Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JAPANORAMA: Kalíšek plný chyb

diskuse (16)

Minule jsem zde nakopnul problém týkající se výslovnosti slova, kterým Japonci obdařili svůj oblíbený tekutý produkt kvašení dušené rýže. Pokračujme.

V českých textech se tvrdošíjně píše saké, ovšem místní to e vyslovují krátce - sake, klikněte na repráček nalevo Na vině anglická transkripce. Anglosasové totiž čárku nad e umisťují proto, aby to slovo, for Christ’s sake, nečetli sejk, poslechněte si. No a my jsme to prodlouženě psané e naneštěstí převzali a přidali příslušně prodlouženou, byť nesprávnou, výslovnost.

Tradiční výrob(n)a sake je hlavně turistická atrakce

Dalším problémem je přízvisko tohoto nápoje, který je podobně prchavý jako život samurajů. Dost často se sake říká rýžové víno. Avšak při jeho přípravě se žádné bobule nemačkají, žádný mošt neteče, a tudíž ani nekvasí! Naneštěstí Japonci, nechtějíce zabíhat do podrobností, pojem rice wine používají pro charakterizaci svého sake v angličtině, ze které tento nesmysl převzali, jenom vůči nám, ignorantským cizincům. Rýžová kořalka je ještě horší charakteristikou. Sake neprochází destilací, nejde tudíž o honku, natož o samohonku. Ovšem výrazem sake častují Japonci alkoholický nápoj všeobecně, majíce v současnosti širokou mezinárodní škálu takového pitiva. Tradiční japonský nápoj, o kterém je řeč, dnes nazývají nihon-šu, kde šu je jiný způsob čtení znaku pro sake, složenina pak doslova znamená japonský alkohol. My pro jednoduchost zůstaneme u tradičního pojmenování.

Exkurse do modeního provozu připomínajícího pivovar

Technologicky se příprava sake nejvíce blíží vaření piva. Proces je však podstatně složitější. Rýže se nejprve broušením zbaví slupky, udusí, poté se týrá třístupňovým procesem, při kterém probíhá současně fermentační rozklad škrobu na glukózu a vzápětí její kvašení. Souběžná a postupná fermentace umožní dosáhnout až dvaceti procent alkoholu v kvasu, což je více, než v produktech tradičního evropského kvašení. Kvasinky totiž při vysokých koncentracích výchozího cukru či naopak vlastních tělních zplodin (alkoholu) hynou, kdežto japonští kvasitelé jim poskytují chvilkovou iluzi trvale udržitelného prostředí. Možná by si od výrobců sake mohli vzít příklad environmentalisté celého světa. Abychom to zkrátili, kvas se lisuje podobně jako sraženiny v kalolisech našich chemických firem, filtruje (někdy taky ne), nechává zrát, pasterizuje, lahvuje a prodává.

Koule sugidama nad vchodem - signál, že čerstvá várka dorazila!

Našemu pivu se sake podobá nejen technologicky, ale i kulturně, jen je to trochu prohozené. Japonsku vládnou čtyři mamutí koncerny - Asahi, Kirin, Sapporo a Suntory, které provozují po celé zemi pivovary produkující pivo unifikované chuti. Zároveň tvoří, jak je v Japonsku poměrně běžné, cenový kartel. Podobně kartelizovaná je i chuť piva. Standardní i špičkové značky těchto čtyř pivovarů jsou výtečné, japonské pivo českým hubám štymuje, ovšem chuť je navzájem k uzoufání podobná. Situaci zlomilo změkčení pivního zákona, které umožnilo zhruba počátkem tohoto tisíciletí vznik lokálních mini- a mikropivovarů s produkcí širokospektrální chuti. Ty však v důsledku vysokých měrných nákladů a tudíž i ceny nemohou mamutím koncernům konkurovat.

Ulice lemovaná nálevnami izakaya ožívá hlavně zvečera

Sake je oproti japonskému pivu tradičně zcela lokální záležitostí. Tedy mluvíme-li o kvalitních produktech, protože celostátní levné sake typu krabičák je k dispozici také. A to včetně dolihovávaných patoků, které naštěstí mají svůj syntetický původ na obalu jasně vyznačen. Samozřejmě i cena napoví. Podstatně dražší lokální sake neboli dži-zake, se samozřejmě nepije jen v místě svého původu, ale oblíbené značky se distribuují po celé zemi. Můžete si je objednat v tradičních hospodách izakaya nebo koupit v prodejnách alkoholu. Sake neslouží jen k prolévání lidským hrdlem, ale také bývá běžnou obětinou pro šintóistická božstva.

Prodejna specializovaná na sake - alkoholová mapa země

Nejvyhlášenější sake se připravuje na severozápadním pobřeží Japonského moře, nejoblíbenější produkty pocházejí z prefektury Niigata. Znalci sake dovedou podobně jako enologové podle chuti místo výroby a další parametry sake přesně určit. Já jsem jen prostý milovník, proto si v izakayi nechávám nalít trojici kalíšků a původ se pokouším uhodnout porovnáním chuťových vjemů. Zpravidla jsem vedle, poměrně bezpečně určím jen sake ze severojaponské prefektury Aomori. Nejspíše proto, že díky své poloze na 40. stupni severní šířky je o pět stupňů blíže mým rodným Pardubicím než o něco jižněji položená Jokohama, ve které bydlím.

Sake obětované bohům musí nést jméno obětovatele

Autor je výzkumník a podnikatel žijící už téměř třicet let v Japonsku. Převzato z jeho blogu na stránkách JAPONSKO.JP, kde je k dispozici i minigalerie

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz