29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

HISTORIE: Zimní válka

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
BERAN 4.12.2009 22:09

Daší rusofil potvzující definici

Viz bod 4. a bod 5. níže v reakci na článek

Kolumbo 4.12.2009 22:06

Re: Autorovi tohoto článku bych chtěl připomenout přísloví

Koukám, vy se nedivíte vyhnání němců z česka po válce, já se nedivím účasti finů v bojích u leningradu. Měli sovětům víc co oplácet než my němcům.

anellus 4.12.2009 21:51

Autorovi tohoto článku bych chtěl připomenout přísloví

"Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe" a to byli nakonec, po tzv. "pokračovací válce" Sověti. Pokud se vůbec mohli smát po pohledu na zničený Leningrad a jeho zdecimované obyvatele.  Na jejich vyvražďování se Finové po celou dobu blokády podíleli ruku v ruce s německými fašisty.  Očekávám, že autor v další své "tvorbě"  tuto jejich "bohulibou činnost" příslušně oslaví. Nedivil bych se tomu, hysterický antirusizmus a antikomunizmus nakonec k ničemu jinému než k adoraci fašizmu ani vést nemůže.

Generál Mráz 4.12.2009 21:15

Průzkum bojem.

Podobně, jako působení letecké legie Condor ve španělské občanské válce se projevilo pozdější počáteční naprostou převahou německé luftwafe při západním tažení, tak i zkušenosti ze zimní války se zřejmě promítly do pohrom německých armád v zimách 1941, 1942 a 1943 na východní frontě, které rozhodly východní tažení. Na obě armády přece působil stejný mráz. Finskou válku bych tedy z ruského strategického hlediska tak katastroficky neviděl, spíše naopak.

BERAN 4.12.2009 21:05

Zajímavý článek a ještě zajímavější reakce na něj

1. Pan Frýbort připoměl výročí jednoho z důkazů rozpínavosti poslední koloniální mocnosti světa, které (výročí) media důkladně ignorují. 

2. Zda je či není hrdinskost Finů zrcadlem pro české dějiny je něco úplně jiného (počet Finů, kteří diskutují o tom, zda měli či neměli bojovat, bude asi nižší než u nás)

3. Malověrnost Čechů, která se podstatně prohloubila v říjnu 1938 a upevnila při budování dalšího - internacionálního socialismu, je cítit všude (i na této diskusi)

4. Přes všechny špatné zkušenosti se najde dost rusofilů - zastánců cizí mocnosti, kteří proti svému národu dokáží hájit její imperiální choutky

5. Že se při tom stále odvolávají na německé nebezpečí je zcela symptomatické

hlava22 4.12.2009 20:56

Re: Mimo jine bych Frybortovi doporucil podivat se na mapu

já jen projevil názor, že Hitler nepočítal s ozbrojeným odporem. Uvažuji tak i proto, že německá doktrina počítala s momentem překvapení pokud to jen trochu šlo. Nechat protivníka v klidu mobilizovat a obsadit připravené posice nebylo zrovna v Hitlerově stylu.

hlava22 4.12.2009 20:50

Re: Mimo jine bych Frybortovi doporucil podivat se na mapu

co sem o tom v poslední době čet, tak bylo celkem jedno, co se v Sudetech dělo, neb při nedostatku skutečných událostí si tyto kulhavý ďábel promtně vymyslel. Asi nemělo cenu dělat nějaké opičky a rovnou střílet, výsledek byl stejný a stejně zajímal jen politiky, západoevropské obyvatelstvo se o to zajímalo asi jako my o Afganistán.

BERAN 4.12.2009 20:44

Rusko je především poslení koloniální velmoc, které se dekolonitace z šedesátých let zatím nedotkla.

Informace 4.12.2009 20:05

Re: Mimo jine bych Frybortovi doporucil podivat se na mapu

Není sám. Jsem tu taky já a snažím se v té spleti názorů vyznat. A nemyslím, že pokus pochopit celou historickou situaci třicátých let je nějaký obdiv českých vlasteneckých legend. Jaká je tedy podle Vás ta "pravá" historická pravda? A na základě čeho jste k ní došel?

