22.5.2024 | Svátek má Emil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
janoryna 24.11.2007 9:40

autor má pravdu

po slovenském a českém vzoru kanada směřuje k rovné dani. a je jasné, že výpadky s musí dostat zpátky. Na př. vyšší DPH za potraviny, zmrazením růstu důchodů při zachování příspěvků atd. ale jen zarytílevičáci nevidí přednosti takto nastoupené cesty.

strejda 24.11.2007 9:54

Re: autor má pravdu

Asi jsem špatně četl, ale auotor psal o snižování DPH a daní právnických osob. O jednotné dani a zvyšování DPH ani slovo.

Kanuk 24.11.2007 20:01

Re: Re: autor má pravdu

Ale ano, "rovná" daň byla (je?) na programu strany, kterou p. Harper představuje. On ale byl natolik rozumný, že tento bod ze svého programu vypustil, tedy skoro. Zvýšil sazbu nejnižší daňové třídy z 15 na 15,25 procent, vyšší jsou beze změny.

Pro informaci: do cca 8000 - 0, od 8000 do 36000 - 15,25, od 36000 do 50000 - 22. Nad 50000 - nevím. Asi něco kolem 30.

Kanuk 24.11.2007 20:09

Re: autor má pravdu

Mám dojem, že janoryna je dost vedle. 1) DPH se neplatí za potraviny (základní), platí se třeba v restauraci, nebo cukrovinky. 2) V Kanadě je několik důchodových systemů. V tom federálním výše pense závisí na tom, kolik si dotyčný do pensijního fondu zaplatil. Některé (podnikové) fondy stanovují penzi podle průměru za posledních 5 let, a délky doby zaměstnání u firmy. Takže důchody a státní rozpočet jsou navzájem nezávislé.

AeroKarel 24.11.2007 23:32

Re: Re: autor má pravdu

Janoryna je zásadně vedle.

Kanuk 24.11.2007 3:56

Co pan Stejskal nepíše

1) Vláda p. Harpera je vláda menšinová, která je držena u vesla stranou frankofonů. Bude u toho vesla tak dlouho, pokud Frantíkům (Quebeku) poleze dostatečně hluboko do pozadí. To se projevilo při rozdělování federálních peněz provinciím.

2) Jeden z kroků "snižování daňové zátěže" spočíval v tom, že pro nejnižší daňovou třídu, od cca 8000 do 35000 CDol/rok, byla sazba zvýšena z 15 na 15,25 procent. Není to sice moc, ale vyšším daňovým třídám sazba změněna nebyla.

3) FST a PST se neplatí na běžné potraviny. To bylo odedávna. Proto ta úspora 1 CD na nákup 100 Dol je pro příjemce 20000CD/rok cca 1CD/týden, 52CD/rok. V důsledku zvýšení daně zaplatí 2033 místo 2000 , takže úspora je asi 17 CD, spíš menší, protoře příjemce 20000 asi nebude nakupovat zdaněné zboží za 5000 CD, když 7-8000 zaplatí za byt. 

Zdá se, že p. Stejskal má smůlu, že NP čtou i lidé v Kanadě. Poznamenávám, že ta výše daně je hrubý odhad, aby někdo kvůli tomu nevyskakoval.

Kanuk 24.11.2007 5:37

Re: Co pan Stejskal nepíše

Tak koukám, že jsem přines dříví do lesa. To je tak, když někdo napíše canc dřív, než přečet komentáře.

