29.7.2021 | Svátek má Marta


Diskuse k článku

IZRAEL: Etnická miniválka

Zprávy z Izraele se netýkají jen raketové války mezi Hamásem a Izraelem. Je tu něco nového, násilnosti mezi Izraelci židovské a arabské národnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 18.5.2021 18:56

Když nevěříte v Boha, neznamená, že nevěříte v nic. Ale že věříte čemukoliv :-) (na autora citátu si nevzpomenu)

Což končí nekozistentním bordelem (chaos). Nicméně, momentálně aplikovaná progresivistická teorie (kulturní Marxismus) nemá za cíl budovat ale rozbít Západní společnost. Její sponzoři se vidí jako arbitři moci vzešlé z chaosu viz Popperova Open Society (Soros) a Stakeholder "capitalism" WEF Great Reset. Takže to vždy směřuje k tomu prvotnímu ego impulsu - já a moje rodina budeme vládnout tj. aristokracie, plutokracie, oligrachie.

Viz SSSR KGB elita, KLDR dědičná monarchie, Čínská vláda cca 15 rodin a deroucí se Korporativistická olygarchie na Západě.

D. Bowman 18.5.2021 18:43

Některé záminky jsou lepší nebo nebezpečnější než jiné. Navíc pokud odstraníte-nahlodáte záminku, minimálně intezita bojů může utichnout. Takže bych se analýzám v této oblasti tak uplně nebránil.

D. Bowman 18.5.2021 18:31

Inkvizice kolem conversos byla epizoda. Která se udála jen u čerstvých konvertitů, právě protože bylo podezření na jejich neupřímnost, díky vyhrocené situaci související s nově získanou autonomií.

Katolické Španělsko nemělo obecně problém s původně Maurskými nebo Židovskými křesťany. Po pár generacích bez problémů splynuli...pokud odmyslíme individuální "rasismus".

Ta averze vůči Židům souvisela mimo jiné i s tím, že je Maurové používali jako administrátory. A židovští obchodníci se podíleli na obchodu s křesťanskými otroky v oblasti (a to hluboko až do období Ottomanské říše).

Bojuje se o moc - bohatství a ženy jdou s tím ruku v ruce 8-o

Jak moc vybojovat a jak se bude žít pak, kdo bude mít jaký status atd. apod. je součástí toho procesu (rekrutace) a náboženství dává takový obecný přehled, jak ta moc bude vypadat. Ideologie tak není jen záminka. Těžko zlanaříte rekruty a investory, když jim neřeknete, jak to bude vypadat, až vyhrajete ;-)

M. Grundmann 18.5.2021 17:35

V tomto bodě s Vámi zcela souhlasím. Vždy se najde nějaká záminka. Je úplně jedno jaká. Proto ani nemá smysl důvody obou stran analyzovat.

M. Grundmann 18.5.2021 17:33

Bohužel nemáte pravdu Vy. Španělsko ve středověku pronásledovalo Židy a řada jich konvertovala. To jim však příliš nepomohlo, protože inkvizice si na ně zasedla stejně. Kvůli myšlenkám kromě levicových intelektuálů nikdo nebojuje, bojuje se o bohatství, zdroje, moc či ženy. Ideologie je pouze vhodnou záminkou.

D. Bowman 18.5.2021 17:16

To není pravda. Konvertité se plně asimilovali. Logicky. První Křesťané byli Židé.

To etnické pronásledování nehledě na víru je relativně nový "výdobytek" spojený s ústupem Křesťanství a resurekcí etnických, národních, rasových filosofií tj. krev silnější než voda a silnější než nějaké universalistické principy.

D. Bowman 18.5.2021 16:58

Válka je většinou etnická. Krev není voda. 'Jen mé sémě přežije' je mocný ego imperativ. Rodina, klan, kmen, národ, rasa...

Židé si kolem toho dokonce vybudovali striktně kmenové náboženství.

To má spoustu výhod, pokud je váš cíl kontinuita kultury a etnika. A spoustu nevýhod - antagonismus sousedů, krvesmilstvo.

Univerzální (neetnická) naboženství tohle většinou obrušují ale Islám je zrovna dost nevybíravej (konvertuj nebo zemři).

Takže tam klid jen tak nebude, ikdyby Židé přestoupily třeba na inkluzivní Buddhismus.

