Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

JAPANORAMA: Železná miska rýže (2)

Přibližně před dvěma týdny jsem zamýšlel dodat článek zabývající se úbytěmi střední třídy v profilu japonské společnosti. Ekonomové tento jev zpravidla mechanicky spojují s prasknutím ekonomické bubliny. Domnívám se, že v devadesátých a nultých letech toho prasklo poněkud více.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

Japanorama je prima. Udivuje mne, že nikoho nezajímá. Jak jen to půjde, letím tam a vylezu si na Fuji. Autorovi: Byl jste tam?

0 0
možnosti
Foto

No, pro mě je to hlavně relax, možnost vyvětrat své dojmy. Také, po pravdě řečeno, teď v době koronaviru je volného času nezdravě více. Budu jen rád, když si tento projekt najde své publikum. Snad někdy...

Na Fuji jsem vylezl hned po svém prvním roce a něco tady, čili v létě 1992. Z dálky vypadá malebně, doplňuje panorama, ale když se pohybujete po jejím úbočí, máte pocit, že lezete po haldě škváry někde na Ostravsku. Ovšem s výjimou rozhledu po okolí. Hakone je skutečně úchvatné...

0 0
možnosti
JP

"Jako houby po dešti po celé zemi vyrostly pracovní agentury." - píše autor.

Totéž se dělo v sedmdesátých letech v Německu. V Mnichově se tenkrát konstruoval první Airbus a kdo udržel tužku v ruce (po CAD ještě nebylo moc vidu a slechu) byl naverbován agenturami, které pak firmám jako Messerschmitt Bölkow Blohm a dalším, tyto pracovníky pronajímali.

Jednou takovou agenturou byla i společnost Volke Consulting Engineers, která dodnes působí i v Mladé Boleslavi. Bylo to jednoduché, člověk přišel a řekl, že by pracoval. Pracovník dostal "kolko hodín tolko korůn", co si kdo sjednal a starej se. O pojištění, o daně, prostě o všechno.

Všichni byli spokojeni: podnikatelé se mohli starat o podstatné - o plánované letadlo. Zprostředkovatelé o zisk a námezdní síly, mnozí uprchlíci z Československa, si ulehčili start v cizí zemi.

Nevím jak v Japonsku tenkrát, tím méně že bych věděl jak dnes, ale v Německu to byl vynikající a perspektivní způsob obživy. Najatý pracovník měl možnost, během práce pro agenturu, nezávazně projít více fabrik a vybrat si, kde zakotví.

Dnes už je samozřejmě všechno jinak a hůře, němečtí úřadové se postarali aby to lid i podnikatelé neměli tak lehké. Předpokládám, že v Japonsku je to obdobné.

0 0
možnosti
Foto

Agentury, o kterých píšete, tu byly/jsou také. Ty opečovávají či "prodávají" specialisty čili slouží hlavně jim.

Drtivá většina ale měla jiný účel, slouží spíše firmám. Hlavním účelem tohoto typu agentur je zbavit je nákladů na zdravotní a důchodové zaměstnanců.

Toto břímě na sebe tyto agentury berou místo nich. S tim, že agenturní pracovníci mají tyto benefity silně osekané. Navíc se svých "zaměstnanců" mohou kdykoliv lehce zbavit.

0 0
možnosti
JP

Zajímavé: "Nestačily-li platy, bylo možné si v bance levně půjčit peníze. Na spotřební zboží, na pozemky, ale třeba i na akcie."

Půjčovat si na koupi akcií je smrtelný hřích každého investora.

Je zajímavé srovnávat, jak se stejný nerozum šíří kolem dokola zeměkoule. Napřed USA, pak zdá se, záp. Evropa a pokud ne současně, tak jenom nepatrně později, Japonsko.

0 0
možnosti
Foto

Jj, horší může být jen půjčit si na ruletu...

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz