28.11.2021 | Svátek má René


Diskuse k článku

IZRAEL: Jak se země vypořádává s covidem-19

„Víš, proč Bůh stvořil komáry?“ Touto otázkou odpovídá ultraortodoxní maminka sedmi dcer a sedmi synů na můj dotaz otázku ohledně covidu-19. „Aby člověku skrze nepatrný slabý hmyz ukázal jeho vlastní hranice. Podobně je tomu s tímto virem, kterého ani pouhým pohledem nemůžeme spatřit.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Prečuch 28.1.2021 11:55

Legrační je, že samotný princip karantény je obsažen již 3500 let v Zákoně daném skrze Mojžíše. A oni přes svoji ortodoxii nepochopili smysl , což bylo jasné už když jim to říkal ten tesařův adoptivní syn.

J. Kouřil 27.1.2021 16:41

Ano, Izrael je na tom lépe, má jen třetinu úmrtí na covid (cca 5000) proti českým 15000 s covidem.[>-]

J. Vintr 27.1.2021 16:18

A napadlo někoho se zamyslet, jaký mají všechna ta opatření a omezení účinek? Je na tom Izrael s reálnými dopady epidemie lépe než země, které k tak přísným omezením nesáhly nebo země, které na všechna opatření kašlou?

H. Lukešová 27.1.2021 13:17

Pane Wisskopfe, já píši, že je nutné rozlišovat mezi Židy Charedimy a Židy Datim Leumi, právě ti Datim Leumi jsou stateční průkopníci z osad v Judeji a Samaří, to, že je většina Charedimů proti vojenské službě vím. Zatímco Datim Leumi jsou vlastenci, tak část Charedimů jimi nejsou. Ovšem Netanjahu už celé roky skládá pravicové koalice s charedimskými strany, bez nich se neobejde. A ti drží linii, těm pragmatickým charedim jde o to zachovat si své výhody a postavení uvnitř státu.

Které levicové strany jsou protiizraelské? Tak např. krajně levicová strana Meeretz, její představitelka Tamar Zanderberg bojovala proti formuli, že je Stát Izrael nárorodním státem židovského národa a setkala se i s teroristou v obleku palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem a část Labouristů a ti se také postavili proti označení Izraele jako židovského státu.

Vlastenečtí Labouristé jako byli David Ben Gurion a Golda Meir by se divili, kam současní Labouristé směřují, zatímco G.Meir byla schopna nařídit velikou odplatu za povraždění izraelských olympioniků z roku 1972, tak ti dnešní se paktují s Palestinci a bojují proti židovským komunitám v Judeji a Samaří.

Jistě víte, že v Judeji a Samaří palestinští Arabové spáchali další spousty teroristických útoků proti židovským sousedům. Jen výběrově dne 24.1.2021 palestinští teroristé zranili izraelskou 15letou dívku kameny, když s rodinou projíděla autem, 25.1.2021 čtyři Arabové se pokusili zlynčovat Izraelce poblíž vesnice Iraq Burin v oblasti Mount Garizim. Co se mě týče já židovské průkopníky v Judeji a Samaří obdivuji nejvíce, vím, že se jedná o názor veskrze kacířský, ale je to můj postoj a nepopřu sama sebe.

P. Milan 27.1.2021 13:03

Máte nějaký nápad, co dělat jinak, případně i lépe?

P. Milan 27.1.2021 13:02

Bureš už je očkován, obviněn nebyl. Takže, kecáte.

P. Weisskopf 27.1.2021 12:56

Vaše odpověd paní Lukešová je spíš přání než fakta.Ona není jen Naturei Karta ona je spousta dalších škol a směrů co sice na venek uznávají stát ale jinak proti němu neustále bojují. Máte pravdu v tom že např. slouží v armádě ale už asi nevíte o boji v knesetu který vůbec přijetí zákona předcházel a dodnes je převážná část charedim proti vojenské službě. Já nevím které levicové strany v Knesetu reprezentují výrazné antiizraelské postoje ale naopak vím že jak Smotrič tak nakonec i poměrně moderní Bennet jsou jen předsedové stran vKnesetu ale za nitky tahají a směr a politiku určují v pozadí rabíni. Není snad zářnější příklad bývalý ministr zdravotnictví Licman a jeho život bez internetu a patřičného vzdělání a jeho např.krytí i té osoby co jí nyní vypovídají do Australie.Nechci nasazovat na charedim mám mezi nimi spoustu kamarádů kterých si vážím ale rozhodně si nenasadím růžové brýle.

H. Lukešová 27.1.2021 9:51

Však oni žijí stejně uzavřeně ve svých komunitách, kam většina Izraelců stejně nechodí. Jeruzalémskou ulicí Mea Šearim, kde žijí výhradně charedim, jsme jen projížděli autobusem, tu jsme pěšky neprocházeli, někteří naši lidé si tyto charedimy fotili, to mi ovšem připadalo velmi hloupé, fotit si je jako zvířata do alba.

V. Novák 27.1.2021 9:34

V Káhiře kdysi za moru uzavřeli vojáci zamořené čtvrti, nikdo dovnitř, nikdo ven - a mor poměrně rychle ustal. Úklid trval déle, ale supové a šakali se postarali.

