30.9.2022 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

IZRAEL: Má obezřetnost vůči Kremlu alternativu?

Už toho bylo o izraelském postoji k válce na Ukrajině napsáno a řečeno tolik, že to může připomínat export sov do Atén. Není to ovšem černobílé: Jeruzalém nestojí na straně Kremlu proti Kyjevu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 23.3.2022 13:23

Podívejme se na celou situaci z hlediska teorie her. Zelenký má dvě možnosti, vyslovit či nevyslovit magickou větu. Putin má také dvě možnosti, zaútočit či nezaútočit.

Pokud Zelenský vysloví magickou větu a Putin nezaútočí, Zelenský se vyhnul válce a udělal dobré rozhodnutí. Pokud Zelenský vysloví magickou větu a Putin zaútočí, magická věta okamžitě pozbude platnosti a současně vůbec nikdo nebude moci tvrdit, že válku vyvolaly USA a Ukrajina. Zelenský by byl v obou variantách na tom lépe, než je teď.

Existuje samozřejmě nesmírně riskantní varianta, že Zelenský magickou větu nevysloví a Putin nezaútočí. Tato varianta by byla pro Zelenského úplně nejlepší. Vyhnul by se válce a ještě by zesměšnil Rusko. Zelenský vsadil vše na tuto kartu a zmýlil se. Nyní sice taky zesměšňuje Rusko, ale za cenu války.

J. Kostelanský 23.3.2022 1:04

Já si dovolím nesouhlasit a napsat svou verzi, proč Izrael je v této válce zatím neutrální. Uvědomuji si přitom, že se nebude líbit a podle současných (ne)pravidel to dokonce někdo může považovat za trestní čin. Ale takový je můj pohled:

Izrael v tom vidí velkou paralelu Ruska a Izraelu na jedné straně a Ukrajinců a Palestinců na straně druhé. Těch podobností z jejich uhlu pohledu je tam více. Ukrajinci podobně jako Palestinci dlouhodobě útočili na civilní cíle na Donbasu, a to bez jakéhokoli zájmu médií a světových politiků. A to i přesto, že jejich vojenská síla byla, resp. pořád je nesrovnatelně menší než ta ruská. Protože stejně jako Palestinci i Ukrajinci se mohli spolehnout a pořád se spoléhají na levicové a liberální media na Západě.

Když to nešlo po dobrém, tedy uzavřením dohody, a ze zahraničí to nevypadalo na žádnou politickou pomoc - spíš opačně, tak se Rusové rozhodli rozetnout tenhle gordický uzel sílou. Stejně jako Izraelci. Podobně jako Izraelci i Rusové byli a jsou stále na Západě označováni jako okupanti. ̈

Podobnost je vidět i na druhé straně. Jednotky AZOV užívají stejné taktiky jako Palestinci. Skladují zbraně v civilních objektech, a rovněž palebná postavení budují mezi civily. Bez problému používají vlastních občanů jako živé štíty se stejným cynickým záměrem: čím více obětí, tím lépe to bude působit v západních mediích, a tím více peněz ze Západu přiteče.

Západní media vidí stejně jako v případě Izraela vinu jen a jen v Rusku. Když útočili Ukrajinci na civilisty v Rusku, (paralela Palestinci vs. civilní obyvatelé Izraela), nikoho to nezajímalo. Když ovšem udělali protiakci, aby tomu zamezili, tak jsou světovým Antikristem číslo jedna. Izrael se tím - v očích progresivistů - propadl na druhé místo.

J. Kostelanský 23.3.2022 1:05

A ještě jedna důležitá věc: Izraelci určitě nejsou nadšeni z toho, že Zelenskij jako žid podporuje jednotky AZOV, které se nepokrytě hlási k nacistické ideologii a minulosti. A to jen proto, že bojují proti Rusku. Jestli si někdo dovede opatřit objektivní informace, co, kde a jak se ve světě děje, tak jsou to Izraelci a jejich tajná služba MOSAD. A určitě mají podstatně víc informací než pan Stejskal, který čte akorát tak naše noviny...:-)

J. Kostelanský 23.3.2022 1:25

S Ruskem pojí Izrael i podobná minulost. Židé a Rusové byli 2 národy, které během druhé světové války ztratili nejvíce lidí. V procentech a v případe Rusů i v absolutních číslech. Pro oba národy je nacismus nepřekročitelná červená linie - nějaké koketování v zájmu "vyššího cíle" je vyloučeno.