Informace 4.12.2009 19:51

Re: Doufám,

Slova Beneše: "Já nejsem jen vrchním velitelem armády, jsem také prezidentem a politickým exponentem národa jako celku. Já nemohu brát v úvahu jen to, co cítí lid a armáda. Já musím vidět celou naši situaci vnitřní i mezinárodní, všechny složky toho, oč nyní jde, a všechny důsledky, které by naše eventuální kroky měly za následek.  Především se mýlíte, že by se Anglie a Francie k nám připojily, půjdeme do války sami. Dle mých zpráv a dle toho, co sám vidím ve Francii a v Anglii, dnes obě tyto země do války kvůli českým Němcům nepůjdou a vůči nám budou postupovat jako vůči viníkům války, půjdeme-li do ní sami. Řekly mi to opětovně ústně i písemně, úředně a ultimativně už dnes 21. září, a vše, co od té doby podnikly, toto jejich rozhodnutí jen zesílilo. Nedělám si o tom žádných iluzí. Je faktem, že nás ve věci našich smíšených krajů definitivně opustily už před zářijovou krizí a že Francie své smlouvy nyní už nesplní. Vidíte přece, že i Polsko nám nyní poslalo své ultimátum. Bylo by ode mne lehkomyslné, kdybych chtěl vésti národ na jatka v této chvíli v izolované válce … Nechtějí nyní bojovat společně s námi a za lepších okolností, budou muset bojovat těžce a za nás, až my nebudeme moci. Dostanou všichni těžkou odplatu.“

Jak jinak mohl Beneš rozhodnout?

Tihle mírotvorci většinou tvoří báječné podmínky pro válku.

Jenda 4.12.2009 19:38

Re: Doufám,

Daladiera s Chamberlainem meli popravit.

Jenda 4.12.2009 19:36

Re: Mimo jine bych Frybortovi doporucil podivat se na mapu

Z ciste politickeho hlediska se s nimi vyporadat nemohla, protoze jakykoli pokus o poradani byl okamzite pouzit coby dukaz utlaku. A appeasementem zblble obyvatelstvo "kulturne superiorniho" zapadu okamzite protestovalo. Neco jak Palestina. Cim uspesnejsi jste v obrane, tim hur pro vas.

Jenda 4.12.2009 19:32

Re: Jenom trošku doplním a ukážu hrdinství a odhodlání Finů.

A z jihovychodu by pro zmenu pritahli hunove.

Jenda 4.12.2009 19:31

Re: A stojí za to říci,

V tom je ovsem Stalin naprosto nevine. Hitlera neporazili soveti ale ruska zima.

Informace 4.12.2009 19:25

Re: Doufám,

http://www.ksl.wz.cz/Benes_a_Mnichov.htm

°Došlo tehdy k poněkud zvláštní paradoxní situaci: zatímco se v ČSR stavěla v kritických zářijových dnech zdrcující většina obyvatelstva za rozhodnou obranu své ohrožené vlasti a dávala tuto svou vůli najevo v nesčetných manifestacích, dopisech, výzvách a provoláních, adresovaných odpovědným československým činitelům a prezidentu republiky, přicházelo na Hrad a československé vládě z celého světa velké množství telegramů a výzev s opačným obsahem, jenž by se dal stručně shrnout slovy: jsme s vámi, ale nechceme válku, a proto zachovejte mír!6.

Na československou vládu a Beneše se obracely vlády, různé korporace a instituce i jednotlivci, vyzývající k dohodě s Německem. Telegramy v tomto smyslu dostal prezident Beneš i od prezidenta USA F.D. Roosevelta a od všech 21 latinsko-amerických států. Nejvlivnější američtí diplomaté, velvyslanci USA ve Velké Británii, Francii a Německu, J. Kennedy, W. Bullit a Hugh Wilson byli nakloněni appeaserům.

Koncem září 1938 byl svět svědkem absurdních scén. Ve chvílích, kdy český národ procházel nejhlubším ponížením a prožíval jednu nejtragičtějších kapitol svých dějin, vítaly rozjásaná davy Londýna a Paříže Chamberleina, Daladiera a Bonneta po jejich návratu z Mnichova květinami, jako zachránce míru. Na čas umlkly dokonce i slabé hlasy odpůrců a všude zněl jen souhlasný potlesk nad „skvěle vykonaným dílem mírotvorců“.

„La Paix est suavée,“ prohlašoval pokrytecky Daladier po svém návratu na tiskové konferenci. 4. října 1938 odhlasoval pak francouzský parlament mnichovskou dohodu drtivou většinu hlasů v poměru 537 ku 77. Proti hlasovali jen poslanci komunističtí (75), umírněný poslanec za Neuilly H. de Kérillis a socialista Jean Bouhey, poslanec za Cóte –  d´Or. Poslanci, kteří 4. října zvedli ve francouzském parlamentu ruku pro mnichovskou dohodu, patrně netušili, že hlasují za svou vlastní katastrofu.° Jak měl Beneš rozhodnout?

hlava22 4.12.2009 18:59

Re: Mimo jine bych Frybortovi doporucil podivat se na mapu

z čistě technického hlediska nyvypadá dobře, když se státní moc nedokáže vypořádat s neorganisovanou domobranou, vyzbrojenou malincherovkami. Ostatně ve vlastním hodncení jednotek SOS byl počet zajatých příslušníků hodnocen jako trapný, svědčící o nezvládnutí taktiky. .

Informace 4.12.2009 18:55

Re: Doufám,

Jak Vám říkám, nejsem historik. Ale Schuschnigg kapituloval po nějakém nátlaku sám. Jak na to přesně reagovala česká vláda, nevím, a nemám ani možnost teď shánět nějaké prameny. Po Anschlussu Rakouska a zabrání Československa se zřejmě situace jeví Anglii a Francii v jiném světle.

Patrik 4.12.2009 18:46

Re: Jenom trošku doplním a ukážu hrdinství a odhodlání Finů.

O tom není pochyb,že Finové měli odvahu a bojovali,ale nevím Bojovat proti té německé sebranceby bylo asi jiné kafe..Byli tady ti Sudetáci a Poláci také měli na nás chut.

Patrik 4.12.2009 18:42

Re: Ano,

raději mu pošlete foto toho tchána co tak miloval Čechy

R.J. 4.12.2009 17:49

Re: Doufám,

Nó, víte informace kdy to s námi začíná být nahnuté? Když Áda obsazuje Rakousko,  ČR vláda vydá prohlášení, že se jí to netýká, až si  vyslouží  veřejnou pochvalu od Göringa.To byl začátek smutného konce. Ukázali strach. Když si přečtete devótní dopisy Beneše Fracouzům , bude Vám zle. To Poláci jsou z jiného těsta, když je frantík s anglánem poučuje, odpovědí jim, že do toho královně také nekecaj, tak ať si dají pohov a nekecaj do politiky jim. Vidíte, kvůli Polsku šli anglání do války, na nás se vybodli, ani smlouvu s námi neuzavřeli, natož aby kvůli nám šli válčit. V čempak to asi bude ?

R.J. 4.12.2009 17:17

Jenom trošku doplním a ukážu hrdinství a odhodlání Finů.