Prostě buď Araby odsunou nebo Arabové odsunou nebo konvertují je. A nebo se to bude řezat dál, k velké radosti všech radikálů a elit. Když se plebs řeže mezi sebou, faraón spí klidněji.

J. Kočvar 18.5.2021 0:31

Já chci, aby celé Středomoří bylo pořád římské. Ale fakta jsou taková, že v důsledku neblahých historických okolností byla Palestina v prvních desetiletích dvacátého století většinově arabizovaná a islamizovaná, zcela bez jakéhokoli mého přičinění.

Město Akko, které existovalo dávno před Židy, mělo v roce 1922 při prvním sčítání 6420 obyvatel, z toho Židů bylo 78. I v Tel Avivu s Jaffou byli Židé v menšině. V oblasti Beeršeby žilo asi 74 000 mohamedánů a 98 Židů, kteří tam sotva založili takovou prosperitu, aby tam nalákali ty spousty Arabů. Jenom počet těchto beduínů se takřka vyrovnal počtu všech Židů v Palestině.

J. Kočvar 17.5.2021 23:41

To, že někdo mluví některým z arabských dialektů (nebo jazyků?), ještě neznamená, že se nijak neliší od někoho jiného, kdo mluví některým jiným arabským dialektem.

Arabové ze severu Arabského poloostrova se tak považují za nadřazené Jemencům, Egypťané se leckdy vůbec nepovažují za Araby v pravém slova smyslu, libanonští křesťané se (právem) prohlašují za potomky Féničanů.

V. Klepetko 17.5.2021 22:33

Obnovit činnost Poručenské rady OSN a oficiálně svěřit Západní břeh a Gazu Izraeli jako poručenské území OSN, a to minimálně na 30 příštích let, se vší odpovědností za jeho rozvoj! Sídlo poručenského Vysokého úřadu by mohlo být ve Východním Jeruzalémě...

Proč by to nemohlo fungovat? Model mandátní správy se velmi dobře osvědčil všude, kde byl v posledních 100 letech uplatněn, a sami arabští obyvatelé Palestiny zjevně nejsou na nějakou vlastní státnosti zatím připraveni, a tato falešná a nesplnitelná vize se zdá být zdrojem všech konfliktů a problémů...

H. Lukešová 17.5.2021 19:00

11) Palestinská samospráva odměňuje terorismus, přijala politiku „výplatu za vraždy“, tj. motivuje své obyvatele k vraždění Židů z důvodu, aby jejich rodiny mohly získat peníze.

12) Pokud má být někdy nastolen konečný mír mezi Izraelem a Palestinci, musí mu předcházet uzavření úplného míru mezi OOP/Fatahem a Hamasem a poté, co Arabové odstraní ze svého vzdělávacího systému protižidovské výlevy a výzvy k páchání teroru.

H. Lukešová 17.5.2021 18:59

6) Židovské osady v historické židovské vlastni nemůžou být „ilegální“.

7) Pokud má být někdy situace vyřešena na základě dvoustátního řešení, nemůže být zřízen jeden čistě arabský stát bez Židů a druhý stát židovský i s arabským obyvatelstvem. Je nemyslitelné a nespravedlivé vůči Židům prosazovat jeden čistě etnický arabský stát.

8) Arabové první prováděli etnické čistky za pomocí teroristických útoků v podobě vražd, drancování a ničení židovských domů, majetku a polí v období 1920-1948. Zhruba 20,000 Židů bylo vykořeněno ze svých domovů v lokalitách Hebronu, Jeruzaléma, včetně Gazy, Nábulusu, Jeninu, Jericha, Tul Karmu, Gush Etzionu a dalších míst.

9) Arabové vždy odmítli jakoukoliv diplomatickou nebo politickou dohodu, stejně jako jakýkoliv kompromis, včetně vyjmutí Transjordánska z mandátního území pro židovskou vlast, několik návrhů na rozdělení mezi roky 1937-1939, stejně jako konečný návrh rozdělení na základě rezoluce OSN z 29.11.1947. Posléze Arabové odmítli nabídku Izraele o vrácení všech území za zelenou hranicí 1967, které Izraelce dobyli v průběhu Šestidenní války, tj. nabídky izraelských politiků Dajana, Allona, následně Barakovu mírovou dohodu z roku 2000 a nakonec mírové návrhy Olmerta, Livni a Netanjahua.

