26.4.2024 | Svátek má Oto


JAPANORAMA: Koronavirus v Japonsku (1)

9.6.2020

Koronní Diamantová princezna

20. ledna letošního roku vyrazila z jokohamského přístavu na čtrnáctidenní okružní plavbu do Číny, Vietnamu a na Tchaj-wan spojenou s oslavami příchodu nového lunárního roku luxusní výletní loď Diamond Princess. Několik dnů předtím Čína oznámila, že zastavuje kvůli vypuknutí epidemie tou dobou nijak známé formy virózy veškerou dopravu mezi jedenáctimilionovým vnitrozemským městem Wuhan (japonsky vyslovované Bukan) a zbytkem Číny, potažmo světa. Čínské orgány zakázaly i pohyb osob po městě samém.

Loď již směřovala zpět do Jokohamy, když byl v noci na 2. února kapitán Arma vzbuzen, aby se dozvěděl, že předchozího dne stejná infekce byla zjištěna i u cestujícího, který opustil loď v Hongkongu. Zároveň mu bylo sděleno, že na loď byla uvalena karanténa, a dostal příkaz, aby se z Okinawy, kde se Diamantová princezna tou dobou nacházela, co nejrychleji vrátil do Jokohamy. Tam loď dorazila následujícího večera.

Na loď byl vyslán tým zdravotníků, který chodil od kajuty ke kajutě a ptal se cestujících a posádky, zda nemají teplotu, kašel či jiné příznaky podobné chřipce. Analýze bylo podrobeno jednatřicet lidí, z nichž deset bylo shledáno pozitivními – devět pasažérů a jeden kuchař. Dalo se ovšem předpokládat, že nakažených, byť zatím v latentním stádiu, je podstatně více. Tou dobou bylo na lodi 2666 pasažérů a 1045 členů posádky.

Princess 1

Diamond Princess v době největšího lesku

Prakticky každý sdílel kajutu s nějakým spolubydlícím. Luxusní kajuty jsou situovány na boku lodi a mají své okno s výhledem na moře a s možností větrat. Hůře na tom byli pasažéři „economy class“ a posádka, kteří obývali kajuty uvnitř lodi. Bez oken a s klimatizací pracující s cirkulací vzduchu, což skýtá ideální podmínky pro šíření a recyklaci viru.

Co s těmi lidmi? Jakákoliv volba byla špatná. Okamžité vylodění a následné rozprchnutí cestujících a posádky ke svým rodinám by způsobilo nekontrolované šíření viru po celé zemi, což by ohrozilo přípravu na blížící se letní olympiádu. Také zdaleka ne všichni na palubě byli Japonci. Klientela byla prakticky z celého světa, většinou šlo o movitější lidi v letech. Tou dobou bylo na půdě Japonska zaznamenáno dvacet nakažených. Rozptýlit je do přilehlých zdravotnických zařízení? Nemocnice a jejich izolační oddělení však nebyly na takový nápor pacientů připraveny. Příslušné orgány proto rozhodly nechat všechny cestující a posádku v (prozatím) čtrnáctidenní karanténě na lodi.

Loď nalezla útočiště nikoliv u mola Ósanbaši, kde výletní plavidla zpravidla kotví, ale v ne příliš vlídně působícím přístavišti, které je normálně vyhrazeno lodím nákladním. Poblíž lodi byl zřízen sanitní koridor obsluhovaný týmem zdravotníků a jednotkou japonských ozbrojených sil. Nakažených, převážně ve věkové skupině se zvýšeným rizikem, rapidně přibývalo, došlo k prvním úmrtím doprovázeným koronavirem.

Princess 2

Turistické přístavní molo Ósanbaši

Z Diamantové princezny se na dlouhou dobu stala ostře sledovaná loď. Japonská veřejnost poté jen se strachem sledovala strohé zprávy o raketově rostoucím počtu nakažených a úmrtí spojených s nemocí, která od WHO dostala ne příliš objevný název covid-19, plným jménem Coronavirus Disease 2019. Dne 10. února již celkový počet pozitivních na lodi stoupl na 136. O tři dny později dosáhl počet nakažených čísla 218. Po dlouhou dobu byla loď nejvýznamnějším ohniskem nákazy koronavirem v Japonsku s celkem 624 případy pozitivních testů během čtrnáctidenní karantény.

Posádka během karantény dál plnila své úkoly a vysloužila si mnoho díků od cestujících. Ti, kteří nebyli shledáni virově pozitivními, distribuovali do kajut jídlo, pití, hygienické potřeby a zásilky Amazonu. Všichni přítomní byli vybaveni teploměry. Japonské ministerstvo zdravotnictví posléze zajistilo iPhony s aplikací umožňující bezplatné mezinárodní telefonní hovory. Čas na lodi zabíjeli hraním binga, popíjením a komunikací na sociálních sítích. Nesmělo se volně vycházet z kajut. Mimo ně se musela dodržovat sociální vzdálenost.

Princess 3

Nákladní část jokohamského přístavu

Z útrpného čekání byli jako první osvobozeni Američané. S požehnáním japonských úřadů a s pomocí vlastní armády evakuovali své krajany s negativními výsledky testů ihned po uplynutí karantény, v neděli 16. února. Američané v počtu 428 lidí představovali co do státní příslušnosti druhou nejpočetnější skupinu. Na lodi zůstalo 61 pozitivně testovaných. Zbytek se prostřednictvím cargo letů vrátil do vlasti.

O zajištění evakuace požádala svého premiéra i část posádky původem z Indie. Oproti tomu například Filipínci v obavě před ztrátou zaměstnání plnili poslušně plnili své pracovní úkoly i nadále. 19. února se konečně začali vyloďovat i další cestující s negativním výsledkem testu. Vyloďování cestujících a posádky bylo dokončeno 1. března. Z cizinců opustila Japonsko jako poslední část posádky původem z Indonésie, celkem 69 lidí.

Tato Petriho miska s lidským agarem, na kterém se virus úspěšně množil, pak v jokohamském přístavu kotvila do půlky května. Vylidněná Diamantová princezna se rozloučila s přístavem až 16. května, aby odplula směrem k Malajsii.

Lodi kotvící v jokohamském přístavu mám možnost vidět z oken jednoho svého klienta. Do nákladní části přístavu je to od něj asi pět minut chůze. Ve video verzi tohoto příspěvku jsem se pokusil přiblížit vám atmosféru přístavu a okolí. Při pohledu na smutnou Princeznu nemohlo být jednomu v ní uvězněných lidí líto. I proto, že řady útrap mohli být cestující i posádka ušetřeni.

Princess 4

Diamond Princess se sanitním koridorem

Postup japonských úřadů byl totiž oprávněně doma i ve světě kritizován a hodnocen jako chaotický. Podle odhadů by rychlou evakuací lodi došlo jen k 76 případům nákazy (přesný výsledek nepřesného odhadu?). Zodpovědnost za nedostatečná preventivní opatření na lodi si jako horkou bramboru přehazovalo či ještě přehazuje místní ministerstvo zdravotnictví a britský provozovatel lodi.

Příště si povíme, co se mezitím dělo ve vlastním Japonsku a kam až situace dopěla do současné doby.

JAPONSKO.JP

- AV verze tohoto článku

- Aktuální videopovídání o Japonsku