18.6.2024 | Svátek má Milan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kanuk 25.11.2007 0:19

Re: Re: Ke kanadské politice

On i bez EU tady nikdo nic neudělá kromě mlácení hubou.

AeroKarel 24.11.2007 23:32

Re: Re: autor má pravdu

Janoryna je zásadně vedle.

AeroKarel 24.11.2007 23:30

Re: tak koukam, co tu mam spolubratru, ovsem jak to vypada co cechokadadan to

No, když zde v ČR budete chvíli žít, tak vás ty ideály rychle pustí.

Ale jsem rád, že bordel a protekce není jen česká záležitost. Myslel jsem si to, ale jsem rád, když to někdo potvrdí.

AeroKarel 24.11.2007 23:27

Re: Ke kanadské politice

To máte holt Kanuku ten rozdíl mezi demokracií a diktaturou. I Stalin (možná) nesliboval, ale konal.

Mít tam v Kanukistánu ještě EU, neudělá už nikdo lautr nic.

Kanuk 24.11.2007 23:18

Re: Re: Re: Zajímavé povídání o Kanadě

Myslím, že těch 300000 je nějaký humbuk. Že by p. Mulroney, který zřejmě obchoduje v milionech, se špinil kvůli 300000?

Kanuk 24.11.2007 22:08

Ke kanadské politice

Podíval jsem se na stránky liberálů i konservativců. Obě partaje se nezmohou na víc, než osočování protivníka. Nechci, aby to bylo bráno jako podpora A. Hitlera, ale ten hlásal MY UDĚLÁME, a také to udělal. Podle jedné Němky, Hitler byl jediný německý politik, který dodržel, co slíbil. A já dodávám - včetně koncentráků.

Kanuk 24.11.2007 21:53

Re: Upřesnění autora článku

Jestli GST kanadské ekonomice prospěla nebo ne, to nevím, ale vím, že podstatně zkomplikovala účetnictví.

Kanuk 24.11.2007 21:44

Re: Upřesnění autora článku

...pokles daní je pro naše peněženky lepší než horší... P. Stejskal užívá retoriku, kterou uplatňují kanadští politici vůči ignorantním kanadským voličům.  Před několika lety platili kanaďané přes 40c z každého dolaru na splátky státního dluhu. Protože od té doby úrokové sazby podstatně poklesly, je tento podíl jistě menší, což vláda populisticky využívá ke snížení daní. Protože většina kanaďanů si nedovede spočítat, že kdyby státní dluh byl vyššími daněmi snížen na polovinu, mohli by platit daní o cca 10 pct míň.(to je hrubý odhad, předpokládající, že na splátky státního dluhu se platí 20c z dolaru. ) To je ovšem běh na dlouhou vzdálenost, při výši kanadského státního dluhu by to trvalo jistě několik let. A to politici nemohou potřebovat.

Kanuk 24.11.2007 21:28

Re: Re: Co pan Stejskal nepíše

Jo, tomu se říká progresivní zdanění a zatím to funguje ve většině civilizovaných zemí. T.zv. "rovná" daň se vyskytuje pouze v několika postkomunistických zemích, které mají tendenci vrátit se ke kapitalismu 18. a 19. století

Pejzlerka 24.11.2007 21:06

Re: tak koukam, co tu mam spolubratru, ovsem jak to vypada co cechokadadan to

Pane  Ferenc,  za  tento  diskuzní  příspěvek  Vám  upřímně  děkuji.  Já, důvěřivá  stará  bába,  jsem  tomu  Stejskalovi  málem  uvěřila!  Málem  se mi zavařila  kalkulačka,   když  jsem  si  chtěla   mermomocí  ověřit  ty dva  ušetřené  kanadské  dolary.  Ale být  panem Stejskalem, rozhodně  bych  nepokládala  Vaše  slova  za  formální   nesouhlas, ale jemu, s  velkým  nápřahem, uštědřenou  parádní  facku.

Kanuk 24.11.2007 20:09

Re: autor má pravdu

Mám dojem, že janoryna je dost vedle. 1) DPH se neplatí za potraviny (základní), platí se třeba v restauraci, nebo cukrovinky. 2) V Kanadě je několik důchodových systemů. V tom federálním výše pense závisí na tom, kolik si dotyčný do pensijního fondu zaplatil. Některé (podnikové) fondy stanovují penzi podle průměru za posledních 5 let, a délky doby zaměstnání u firmy. Takže důchody a státní rozpočet jsou navzájem nezávislé.