Lubomír Stejskal 24.11.2007 11:51

Reakce autora

Především: to, že NP čtou lidé v Kanadě, nepovažuji za smůlu,  ale za výhodu. Alespoň mohou v diskusích přinášet zajímavé úhly pohledu. Nesmějí ovšem přehlížet skutečný záměr autorův a zaměňovat makroekonomické postřehy za něco jiného(čímž neříkám, že autor Kanuk nemá v bodech 2 a 3 pravdu). --- Dále: Článek byl pojat takto makroekonomicky  s ohledem na české čtenáře a s přihlédnutím k tomu, že česká média obecně informuji o Kanadě nedostatečně. O snížení GST, což je v kanadské ekonomice klíčová makroekonomická  událost, v českých zemích prakticky nikdo neví. Skutečnost, že GST zavedl na začátku 90. let konzervativní kabinet B. Mulroneyho(jen si vzpomeňte proč, nicméně přiznávám, že mí příbuzní v Ontariu mu kvůli tomu nemohou ještě dnes přijít na jméno), stejně jako fakt, že nynější vláda je menšinová, podporovaná Québeckým blokem,  nic nemění na skutečnosti, že plní předvolební sliby a GST ve dvou krocích snížila. --- Pokud jde o přerozdělení fedrálních peněz do provincií:  vzhledem k politické situaci v Kanadě, pokud jde o vztahy mezi Québecem a anglofonní většinou, by frankofonní část země  měla největší podíl na koláči, i kdyby Québecký blok nebyl  partnerem menšinové vlády.  Je samozřejmě pravda, že Québec dostal i v tomto finančním roce nejvíc(13,4 mld přepočteno na USD),  zatímco Ontario jenom 11,3 mld, nicméně v přepočtu na hlavu je Québec až na šestém místě(1790). Lépe jsou na tom na Ostrově prince Edwarda(3188), na Novém Brunšviku(2724), na Newfoundlandu s Labradorem(2619), v Manitobě(2472) a v provincii Noova Scotia(2315).  To takoví Ontarijci jsou s 900 dolary  na hlavu předposlední.

redbiter 24.11.2007 19:42

Re: Reakce autora

zadny separttsticky Ouebec block konzervativce neopdporuje,vzdy v parlamentu hlasuji proti konzervativcum,jsou to spise liberalove kteri se hlasovani zdrzuji,a tak udrzuji konzervativce u moci protoze se boji voleb,vi ze by to konzervativci znovu vyhrali,a tentokrat mozna vetsinu .There !!!!!!!

Kanuk 25.11.2007 20:22

Re: Re: Reakce autora

Jestli by to konservativci vytáhli ze 40 procent na 50 je otázka. Ale asi žádná partaj si nemůže dovolit volební kampaň po období kratším, než dva roky (i když takové případy byly).

Evca 25.11.2007 23:54

Re: Reakce autora

Dala bych malou poznamku: Mulroneyho vlada nevzala GST ze vzduchu. Leta se platila tzv. Manufacturer's Tax, 13%, kterou platili vsichni, kdo neco dovazeli, nebo vyrabeli a prodavali. Tato dan 13% byla zrusena a nahrazena 7% GST, ktera byla nauctovana konecnemu uzivateli vyrobku. On to stejne platil, ale bylo toho vic(13%) jenze to nevidel na pokladnim listku.

Šnek 24.11.2007 13:43

Re: Co pan Stejskal nepíše

Mně je Kanada podezřelá. Hlavně tím, jak všichni politici nezapomínají spílat USA. Není to nějak podobně jako mezi bohatými Němci a chudými Čechy.

Lubomír Stejskal 24.11.2007 18:18

Dvě poznámky

1. Ne všichni kanadští politici spílají USA.  Když do druhé věty  své reakce, mezi slova "všichni" a "politici" vložíte liberální a jim podobní, pak budete mít docela pravdu.  Kdyby Stephen Harper "spílal Spojeným státům", buďte ujištěn, že bych se nepovažoval za jeho sympatizanta.

