně jen natahují čas. V Katalánsku to bude ještě o něco horší, protože jsou zde vážné pochybnosti o regulérnosti postupu katalánských úřadů.

P. Han 14.10.2017 9:01

Re: Spíše to vidím na odtržení Prahy,

No aspoň že se podařilo obnovit vinice pod Grébovkou. :-)

P. Han 14.10.2017 8:59

Re: Sámova říše nebyla Velkomoravská,

Protože tam mám jisté rodinné spojení, tvrdím, že u Podbořan. Ovšem jiní se stejnou relevancí říkají, že úplně jinde. :-)

V. Kotas 14.10.2017 8:36

Re: Spíše to vidím na odtržení Prahy,

Jo, vo tom to je.

V. Kotas 14.10.2017 8:35

Re: Kraj ať si jde

Stačilo by zřejmě, jasné hranice jednotlivých regiónů a vybírání daní ( a jejich zpětné použití - vždy jde o peníze ) v místě jejich vzniku - ne podle sídla centrály firmy. U nás by to bylo : návrat ke 3zemím v historických hranicích + Praha. ( každý více méně za své ), minimální centrální úřady, poloviční parlament a když senát, tak též poloviční ze zástupců zmíněných regiónů.

A. Zajícová 14.10.2017 8:33

Re: Spíše to vidím na odtržení Prahy,

proč bysme to dělali? Kdo by nás, známé pražské lenochy živil? Erteple tu pěstovat nemůžeme a ani nechceme, v kavárnách je nám lépe.

T. Major 14.10.2017 8:27

Re:

Národ (latinsky natio) je společenství lidí, kteří se hlásí ke stejné národnosti. Přesná a všeobecně uznávaná definice pojmu národ neexistuje.[zdroj?] Jazykově pojem odpovídá narození (latinsky natio), tedy společnému místu či společným předkům. Tímto pojmem se v různých zemích a jazycích odlišují zcela rozdílné sociální organismy. Rozlišuje se tak zejména mezi politickým a etnickým národem.[1]Etnický národ stojí primárně na sdíleném jazyku, dále pak na historii a kultuře – za příslušníky národa jsou považováni všichni jedinci, kteří hovoří stejným jazykem, sdílejí stejnou historii a kulturu. Politický národ stojí na občanství – za příslušníky národa jsou považováni všichni jedinci, kteří jsou teritoriálně soustředěni ve státě, jsou jeho občany a mají oprávnění účastnit se politiky a uplatňovat svou suverenitu.[2]

V. Kotas 14.10.2017 8:26

Re: Sámova říše nebyla Velkomoravská,

Toť otázka.

L. Motl 14.10.2017 8:25

Re: Spíše to vidím na odtržení Prahy,

Praha není přirozeně oddělená, a tak by pro to nebyla většina, a kdyby byla, Praha by byla neschopná obrany. Hodně lidí křižuje hranice Pražského státu, ať jsou kdekoliv, denně, bálo by se, zda to půjde. Praha by neměla ochranu pohoří na hranicích, nebyla by samostatná v zemědělství, energetice a hromadě dalších věcí.

Ale znovu, i kdyby nakrásně Pražané zvolili, že se od nás venkova chtějí oddělit, nejspíše by nějaký politik v jednom z nových států usoudil, že je lepší ten druhý tak či onak obsadit a obnovit dnešní stav.

Kdyby realita na zemi byla jiná, tak by byla jiná a platilo by, že i Praha má nějaké obecné právo se odtrhnout.

L. Motl 14.10.2017 8:19

Kraj ať si jde

V reálu žádný kraj odtrhnout nechce, takže implicitní tvrzení tohoto článku a podobných, že tohle nám hrozí, když umožníme katalánskou nezávislost, je prostě alarmistický blábol. Ale kdyby hypoteticky došlo k další vlně touhy po trhání a nějaký kraj se chtěl hrozně trhnout, proč ne? Asi by k tomu měli nějaké důvody, dotování ostatních nebo malou viditelnost nebo nějakou formu útlaku. Musel bych znát detaily, abych věděl, zda tím nechtějí někoho podvést, abych věděl, komu fandit apod. Ale odtrhnout je vždy v principu možné.

Věřím v individuální svobodu – člověk má vždy právo žít bez nadvlády jiného. Ale o to více platí, že národ nebo skupina, která se cítí dominantní na dost jasném území s přirozeným a obecně vnímaným oddělením od ostatních, má právo žít svobodně, bez ovládání jinými skupinami. Když to šlo super se Slovenskem, klidně by to mohlo jít v principu OK i s Moravou. Je jasné, že státy jsou pro něco užitečné, a kdyby byly příliš malé, byrokracie apod. by byla pro státečky moc drahá, a proto by to nechtěly. Ale když to chtějí, mají právo to mít.

Ta dáma vypadá hezky, ale když mluvila po Puigdemontovi, bylo to velmi trapné. Mluvila jako takový obyčejný katalánský vlastizrádce. Ta její strana je postavena na absurdních ideologiích "postnacionalismu" a podobných postmoderních nesmyslech. Národy jsou stejně reálné jako v 19. století. Tenhle spor v Katalánsku je nakonec spor mezi dvěma národy a jejich nacionalistickými ideologiemi – nacionalismus menšího Katalánska, které se cítí být ve stínu, a nacionalismus španělský, který si myslí, že má právo od Boha zadupávat a povyšovat se nad všechny národnosti na svém území. Když někdo chce popírat, že lidé částečně cítí i jako členové národů, měl by mlčet, protože o reálném napětí v Katalánsku neví vůbec nic. To platí i pro tuhle dámu.

M. Klas 14.10.2017 8:10

Re: Co jste to prováděl za hrůzy na hranicích? Vás buzerovali?

Jezdil jsem tehdy služebně po celé Evropě, tedy střední a západní, a mohu říci, že nikde nebyla taková buzerace jako na Česko-slovenské hranici.

P. Dvořák 14.10.2017 7:56

Re: No jo.

Na blbce narazíte všude. Nejhorší jsou ti aktivní blbci a když ještě dostanou moc . . .

Já jsem fakt nikdy problémy neměl.

H. Gene 14.10.2017 7:41

Re: RE

A jak to měli udělat "dobře"?

J. Pospíšil 14.10.2017 7:32

Sámova říše nebyla Velkomoravská,

předcházela ji a není ani přesně lokalizovaná. Nebýt pár bitev, ani se o ní neví. Kde je Vogastiburk?

T. Pak 14.10.2017 7:15

Mate kratkou pamet. Ja si vzpominam na vesnice, kde kdy jste chtel jet z jednoho konce na druhy musel jste objet 15km pres nejblizsi hranicni prechod. Na lidi co jezdili do prace na kole, jenze pak se jim cesta prave kvuli hranicim prodlouzila na hodinu. Na lidi co kdyz chteli na chalupu tak museli projit celni kontrolou a mistni hlupacky urednik to cobolakum oslazoval, protoze co maji co na Slovensku mit chalupu....