29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

ÍRÁN: Boj o atomové zbraně

Izrael v posledních dnech mobilizuje všechny síly a vyjednávací schopnosti – po patnácti měsících jednání je na spadnutí mezinárodní dohoda o omezení íránského jaderného programu, která má nahradit anebo zachránit tu původní z roku 2015.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 30.8.2022 8:38

Já samozřejmě taky neznám strategii Izraele, nikomu ji neřeknou. Jen bije do očí ta rozhodnost vůči Sýrii v porovnání se silnou zdrženlivostí vůči jiným protivníkům.

Neupíral bych izraelským velitelům lidské vlastnosti. Jednou z těchto vlastností je potřeba "vykázat činnost" na jedné straně a omezit vlastní ztráty na straně druhé. Bombardovat oslabenou Sýrii prostě může být cesta nejmenšího odporu.

L. Kuča 29.8.2022 20:40

Co si pamatuji, tak Izrael vůbec nijak neskrýval, že mu vyhovuje stav, kdy jsou okolní země, jež by mohly být nebezpečné, v co možná největším rozvratu a zmítané vnitřními rozpory. Vím, že to zní cynicky, protože trpí i nezúčastnění, ale prostě je to tak. Bylo takovým veřejným tajemstvím, že oni se od začátku nechystali dělat nic proti ISIS, dokud by je přímo neohrožoval. Zdržím se toho toto nějak soudit, nemám Sýrii "za barákem".

H. Lukešová 29.8.2022 20:52

Mně upřímně také nevadí, když se šítší a sunitští džihádisté vraždí mezi sebou, srdce mi rozhodně žalem nepuká.

L. Kuča 29.8.2022 21:21

Na jednu stranu - z hlediska absolutního - škoda každého života, který byl zmařen a místo rozumného cíle, jak být ostatním k užitku byl věnován nenávisti, čímž byl nejspíše zmařen totálně. Na druhou stranu, tím, že se budeme donekonečna dojímat nad každým, kdo se bez otázek a pochybností dal na zvrácenou cestu nedojdeme ničeho, a takové existence nás zaživa sežerou. Mě je spíš líto těch, kdo se z toho chtějí vymanit a onen stav rozvratu a vnitřních bojů jim to nesmírně komplikuje. Dětí, které v tom žijí a zvykají si na to jako na "normální stav". Ale prostě nežijeme v dokonalém světě a kam dějiny sahají, ti, kteří jsou v hierarchii nízko, trpěli hloupými nebo přímo šílenými rozhodnutímí těch, kdo si zabrali horní příčky.

P. Hák 30.8.2022 8:53

O "vzájemném se držení v šachu" jsem psal i paní Lukešové, to chápu. Čemu nerozumím, byla zřejmá touha mít místo slabé sekulární Sýrie za barákem džihádistický IS.

Podle mne jsou útoky na Sýrii, která není absolutně schopna Izrael v dnešním stavu ohrozit, otvíráním cesty někomu, kdo by jej ohrozit mohl. Ani nejschopnější armáda na světě nemusí být imunní vůči "přípravě na minulou válku" a touze vyřídit si staré účty.

Ale třeba se mýlím a Izraelci vědí něco, co já nevím.

V. Hlad 29.8.2022 10:25

Žádnou.

K. Křivan 29.8.2022 11:03

Irák: Válka s Iránem, napadení Kuwaitu, ...

Israel: Ve všech válkách byl Israel napaden a vyhrál. Čest a sláva Israeli ! R^

R. Langer 29.8.2022 12:04

Izrael? Žádnou. :-P

I. Schlägel 29.8.2022 10:01

Kolik je Vám let, deset max?

K. Křivan 29.8.2022 11:05

Rozumu má tak nanejvýš na pět let. Rv

P. Hák 29.8.2022 7:15

Zaútočit na Írán ve smyslu invaze je zajímavý nápad, ovšem na místě USA bych to nedělal, jistě by tento nevyprovokovaný útok znamenal vlnu sankcí od USA a EU a masívní dodávky amerických i jiných západních zbraní Íránu.

P. Hák 29.8.2022 7:13

"V posledních dvou měsících dokonce jeho neviditelné letouny několikrát pronikly do íránského vzdušného prostoru, aniž to Teherán zaznamenal."

A to se ví odkud, že to Írán nezaznamenal?

L. Kuča 29.8.2022 15:57

Že by absence jekotu o průniku zrádných sionistů nad jejich území? Další věc je ta, že se zdá, že iránské instituce jsou totálně prolezlé Mossadem a jeho sympatizanty z řad místních. (Je to dost o hubu, ale jdou do toho, asi své věci fakt věří. K tomu mám respekt.) Ti mohou být celkem věrohodným zdrojem informací.