2. Vztah mezi USA a Kanadou nelze vměstnan do vzorce bohatí  Němci - chudí Češi.  Kanada je, pravda, poněkud ve stínu USA, lídra svobodného světa, po mém soudu ale značně neoprávněně, často jde o falešný mediální obraz.  Obecně vzato jejím hlavním handicapem je to, že má o  řád méně obyvatel(zaokrouhleně 300 mil ku 30 mil),  nedisponuje  tedy tak masivní vojenskou sílou, která by ji opravňovala ke světovému vůdcovství(rozumí se v historickém kontextu WWI, WWII, studená válka apod.) Z hlediska prosperity, životní úrovně, fungování státu atp.  je srovnatelná s Amerikou,  v některých oblastech Státy dokonce předčí, v jiných je zase o poznání sociálnější. Osobně považuji skutečnost, že je   význam Kanady  v obecném povědomí přehlížen  za velkou nespravedlnost a v rámci svých skromných možností se snažím dělat v tomto směru něco pro to, abychom si stále více  uvědomovali, že Severní Amerika = USA + Kanada.

Jenda 24.11.2007 18:25

Re: Co pan Stejskal nepíše

jeste by to mozna chtelo zminit se o vysi dani v tech vyssich danovych tridach. Vsadim boty, ze podstatne vyssi. Takze ti s vyssimi prijmy stale plati jak absolutne tak relativne podstatne vice. Coz je ovsem urcite spravedlive, protoze mame stejne zaludky a tak vubec.

Kanuk 24.11.2007 21:28

Re: Re: Co pan Stejskal nepíše

Jo, tomu se říká progresivní zdanění a zatím to funguje ve většině civilizovaných zemí. T.zv. "rovná" daň se vyskytuje pouze v několika postkomunistických zemích, které mají tendenci vrátit se ke kapitalismu 18. a 19. století

Aleš Zeman 24.11.2007 1:55

Zajímavé povídání o Kanadě

Dle článku musíme být vděčni Konzervativcům za to, že v Kanadě snížili federální daň GST o celé jedno procento. Slibuijí dokonce snížení GST o procento další. Dovolil bych si připomenout, že daň GST v Kanadě zavedli Konzervativci v době Mulroneyho vlády. Liberálové s Jeanem Chrétienem chtěli GST zrušit, ale pouze před volbami, nikoliv po nich. Takže si obě dvě největší kanadské strany nemají v tomto ohledu moc co vyčítat. Též bych podotknul, že vláda Stephena Harpera v ottawském parlamentu je jen menšinová, což v kanadské politice znamená, že další volby možno očekávat po nejbližším vyslovení nedůvěry současné vládě ostatními politickými stranami, které dohromady v parlamentu mají většinu.

Bývalý premier Mulroney v současné době čelí staronovému skandálu, který se týká údajného úplatku  Mulroneyho německým obchodníkem Karl-Heinz Schreiberem. Bůhví, jak to finančně vyšetřování dopadne, asi ne dobře pro konzervativního ex-premiéra Mulroneyho a možná ani ne pro kanadské Tories. Dnešní torontské noviny předvídají příští kanadské federální volby v únoru příštího roku. Jak se dočteme v Bassově románu "Cirkus Humberto": "Hvězdy, nechte si okénko". Jak bude vypadat kanadská politika ode dneška za rok, ví asi jen jasnovidec.

68 24.11.2007 3:10

Re: Zajímavé povídání o Kanadě

Slyšel jsem hodně nářků, jak nezdravá prý je nadměrná četba "Globe & Female". (Nebo jak se ten ústřední PC deník jmenuje.)

Kanuk 24.11.2007 5:50

Re: Zajímavé povídání o Kanadě

Jo, pan Mulroney měl už na krku vyšetřování kvůli údajnému úplatku 3 nebo 5 melounů za nákup Airbusů pro Air Canada.(Nebo to je ten samý případ?)  Samozřejmě, nic mu nedokázali (tentokrát RCMP nedostala svého muže), načež  p. Mulroney se otočil a zažaloval "pro pomluvu", nebo tak nějak a dostal za to (dalšího) melouna. Nadarmo není právník.

