8.8.2022 | Svátek má Soběslav


Diskuse k článku

JAPANORAMA: Mládí vsed!

Japonci, tedy spíše Japonky, jsou proslulí svou dlouhověkostí, či lépe řečeno jednou z nejdelších délek dožití mezi národy naší zeměkoule

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 30.10.2020 10:09

Vyjádřím se, až bude zveřejněn avizovaný budoucí článek M. Hubáčka.

Druhý den po zveřejnění je již pozdě na diskuzi. Tu pozdní diskuzi již málo kdo čte. Diskuze zmizí v propadlišti dějin. Škoda vyplýtvaného osobního úsilí.

M. Hubáček 30.10.2020 4:03

Prodloužení života mi také připadá pravděpodobnější. I když dost záleží na tom, zda si naše civilizace udrží uspokojivou životní úroveň, protože zadarmo to nebude. O tom, že to s tím udržením není tak jisté, se zmiňuji v připravovaném článku.

M. Hubáček 30.10.2020 3:58

V článku je uvedeno, že k drastickému zhoršení pohyblivosti mladé generace došlo skokově mezi roky 2018 a 2018. To jde ruku s rukou s obezitou. Před nějakými pěti lety situace nebyla tak zoufalá.

Každopádně "promořenost" obezitou v japonské společnosti ještě nedosahuje euroamerické úrovně.

Zátopek a Čáslavská jsou zde stále známá jména, hlavně v (nej)starší generaci.

J. Jurax 28.10.2020 20:22

Souhlas.

K. Gaman 28.10.2020 16:26

Vždyť to taky hrůza je, to by mohli povídat vojáci nebo policajti když testují zájemce. Ostatně školy většinou rezignovaly na klasický tělocvik a učitelé raději nechávají děti hrát florbal. Trenéry fyzicky náročnějších sportů může trefit, když zjistí, že zájemce neudělá 5 kliků, o shybu nemluvě, a vůbec neumí běhat!

M. Šurgot 28.10.2020 14:57

V roce 2015 jsem individualne, bez cestovky s krosnou na zadech, projel s pomoci Japan Rail Pass jizni polovinu Japonska a “odskocil” jsem si letecky z Osaky na 4 dny i na vzdalenou Okinawu.

Tokio, Osaka, Kjoto, Hiroshima jsou nejvetsi mesta, ktera jsem projel a prosel, krom toho i nekolik mensich mest a zajimavych mist. Krome techto turisticky slavnych mest jsem si zajel i mimo hlavni turisticke trasy do mestecka Miyazu na pobrezi Japonskeho more, kam mne na 2 noci prilakal 320 let stary puvodni hotel v klasickem japinskem stylu.

Na Okinawe pak mesta Naha a Nago, plus Kaiyohaku park se slavnym Churaumi Aquarium.

Pro ceskeho turistu zajimava perlicka - ve meste Naha jsem mimo turisticke trasy “natrefil” na Zatopek Hair Salon!

Behem sve cesty jsem potkal jen nekolik opravdu obeznich mladych Japoncu, byly to spise vyjimky, nez pravidlo.

V Kjotu jsem si zasel ( dostal jsem chut na zmenu v jidelnicku ) jednou za cely pobyt do McDonald’s na zapadni klasiku a musim rict, ze “Mekac” zel prazdnotou, zadne davy, jako u nas, nebo kdekoliv na Zapade.

E. Pribijl 28.10.2020 12:32

Tento trend je po celém světě. Všude jsou nějaká fitness centra a sportovní školy ale to nemůže kompenzovat ty hrůzy z různých obchodů co lidi cpou do sebe. Díky moderním technologiím ve zdravotnictví se lidsto snaží tento stav zlepšovat ale to není cesta. Třeba je snad dobře že zrušili u nás povinnou vojenskou službu. Asi by byla katastrofa kdyby se musela kontrolovat fyzička mladé generace. ;-)

M. Pivoda 28.10.2020 11:53

Autor článku se v závěrečném odstavci ptá: Na jakou délku života si mladá generace zadělává?

Vsadil bych na prodloužení jejich života (oproti současnosti). Proč? Technologický vývoj totiž postupuje rychleji a rychleji, a ten dokáže život prodloužit.

Určitě dodržujte správnou životosprávu a také sportujte, ale to rozhodující pro vaši budoucnost zařídí technologie. Takže její vývoj byste měli podporovat především.

Ostatní

Ano, technologie dokáže život i zkrátit. Budoucí technologická válka, která by mohla vyhubit cca 5 miliard lidí, by určitě (statisticky) zkrátila život i Japoncům. Minulá velká válka, tj. druhá světová válka, která vyhubila 50 milionů obyvatel planety Země, ale vůbec nezpomalila vývoj kriticky důležité informační technologie (IT). Graf jejího exponenciálního vývoje za posledních 130 let je velmi hladký.

M. Pressl 28.10.2020 11:11

K tomu, abyste se pohyboval, jakkoliv, nepotřebujete miliony, ale chuť a motivaci.

J. Frček 28.10.2020 10:18

Na stredni skole jsem se venoval spouste sportu. Hral jsem v oddile volejbal, s kamarady na intru ping pong, trenoval karate a ve druhaku zacal posilovat. Vsechny tyto aktivity byly zdarma a do tech oddilovych nas ucitele a vychovatele doslova tlacili. Dnes mam dve dcery a stejnou davku sportu, jakou jsem mel ja, jim poskytnout nemohu. Nejsem milionar... A o tom to dnes je...