9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pachlyk 13.6.2007 11:42

Re: Re: Nezapomínejte, žedementní hlásná trouba mullahů...

Tato srovnání miluju: Iran v posledních nekolika stech letech nikoho nenapadl... a co má jako být. Filištíni bez luků také do té doby než se (na tu dobu adekvátně) ozbrojili nikoho nenapadli. Pro ilustraci hodnou vašeho ducha příklad poněkud bližší - Japonsko do doby ukončení izolacionismu šogunátu na tom bylo podobně a po dvou dekádách následná válka Rusko-Japonská vytřela zrak podobným "mírotvorcům" a obchodníkům s iluzemi, stejně jako v Lize národů.

Lovap 13.6.2007 11:52

Re: Re: Re: Nezapomínejte, žedementní hlásná trouba mullahů...

No, nejaká Liga národov, pokiaľ viem. ani neexistovala.Vznikla po WWI.  A čo bolo čudné na Rus-jap vojne? Vtedy bojoval kde-kto s kde-kým, napr. aj Briti s Búrmi. A? 

Pachlyk 13.6.2007 12:13

Re: Re: Re: Re: Nezapomínejte, žedementní hlásná trouba mullahů...

No veď hej Paľo. Já to písal ve vztahu k roku 1931 a krvavé invazi do Mandžuska a následného vývoje co peaceníky z Evropy a Ameriky překvapil. Japonci po WW1 využili příležitosti a rozšířili obchod a námořní dopravu na nejvyšší možnou míru. Vlivem skupin průmyslníků a bankéřů se změnila zahraniční politika na umírněnou a mírovou. Japonsko zároveň získalo silnou podporu v Číně, čímž získalo dominantní postavení v celé Asii. Vláda se snažila nastolit demokratičtější a liberálnější styl dělby moci, a to pak vedlo k připojení Japonska do Ligy národů v roce 1920. Za pouhých jedenáct (a dalších 10) let se svět divil. Ale jinak na tom nic divného není. 

Lovap 13.6.2007 12:47

Re: Re: Re: Re: Re: Nezapomínejte, žedementní hlásná trouba mullahů...

No, ja zasa inak: prečo by sa malo Japonsko ohľadom Číny správať inak ako sa správali mocnosti v Číne od nejakej polovice 19. stor. Mocnosti si vtedy Čínu vpodstate rozparcelovali a ústredná čínska vláda ani nemukla. Nemohla totiž.Tak aký je rozdiel medzi nimi? Ja (odhliadnuc od správania sa vojakov) nevidím žiadny.

Lovap 13.6.2007 13:09

Re: Re: Re: Re: Re: Nezapomínejte, žedementní hlásná trouba mullahů...

No, keď sa tak zamyslím :) tak jeden by som predsa videl: mocnosti územie priamo neobsadili. Lenže mali tam vojenské základne a vláda im musela zobať z ruky, lebo ináč bum bum. Politika delových člnov.

Martin 13.6.2007 1:16

a pro doplneni

http://www.lemonde.fr/cgi-bin/ACHATS/acheter.cgi?offre=ARCHIVES&type_item=ART_ARCH_30J&objet_id=967784

30.11. 2006 je aspon podle meho mineni - ale eurabove mozna vedi lepe - doba kdy ve Francii vladl Chirac

Magor Milda, Dr.Sc. 13.6.2007 0:39

K neuvěření, že něco takového se uveřejnilo ve Francii,

státu, který si ajatollácha Chomejního pěstoval jako strategickou zbraň proti nenáviděným USA, škůdci velmocenské prestiže Francie. Šiité měli v zastoupení Francie škodit zájmům USA, což také vždy činili. Śáh Réza Pahleví byl příliš proamericky orientovaný, aby mohl počítat s francouzskou přízní. Proto byl Chomejní s francouzskou podporou instalován v Iránu, místo aby pracoval na galejích v Guyaně.

Tak byla jedna špatná totalita nahražena francouzským modelem, který byl ještě o hodně horší. A kdo to nyní má korigovat?

Jenda 13.6.2007 14:48

Re: K neuvěření, že něco takového se uveřejnilo ve Francii,

Ono co muzete cekat od statu ktery se chlubi vrazednym silenstvim pod praporem "pokroku" ala francouzska revoluce. Jediny duvod proc tehdy Francie nedopadla jako ve dvacatem stoleti Kambodza, byl ten, ze jim to vzajemny vyvrazdovani vcas zatrhly okolni staty.

Martin 13.6.2007 0:37

proc je v uvodniku lez ?

Pouhý fakt, že „Le Monde“ uveřejnil něco, co napsal tento představitel „sionismu“, je už něčím, co bychom těžko viděli během dlouhých let, kdy Francii vedl Jacques Chirac.

ci pokud ne primo lez tak manipulace, protoze toto neni prvni clanek pana Prasquiera v Le Monde