Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JAPANORAMA: Koronavirus v Japonsku (2)

diskuse (0)

Vývoj na nepotopitelné lodi

Koronavirová nákaza – tou dobou se snad ještě nedalo hovořit o pandemii – se v Japonsku začala šířit v lednu 2020. Za první případ je považován obyvatel naší prefektury Kanagawa, který se vrátil z Wu-chanu. Bližší údaje nejsou známy, ale nabízí se tato úvaha:

Hlavním městem prefektury Kanagawa je Jokohama. V Jokohamě je největší japonská čínská čtvrť. Poměrně izolovaně a daleko od mávání rudými knížkami v ní žije směsice přistěhovalců z kontinentální Číny, především z oblasti Kantonu (Guang-džou), ale i z Hongkongu či Tchaj-wanu. Do své domoviny cestují často navštívit své příbuzné. Směstnáno na relativně malém území zhruba 400x400 metrů žije 3000 až 4000 lidí, jejichž obživa je povětšinou spojena s některou ze čtvrt tisíce restaurací a obchůdků. Hygiena rozhodně není nejsilnější stránkou zdejších provozoven.

džizó

Nákazy se v Čínské čtvrti obává i lokální božstvo džizó

Dalším ohniskem byla již minulý týden probíraná výletní loď Diamond Princess. Třetí vlnou byla nákaza, kterou s sebou přinášeli navrátilci ze služebních a turistických cest po Evropě a Americe. Podle Státního institutu pro infekční nemoci evropská forma viru začala během března převládat nad slábnoucí formou wuchanskou.

Jak se k problému postavila japonská vláda? Věrna svým tradicím úspěšně selhat v jakékoliv krizové situaci (viz fukušimská jaderná tragédie) ustavila koncem ledna jakousi komisi, ale ke konkrétním činům se dostala až koncem února, když jeho 27. dne vyhlásila dočasné uzavření všech základních a středních škol, a to až do počátku dubna. Obyvatelům bylo doporučeno, aby z domů vycházeli co nejméně, a firmám, aby svým pracovníkům v co největší míře umožnily práci z domova.

Za svůj laxní přístup si premiér Šinzó Abe s jeho kabinetem sice vysloužili silnou kritiku, ale v tomto případě bych se této party trochu zastal: Podle ústavy nemá centrální vláda pravomoc vydat nařízení, které omezuje svobodu pohybu obyvatel (náš Milión chvilek by se určitě zatetelil). Může vydat pouze cosi jako žádost či doporučení, i když v odstupňované míře závažnosti. Ovšem trestně je cokoliv z toho nepostižitelné. Toto doporučení pak centrální vláda směruje ke guvernérům jednotlivých prefektur, kteří následně zabezpečí konkrétní kroky. Neboli se nachází v podobné pozici jako američtí prezidenti, či v ještě slabší. Zde je vidět, že japonská poválečná ústava skutečně byla psána podle americké.

Akarenga

Před jokohamskou Akarenga sóko bývalo plno jako na Staromáku

Nyní se krátce zmíním o olympiádě, která se měla konat v letošním létě a na společném jednání japonské vlády a mezinárodního olympijského výboru dopoledne 24. března byla po průtazích odložena, prozatím o rok. Není divu, že se Japonsko odkladu dlouho bránilo; investice do infrastruktury byly stejně jako touha blýsknout se na mezinárodní scéně obrovské. A najednou pět měsíců předem – utrum.

Země také argumentovala tím, že se šířením koronaviru to není v Japonsku nijak žhavé. Vyhledal jsem graf znázorňující počet nově nakažených proti časové ose, viz obrázek níže. V grafu jsem označil bod odpovídající datu jednání o osudu olympijských her. A výsledek? Že by to byl ze začátku tutl? Posouzení trendu křivky před tímto datem a po něm raději nechám na laskavém čtenáři.

graf

Vývoj nakaženosti koronavirem

Stejně jako jiné země se ani Japonsko nevyhnulo zásobovacím potížím kritickými komoditami. V první fázi to byly samozřejmě roušky, dále toaletní papír a vůbec všechno z buničiny. S vydáním pokynu co nejméně opouštět byt se ztenčily zásoby trvanlivých potravin a všeho, co jde nacpat do mrazáku, hlavně levnějších druhů masa. Nutno podotknout, že Japonci se při nákupu či lépe při nenákupu chovali zcela normálně bez negativních emocí.