Kanuk 24.11.2007 20:01

Re: Re: autor má pravdu

Ale ano, "rovná" daň byla (je?) na programu strany, kterou p. Harper představuje. On ale byl natolik rozumný, že tento bod ze svého programu vypustil, tedy skoro. Zvýšil sazbu nejnižší daňové třídy z 15 na 15,25 procent, vyšší jsou beze změny.

Pro informaci: do cca 8000 - 0, od 8000 do 36000 - 15,25, od 36000 do 50000 - 22. Nad 50000 - nevím. Asi něco kolem 30.

redbiter 24.11.2007 19:51

Re: Re: Re: Zajímavé povídání o Kanadě

mel dostat 300 tisic,ne 30!!!!!!!!!

Kanuk 24.11.2007 19:46

Re: Pohled na českou politiku

...zvolit jednoznačně...Pane Richarde III, to neumíte číst? Vláda p. Harpera je menšinová, opírající se o podporu Frantíků. Tomu říkáte jednoznačné zvolení?

Kanuk 24.11.2007 19:43

Re: tak koukam, co tu mam spolubratru, ovsem jak to vypada co cechokadadan to

Pokud je mi známo, tak v Kanadě si může speciální číslo koupit kdokoliv, kdo je ochoten za to něco vyklopit. A není to nijak moc. Většinou si je pořizují osoby trpící komplexem méněcennosti.

redbiter 24.11.2007 19:42

Re: Reakce autora

zadny separttsticky Ouebec block konzervativce neopdporuje,vzdy v parlamentu hlasuji proti konzervativcum,jsou to spise liberalove kteri se hlasovani zdrzuji,a tak udrzuji konzervativce u moci protoze se boji voleb,vi ze by to konzervativci znovu vyhrali,a tentokrat mozna vetsinu .There !!!!!!!

ferenc 24.11.2007 19:02

tak koukam, co tu mam spolubratru, ovsem jak to vypada co cechokadadan to

konservativec... az vetsina z tech co sem pisou patrila spise do liberalniho tabora, ale ovsem jsme prece cesi a tak curejme proti proudu

zdejsi konservativci jsou nemlich to same co Klauso/Tupolankova zber, a hodne se podobaji republikanum, strane to hajzlika Bushe, ktery je bohuzel z neznalosti podporovane rusofobiii obdivovan v cesku. Nekteri spoludiskuteri vzdychaji nad nobilitou kanadskych politiku, mili pratele, oni jsou skutecne nobl, ale na povrchu, a v malem, tak ze prijde li za takovym politikem malej kadadskej clovek, tak ho (jeho sekretar, ci flunkie) vyslechne, poda mu ruku, a slibi mu ze jeho sef pro nej udela co nejvice bude moci,,, a smytec. pokud ma nas malej kadadskej clovek dostatek "drzosti" ze dale urguje svou zadost, je mu vysvetlovano do zblbnuti, ze sice posranec na jeho pripadu pracuje ale ze -- poradnik, prazdniny, nemoc, zaneprazdneni, zvlastni udalost ubohemu poslanci zabranilo, ale ze urcite a jiste v budoucnosti toto bude osetreno cim nebo necim jinym. Ovsem prijde li tam vazny (zazobany prispevovatel s penezi) zacnou se dit veci, o k terych se dozvime my mali pitomeckove az za par let, kdy nekdo z konkurence tuto transkaci praskne.

nenechte si od kanadaznalcu nakukat, ze zde je to cistejsi ci mene korumpovane. Osobne si myslim, ze v cesku i pres Grosse, Tupolanka, Cunika, je politicka kultura uplaceni daleko demokratictejsi nez zde. Zde ja jako maly clovek mam naprostou nulovou sanci nekoho podplatit, protoze moje podplatne je prd proti tomu za co se politici, nebo verejni cinitele snazi. Zde si ani nemohu dovolit podplatit pitomyho policajta ktery mne vyzobne pro nejaky maly prestupecek. Pokud se to ovsem stane nekomu z "lepsich lidi" (treba soudci maji specialni cisla pokd je vyzadaji) tak je policajt "nevidi".

diky bohu v cesku mam stale moznost sem tam nekomu strcit nejaky sekel abych postrcil svou zadost.. proste cesko je krive, ale pro vsechny, kdezto v Kanade krivosti jsou povoleny proste jen vyvolenym.

Jenda 24.11.2007 18:25

Re: Co pan Stejskal nepíše

jeste by to mozna chtelo zminit se o vysi dani v tech vyssich danovych tridach. Vsadim boty, ze podstatne vyssi. Takze ti s vyssimi prijmy stale plati jak absolutne tak relativne podstatne vice. Coz je ovsem urcite spravedlive, protoze mame stejne zaludky a tak vubec.

Lubomír Stejskal 24.11.2007 18:18

Dvě poznámky

1. Ne všichni kanadští politici spílají USA.  Když do druhé věty  své reakce, mezi slova "všichni" a "politici" vložíte liberální a jim podobní, pak budete mít docela pravdu.  Kdyby Stephen Harper "spílal Spojeným státům", buďte ujištěn, že bych se nepovažoval za jeho sympatizanta.

2. Vztah mezi USA a Kanadou nelze vměstnan do vzorce bohatí  Němci - chudí Češi.  Kanada je, pravda, poněkud ve stínu USA, lídra svobodného světa, po mém soudu ale značně neoprávněně, často jde o falešný mediální obraz.  Obecně vzato jejím hlavním handicapem je to, že má o  řád méně obyvatel(zaokrouhleně 300 mil ku 30 mil),  nedisponuje  tedy tak masivní vojenskou sílou, která by ji opravňovala ke světovému vůdcovství(rozumí se v historickém kontextu WWI, WWII, studená válka apod.) Z hlediska prosperity, životní úrovně, fungování státu atp.  je srovnatelná s Amerikou,  v některých oblastech Státy dokonce předčí, v jiných je zase o poznání sociálnější. Osobně považuji skutečnost, že je   význam Kanady  v obecném povědomí přehlížen  za velkou nespravedlnost a v rámci svých skromných možností se snažím dělat v tomto směru něco pro to, abychom si stále více  uvědomovali, že Severní Amerika = USA + Kanada.

Lubomír Stejskal 24.11.2007 17:59

Upřesnění

Je to skutečně tak: GST(Goods and Services Tax), zavedená  v Kanadě na Nový rok 1991, nahrazovala předchozí "skrytou" daň MST(Manufactures´Sales Tax), která činila 13 a půl procenta.  Nahradila rovněž 11 procentní  daň  uplatňovanou v telekomunikačních službách(Federal Telecommunication Tax).

Aleš Zeman 24.11.2007 17:28

Re: Oprava

Sorry, jedna nula mi omylem vypadla. Částka, kterou měl Brian Mulroney obdržet od Karlheinze Schreibera měla být 10x vyšší, tj. 300 tisíc kanadských dolarů.

Richard III. 24.11.2007 14:03

Pohled na českou politiku

by byl jistě hezčí, kdyby čeští voliči dokázali to, co kanadští: zvolit jednoznačně ty, kdo jim takové změny daní slibují. V této chvíli však máme paskvil, kde ti nejlevější zelení by nejradši daně jen zvyšovali. To je pak těžké snížit daňové zatížení.

Šnek 24.11.2007 13:43

Re: Co pan Stejskal nepíše

Mně je Kanada podezřelá. Hlavně tím, jak všichni politici nezapomínají spílat USA. Není to nějak podobně jako mezi bohatými Němci a chudými Čechy.

Šnek 24.11.2007 12:14

Kdyby pan Stejskal.

Psal více o Kanadě, než o jiných věcech, člověk by se i něco podstatného dozvěděl. Prima.

Lubomír Stejskal 24.11.2007 12:01

Upřesnění autora článku

Dle článku musí být Kanaďané - abych použil slov Aleše Zemana -  vděčni SOUČASNÝM konzervativcům za to, že snížili GST o jedno procentu a od nového roku poklesne o další na celkem 5 procent.  Ano,  dnešní konzervativci snížili to, co před nimi jiní zavedli - snad nebude od věci zapátrat v paměti, proč Mulroney GST zavedl, ale snížení to je a každý pokles daní je pro naše peněženky lepší než horší, není-liž pravda. ---  Máte pravdu, liberálové  tehdy vedli silné řeči proti GST, ale nakonec se nezmohli na víc než jen hybrid v podobě harmonizované daně HST, kterou kromě tří atlantických provincií ostatní s díky odmítli. Koneckonců, pokud jde o samotnou GST, ač nepopulární, nelze říci, že by kanadské ekonomice neprospěla. A  to přece šlo, nebo se mýlím?