Že je to středověké opatření? Ti, kteří žijí duchem ve středověku, by měli středověká opatření chápat. Když s nimi není rozumná novověká řeč....

V. Novák 27.1.2021 9:29

Premiér, ministr zdravotnictví, šéf generálního štábu izraelské armády a bývalý vrchní rabín nebyli obviněni z "papalášství" protože se nechali naočkovat přednostně?

Tak to nají dobrý - v Česku by se jim to určitě stalo.

H. Lukešová 27.1.2021 8:44

Pokusím se odpovědět Vám oběma. Jistěže to s části charedimské populace není jednoduché, pro moderního člověka by život mezi těmito lidmi nebyl jednoduchý, ale jak říká, Bezalel Smotrich z Nábožensko-sionistické strany a Naftali Bennet z Yamimi (ordodoxní Židé-Datim Leumi, jsou naprosto integrovanou součástí, slouží v armádě, zastávají pozice ve vzdělávacích institucích, politice, úřadech, platí daně, nejsou závislí na státu) má charedimská populace problémy, které se musí řešit, jenže podněcovat proti nim?

Izraelská policie musí vymáhat pořádek, tvrdě proti nim v rámci zákona zakročit, ale mediálně proti nim štvát, vyzývat k brutálnímu násilí vůči, jak to dělají izraelské levicové strany. Pokud není charedi z vyhraněné antiizraelského uskupení, který útočí na sionismus a základy Státu Izrael, jak to také někteří dělají (Naturei Karta), tak je mi milejší, a to bych rozhodně nechtěla mezi nimi žít, než antiizraelský levičák z Haareetzu a ultralevičáci z různých izraelských nevládních organizací jako je Breaking the Silence, B’tselem, ti jsou pro Izrael mnohem nebezpečnější.

J. Nevrkla 27.1.2021 8:32

Tolik úsilí, vakcinaci a zákazů a stále je Izrael v počtu pacientů ve vážném a kritickém stavu relativně nejhorší na světě. Nedelejme si iluze, jak vše dokážeme řídit. Fakta to neprokazuji.

T. Kohout 27.1.2021 2:35

Občas Vám unikne i objektivní věta. Např. tady: "Nejsou všichni charedimové stejní." Dodal bych, že ano, možná dva jsou jiní. Nebo tři?

P. Weisskopf 27.1.2021 0:46

Opak je pravdou a to že většina charedim pokyny a zákony nedodržuje.Je fakt že populace charedim soustředěná v jejich čtvrtích nerespektuje zákony,útočí na polici a vojáky a domáho se práv která jim zákony země nedávájí. Jsou to oni kteří za peníze státu včetně svých náboženských nikoliv stranických vůdců vedou boj proti státu a jeho uspořádání. Politici jako vůdci různých stran jsou ale jen hlásnou troubou skutečných vůdců tedy hlavních rabínů těch jednotlivých směrů a ješiv.Izrael je krásná země a byl by ještě krásnější jako stát kdyby náboženská část se na místo dohod a vzájemného chápání se neustále nesnažila překlopit ten sekulární stát ve stát čistě rigidní a založený na jiných než platných zákonech

P. Weisskopf 27.1.2021 0:32

Tak bych se skoro nad těmi charedim rozplakal kdybych neviděl ty následníky Kanievského jak vyvádějí v Jeruzalemě či Bnei Braku,Ašdodu nebo Beit šemeš.Nemalujme si to na růžovo oni chtějí od státu peníze a přitom nechtějí zákony země dodržovat. A ani s tím internetem to není tak horké protože přes týden a někteří i o šabatu jedou telefony a internet naplno.Takže vědí ale nechtějí. V tom je jadérko problému a to je politika a politika tzv. charedim není světské zákony dodržovat nýbrž diktovat státu co si může či nemůže dovolit.

H. Lukešová 27.1.2021 0:27

Nejsou všichni charedimové stejní. Charedimové nedodržující pokyny jsou v drtivé menšině. Charedimské strany UTJ (Sjednocený judaismus Tóry), kterou vede Ja'akov Litzman, jedná se o aškenázskou stranu a sefardskou stranu Shas (Sefardští strážci Tóry), vedenou Aryehem Derim nedodržování zdravotních pokynů uvnitř své komunity odsoudili, co by znesvěcení a urážku Boha a distancovali se od charedimských extrémistů, útočící na izraelskou policii.

To, co dělá Awigdor Lieberman (nazývaný Evet), který napadá charedimské Židy po nacistickém stylu a obviňuje je ze všeho zlého a ultralevicoví novináři z Haaretzu, kteří prohlásili, že jsou Charedimové "horší než rakety Hizballáhu" a dokonce vyzývají k "sekulární intifádě", se ukázali jako nejhorší z nejhorších, vyzývají k násilí vůči části svého národa.

Právě je ten dvojí Izrael z něj činí tolik krásný a okouzlující, jeden ten moderní, západní a pak ten druhý s židovskou duší, židovskou identitou zosobňovanou ortodoxními Židy (Datim leumi) a ultraortodoxními Židy (Charedimy). Bez ortodoxních a ultraortodoxních Židů by Stát Izrael nebyl Izraelem, bez duše a identity nemůže existovat žádný stát a národ.