29.9.2023 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

JAPANORAMA: Obrana útokem?

Co do politické konfigurace představuje východní Tichomoří tak trochu Evropu naruby. Podobně jako v ní se i zde střetávají geopolitické zájmy mocností, ovšem z opačné strany. Japonsko se pak nachází v přímém nárazníkovém pásmu. Čína a Rusko jsou pro něj mocnosti západní, kdežto Spojené státy představují Ještědálnější východ. Český polárník Karel Němec by měl radost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 7.7.2020 18:09

Výborný článek..... jako vždy. Díky

M. Hubáček 7.7.2020 18:31

Díky moc.

Tohle zahřeje...

P. Pavel 7.7.2020 8:24

Aegis ashore není žádné plavidlo. Aegis ashore (ostatně jak napovídá název) je pozemní verze radarového systému (velmi úspěšného a efektivního), který je využíván na válečných lodích amerického námořnictva.

M. Hubáček 7.7.2020 9:56

Díky za opravu. Domníval jsem se, že se jedná o nějakou obrněnou radarovou kocábku kotvící někde u pobřeží. Snad mě omluví to, že jsem nositel modré knížky.

R. Fiala 7.7.2020 13:22

Odkud víte že Aa je velmi úspěšný a efektivní? Z amerických podkladů co? Důležitější informace je, že Trump rozšiřuje svou vyděračskou politiku i do jv Asie přičemž se ke "spojeneckému" Japonsku podobně jako k Německu chová i po 75(!) letech jako k okupovaným zemím- o tom že je snad nějak chrání se už ani nemluví. A naše "loajální" média se řídí i v této věci obligátní triádou ZML (zamlčovat-překrucovat-lhát).

J. Krynický 7.7.2020 13:52

Vyděračsky požaduje, aby se Německo, Japonsko a další buď bránilo samo nebo za ochranu platilo o něco reálnější sumu. Vyděračsky požaduje, aby si ostatní plnili své povinnosti a neschovávali se pořád za USA.

Naprosto odporné.

Kdo chce, aby i spolubydlící přispívali na nájem, je vyděrač, zatímco ten, kdo se nechává desetiletí sponzorovat, je chudák okupovaný.

R. Fiala 7.7.2020 14:55

Tak stupidní reakci na můj text jsem už dlouho nedostal. Ti inteligentnější usafilové aspoň mlčí protože se nechtějí zcela zesměšnit. Darmo mluvit!

Z. Lapil 7.7.2020 15:11

Když to máte těžký. Jaký text, taková reakce.

I. Schlägel 7.7.2020 15:12

Stupidní je Vaše "analýza". Takovou blbost by nevyplodila ani Švorcová.

J. Krynický 7.7.2020 15:50

Nemusíte nám sdělovat, že jste to nepochopil. My jsme to čekali.

J. Jurax 7.7.2020 16:23

Inu, jak jste do lesa zavolal ... :-)

J. Plzák 17.7.2020 15:16

Mýlíte se pane Fiala. Debilní je vaše špinění Trumpa a US. USA poskytly Evropě Marshalův plán a tisíc dalších výhod a celé údobí Studené války chránily Evropu před Ruskem svými jadernými zbraněmi. To samozřejmě nesmí zůstat, jako každý dobrý skutek, bez odplaty.

P. Zinga 7.7.2020 17:09

Před kým se má Německo bránit? A že by Čína chtěla obsadit Japonsko?

P. Pavel 7.7.2020 18:25

Nevím jak Trump ale tvou palici okupuje puťkův svěrač, a to zjevně velmi dlouho. Už se u tebe projevily trvalé následky. To, že radarový systém Aegis je velmi úspěšný a efektivní vyplývá z toho, že jeho námořní verze již byla instalována na několika desítkách lodí amerického námořnictva (a plánují se další) a zároveň byl dodán na válečné lodě mnoha zahraničních loďstev, včetně toho japonského. Teď ještě přibydou pozemní verze. Při tom se nejedná o žádná levné prdítko, ale o velmi efektivní systém za mnoho miliard, který je schopen zároveň sledovat stovky cílů na moři, ve vzduchu i na oběžné dráze a na tyto cíle navádět rakety. V praxi bylo ověřeno, že loď vybavená systémem Aegis a příslušnou raketovou výzbrojí je sto sestřelit satelit na oběžné dráze.

R. Fiala 8.7.2020 1:06

1. Nesnáším když mi někdo neznámý drze tyká, 2. Víc než účinnost systému Aegis je pro nás důležitější co píšu dále a sice, že se trumpovská Amerika chová k Japonsku a Německu i 75 let po válce jako k bezprávným okupovaným zemím, z pozice síly vystupuje i proti dalším zemím a zkouší to - byť nepřliš úspěšně - i na Čínu ev. Rusko. 3. Přitom se už ani netváří jako náš ochránce ale bohapustě se nám snaží diktovat, vydírat nás, zatahovat do sporných a často i nesmyslných konfliktů a přitom všem na nás pokud možno vydělat.