29.9.2023 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

JAPANORAMA: Abeho dědictví

Minulý týden jsme rozebírali okolnosti, které vedly k předčasnému a neočekávanému odchodu nejdéle sloužícího japonského premiéra, Šinzó Abeho. Ač ještě dostávaje svému slibu ve funkci premiéra dosluhuje, je na místě se podívat, jaké dědictví po sobě zanechá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Uher 9.9.2020 21:10

Velmi poučné.

J. Kanioková 9.9.2020 13:50

Pane Hubáčku, díky za to video. Přeji hodně štěstí R^

M. Hubáček 9.9.2020 14:51

Díky za podporu, paní Kanioková. :-)

J. Vavruška 9.9.2020 11:06

Abe sliboval, že Japonsku navrátí "severní teritoria" (= Kurilské ostrovy), které po 2. sv. válce připadly SSSR, když o ně předtím přišlo Ruské impérium v rusko-japonské válce.

Jelikož Japonsko 2. světovou prohrálo, bylo jen těžko představitelné, že by SSSR a potom RF něco takového "vracel".

V jednáních posledních 20 let byla pozice RF vždy stejná - nejdřív podepište mírovou smlouvu s RF (ve které uznáte výsledky 2. světové války - jinými slovy, nic se vracet nebude) a potom se můžeme začít bavit dál...

Jenomže letos v červnu se změnila Ústava RF. Podle aktualizované Ústavy je předání jakékoliv části území RF jinému státu zločinem vlastizrady.

Tím udělali Rusové nad japonskými nadějemi na Kurily definitivní kříž a Abeho sliby jsou počínaje červnem 2020 nesplnitelným chvástáním. Proto mu nezbylo nic jiného než odstoupit. Ani hypoteticky by nemohl splnit, co slíbil.

M. Krátký 9.9.2020 11:23

velmi zajímavé a děkuji R^

V. Baloun 9.9.2020 12:16

V roce 1945 byly ostrovy, které příbřežně nesouvisely s hlavními japonskými ostrovy dány do správy USA (Ryukyu a Bonin) + SSSR (Kurily) s tím, že již nevím po kterém počtu let budou vráceny Japonsku. USA tak učinilo (jen si ponechalo na Ryukyu základnu na Okinawě, ale již na japonském území), SSSR nikoli. Odmítal vrátit i dva nejjižnější ostrovy Kuril, které jako příbřežní ostrovy neměly vůbec být dány do správy SSSR. Někdy v osmdesátých letech měli Japonci jako vedoucí výrobci elektroniky (včetně spotřební) nejlepší techniku na sonorní lokalizaci vzdálených ponorek. SSSR ji chtěl, ale Japonci za ni chtěli ty dva ostrůvky (neb by ji klidně prodali !). Rusové si ale vzpomněli již tenkrát, že "kde se jednou napije kozácký kůň je území navždy ruské" a ostrovy (v tomto případě zaplaťpánbůh) nevydali a důležitou zvukovou techniku oželeli.

V. Kučer 9.9.2020 22:06

Matně si vzpomínám že někdy před šedesáti léty Chruščov jevil ochotu dva ostrovy Japonsku vrátit.

M. Hubáček 9.9.2020 14:43

Jeho zahraničnímu chvástání jsem se nevěnoval. Toto dopnění je přesné. R^

M. Hubáček 9.9.2020 14:50

Velice přesné doplnění, díky. V článku jsem se věnoval hlavně jeho domácím průšvihům. Je prostě další z dynastie, další robot. Osobně jsem dával přednost ženské, Yuriko Koike. Má ovšem dvojitou smůlu - je ženská a nepochází z žádného politického klanu...