14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

HISTORIE: Vyhnání Krymských Tatarů

A zas je tu osmnáctý květen, datum, kdy v roce 1944 sovětské úřady na Stalinův rozkaz deportovaly Krymské Tatary z Krymu na Ural a do republik Střední Asie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 20.5.2019 9:39

Už se krymští Tataři omluvili Rusům a Ukrajincům

za to, že je po staletí přepadávali a odvlékali do otroctví? Taky by měli zaplatit odškodnění, Ukrajina jim na něj jistě ráda přidá. To té doby ať si políbí své muslimské zadky.

F. Čech 20.5.2019 9:09

Mám pocit, že hlavní rozdíl byl v poměrně rychlém návratu japonců do americké společnosti po konci války a v pokračování "útlaku" krymských tatarů do dnešního dne. Navíc cokoliv někdo na světě provedl zlého, USA pravděpodobně dělali něco podobného. Když něco špatného dělají 2, pořád je to špatně.

A. Hrbek 20.5.2019 9:07

Krymští Tataři

Od roku 1942 sloužili krymští Tataři v Němci vedených policejních jednotkách. Poněkud později pak vytvořili Tatarskou horskou brigádu SS č.1, ve které jich sloužilo asi 20.000. Aktivně bojovali proti sovětské armádě až do konce války.

Po válce byla ta část krymských Tatarů, která kolaborovala (cca 230 tis.), odsunuta do Uzbekistanu. Podobě jako u nás byli odsunuti Němci.

V současné době žije na Krymu cca 260 tis. Tatarů, cca 480 tis. Ukrajinců a cca 1,2 mil. Rusů.

V. Liptovský 20.5.2019 8:23

Re: Je jen náhoda, že píšíc o různých přesunech

Podľa niektorých zdrojov išlo nielen o ľudí japonského pôvodu z územia USA, ale dokonca aj zo stredoamerických a juhoamerických štátov... Ešte pred pár rokmi som zachytil správu, že USA museli odškodniť takýchto ľudí z ktoréhosi juhoamerického štátu...

P. Harabaska 20.5.2019 8:09

Je jen náhoda, že píšíc o různých přesunech

obyvatel ve válkou stíhaném SSSR, kteří znamenali pro napadený sovětský stát potenciální nebezpečí ať již pro národnostní vazby k agresorovi nebo pro předpokládané sympatie "utlačovaných" minoritních národnostních skupin k témuž agresorovi (z různých příčin), zapomněla autorka na skutečnost, že také v USA byly vybudovány koncentrační tábory pro osoby japonského původu žijící na území Spojených států v období druhé světové války. Od roku 1942 bylo do internačních táborů ve vnitrozemí USA přesunuto až 110 000 obyvatel ze západního pobřeží, kteří byli nuceni opustit své domovy a živnosti, a z nichž 62 % tvořili občané USA, kteří se většinou v zemi již narodili. Důvodem bylo přesvědčení americké vlády, že by lidé japonského původu mohli v době války napomáhat nepříteli – Japonskému císařství. Americká internace byla ovšem humánnější. Japoncům bylo např. odepřeno doručování pošty, nesměli opouštět vymezené prostory atp. Holt když se štípe dříví, lítají třísky.

J. Lukavsky 20.5.2019 7:40

Re: Tak Rusko anektovalo Krym.

Anexe je obsazení jednoho státu druhým - bez souhlasu SSSR. Takže to určitě anexe nebyla, ani být nemohla, spíš taková skorointernacionální pomoc. J.L. end

K. Horák 20.5.2019 5:55

Tak Rusko anektovalo Krym.

A při tom anektovaní nikdo nezahynul, dokonce ukrajinští námořníci vstoupili do ruske armády. To je zvláštní anektovani.

Jak to bylo v Kosovu ?