7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

K BOJIŠTÍM V PACIFIKU 1: Popud k iniciativě

Oceán pacifický, který takto nepřesně v roce 1520 pojmenoval portugalský mořeplavec Ferdinand Magellan, je větší než veškerá souš naší planety dohromady.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
richard 3.6.2008 11:31

Re: Tohle nesedí

Japonci se tajně dohodli s USA, že je vtáhnou do války ve které Japonsko utrpí zdrcující porážku, rozpadne se jim Impérium a  přijdou o 3 100 000 padlých, takhle nějak jsi to myslel, konspirativní theoretiku?

Ti Japonci to měli ale tak fantasticky promyšlené, opravdu žlutí ďáblové.

xxx Kubeš 3.6.2008 11:03

Díky

za poučný článek, těším se na pokračování.

Remcal 3.6.2008 10:49

Tohle nesedí

"Japonské bomby roztříštily naprostou většinu amerického námořního

vybavení, unikly jen dvě mateřské letadlové lodě, které vzdor

agresorovým kalkulacím nebyly v době útoku v přístavu."

PRAVE že bomby neroztříštily téměř žádné námořní vybavení...zůstaly nedotčeny nádrže s naftou, kromě hotovostních přímo v přístavu, zůstala nepoškozena opravárenská základa a zůstal nepoškozen suchý dok. Japonci vpodstatě v přístavu rozmlátili "staré železo", lodě většinou postavené před I. WW nebo těsně po ní, dále letištní plochy s odstavenými letouny. Tedy, povedlo se dostat USA do války a nebylo dotčeno skoro nic důležitého. Dodnes se vedou spekulace, nakolik byl P.H. "nutnou obětí"...pro veřejné mínění a obrat zahraniční politiky U.S.A.

Lovap 3.6.2008 10:07

Re: Re: Re: No jó, neviňátka Germáni a Japonci, furt jim někdo ubližoval . . .

Kravina. nemá to spoločné nič. A vaša reakcia takisto nie. Mohli by ste, prosím, odpovedať na moju pôvodnú reakciu aký je rozdiel v správaní sa Japonska (chceli suroviny a priestor) a ostatných krajín? Môžem vám troška napomôcť: žiadny. Len isté krajiny to robiť mohli a iné nie ... Myslím, že nezáleží moc na tom, v ktorom to bolo čase, pretože ide o princíp ... 

Petr L. 3.6.2008 9:59

Re: Záložáku, otázka není otázkou, když váš odpověď . . .

Nu dobrá, tak odpovím

1) Japonsko nenapadlo Čínu v roce 1937. Asi si ten rok pletete s tzv. Nankingským masakrem

2) Japonsko nepodepsalo smlouvu jen s Adolfem, ale i s Benitem, a dokonce i s Josifem Visarionovičem (smlouvu o neútočení, de facto kopii paktu Molotov-Ribbentrop, měla platnost do r. 1946, ale Josif ji, jak známo hrubě porušil).

3) Anglie a Holandsko v roce 1940 do Japonska nedodávali nic. Obě země měly v té době - jak je opět známo - jisté potíže právě s Adolfem. USA suroviny do Japonska v roce 1940 sice dodávaly, ale již jen v omezené míře. To např. SSSR si žádný skrupule nedělal a dodal vše, co Japonci chtěli a samozřejmě zaplatili.

Květoslav 3.6.2008 9:48

Re: Lodi

Kde "u nás"? Tady, v ČR? Kde nevíme, jaký je rozdíl mezi flotou a flotilou, korvetou, a torpédoborcem, křižníkem a bitevní lodí? Kde se slovo "troop" překládá jako "jednotka"?

Davidf 3.6.2008 9:47

Re: Re: No jó, neviňátka Germáni a Japonci, furt jim někdo ubližoval . . .

Takrka vse. Jeste by se dala zminit bitva na Bile Hore, potazmo tricetileta valka.

Ale hlavne se slovakum nesmi nic pripominat. Jsme Vam hodne ublizovali, doplaceli jste na nas a ted, kam se kouknu je ...

honzak 3.6.2008 9:46

Re: Lodi

NIC VE ZLÉM, ALE PŘISTÁNÍ NA KATAPULTU MUSÍ BÝT DOST OBTÍŽNÉ, ŽE?

Lovap 3.6.2008 9:05

Re: No jó, neviňátka Germáni a Japonci, furt jim někdo ubližoval . . .

Mohli by ste mi naznačiť čo to má spoločné s mojím príspevkom?

