27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 27.3.2024 20:13

Myslím,že je to od těch ultras obyčejná zbabělost kombinovaná s vychytralostí (až bych rád použil jiné slovo!). Nechají se vydržovat a množí se jak krysy. Za válečného stavu země bych jejich privilegia komplet zrušil! V armádě by nebyli k ničemu, ale nahnal bych je do práce na místa skutečných chlapů. kteří brání zem. Anebo kopat zákopy.

M. Krčmář 26.3.2024 13:31

Co takhle je nastěhovat k tomu plotu, myslím že by se válčit brzy naučili.

M. Valenta 25.3.2024 12:51

Aneb jak se ze staleté tradice stane bezpečnostní riziko a finanční zátěž.

S. Procházka 25.3.2024 11:12

zaujal mě poslední odstavec jako paralela s organizováním různých protestů u nás. Studenti, neziskovkáři a kavárníci moc v práci nepobývají, na rozdíl od nás dezolátů, proto nemají problém se celkem rychle organizovat a vysmívat se, že na protivládní demonstraci přijde "jen" 50 000 lidí

L. Burget 25.3.2024 10:30

V případě Izraele se u charedim alespoň jedná o příslušníka téhož národa a téže kultury. V případě Evropy však máme problém s mnoha podobnými rysy ohledně kulturně nekompatibilních přistěhovalců. Jedná-li se o specifický problém unikátního druhu, pak silný stát jako je Izrael si ho může vyřešit. Jedná-li se však o přivezený problém sdílený sousedy, tak ho jedna země, byť pouze v rámci svých hranic, může řešit jen velmi těžko.

R. Gramblička 25.3.2024 9:27

Takoví izraelští cikáni. Ale daleko mocnější a vlivnější

V. Povolný 25.3.2024 11:22

Ne. Naprosto odlišný problém. V případě cikánů se jedná o etnikum, pro které je nepřizpůsobivost charakteristickou vlastností stejně jako - paradoxně - schopnost maximálně využívat výhod, které většinová společnost poskytuje. U Izraele jde spíš o doposud tolerovaný rigidní náboženský fundamentalismus části společnosti.

P. Pavel 25.3.2024 12:40

Spíše náboženský fanatismus.

O. Machluf 25.3.2024 12:41

Ano, to je pravda.

F. Navrátil 25.3.2024 8:38

Také u nás existuje menšina, která se neuplatní na trhu práce a žije ze státní podpory. Také si osobuje nějaká vyšší práva a méně povinností. Rozdíl je v tom, že izraelská menšina ovládá mistrně talmud, zatímco ta druhé ovládá mistrně všechny varianty výplaty sociálních dávek.

O. Machluf 25.3.2024 7:49

Bohužel Ben Gurion a spol. evidentně nebyli příliš dobří matematici, pokud si neuměli spočítat, že jedna a dvě jsou tři.

Jsem Izraelka a matka dvou dětí - syn před několika měsícíi

narukovat do IDF. Svou službu vlasti považoval za naprostou samozřejmost, jako naprostá většina Izraelců.

Jako občané Izraele máme všichni stejná práva, kterými se charedim tak rádi ohánějí.Meli bychom mít ale i stejné povinnosti, včetně té branné. Skutečně nevím, proč má mít můj souverec z ješivy možnost zvolit si, zda narukovat či ne, zatímco jiní tuto možnost nemají. A protože existence či neexistence Státu Izrael je závislá na jeho obranyschopnosti, měli by se na ni i charedim coby občané Izraele podílet. I kdyby měli v IDF pucovat latriny. I pohybu je po několikahodinovém sezení nad studiem třeba.

A nejde jen o službu v armádě - zhruba sedmdesát procent charedim nepracuje, ať již ze studijních důvodů, nebo prostě a jednoduše proto, že s jejich vzděláním se jen obtížně uplatňují na trhu práce. Umějí sice nazpaměť všechny traktáty Talmudu, zato mnoho z nich nemá tušení, že Země je kulatá.

Zato se dal vesele množí. Změna už je potřeba.

