24.9.2023 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

JAPANORAMA: Železná miska rýže (2)

Přibližně před dvěma týdny jsem zamýšlel dodat článek zabývající se úbytěmi střední třídy v profilu japonské společnosti. Ekonomové tento jev zpravidla mechanicky spojují s prasknutím ekonomické bubliny. Domnívám se, že v devadesátých a nultých letech toho prasklo poněkud více.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plzák 21.7.2020 20:10

Japanorama je prima. Udivuje mne, že nikoho nezajímá. Jak jen to půjde, letím tam a vylezu si na Fuji. Autorovi: Byl jste tam?

M. Hubáček 22.7.2020 3:59

No, pro mě je to hlavně relax, možnost vyvětrat své dojmy. Také, po pravdě řečeno, teď v době koronaviru je volného času nezdravě více. Budu jen rád, když si tento projekt najde své publikum. Snad někdy...

Na Fuji jsem vylezl hned po svém prvním roce a něco tady, čili v létě 1992. Z dálky vypadá malebně, doplňuje panorama, ale když se pohybujete po jejím úbočí, máte pocit, že lezete po haldě škváry někde na Ostravsku. Ovšem s výjimou rozhledu po okolí. Hakone je skutečně úchvatné...

J. Plzák 22.7.2020 21:58

Kilimandžáro není jiné, jen o něco vyšší. Závěr se leze časně v noci, aby člověk ještě něco viděl. Později už se hora zahalí do mraků. Dík popelu, ve kterém se člověk hrabe vzhůru, je to namáhavé. Zastavíš, mrzneš. Jdeš dál, je ti na zvracení. Jinak prima.

M. Hubáček 23.7.2020 2:34

S Fuji je to stejné. Na vrchol se musí dorazit před úsvitem. Nebo přijít večer a přespat v noclehárně na kjúgóme, neboli v 90procentní výšce, pak už je to kousek.

M. Hubáček 22.7.2020 4:19

Ještě jsem zapomněl napsat, že podle japonského pořekadla existují dva druhy bláznů - lidé, kteří na Fuji nikdy nevylezli, a lidé, kteří tam vylezli opakovaně :-)

J. Plzák 22.7.2020 22:04

Co vám proboha vadí?

J. Plzák 22.7.2020 22:07

Předchozí byla otázka na vedení diskuse. Pak že neexistuje cenzura. Nic sprostého a nejedou odstraněno!?

M. Hubáček 23.7.2020 2:29

A co jste napsal tak hrozného?

J. Plzák 21.7.2020 16:13

"Jako houby po dešti po celé zemi vyrostly pracovní agentury." - píše autor.

Totéž se dělo v sedmdesátých letech v Německu. V Mnichově se tenkrát konstruoval první Airbus a kdo udržel tužku v ruce (po CAD ještě nebylo moc vidu a slechu) byl naverbován agenturami, které pak firmám jako Messerschmitt Bölkow Blohm a dalším, tyto pracovníky pronajímali.

Jednou takovou agenturou byla i společnost Volke Consulting Engineers, která dodnes působí i v Mladé Boleslavi. Bylo to jednoduché, člověk přišel a řekl, že by pracoval. Pracovník dostal "kolko hodín tolko korůn", co si kdo sjednal a starej se. O pojištění, o daně, prostě o všechno.

Všichni byli spokojeni: podnikatelé se mohli starat o podstatné - o plánované letadlo. Zprostředkovatelé o zisk a námezdní síly, mnozí uprchlíci z Československa, si ulehčili start v cizí zemi.

Nevím jak v Japonsku tenkrát, tím méně že bych věděl jak dnes, ale v Německu to byl vynikající a perspektivní způsob obživy. Najatý pracovník měl možnost, během práce pro agenturu, nezávazně projít více fabrik a vybrat si, kde zakotví.

Dnes už je samozřejmě všechno jinak a hůře, němečtí úřadové se postarali aby to lid i podnikatelé neměli tak lehké. Předpokládám, že v Japonsku je to obdobné.

M. Hubáček 22.7.2020 3:53

Agentury, o kterých píšete, tu byly/jsou také. Ty opečovávají či "prodávají" specialisty čili slouží hlavně jim.

Drtivá většina ale měla jiný účel, slouží spíše firmám. Hlavním účelem tohoto typu agentur je zbavit je nákladů na zdravotní a důchodové zaměstnanců.

Toto břímě na sebe tyto agentury berou místo nich. S tim, že agenturní pracovníci mají tyto benefity silně osekané. Navíc se svých "zaměstnanců" mohou kdykoliv lehce zbavit.

J. Plzák 21.7.2020 8:57

Zajímavé: "Nestačily-li platy, bylo možné si v bance levně půjčit peníze. Na spotřební zboží, na pozemky, ale třeba i na akcie."

Půjčovat si na koupi akcií je smrtelný hřích každého investora.

Je zajímavé srovnávat, jak se stejný nerozum šíří kolem dokola zeměkoule. Napřed USA, pak zdá se, záp. Evropa a pokud ne současně, tak jenom nepatrně později, Japonsko.

M. Hubáček 21.7.2020 10:48

Jj, horší může být jen půjčit si na ruletu...

J. Kanioková 23.7.2020 16:36

Článek je moc fajn, jako vždy, ale ještě lepší je tahle dnešní diskuse.. Díky, ať se daří :)

M. Hubáček 23.7.2020 17:39

Také děkuji, paní Jano, a ať se Vám ta mrňavá potvůrka s miliónem tykadýlek na sto honů vyhýbá.