P. Hák 29.8.2022 17:00

Těžko říct. Napadají mne přinejmenším dva jiné scénáře:

1) Írán si toho všiml a nechce to říct - mít technologii, kterou protivník nezná, je výhoda

2) Írán si toho všiml, ale nechce to přiznat, že nebyl schopen ta letadla sestřelit

Jak moc jsou íránské instituce prolezlé Mossadem, netuším. Ovšem pokud by si toho Íránci všimli a Mossad to věděl, nebude riskovat prozrazení svých lidí kvůli tomu, aby mohl Izrael zamachrovat.

Vcelku si myslím, že paní autorka se trochu vžívá.

L. Kuča 29.8.2022 20:21

Ano, je pravda, že riskovat agenty tím, že budu vytahovat na světlo to, co vím, a co může znát jen úzký kruh zasvěcených by bylo krajně nezodpovědné, ba přímo bezohledné. Tajné služby jsou na tohle většinou hodně opatrné.

Napadá mě ještě jedna možnost, vycházející z perského národního naturelu. - Třeba snad i tu technologii, pomocí níž lze sledovat průnik cizích letadel by mít mohli, i když bych to zdaleka nepovažoval za jisté. Ovšem dost možná obsluha zrovna ocucávala čaj a podřimovala a tak možná izraelská letadla, možná i na nějakém zařízení zobrazená, zůstala nejen neidentifikovanými, ale přímo nesledovanými létajícími objekty. Vůbec bych se nedivil kdyby to takhle bylo. Při jejich přístupu by Řezník z Teheránu potřeboval na sledování oblohy nejspíš nějaký bezobslužný automat s algoritmem vyhodnocujícím, co se kde pohybuje, který by mu výstup vyjel rovnou na stůl. Ovšem ta Vaše možnost, že je sice viděli, ale mohli si tak maximálně nahrát trasu jejich letu, taky není úplně nepravděpodobná. S tím by se asi neběželi pochlubit tisku. Je pravda, že autorka neosvětlila ani to, jak ví, že je neviděli, ani podle kterého zákona nelze vlastnit zařízení k obohacování uranu na armádní úroveň - jakkoliv považuji za vysoce nežádoucí, aby se tenhle muslimský spolek vyzbrojoval jadernými zbraněmi. Dost možná to pro ně není až taková priorita a strategická výhra, jak se z toho dělá. Když byl schopen dát dohromady nejspíše funkční jaderné nálože takový Pákistán, tak kdyby Iránci, kteří jsou přecejen trochu jiná úroveň, moc chtěli, už by ji nejspíše také dávno měli. Ovšem nejspíš i je samotné napadla otázka: "K čemu nám to bude vlastně dobré?"

Jen tak bokem - tahle situace, kdy si začíná pořizovat nukleární výzbroj kdekdo, mi začíná připadat celkem znepokojující.

P. Hák 30.8.2022 8:35

Jo, to je taky možné, že tam prostě měli bordel. Já spíš jen položil otázku, odkud to autorka ví. Vcelku mají přinejmenším čeští novináři prezentovat svoje názory (předsudky) jako realitu.

Poslední odstavec - ano, to máte pravdu. Zrovna tak jsou znepokojující nápady na "preventivní" použití jaderných zbraní. Jak se tenhle džin pustí z láhve, už se nemusí vrátit zpět.

A taky nápady, že vlastně můžeme použít JZ beztrestně, protože protiúder stejně nebude, neboť protivník má zbraně nefunkční. Naštěstí to zatím slyším jen od politiků, ne od vojáků.

T. Kohout 29.8.2022 3:39

Trochu nechápu to logiku, že jedna země právo má a druhá země právo nemá. Že jedna země to dělá zákoně a druhá "nezákonně". Nešlo by vymyslet bytelnější teorii?

R. Langer 29.8.2022 5:38

Já to naopak chápu velice dobře. Ještě nad tím zkuste trochu zapřemýšlet, třeba vás něco napadne, soudruhu... :-P

J. Sládeček 29.8.2022 9:25

👍

H. Lukešová 29.8.2022 9:56

Stát Izrael se brání islámské agresi, nikdy nikoho neohrožoval, nikdy nevyprovokoval ozbrojený konflikt jako první, zatímco na druhé straně islámské země vždy útočily, netajily se svým záměrem, spočívajícím ve vyhlazení tamějších izraelských Židů, takže zde vidím ten zásadní rozdíl, kdo je útočník (arabské a obecně islámské země) a kdo se brání (Izrael).