L. Stejskal 25.3.2024 8:31

PRO P. MACHLUF---Děkuji za Váš příspěvek, nahlížím na tento problém v zásadě stejně. Dokonce mám za to, že by se vůdci charedim měli vážně zamyslet na některými pasážemi nejen Tóry, ale celého Tanachu, z nichž lze dovodit, že jejich politika, pokud jde o nástup do IDF nebo národní službu, je nebiblická. Jmenovitě mám na mysli knihu Numeri, 32. kapitolu, knihu Paralipomenon 23. kapitolu a knihu Nehemiáš 4. kapitolu. Jak ale víme, je to téma navýsost politické, a proto smysluplné a spravedlivé řešení bude nesnadné.

O. Machluf 25.3.2024 9:51

Vážený pane Stejskale, děkuji, velice si vašeho názoru vážím. Ostatně chování charedim obyvatel zejména v Jeruzalémě nebo Beit Shemesh je někdy skutečně na pováženou, mám na mysli napr. požadavky na oddělené chodníky - čtvrt Kerem Avraham v Jeruzalémě- nebo slovní napadání žen v hromadné dopravě, viz reportáž Mehadrin neged nashim. Zatím jsem sice neměla sama tu čest : Ostatně kdyby k něčemu podobnému došlo, buď by dotyčný vyletěl z autobusu, že by nevěděl, kde nechal strajml, nebo bych spustila povyk, jaký tato krajina nezažila posledních dva tisíce let. Každopádně do Centra pro náboženský pluralismus už dorazilo během let tisíce stížností. Nechcete na dané téma napsat článek? Děkuji.

J. S. 25.3.2024 10:58

Oddělené chodníky požadovali i v Anglii:

https://www.expres.cz/svet/bizarni-pozadavky-zidu.A151016_154726_dx-svet_pali

V. Petr 25.3.2024 11:57

Znalci Tóry by měli vědět, jak naložilo 11 izraelských kmenů s kmenem Benjamin, který se odmítl zúčastnit války proti nepřátelům Izraele. Po návratu z vítězného tažení většinu jeho příslušníků pobili.

R. Gramblička 25.3.2024 9:29

Zcela souhlasím

J. Kindl 25.3.2024 12:24

Jste Izraelka a tedy Židovka ???? Vaše matka byla Židovka ???? O tec vašich dětí je Žid.????

O. Machluf 25.3.2024 12:45

Otec mých dětí je Žid, moje matka sice židovského vyznání nebyla, nicméně já jsem po několikaleté přípravě konvertovala, takže jsem yehudya kosher mehadrin, i kdybyste se na hlavu postavil.

P. Hatina 25.3.2024 2:36

No vždyť ano, přesně takto politici uvažují protože politika je jejich džob a jejich kariéra. Takže - nejsou - li voleni, musí si hledat jinou práci a stávají se z nich médii tupění loseři.

Tudíž, z tohoto pohledu, nechat vyhnít nějaký problém je sice nehezké, ovšem na straně druhé, pořádně do něj říznout a začít ho řešit i proti protestům veřejnosti, je politicky docela risk..

A že o tom mluvíme, aj u nás máme takový hezký paragraf o možnosti " odmítnutí vojenské služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání", a to zcela obecně, pro každého.

Bude docela zajímavé sledovat kolik procent odvedenců ho použije, pokud vláda s prezidentem ty odvody vyhlásí. Ale dá se čekat, že ta čísla budou mnohem vyšší než v Izraeli. Takže aj u nás (pokud chce náš stát vůbec s někým bojovat) by zrouna tenhle paragraf museli politici zrušit, pokud si na to tedy troufnou..

O. Vašíček 25.3.2024 8:46

No, on ten paragraf nezprošťuje vojenské služby úplně. Jen nabízí "civilní" náhradní službu. Tzn., nemusíš mít vojenský výcvik a nemusíš nosit zbraň. Ale jako náhradní služba může být zásobování frontových línií nebo služba v polní nemocnici.

Pak může být bezpečnější mít ten výcvik a nosit tu zbraň. ;-)

P. Hatina 25.3.2024 9:58

No, v době se u nás ten paragraf používal, tak šlo hlavně o vyhnutí se povinnému vojenskému výcviku, kterej tehdá trval dva roky. O tom že by se šlo do války se neuvažovalo radši vůbec.

Jak to bude dneska, kdyby se muselo jít proti Putinovi, bůh suď., protože na to čas nebude.

Počítám že odvedenci proo boj dostanou pár týdnů základní výcvik na execíráku a pak hurá na frontu.

