12.8.2022 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

HONGKONG: Nezbyde než hledat práci v proklínané Číně

Televizní zpravodajství Euronews zaznamenalo sedmdesáté výročí vzniku Čínské lidové republiky 1. října 2019 jedním citátem z projevu presidenta Si Ťin-pchinga. Hned nato následovala řada záběrů z proti-čínské demonstrace v Hongkongu, při níž policista postřelil jednoho studenta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 9.10.2019 20:54

Domnívám se, že nikoliv.

Blíží se doba, kdy nebude rozdílu mezi pevninskou Čínou a ostrovní. Co to je příštích padesát let let? Nic.

Š. Hašek 9.10.2019 20:28

No, co ten generál (manekýn) ČSLA/NATO Pavel dělá???????Jest přeci jasné, že Číně je třeba dát na zadek. On asi trénuje první presidentský projev a délku vousů. Chyba!!!

Rovněž Vrcholvšeho Minář asi spí.

No nic. Jen tak mě napadlo. Stran té zaostalé Číny.

Jediný akční je Hřib, panečku! Určitě bude teď celý měsíc na všech TVkanálech u Chuang-che.

Závidím a koušu si nehty.

F. Navrátil 9.10.2019 19:47

Nemohu se zbavit neodbytné myšlenky, že původcem chaosu a pouličních kraválů v Hongkongu je pevninská Čína, která se rozhodla tímto způsobem s definitivní platností zlikvidovat ekonomickou sílu města s jiným systémem. Proto se policie celkem trpělivě a shovívavě dívá na řádění v ulicích a ničení sídel firem, bank a městských institucí.

P. Pavel 9.10.2019 19:33

Tady je vyžadována znalost historie, kterou ty evidentně nedisponuješ.

J. Ptáček 9.10.2019 15:28

Myslím, že Čína už lituje, že si nechala vrátit od Velké Británie Hongkong. Je to pro ni nebezpečné, obyvatelé Hongkongu jsou také Číňané a jejich "revolution" se klidně může přenést do celé Číny.

L. Kubeš 9.10.2019 13:36

Komouš má vždycky ve všem jasno !

M. Krátký 9.10.2019 12:00

Jako opsané z Marxova Kapitálu - ani Husák by to líp nenapsal

J. Holíček 9.10.2019 11:55

;-O A jak jste to spočítal? ;-D

M. Prokop 9.10.2019 10:38

Tady by to nešlo. Tady je lepší klasický kapitalismus, byť (do)prasený různými sociálními doplňky.

J. Ptáček 9.10.2019 10:11

Starověká Čína mně, a možná i některým dalším, mohla být bližší, než ta současná "morální". Její Zpěvy staré Číny, na svou dobu mimořádně vyspělé, také říkají:

"Nic se nevyrovná přítomnému opilství, v němž dobro i zlo, smutek i radost, jsou stejně zapomenuty. Ve vesmíru zlo i dobro, radost i žal, jsou ve skutečnosti nicotou."

I. Mertl 9.10.2019 9:55

Nevím, zda bylo osvobozeno 800 miliónů lidí, jen ten socialismus s čínskou specifikou bych Vám přál prožít na hlubokém čínském venkově, a to i dnes, po 70 letech od nástupu čínských komunistů. Natož pak dříve - Vám nejspíš není známo, že v průběhu desetiletí budování toho socializmu tam na něj hladem i stranickým násilím zemřelo skromným odhadem 40-50 miliónu lidí, Vy reakční hongkongský živle.

M. Prokop 9.10.2019 8:59

Stačí kouknout na Tchajwan. Tam jsou taky Číňani, taky tam měli diktátora a teď mají demokracii i prosperitu.

M. Prokop 9.10.2019 8:58

Ten bolševismus z Vítka vykoukne při sebemenší příležitosti.

I. Schlägel 9.10.2019 8:46

Pan Vítek má smysl pro humor. Občas upadne do deprese a napíše něco, co má smysl. Dnes se to obešlo bez deprese a argumentů. Ano. Čínský státní kapitalismus je pro mnohé fascinující. Orwell s upgrade na verzi 2000. Máme se na co těšit.

F. Houžňák 9.10.2019 8:38

Všiml, jistě, proč? Já jsem taky nepsal o Koreji, Japonsku, Taiwanu, a vy je uvádíte. To tak nese volné plácání (slovo diskuse zde není na místě) s sebou. Samozřejmě že čínský komunismus bídu u největší části národa prohloubil, a přinesl s sebou hrůzy, které my si tady nedovedeme ani moc představit, jenom jako literární líčení. Nicméně faktem zůstává, že za posledních řekněme třicet let systematicky a postupně vyvedl miliardu Číňanů z naprosté bídy do skromného či většího blahobytu, což je něco, co se nikomu nikdy za tak krátkou dobu nepodařilo. Mnohý marxistický (a jiný) evropský ideolog samozřejmě vypichuje pouze nedostatky, kterých je mnoho, a základ - tedy zlepšení životní situace stamiliónů lidí v Číně - popírá. No a Číňani se jenom usmívají a budují svůj technický a ekonomický náskok před těmi levičáckými blbci z Evropy, co si myslí, že mají blahobyt propachtovaný na věky věkův, i když všechno, co jim ten blahobyt opatřuje a zajišťuje, zničí. Ostatně v Číně to není žádný komunismus, jak my mu v Evropě rozumíme, je to tvrdý kapitalismus poloviny devatenáctého století, a proto to tam funguje. Už vyvážejí vlaky do Čech a Německa, postavili si magnetický vlak, a bez čínských elektronických komponent si v Evropě nikdo pomalu ani neuprdne.