Jo. A jestli se nemýlím, tak p. Martin (bývalý min. předseda - liberál) to své straně pokálel, když jako generální guvernérku Kanady navrhl černošku. (Anglická královna jmenuje generálního guvernéra na návrh min. předsedy)

Aleš Zeman 24.11.2007 11:46

Re: Re: Zajímavé povídání o Kanadě

jJe to pokračování stejné ságy podivných obchodně-politických vztahů mezi ex-premiérem Brianem Mulroneyem a německým "agentem s teplou vodou" Karlheinzem Schreiberem. Schreiber tvrdí, že poskytl Mulroneymu částku 30 tisíc kanadských $ v hotovosti (cash), aby mohl Schreiber v Kanadě postavit továrnu na výrobu těstovin (pasta business) a továrnu na výrobu lehkých obrněných transportérů (a light armoured vehicle factory). Schreiber tvrdí, že Mulroney peníze vzal, ale nic neučinil, což Mulroney popírá. Zajímá to nejen Kanadu, ale i Německo; Holywood se časem připojí...

,

Aleš Zeman 24.11.2007 17:28

Re: Oprava

Sorry, jedna nula mi omylem vypadla. Částka, kterou měl Brian Mulroney obdržet od Karlheinze Schreibera měla být 10x vyšší, tj. 300 tisíc kanadských dolarů.

redbiter 24.11.2007 19:51

Re: Re: Re: Zajímavé povídání o Kanadě

mel dostat 300 tisic,ne 30!!!!!!!!!

Kanuk 24.11.2007 23:18

Re: Re: Re: Zajímavé povídání o Kanadě

Myslím, že těch 300000 je nějaký humbuk. Že by p. Mulroney, který zřejmě obchoduje v milionech, se špinil kvůli 300000?

Jirka 25.11.2007 4:13

Rasisto Kanuku

Ta "cernoska" je lidska bytost a ma jmeno. Jmenuje se Michaelle Jean a je stejne jako ty imigrantka.

Generalni guvernerkou a tim i zastupkyni kralovny se stala proto, ze je inteligentni, vzdelana, pracovita, stihla, hezka a ma smysl pro humor.

Kdybys i ty mel nektere z jejich vlastnosti, lide by se te prestali stitit a ty bys nemusel sedet cely den u pocitace.

P.S. How is your Preparation H ?

Kanuk 25.11.2007 8:04

Re: Rasisto Kanuku

Jirko, svoje multi-kulti teorie můžete zkusit vykládat Kanaďanům, zejména těm, kteří volí  konservativce. Dát Afro-Kanadian na vysoké politické místo si může dovolit p. Bush v USA (jehož důvody nebudu rozebírat), ale ne ministerský předseda v Kanadě.

Jirka 25.11.2007 8:35

Re: Rasisto Kanuku

Ja sem zatim neslysel jedinou negativni poznamku k barve kuze KANADSKE STATNI OBCANKY a Generalni Guvernerky Michaelle Jean. Asi je to tim, ze se nestykam s rasistickou pakazi.

Kanuk 25.11.2007 9:56

Re: Re: Rasisto Kanuku

Podle vašeho sloníku se stýkáte s pakáží jinou, zatím co já se stýkám se slušnými lidmi. Na rozdíl od vás patřím pravděpodobně mezi nejslušnější přispěvatele na toto fórum.

Lubomír Stejskal 25.11.2007 10:54

K rasistickému útoku na generální guvernérku

Poznámka  na adresu J. E., the Right Honourable  Michaëlle Jean, C. C, C. M. M., C. O. M., C. D, generální guvernérky Kanady, jak zní  její plný titul, je rasistická a plebejská, pane  Kanuku. Uvědomte si prosím,  že žijete v konstituční monarchii, kde generální guvernérka zastupuje britskou korunu, úctyhodnou instituci se staletou tradicí.  Očekával bych proto elementární míru úcty a slušnosti. S názory  Mrs. Jean nemusíte souhlasit, to Vás ale neopravňuje k tomu, abyste ji podle urážel.