Ale aby armáda dělala výcvik pro tyhle civilkáře, třeba na saniťaky, by byl nemístnvi přepych. Takže je spíš pošlou leda někde v civilní obraně, odklízet trosky.

No, proč jsem o to psal, Už před rokem, když o té povinné službě vlasti začala mluvit Černochová a Řehka, tak na MNO zveřejnili odpověd jednomu maníkoli, kterej se hned ptal, jestli prej se může skrz tenhle paragraf z té povinné služby odhlásit, a jestli prej stačí když jim to prohlášení pošle datovou schránkou ;-D;-D;-D

O. Vašíček 25.3.2024 12:15

On být nevycvičený "voják" či nevoják ve válečné oblasti je asi to nejhorší pro přežití.

Minulé snahy o únik z vojny chápu.

Dnes bych doporučoval znovuzavedení nějaké formy výcviku pro všechny. A to bez vyjímky. A pokud nechce nebo nemůže nosit a používat zbraň, tak je mnoho činností, které se dají dělat a přispívat k obraně. Ale žádné výmluvy. Možná tak úlevy vzhledem ke zdravotnímu stavu. Aly cvičák určitě. Na to by měla navázat i tělocvik na středních školách. Málokdo umí kotrmelec. Pak jsou při vyšší zátěži nebezpeční sami sobě a blízkému okolí. ;-)

O. Machluf 25.3.2024 9:58

Pro charedim existuje možnost tzv. sherut leumi, což se dá přeložit jako národní služba, zkrátka něco jako náhradní vojenská služba, využívají ji hojně ortodoxní děvčata, jedna velice milá působila na základní škole, kam chodily moje děti. Problémem zůstává fakt, že pro charedim je jakákoli forma vojenské nebo náhradní vojenské služby dobrovolná, vysoké procento jednoduše odmítne, což je skandální.

O. Machluf 25.3.2024 9:58

Pro charedim existuje možnost tzv. sherut leumi, což se dá přeložit jako národní služba, zkrátka něco jako náhradní vojenská služba, využívají ji hojně ortodoxní děvčata, jedna velice milá působila na základní škole, kam chodily moje děti. Problémem zůstává fakt, že pro charedim je jakákoli forma vojenské nebo náhradní vojenské služby dobrovolná, vysoké procento jednoduše odmítne, což je skandální.

H. Lukešová 25.3.2024 10:47

Ovšem je nutné rozlišovat mezi charedim a datim leumi (moderně-ortodoxními Židy, většinově náboženskými sionisty). Moderně ortodoxní Židé slouží v izraelské armádě, věřící dívky chodí na náhradní službu, jsou plně integrováni do izraelské společnosti, navštěvují normální školy a univerzity, a ačkoliv je jich v izraelské společnosti 10% , tvoří téměř polovinu všech izraelských padlých vojáků v Gaze. Ale Vám to jistě vysvětlovat nemusím, to sama víte.

O. Machluf 25.3.2024 12:48

Samozřejmě. Ale právě teď se bavíme výhradně o charedim. Pokud moderně ortodoxní se branné povinnosti či náhradní vojenské službě nevyhýbají, pak nevím, proč by charedim měli mít výjimku.

O. Vašíček 25.3.2024 12:10

Z naší "dálky" to tak nevypadá. Ale i stát Izrael je tvořen lidmi. Se všemi důsledky. ;-)

T. Kohout 25.3.2024 1:20

Toru můžete číst donekonečna, v ní to všechno je. Dočtete a začněte znovu od stránky 1.

V Čechách máme podobnou knihu, a to Švejka. Přesto vám vybyde čas i na jiné věci.

F. Kusák 25.3.2024 8:01

No srovnávat Toru a Švejka bych si nedovolil, i když to jako nadsázku beru. A pokud jsem Žid, tak znát podstatu svého náboženství, je zásadní. To platí i pro mě, křesťana. A Švejka, no to bych doporučil jako povinnou četbu těm, kteří by válčili a válčili, zejména ústně a z pohodlí domova.

L. Písařík 25.3.2024 11:40

Kdyby všichni význační vědci, nositelé Nobelovy ceny, brali doslovně verše svatých knih, sotva by jich bylo takové množství, jakým Izrael oplývá. Domnívám se, že nad znalostí Tory vévodí kritické myšlení, ať jste jakéhokoliv náboženství, nebo bez.