M. Valenta 9.10.2019 8:32

Že Čína systematicky utahuje navzdory všem dohodám komunistickou smyčku kolem Hongkongu, soudruha Vítka pochopitelně nenapadlo ani ve snu.

P. Macejko 9.10.2019 8:12

R^

T. Kohout 9.10.2019 8:10

A Vy?

T. Kohout 9.10.2019 8:00

Mao to tam k prosperitě nevedl. K prosperitě to vedl Teng.

T. Kohout 9.10.2019 7:57

"... extrémního přesunu kapitálu ze Západu." Nebylo to spíš uvolněním ekonomické aktivity lidí? To udělal Teng a to udělal dobře. Škoda, že na to Šik neměl dost času tady.

T. Kohout 9.10.2019 7:53

Je třeba rozlišovat "bojovníky za svobodu" vs. chuligány. To máte jako "freedom fighters" vs. "teroristi z Kajdy či IS".

V. Církva 9.10.2019 7:53

Tak snad jste si všimnul, že pan Langer ani Rychetský o tyči a postřeleném mladíkovi nepsali (tam by se to dalo dle okolností pochopit). Tady jse spíš o hrůzy komunismu za Mao Ce Tunga. Ten Čínskou chudobu jednoznačně podpořil. Nám ke Čína vzdálená, ale bylo to podobné jak v Rusku či KLDR. Úpadek a hlas, na čemž nic nemění že ty země byly chudé už dřív. Jenže podívejte na Japonsko Jižní Koreu Tchajwan...

V. Církva 9.10.2019 7:47

No, je sice možné, že v tom figuruje americký fond pro demokracii. Je dokonce možné že byli méně brutální, než proti žlutým vestám či Occupy Wall Street.

Ne druhé straně při návštěvě prezidenta Číny ukázali Číňané jak funguje čínská propaganda. U smlouvy Praha Peking, jak je s nimi složité jednání (jakkoliv i s Hřibem),. Čína jednoznačně prosperuje, ale šmíruje lidi. Co se týká spolupráce s Číňany, ta je otřesná, vytunelování know-how a v případě rozvojových zemí zadlužení a vytunelování surovin. Možná u toho postaví infrastrukturu, jenže ta pak patří Číňanům nebo se splácí obrovské dluhy. Rozvoj Číny především na počátku je hlavně dílem extrémního přesunu kapitálu ze Západu. Říká se tomu krátkozraká politika.

U nás už komunismus a šmírování byly. Nedivím se občanům Hong Kongu, že to nechtějí ani za 20.30 let.

P. Pavel 9.10.2019 7:41

Pár desítek milionů. Předchozí japonská okupace způsobila zlomek škod a obětí na životech co socialismus.

R. Vacek 9.10.2019 6:58

Ale Čína byla do bídy uvržena ne socialismem, ale předchozími císaři, kteří podcenili průmyslovou revoluci a pokračovali ve své uzavřenosti vůči okolnímu světu.

A poté, co svou uzavřenost ukončila, stoupá vzhůru a k uzavřenosti se uchyluje USA.:-)

F. Houžňák 9.10.2019 6:45

Hm, když vás bude někdo mlátit železnou tyčí a vy budete mít nabitou pistoli či revolver, tak na útočníka nevystřelíte? Ale, ale. A čínští komunisté nemuseli převážnou část národa do chudoby uvrhávat, ta v ní už dávno byla. A jako znalec bible jistě víte, že Pámbu má větší radost z jednoho polepšeného hříšníka, než ze sta spravedlivých, a to platí i v Číně.

R. Langer 9.10.2019 5:50

Ano, to s tou chudobou mě také hned napadlo. Pár milionů lidí to "vysvobozovaní" ani nepřežilo (nebo byly vlastně vysvobozeni na věky). Velký Mao Ce-tung nedělal malé chyby.

R. Langer 9.10.2019 5:46

Tak komouši mají vždycky ve všem jasno, to je známá věc... :-P

J. Novak 9.10.2019 2:01

Ano, má. Máte s tím snad nějaký problém ? Nebo máte ve věcech jasněji ? Sem s tím, směle ! Rád se poučím a myslím že nejen já ...

P. Rychetsky 9.10.2019 1:36

"...nepohodlné pravdy. Že v posledních čtyřiceti letech socialismus s čínskou specifikou vysvobodil osm set milion lidí z naprosté chudoby."

Mozna, ze kdyby ten pracovity narod nebyl "socialismem s cinskou specifikou" do te naproste chudoby nejdriv uvrzen, tak je nemusel pracne vysvobozovat. Nastesti jich taky celkem specificky plno pomlatil, takze si s pozdejsim vysvobozovanim celkem usetril praci.

Je treba odsoudit reakcni hongkongske zivly, ktere neumoznuji klid na praci s vysvobozovanim z chudoby a zavadenim naproste svobody od svobody rikat cokoli protirezimniho.