Jan 3.6.2008 8:03

Lodi

Materska lod je u nas plovouci hangar s letadly co startuji z katapultu ci hladiny a pristavaji tamtez. Lod vybavena letovou palubou ze ktere letadla startuji a na ktere i pristavaji tak tomu se u nas rika letadlova lod.  ;-)

Petr Kohout 3.6.2008 7:53

U Midway si Nimitz teoreticky "vyplul k vítězství".

Měl sice pouze tři letadlové lodě (Japonci 4), ale stejné množství palubních letadel + jednotky na Midway. Poměr vyrovnávala mohutná protiletadlová obrana japonců (= svaz bitevních lodí). Japoncům se (díky bohu) vymstila strategická chyba - 1/3 leatadlových sil ve stejné chvíli napadla Aleuty. Sice úspěšně, leč bezvýznamně (dobily pár čtverečních kilometrů ledové neobydlené pustiny).

badaxe 3.6.2008 7:16

Re: "Logika" s. pprap. v záloze aneb Hrdinní obránci Japonska a Německa

no a to ještě navíc ti odporní váleční štváči bombardovali německo(cizí území) a nakonec na něj zaútočili a obsadili ho(na rozdíl od sovětů kteří mu přišli "bratrsky pomoci" a ochránit ho před těmi americkými imperiálisty)

Voni Abonent jsou docela vedle, že jo :-)

J.G. Pašek 3.6.2008 7:03

No jó, neviňátka Germáni a Japonci, furt jim někdo ubližoval . . .

tak se museli bránit . . . . a Slovákům zase ubližovali Češi, tak se museli bránit a spojit s Hitlerem a darovat mu a poslat 2 divize Slováků- vojáků do Polska dát za uši rozpínavejm Polákům. . . .  

Lovap 3.6.2008 6:46

Re: Záložáku, otázka není otázkou, když váš odpověď . . .

Hm ... A čo robili Angličania v Indii, Singapure, Afrike atď, Španieli v J. Amerike, Američania na Filipínach a podobne? Predsa to isté čo Japonci v Kórei, Mandžusku, Číne a podobne, nie? To akože jedným to prejde a druhým nie? Mimochodom, západné mocnosti si v 19. storočí v podstate "rozparcelovali" Čínu, resp. vplyv v Číne (vojenské základne a podobne) - to bolo o.k.? A keď to isté v bledomodrom spravili Japonci - to už nie je o.k.?

Abonent 3.6.2008 5:12

"Logika" s. pprap. v záloze aneb Hrdinní obránci Japonska a Německa

Soudruh podpraporčík v záloze uviděl příležitost prezentovat své "neobyčejné" znalosti z vojenské historie.

Takže se nás sugestivně ptá "Ci uzemi byla Iwo Jima a kdo utocil a s jakou silou a kdo se branil...."

Překlad do češtiny : "Věděli jste, vy pobláznění obdivovatelé USA, že Iwo Jima byla japonské území už před válkou ? Že tedy američtí imperialisté opět zaútočili na území cizího státu ? Že americká soldateska zaútočila na hrdinné japonské obránce vlasti hroznou přesilou ?"

Prostě - co se v mládí naučíš... :-/

S. podpraporčíkovi v z. jaksi nedochází, že stejně "logicky" by někdo mohl poukázat na obdobnou situaci : Rudá armáda vpadla na území Třetí říše, a podlou přesilou porazila hrdinné obránce národně-socialistické vlasti...   ;-P

J.G. Pašek 3.6.2008 4:33

Záložáku, otázka není otázkou, když váš odpověď . . .

Jen tak hóóódně krátce par otázek?

Proč napadlo Japonsko Čínu v 1937?

Proč Japonsko podepsalo smlouvu s Adolfem a stalo se Německa spojenec v 1940?

Proč USA, Anglie a Holandsko přestalo prodávat ropu, gumu, železo a cín v 1940?

zalozak 3.6.2008 3:47

Hollywoodsky lehky pruvodce historii aneb fakta ohrozuji ctivost... -)

Autor vetsinou prise velmi zajimave a to i v tomto clanku. Snad proto by se s trochou nadsazky dalo rict ze krasne pribehy prece nebudeme zatezovat "nepodstatnymi fakty". Nakonec proc ne - vzdyt se to tak pekne cte...

Pro pripadne rypaly v hollywoodske prezentaci historie mam par nametu na "research"... Tema prvni - Zjistete o cem jednaly japonske delegace v USA v letech 1940-41, Tema druhe - Zjistete jaky byl odhad zasob ropy Japoncu po uvaleni blokady v roce 1941, Tema treti  - Ci uzemi byla Iwo Jima a kdo utocil a s jakou silou a kdo se branil....

... pro ostatni - nerusme se fakty a zacteme se do hezkeho povidani autora;-D