Finové zorganizovali skupinky lyžařů, kteří se v noci dostávali do týlu nepřítele , vyhledávali Ruské ležení a odstřelovali vojáky a když byla situace proně příznivá, ničili ruskou techniku. Mnoho ruských vojáků uprchlo v noci při ostřelování do lesa a zabloudili s následným umrznutím. Za noc tyto malé jednotky ujeli až 50 km. Někdy si vzali potraviny a střelivo do zásoby, taženo na malých sáňkách a zůstali působit v týlu nepřítele několik dní. Těchto skupinek bylo stovky, dosáhli takového úspěchu, že RA armáda si v noci nedovolila rozdělávat ohně, protože to přivolávalo smrt odstřelením. Mnoho rusů omrzlo a byli neschopní boje. Jednu z těchto skupin vedl P. Nurmi, hrdina sportovní a i  jako voják.  Finští vojáci  například číhali v tundře u cest, kde se přesunovaly ruské tanky a vráželi jim do pásů pařezy aby je znehybněly, potom zpoza stromů odstřelovali jednotlivé tankisty vylézající z ochromeného  tanku. Jinak Finské letectvo mělo pár Messerschmitů, jejich nejůspěšnější letec sestřelil několik ruských bombardérů a stíhaček. Pouštěl se do boje proti přesile , také byl jeho mezek kolikrát tak pochroumán, že oprava byla skoro generální. Na jméno si již nevzpomínám,musel bych se podívat do knížky "Zimní válka". To co dokázali Finové, zaslouží obdiv. Potvrdilo se , že morálka  a nadšení v boji je jeden z nezanedbatelných faktorů . Finové měli obojího dost, proto uchránili samostatnost. Okleštěnou, ale přeci jen  samostatnost.

Informace 4.12.2009 16:57

Re: Doufám,

Situace byla dost složitá. Kdyby tenkrát Velká Británie a Francie projevily pevnost a neústupnost vůči Hitlerovi, pravděpodobně by ani k útoku na ČSR nemuselo dojít. S tím počítali generálové německého vrchního velení, a doufali, že po tomto fiasku, když bude muset Hitler ustoupit před Anglií a Francií, bude možné Hitlera svrhnout. Ještě v květnu mu dokazovali, že Německo není na válku s Československem připravené a že západní obranné pozice jsou v žalostném stavu. Jenomže věci se pak rychle vyvíjely jinak, takže ani Hitler nemusí uskutečnit svou Blitzkrieg, kterou připravoval na 1. října. Kontaktuje při tom Hortyho Maďarsko a Polsko, aby si zajistil pomoc nebo neutralitu. Nejsmutnější na tom je, že jak V. B. tak Fr. byly německými generály kontaktovány a informovány, ale nevzaly to v úvahu.

Tohle je jeden z náhledů na situaci v 38, vykonstruovaný historiky na základě nacistických archivů.

Nejsem povoláním historik a můžu těžko usuzovat, jak by se byly jinak mohly vyvíjet věci. Jak vidíte, nezáviselo všechno jen na české vůli bránit se za každou cenu.

Harpyje 4.12.2009 16:56

Re: Ano,

pošlu Ti fotku!

Jakub S. 4.12.2009 16:56

Re: Motání SSSR a Ruska dohromady je obvyklá chyba...

Děkuju pěkně za takový průměr. Že?

Jenda 4.12.2009 16:55

Re: Mimo jine bych Frybortovi doporucil podivat se na mapu

Copak Marate? Hodlate snad tvrdit, ze sudetaci nebyli vyzbrojovani Risi? A k zadnym prepadum cetnickych stanic nedoslo?

Jakub S. 4.12.2009 16:55

Re: Soudruhu Ludvovi

To je ale nebaví... oni chtějí mít území už kvetoucí a kultivovaná. A potom je popř. nechat zpustnout... jako třeba tzv. Palestinci pásmo Ghazy. Východní Prusko bylo kvetoucí spořádanou krásnou klidnou zemí... čo bolo, bolo.

Jenda 4.12.2009 16:52

Re: Motání SSSR a Ruska dohromady je obvyklá chyba...

Vicemene prumerne bohate staci.

Jakub S. 4.12.2009 16:50

Re: Ano,

No teda - ! A já už se těším, až dám ten svůj vázový na špejlích nějakému potomkovi...

Harpyje 4.12.2009 16:49

Re: Ano,

Tyto apokalyptické vize konce EU zde tento pán prezentuje permanentně. ;-D Dostala jsem nový Betlém od V., héč! ;-D

R.J. 4.12.2009 16:33

Re: Doufám,

Ano,byla to povinnost ke státu. Bohužel, zrádci rozhodli jinak , kapitulovali a vydali uzemí Republiky nepříteli. To se stejné garnituře povedlo v 45 s podkarpandou.