6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

JAPANORAMA: Zahraniční politika – jak dál?

Nový premiér Fumio Kišida měl po vyhraných parlamentních volbách se sestavováním kabinetu jen málo práce. V podstatě nezměněném stavu nechal fungovat kabinet, který byl sestaven krátce před volbami, zřejmě proto, aby před nimi Japoncům naznačil, že Abeho éra skutečně skončila a že v jeho osobě i jeho kabinetu mohou s důvěrou očekávat nový, svěží vítr.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 16.11.2021 16:34

Japonci oikofobií skutečně netrpí. Jsou to povětšinou šovinisté přesvědčení o nadřazenosti rasy Jamato.

V. Kučer 16.11.2021 14:48

Japonci netrpí oikofobií.

J. Plzák 16.11.2021 9:47

Krásné, jak je to všude na světě stejné. Jako kdybych četl o našich buranech: "Většina Japonců, která rodné ostrovy neopustila, trpí takzvaným šimaguni komplexem, který se vyznačuje obavami až odporem ke všemu nejaponskému."

F. Navrátil 16.11.2021 8:30

Je hezké, že Japonsko projevuje zájem o postavení Ujgurů v Číně. Zajímavé ovšem je, že neprojevuje žádný zájem o postavení Ainů v Japonsku. Jde o národ, který obýval severní polovinu Japonska a Japonci jej v průběhu tisíce let fakticky vyvraždili. Dodnes jsou Ainové podrobeni útlaku a jsou jim upírána občanská práva. A svět na ně pochopitelně kašle. Co kdyby Hřib šel jako v případě Ujgurů příkladem a uspořádal v Praze světový kongres pronásledovaných Ainů?

J. Basler 16.11.2021 8:13

Tuším, že pomalu končí doba, kdy se lavírovalo a nic moc se neřešilo. Čína sílí a kope, Rusko slábne a kope, USA maximálně stagnuje. Takže bude potřeba začít říkat ve vztazích ano, ano a ne, ne. Jak k těm 3 státům, další je Thajwan, obecné rozpínání Číny třeba v Jihočínském moři atd. S muslimy J. problém žádný nemá, přistěhovalce neřeší. Jen rozběhnout tu ekonomiku a robotizaci pro lidi. J. radikálně stárne, to bude, možná už je, největší problém...