10) Palestinská samospráva je nedemokratickou diktaturou, kterou ovládá řada konkurenčních teroristických bojůvek. Prakticky zde neexistují politická, lidská a občanská práva pro její vlastní arabské obyvatele. Palestinští politici jsou neústupní, nepodporují mír a koexistenci s Židy a Izraelem, zatímco protižidovské předsudky jsou v palestinské společnosti vštěpovány prostřednictvím jejího vzdělávacího systému od nejnižších stupňů.

H. Lukešová 17.5.2021 18:58

Fakta o Izraeli...1) V průběhu celých dějin nikdy neexistoval žádný státní útvar „Palestina“, a už vůbec ne „arabská Palestina“. Pod pojmem „Palestinou“ rozumíme geografické označení území nazývaného v dějinách Království Izraelské, Království Judské, Země Izraelská či křesťany nazývaného Svatá země. Na druhé straně rozhodnutí Ligy národů roku 1922 hovoří o tom, že židovská národní domovina má být znovuobnovena na místě zvaném Palestina. Na tomto území žili národy Židé, Římané, Arabové, Osmané, Čerkesové, vyznavači judaismu, křesťanství i islámu. Nejednalo se a dodnes se nejedná o arabskomuslimskou zemi.

2) Až do 30. let 20. století požadovali tehdy Arabové žijící v britském mandátním území Palestiny spojení s francouzským mandátem Sýrií a Libanonem, jelikož považovali tuto oblast za jižní Sýrii.

3) „Palestinský arabský národ“ v dějinách nikdy neexistoval. Sami arabští obyvatelé tehdejší „Palestiny“ se považovali za jižní Syřany. Arabský konflikt s Izraelem není bojem o území, ale boj mezi islámem a judaismem, zda-li Židé mají vůbec nějaký nárok mít svůj stát právě na území dnešního Izraele. Pro Židy se tudíž jedná o samotný boj o život.

4) Izrael není koloniální projekt. Židé jsou původním obyvatelstvem, samotní Arabové jsou skuteční kolonialisté a imperialisté, kteří vyšli z Arabského poloostrova na začátku 7. století, dobyli a obsadili židovskou domovinu, jejíž jméno „Judea“ změnili Římané na „Palestinu“ a masově zalidnili tuto zemi v průběhu 19. století, kdy započalo novodobé židovské přistěhovalectví do Země Izraelské.

5) Tehdejší rozhodnutí Britského mandátu (tedy před rok 1939 než Britové zneplatnili Balfourovu deklaraci z roku 1917 a začali podporovat výhradně Araby), podpořilo více než 50 zemí, uznalo židovské urovnání na celé zemi západně od Jordánu (tj. Stát Izrael, Judea a Samaří, Gaza) na východ od řeky Jordán se nachází dnešní stát Jordánsko, tam se Židé usazovat nesměli.

H. Lukešová 17.5.2021 18:54

Ale dříve se jednalo o židovské území. A arabské zalidnění území se uskutečnilo také v 19. století spolu s novodobou židovskou alíjou. Židé přinesli do Země izraelské pokrok, vybudovali města, zavedli moderní průmysl, zemědělství, udělali z Izraele klenot Blízkého východu.

Země izraelská byla pustou zemí bez obyvatel pro lid bez země, prokletou, nic v ní nebylo. A nechápu, proč chcete arabizovat a islamizovat Zemi izraelskou. Arabové mají 22 států, Židé mají jen jeden stát. Země izraelská patří Židům, jediným jejím právoplatným vlastníkům.

H. Lukešová 17.5.2021 18:51

O jakém státním terorismu mluvíte? Sebeobrana není státní terorismus. Nezlobte se prosím, ale váš slovník o Izraeli je téměř totožný se soudruhy komunisty z jejich plátku Haló novin, ti mají také plná ústa "izraelského státního terorismu" a podpory palestinských teroristů.

Není den, aby palestinští či izraelští Arabové nespáchali nějaký teroristický útok proti Židům. Jedná se o zfanatizované arabské krvelačné davy, kteří útočí na Židy v Lodu, Haifě, Jaffě, a dalších smíšených židovsko-arabských městech. Považuji za velmi urážlivé, když si někdo dovoluje popírat Izraeli tak přirozené právo jako je právo na sebeobranu.

L. Zídek 17.5.2021 18:32

Multikulti v přímém přenosu...