V téhle situaci se opět jednou ukazuje, že Židé žijící v Izraeli (já je volám Izraelité) jsou dost jiní než židovští intelektuálové a byznysmeni, kteří žijí na Západě. Jednou jsem viděl reportáž z Izraela, ve které si starší židovská paní stěžovala na bohaté a vlivné židy ve světě, že Izraelu dělají jen problémy a zlé jméno. Byla to docela síla slyšet tenhle názor přímo z Izraele.

J. Babička 23.3.2022 3:32

izrael útočil a odstřeloval svoje vlastné území, což nemoh Kostolánský tolerovat.

Kdyby se raději zabýval o bezpráví proti sudetským němcům které bylo stejné jako ukrajinské proti sudetským rusům

J. Kostelanský 23.3.2022 7:07

Ani se nedivím, že ten váš příspěvek nemá ani hlavu, ani patu, když neumíte ani správně opsat 11 písmen mého příjmení...:-)

O tom, co je a co není izraelským územím, jděte vysvětlovat levičákům na Západě. Z vášho příspěvku je zřejmé, že jste vůbec nepochopil, o čem jsem psal...

J. Mucha 23.3.2022 6:18

Jojo, a nejhorší z nich je Dmitrij Utkin, bývalý podplukovník ruských speciálních jednotek. Své sympatie k Třetí říši dává najevo například vytetovaným hákovým křížem, říšskou orlicí či znakem SS. Ale možná ho znáte pod jeho bojovou přezdívkou pramenící z jeho údajné záliby v hudbě jednoho německého romantického skladatele - Richarda Wagnera.

Ale počkejte, "Vagnerova skupina" vlastně bojuje za Rusko. :)

J. Kostelanský 23.3.2022 7:16

Ještě jednu věc mají Ukrajinci s Palestinci společnou: strategii všechno nebo nic. Palestinci vždycky chtěli všechno, ale vždy skončilo to, že nezískali ze svých požadavků nic. Později - o pár let či desítek let by byli souhlasili i s tím, co Izrael nabízel v minulosti. Jenže ta nabídka už ze strany byla pasé. Palestinci tedy dostali novou, horší, a v duchu své strategie opět všechno odmítli. Časem by byli brali i tu, ale nabídka opět byla pasé. A tak to jde pořád.

Mám vážné obavy, že Ukrajinci dopadnou stejně.

J. Kočvar 23.3.2022 2:53

Palestinci ostřelují izraelské území. Ukrajinci neostřelovali ruské území. Ukrajinci bojovali se separatisty - chcete-li, můžete tam hledat paralely s palestinskou intifádou.

J. Kostelanský 23.3.2022 15:00

Ukrajinci ostřelovali ukrajinské území, na kterém staletí žijí Rusové. Jaký je v tom rozdíl? Cítit z toho to samé - hroznou nenávist.

J. Kočvar 23.3.2022 17:07

Separatisti už v roce 2015 ostřelovali z raketometů Mariupol, když to město ztratili. Cítíte z toho také nenávist?

Při prvním celoříšském sčítání lidu v Ruském impériu v roce 1897 měli Ukrajinci početní převahu ve všech ukrajinských guberniích.

L. Kuča 23.3.2022 20:58

M.j. ti takzvaní 'separatisti' nejsou mnohdy žádnými separatisty, ale zahraniční agresoři vytrvale přisouvaní z ruské strany, aby udrželi Ukrajinu v co možná nejhorším ekonomickém stavu. K jejich smůle jim ale takto rovněž poskytli příležitost získat rozsáhlé 'ostré' bojové zkušenosti, což se s nějakou teoretickou nalejvárnou a cvičením formou palby na plechové cíle, které ji neopětují nedá vůbec srovnat.