Lubomír Stejskal 24.11.2007 11:51

Reakce autora

Především: to, že NP čtou lidé v Kanadě, nepovažuji za smůlu,  ale za výhodu. Alespoň mohou v diskusích přinášet zajímavé úhly pohledu. Nesmějí ovšem přehlížet skutečný záměr autorův a zaměňovat makroekonomické postřehy za něco jiného(čímž neříkám, že autor Kanuk nemá v bodech 2 a 3 pravdu). --- Dále: Článek byl pojat takto makroekonomicky  s ohledem na české čtenáře a s přihlédnutím k tomu, že česká média obecně informuji o Kanadě nedostatečně. O snížení GST, což je v kanadské ekonomice klíčová makroekonomická  událost, v českých zemích prakticky nikdo neví. Skutečnost, že GST zavedl na začátku 90. let konzervativní kabinet B. Mulroneyho(jen si vzpomeňte proč, nicméně přiznávám, že mí příbuzní v Ontariu mu kvůli tomu nemohou ještě dnes přijít na jméno), stejně jako fakt, že nynější vláda je menšinová, podporovaná Québeckým blokem,  nic nemění na skutečnosti, že plní předvolební sliby a GST ve dvou krocích snížila. --- Pokud jde o přerozdělení fedrálních peněz do provincií:  vzhledem k politické situaci v Kanadě, pokud jde o vztahy mezi Québecem a anglofonní většinou, by frankofonní část země  měla největší podíl na koláči, i kdyby Québecký blok nebyl  partnerem menšinové vlády.  Je samozřejmě pravda, že Québec dostal i v tomto finančním roce nejvíc(13,4 mld přepočteno na USD),  zatímco Ontario jenom 11,3 mld, nicméně v přepočtu na hlavu je Québec až na šestém místě(1790). Lépe jsou na tom na Ostrově prince Edwarda(3188), na Novém Brunšviku(2724), na Newfoundlandu s Labradorem(2619), v Manitobě(2472) a v provincii Noova Scotia(2315).  To takoví Ontarijci jsou s 900 dolary  na hlavu předposlední.

Aleš Zeman 24.11.2007 11:46

Re: Re: Zajímavé povídání o Kanadě

jJe to pokračování stejné ságy podivných obchodně-politických vztahů mezi ex-premiérem Brianem Mulroneyem a německým "agentem s teplou vodou" Karlheinzem Schreiberem. Schreiber tvrdí, že poskytl Mulroneymu částku 30 tisíc kanadských $ v hotovosti (cash), aby mohl Schreiber v Kanadě postavit továrnu na výrobu těstovin (pasta business) a továrnu na výrobu lehkých obrněných transportérů (a light armoured vehicle factory). Schreiber tvrdí, že Mulroney peníze vzal, ale nic neučinil, což Mulroney popírá. Zajímá to nejen Kanadu, ale i Německo; Holywood se časem připojí...

,

strejda 24.11.2007 9:54

Re: autor má pravdu

Asi jsem špatně četl, ale auotor psal o snižování DPH a daní právnických osob. O jednotné dani a zvyšování DPH ani slovo.

janoryna 24.11.2007 9:40

autor má pravdu

po slovenském a českém vzoru kanada směřuje k rovné dani. a je jasné, že výpadky s musí dostat zpátky. Na př. vyšší DPH za potraviny, zmrazením růstu důchodů při zachování příspěvků atd. ale jen zarytílevičáci nevidí přednosti takto nastoupené cesty.

Kanuk 24.11.2007 6:03

Re: Zajímavé povídání o Kanadě

No, abych dal každímu, což jeho jest. Je sice možné, že GST (General sales tax, nebo tak nějak) byla zavedena za vlády konservativců, ale ona nějaká daň při nákupu se platila už dřív. A  Torryové ten starý system předělali na systém podobný DPH v ČR (a asi i jinde v Evropě).