6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

IZRAEL: Místo předčasných voleb vláda národní jednoty

Ačkoli k nim nebyl žádný pádný důvod, souhlasily s nimi všechny politické strany, premiér Binjamin Netanjahu už oznámil jejich datum na 4. září a v Knesetu prošel prvním čtením zákon o rozpuštění parlamentu, který předložila Netanjahuova strana Likud.V nocise ale všechno změnilo – Netanjahu prohlásil, že předčasné volby nebudou, protože se dohodl s opoziční stranou Kadima na vstupu do vlády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavlovský 11.5.2012 8:44

Re: Nedostatečná sekularizace státu,

Církev v katolickém slova smyslu jistě nikoli, ale pojmenování církev lze sémanticky chápat i v širším slova smyslu jako celostátní náboženskou organisaci. Jestliže v Izraeli existuje ústřední rabimát, který plní některé funkce, které jinde přísluší státu (např. spolurozhoduje o udělení občanství, o sňatcích a rozvodech atp.), mohu - v rámci češtiny - hovořit o církvi. Nejde přece o pojmoslovné puntičkářství, jde o elementární komunikační funkčnost. Konečně, jste-li jiného názoru, přidejte své vlastní vysvětlení, uvítám to!

P. Lenc 11.5.2012 8:20

Re: Nedostatečná sekularizace státu,

Nejen sňatky a rozvody,ale také armádní výcvik a povinnost bránit Israel.

S. Netzer 11.5.2012 8:03

Re: "Útlak" Palestinců

A co to má společného s tématem článku paní Zbavitelové?

S. Netzer 11.5.2012 8:02

Re: Nedostatečná sekularizace státu,

V judaismu existuje "církev"?!

P. Pavlovský 11.5.2012 2:40

Nedostatečná sekularizace státu,

to je dlouhodobé manko dobře zažité izraelské demokracie. Úplné oddělení církve od státu asi v zemi hned tak nenastane, ale je nejvyšší čas odkázat rabíny do patřičných mezí, např. v otázce sňatků a rozvodů. Nynější většina v Knessetu má jedinečnou šanci liberalizovat izraelské zákony sa přiblížit je euroamerickým stanadardům

H. Lukešová 11.5.2012 0:12

"Útlak" Palestinců

Podle předsedy arabského Sdružení pro vývoz a dovoz, Muhamasse Abu Eida, je Izrael hlavním odběratelem výrobků arabské samosprávy. Činí to až 90% produktů, mezi které patří zejména olivy, ovoce a zelenina, řezané květiny, textil a vápenec.

V roce 2008 činil export arabské samosprávy 500 milionů dolarů, zatímco import činil 3,7 miliard dolarů. Dovážely se hlavně potraviny a stavební materiál. Izraelský podíl na importu činil 72%, zbytek byl z EU. Zatímco vývoz i dovoz prochází hlavně přes přístavy, letecky se činil 72%, zbytek byl z EU. Zatímco vývoz i dovoz prochází hlavně přes přístavy, letecky se Mimo to nachází 10% arabských pracujících práci v Izraeli. V izraelských firmách na území Judeje a Samaří pracuje dalších 25 000 arabských dělníků. K větší spolupráci pozvali izraelští zástupci své kolegy z arabské samosprávy k prohlídce izraelských přístavů.