Výpadky v zásobování neměly dlouhého trvání, tok zboží byl řádu několika málo týdnů obnoven s tím, že kritické zboží se prodávalo po jednom balení na hlavu. Člověk také zpravidla uspěl, pokud si ráčil přivstat a do obchodu dorazil co nejblíže otevírací hodině.

buničina

Přechodně zmizely roušky a skoro vše z buničiny

Zatím poslední pokulhávající komoditou bylo či ještě je tekuté mýdlo a dezinfekční přípravky na bázi etanolu. Tento nedostatek jsem vyřešil zakoupením Spirytusu rektyfikowanego polské provenience v nedalekém chlast-shopu.

Spirytus

Spirytus rektyfikowany v bratrském objetí

Rozpačitě přijala japonská veřejnost Abeho jarně mikulášskou nadílku v podobě dvou kusů roušek do každé domácnosti, kterých je v zemi asi 50 miliónů, takže na jednu domácnost připadají v průměru dva členové. Čemuž se naše pětičlenná rodina srdečně zasmála a chystala se na darované masky vypsat pořadník. Roušky jsou malé, škrtí a často přicházejí znečištěné. Rouškám (i japonsky mask) se tu podle vzoru abenomics přezdívá abenomask.

Co si ovšem kritiku zaslouží, je použití dvojího metru vůči navrátilcům z ciziny: Běžný japonský občan, pokud se navrátí ze země, která je na koronaindexu, sice projde karanténou, ale po ní se opět začlení do běžného života. Ne tak cizinec, byť dlouhodobě v Japonsku pobývající a vlastnící kartičku trvalého rezidenta. Těm, kteří Japonsko v inkriminované době opustili, je doposud návrat do Japonska odpírán. A to přesto, že tu mají práci a často i rodinu. Ale i tady se blýská na časy, začátkem června vláda oznámila, že se chystá svůj postoj vůči takovým cizincům změkčit.

Rád bych dnešní povídání zakončil optimisticky: Prvním světlým bodem je skutečnost, že Japonsko je jednou ze zemí s nejnižší úmrtností na koronavirus, či lépe úmrtností lidí s koronavirem. Ta je 70x nižší než ve Velké Británii a 40x nižší než v USA. Přičítá se to slabšímu kmeni viru, kulturními návyky jako nepodávat si ruce či nosit při prvních známkách nachlazení roušku. Roli prý hraje i imunita zvýšená díky povinnému tuberkulinovému očkování.

Druhým světlým okamžikem je účinkování Yuriko Koike (česky paní Rybníčková) na politické scéně. Když do politiky před lety vstupovala, brala tento krok většina chlapů v Japonsku (mě nevyjímaje) jako úlitbu bohům, že jako v politice by nějaká ženská měla být. Původně poněkud ostýchavá politička si však postupně vybudovala reputaci a podle mě se v období koronakrize osvědčila ze všech politiků nejlépe.

Yuriko Koike

Yuriko Koike

Její rázná opatření na území Tokia patřila k nejpřísnějším v zemi a zejména díky tomu se japonské metropoli skutečná pandemie vyhnula. 6. července bude paní Koike opět kandidovat v tokijských guvernérských volbách. Jejím vyzyvatelem je současný viceguvernér prefektury Kumamoto, ležící na nejjižnějším ze čtyř ostrovů – Kjúšú, jménem Taisuke Ono, původem z Tokia. Osobně držím paní Yuriko Koike palce. Docela si ji dovedu představit někdy v budoucnosti v premiérském křesle. V tradičně machovské japonské společnosti stojí úspěch tuto dceru obchodníka, která plynule hovoří anglicky a arabsky, minimálně dvojnásobné úsilí.

No a třetím bodem je rozšíření mé české slovní zásoby, která byla obohacena o takové slovní klenoty, jako je promoření a rozvolňování.

Převzato z autorova blogu s jeho souhlasem. Článek vznikal souběžně s videoblogem JAPONEUM, obsahujícím komentovaný týdenní přehled zpráv, esej o příchodu monzunové sezóny a jazykovou srandičku.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz