6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

INTERNET: V černém

V černém byla jen malá, byť významná část internetu, avšak hrozí, že by do stínu mohl padnout internet celý. Minulý týden jsme zaznamenali celosvětovou vlnu protestů proti dvojici chystaných amerických zákonů, označovaných jako SOPA (Ston Online Piracy Act) a PIPA (Protect IP Act), jeden je projednáván americkou sněmovnou, druhý senátem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Charvát 26.1.2012 21:28

Podivná logika p. Neffa

Považuji autorská práva za koncept, který za ochranu stojí. Už jenom proto, že autorské dílo je výsledkem duševního úsilí a někdy značných investic (film) a jeho volné šíření bez svolení autora tudíž krádež je, ať to okecává kdo chce jak chce. A obavy, že se obdobných omezení, jaká by měla chránit autorská díla, budou domáhat k ochraně před konkurencí třeba i obchodníci a budou tak potlačovat výměnu informací? To je buď blbost, z níž p. Neffa opravdu nepodezřívám, nebo těžká demagogie. Já vidím velký rozdíl mezi šířením informací a autorských děl. Obchodník těžko bude chránit copyrightem informace veřejně dostupné na cenovkách ve svém obchodě. A domnívám se, že ochrana tvůrců proti poskytovatelům nelegálního přístupu k autorským dílům je zcela legitimní. Kde nic není, ani smrt nebere. Když nebude odkud zdarma "stahovat", nezbude, než kupovat. To je jednoduchá logika. Pokud p. Neff svá díla dá zdarma k dispozici a vzdá se autorských práv, je to nepochybně jeho právo a bude za to právem chválen. Jako třeba p. Nohavica a další. Pokud má ale svou tvorbu za tak hodnotnou a žádoucí, že ji bude chtít poskytovat jen za peníze, mělo by toto jeho právo být náležitě chráněno a kdo je poruší, měl by za to zaplatit. Nevím, ve jménu čeho jsou tyto základní premisy volného trhu zpochybňovány.

A. Richter 26.1.2012 23:39

jj

Pokud má ale svou tvorbu za tak hodnotnou a žádoucí je většinou jeho tvorba šmejd a on chce peníze. Ochranný svaz trpitelský by nás měl před ním chránit! Za peníze. OST by měl dostávat z každého čistého nosiče 5 Kč a znečištěného polucí authora 55 Kč!

     ;-)  

R. Křivský 27.1.2012 7:27

Re: Podivná logika p. Neffa

Když nebude odkud stahovat, nezbude než nekupovat. Nekupovat šmejdy. Až bude zakázáno označit výrobek chráněný autorským právem za šmejd, to bude konec svobody.

Pokud jsem si všiml, filmy stále vznikají a kapely koncertují. Vypadá to, že ti co mají peníze jisté jich chtějí ještě více. Snadné kopírování a přenášení dat je ale i bez internetu na úrovni o které se nám ani nezdálo. Takže jsem zvědavý na příští vývoj.

Zákony prostě omezují svobodu, která nastala třeba v důsledku vývoje. Zákony tvoří ti co nám vládnou (nemyslím vládu). Jenže navrch můžou mít v budoucnosti ti, co se lépe přizpůsobí nové situaci. Na úkor těch, co se snaží zákony zachovat to, na co jsou zvyklí.

P. Čása 26.1.2012 19:29

Dotaz na autora - spisovatele

Velmi by mě zajímalo, jak by si Aston představoval podle něj správnou (možnou) budoucnost spisovatelů a publikování/prodej knih na internetu. Zatím totiž čtu jen odsouzení SOPA/PIPA/ACTA, ale žádné konkrétní návrhy, jak řešit problémy tvořivých umělců, spisovatelů, hudebníků. Já také nesouhlasím s uvedenými (SOPA/PIPA/ACTA), ale nevím, jak dobře řešit nastalou situaci. Fantasie mám dost (a fantastiku miluji), ale i tak nevím, jak to udělat dobře. Co myslíte?

J. Boleslav 26.1.2012 20:10

Re: Dotaz na autora - spisovatele

Snad ne tak, jak to měl (nebo snad ještě i má) v záměru Google (všechno zadarmo).

J. Boleslav 26.1.2012 14:25

Svoboda na Internetu

Podle mého názoru je třeba vždy pečlivě vybalancovat právo na svobodné šíření informací na straně jedné a bezpečnost a ochranu autorských práv na straně druhé. Pro Internet toto platí ve zvýšené míře, protože jeho technické možnosti svádí spíš k akcentování jedné strany vah, a to té  první. To je v době zvyšujícího se ohrožení ze strany různých elementů typu Al-kajdy, islámistů, hackerů, pirátů, či jak se všichni ti ksindlové jmenují, velmi na pováženou. Jejich společným rysem většinou je hluboká nenávist k euroatlantické civilizaci a jejím principům a autoritám, k níž patříme a o jejíž obranu proti nim bychom proto měli rovněž usilovat, a nebo alespoň nechuť k poctivé práci jako primárnímu  zdroji obživy. Současná vyspělá společnost je již na Internetu natolik závislá (i hospodářsky), že by měla provoz na něm podstatně lépe chránit, než je tomu dosud. Dokazují to i probíhající a často úspěšné útoky proti různým důležitým organizacím prostřednictvím Internetu z poslední doby. 

Tento článek podle mého názoru k vyjasnění dané problematice nic moc pozitivního nepřináší.

M. Bílý 26.1.2012 15:11

Re: Svoboda na Internetu /Je to tak jak uvádíte, pane Boleslave.

Ovšem ztráta pudu sebezáchovy koná své.

I. Nápravníková 26.1.2012 9:30

:-))

Naprostý souhlas.

D. Švik 26.1.2012 9:21

Souhlas

Jen se bojím, že vlády a mocní tohoto světa nás dříve, či později o svobodný internet stejně připraví. Z povahy věcí, se dostupnosti necenzurovaných informací bojí jako čert kříže.

R. Langer 26.1.2012 8:40

Modrá slova,

pane Neffe, moudrá slova.