Na druhé straně Izraelci, pokud atomovky mají, nikdo to neví s určitostí, je nepoužijí, zatímco Íránci a další muslimové, by jaderné zbraně použili. A že by s Izraelci zemřelo i spousty muslimů? Pro většinu současných muslimů lidský život nic neznamená, glorifikují kult smrti, mají neúctu k životu jako takovému.

V. Novak 29.8.2022 9:58

Šestidenní válka...

H. Lukešová 29.8.2022 10:06

Šestidenní válka byla preventivní, Egypt vyhnal vojka OSN z demilitarizované Sinaje, přesunul tam svá vojska, zablokoval izraelským lodím Akabský průliv, už to samotné je válečný akt a také Arabové denně vyzývali ke zničení Izraele, takže Izraelci museli jednat, dokud byl čas, jinak by byla Země izraelská zničena a tam žijící Židé vyhlazeni.

V. Novak 29.8.2022 10:29

Každá válka je buď obranné nebo preventivní - k té dojde, když se stát brání na cizím území, jak vymysleli kdysi v USA...

H. Lukešová 29.8.2022 10:47

Izrael otálel v období před jomkipurskou válkou roku 1973, Izraelci na nátlak Nixona a Kissingera nechtěli zaútočit jako první, ač Mosad věděl, že se schyluje k další válce, čekali a draze za to zaplatili, Izrael přišel o 2,5 tisíce vojáků.

Dlouhou dobu Kissinger blokoval Izraeli vojenskou pomoc, vyjádřil se tak, že chtěl nechat Izrael tak trošku "vykrvit" , aby byl ochoten k ústupkům vůči Arabům, a až když Golda Meir řekla, že Izrael použije "vše co má", Izraeli šlo tehdy o hodně, dá se říci o všechno, pak tedy Američané svolili k dodávce konvenčních zbraní.

V. Novak 29.8.2022 9:57

Izrael to právo má, protože se ho dobrovolně (podpisem a ratifikací NPT) nevzdal. Nepodepsal - právo má.

Írán to právo nemá, protože se ho dobrovolně podpisem a ratifikací NPT vzdal.

Což ovšem také znamená, že Izrael nemá právo na jakoukoli součinnost a pomoc jiných zemí s jaderným výzkumem, vývojem, výrobou a využitím jaderné energie, zatímco Írán právě naopak může oprávněně požadovat pomoc s mírovým výzkumem, vývojem, výrobou, a využitím jaderné energie. To totiž byla ta mrkvička, na kterou země "jaderného klubu" lákaly ostatní země k podpisu NPT.

Se zákony to nijak nesouvisí, to si paní Gita pustila klábosnici na špacír...

K. Křivan 29.8.2022 11:19

Země, která denně řve že vymaže Israel z povrchu zemského NEMÁ žádné právo na "mírový" výzkum obohacování uranu. Její kecy o "mírovém výzkumu" ji může věřit jen totální bllbec. Takový se v Israeli nenajde. Za to na NP se jich pár potuluje.

V. Novak 29.8.2022 11:38

To je ovšem vaše interpretace řevu evropských sdělovadel.

Ano - v Izraeli se nenajde žádný mírový jaderný výzkum.

K. Křivan 29.8.2022 11:58

Že jsi vůůůl, to jsem věděl, ale takovej ? ;-D ;-D ;-D

K. Křivan 29.8.2022 11:13

Země, která se JEN brání, už přes 70 let útokům nepřátel, MÁ samozřejmě právo mít jaderné zbraně na obranu.

Země, která má za cíl vymazat Israel z mapy světa, NEMÁ žádné právo na jaderné zbraně.

To je tak logické, že by to měl pochopit i T.Kohout, když už to chápou i děti ze školky.

V. Novak 29.8.2022 0:25

Proti jakému zákonu si Írán nezákonně pořídil zásoby obohaceného uranu a odstředivky?

Írán by s novou dohodou nezískal právo pokračovat v obohacování uranu - to právo samozřejmě má a - a samozřejmě by nezískal právo pokračovat ve výrobě raket a dronů, protože to neomezovala ani původní dohoda z roku 2015 a tudíž toto právo nikdy neztratil.

Nepřipadáte si trochu hloupě, když si odporujete v jedné větě?

Izrael se pochopitelně necítí smlouvou vázán. Stejně jako se necítí (a ani není) vázán smlouvou NPT, která by JEMU zakázala pořídit si jaderné zbraně.

Jen ještě podotek - Írán by neprotahoval žádná jednání, kdyby USA nevypověděly - jednostranně - původní Dohodu.