Kanuk 25.11.2007 20:54

Re: K rasistickému útoku na generální guvernérku

Kde jste viděl jaké urážení? Když o někom řeknu, že je černoch, to je urážka? Aha, vy jste asi takový, který hovoří o Afro-Američanech, ale vedle černocha by si nesedl. Takových je spousta. Jestli MS M.Jean má před svým jménem řadu titulů, pro mne je to Kanaďanka jako kterákoliv jiná.  Bohužel, se skupinou lidí, kteří mají stejnou barvu kůže jako ona, má severoamerická společnost dost špatné zkušenosti (New Orleans). Samozřejmě, jsou výjimky, ona není jediná. Mně je sice nesympatická, ale nikde jsem ji neurazil tak, jako někteří komentátoři mého komentáře urážejí mne. To, že je imigrantka, jak někdo uvedl, přidává další důvod k tomu, aby mi byla nesympatická. Já jsem sice imigrant také, ale o žádné veřejné funkce se nezajímám. A dovedu si představit pocity HRH Alžběty II, když podepisovala dekret pro The Right Honourable Michaelle Jean, C.C, C.M.M.,C.O.M.,C.D. Vy ovšem budete namítat, že HRH je osvícená dáma atd. Samozřejmě, že si dává pozor na to, aby neříkala, co si myslí. Za těch 55 let králování se to jistě naučila.

Lubomír Stejskal 25.11.2007 23:11

Odpověď

Ujišťuji Vás, že vedle černocha bych si sedl bez nejmenších problémů.  A nejen to:  mým blízkým přítelem je černý kubánský emigrant seňor R. Pye, k němuž se  na veřejnosti vždy hrdě hlásím. A do třetice:  v jedné obci nedaleko mého bydliště nastoupil do služby evangelického faráře černoch.  Pokud by mě Nejvyšší odvolal z této pozemské pouti, moc bych si přál, aby právě on - všem skutečným i skrytým rasistům navzdory - promluvil na  mém pohřbu(tedy pardon za morbidní téma, ale lepší ilustraci nemám po ruce).  ---  Píšete, že "se skupinou lidí, kteří mají stejnou barvu kůže jako ona, má severoamerická společnost dost špatné zkušenosti". OK, tomu rozumím, ale řekněte mi, krutí brko, co ona s tím má společného???  Já mám taky špatné zkušenosti se spoustou bělochů - a je to snad důvod, abych  urážel dejme tomu českého prezidenta kvůli nízkému  obsahu pigmentu na jeho bílé  kůži???  Anebo jinak: máme spoustu problémů s Romy, a přesto by mi nevadilo, kdyby slušný, inteligentní a vzdělaný Rom stanul v čele ČR.  Sorry, ale nejsem rasista. --- Kdyby Alžběta II.  měla problémy s tím, že neběloši působí jako její zástupci tu či onde, musela by  - obrazně řečeno - nejspíš abdikovat  nebo rozpustit Britské společenství národů. M. Jean není první, ani poslední - a já jsem jako přítel Kanady hrdý na to, že v jejím čele stojí černoška(třebaže s ní ve všem nemusím souhlasit), stejně tak jako jsem hrdý na US  Secretary of State Mrs. C. Rice.  Ostatně jako jeden z mála prostých Čechů, možná jediný, jsem  poslal  M. Jean gratulaci  a považuji si za čest, že mě její úřad v Rideau Hall poctil odpovědí na moji korespondenci.  Čili: chci-li, aby se jiní chovali slušně ke mně, musím se slušně chovat já k nim.  Buďte zdráv!

Kanuk 24.11.2007 6:03

Re: Zajímavé povídání o Kanadě

No, abych dal každímu, což jeho jest. Je sice možné, že GST (General sales tax, nebo tak nějak) byla zavedena za vlády konservativců, ale ona nějaká daň při nákupu se platila už dřív. A  Torryové ten starý system předělali na systém podobný DPH v ČR (a asi i jinde v Evropě).