P. Černý 17.5.2021 17:56

To o té podpoře palestinských Arabů nacisty mi připadá přitažené za vlasy. Ale o to mi nejde.

Pan Kolman má pravdu. Principem izraelské politiky je nikdy nedovolit vznik jakéhokoli statusu quo na palestinských územích. Takže je jasné, že Izraelci systematicky sejí vítr a proto občas sklízejí nějakou tu bouřku.

Pokud tak činí s rozumem, dá se to z jejich pohledu ještě považovat za nějakou obranu. Arabové (ani Peršané) jistě nejsou svatousci. Ale začíná to vypadat, že už to Izraelci s tím statnim terorismem a arogantní politikou vůči Palestincum začínají přehánět, když už proti sobě poštvali i Turecko a Činu.

Mimochodem, na vás se dá pěkně uplatnit písnička od Pepy Nose. Začíná slovy: Země je kulatá... Jste tak protinacistická, že vás už skoro od nacistky nerozlišíme.

J. Kočvar 17.5.2021 17:47

Křesťan Habbáš ovšem založil protiizraelskou organizaci až potom, co ho vyhnali.

Málokdo by si bez odporu nechal sebrat část svého území, aby uspokojil přistěhovalce z jiných kontinentů, přičemž ještě v předvečer vzniku Izraele Židé představovali pouze třetinu obyvatelstva Palestiny.

H. Lukešová 17.5.2021 17:35

Tak pokud páchají teroristické útoky proti Židům a bojují s arabskými muslimy ruku v ruce proti Izraeli, tak jsou stejní jako muslimové a byl by to krok naprosto ospravedlnitelný, naprosto, bez výhrad.

H. Lukešová 17.5.2021 17:32

Ne, neonacisté v Německu podpořili palestinské Araby, mávali palestinskými vlajkami. Nacisté odjakživa již za doby jeruzalémského Muftího podporovali palestinské Araby. Podpora Izraele je otázkou principu a všelidských hodnot. Izrael má právo bránit sám sebe. Kdo podporuje izraelské Židy podporuje slušnost a všelidské hodnoty.

J. Kočvar 17.5.2021 17:29

Takže radši vyženete arabské křesťany, aby neměli Židé problémy?

P. Černý 17.5.2021 17:22

V tom případě možná platí i to, že kdo podporuje izraelské židy, podporuje .... (dtto)... nacismus.

H. Lukešová 17.5.2021 17:21

Arabové začali proti Židům válku, k vyhánění nedocházelo, kdyby ano, byl by Izrael čistě etnicky židovský stát a ukázalo se, že byla chyba, že Židé Araby nevyhnali, tak jak Arabové vyhnali Židy ze svých zemí, či my když jsme vyhnali sudetské Němce... etnicky homogenní státy mají nejmenší problémy.

J. Kočvar 17.5.2021 16:49

Palestinští křesťané zakládali protiizraelské organizace, protože Mohamed nenáviděl Židy? Fascinující.

Rozkaz vyhnat Araby z Lodu bývá připisován přímo Jicchaku Rabinovi, pozdějšímu izraelskému premiérovi.

T. Hraj 17.5.2021 14:54

Asi tak.

H. Lukešová 17.5.2021 14:53

Nikdo vyhnán nebyl, Arabové začali proti Židům v Izraeli vyhlazovací válku, Židé se bránili, naopak přemlouvali arabské obyvatelstvo, aby neodcházelo a ukázalo se, že to byla chyba, kdyby Arabové skutečně odešli, teroristé, Židé by měli klid.

J. Kočvar 17.5.2021 14:25

Zakladatel teroristické Lidové fronty pro osvobození Palestiny Gerorge Habbáš byl pravoslavný křesťan, vyhnaný z Lodu při vzniku Izraele.

M. Krátký 17.5.2021 14:22

blbe !!!!!!

M. Krátký 17.5.2021 14:20

Merkelbaba odchovaná mládežnickou odnoží komunistické strany NDR je hlavní autorkou současného marasmu v německé - potažmo západoevropské civilizaci - a teď v klidu odchází "po dobře odvedené" práci na "zasloužený" odpočinek - kdo si troufne ji volat k odpovědností - he ?!!?!!?!!

H. Lukešová 17.5.2021 13:31

Co čekat od zastánců palestinského terorismu? Vůbec nic dobrého. Kdo podporuje palestinské Araby, podporuje terorismus, vraždy a ničivý zběsilý antisemitismus.