4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Válečná výroba USA a pomoc Stalinovu SSSR

Budeme-li chtít zhodnotit válečnou pomoc Spojenců Sovětskému svazu v průběhu 2. světové války, docházíme k nesmírně zajímavým souvislostem, které nám do sebe zapadají jako ozubená kolečka hodinového stroje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hrdlička 7.5.2021 5:40

Celkem zajímavý článek, ale mušky se najdou.

Třeba Vickers coby předchůdce T-34??? To snad ne. T-34 byl v některých aspektech , (zavěšení podvozku), založen na koupi principu amerického konstruktéra Christieho, (jehož skvělá řešení v Americe nebyla v té době doceňována), ale jinak to byla průlomová ruská (sovětská) konstrukce, které se v dané době nemohl přiblížit žádný spojenecký ani německý tank. Dokonce i německý Panther byl zkonstruován až na základě zkušenosti a inspirace právě s T-34.

Že americká ekonomika dokázala zásobovat nejen vlastní armádu, ale i spojence, bylo dáno nejen její nesmírnou výkonností a efektivností, ale i faktem, že se na americkém území neválčilo, ani na něj nepadaly bomby. Takže přirozeně byla v jiné situaci, než Británie a hlavně SSSR, který ztratil spoustu území, musel evakuovat továrny za Ural, kdežto půdu odnést nemohl, tudíž ztráy v důsledku špatné výživy spadají na rozdíl od předválečného stalinského hladomoru tentokrát na vrub válečných akcí.

Čili porovnání kapitalistické a socialistické ekonomiky a její výkonnosti sice vyzní za objektivních podmínek pro tu první, ale dokazovat to na příkladu WW2 je zbytečně nešťastně mimózní, tehdy "rovné podmínky" nebyly.

J. Hrdlička 7.5.2021 5:26

"...ty dodávky..."

J. Hrdlička 7.5.2021 5:26

Americké dodávky nesmírně pomohly SSSR v postupu na západ, ale že by bez nich dokázal Reich na východní frontě zvítězit, to je jen únavný nedokázaný kolovrátek, který přehlíží už jenom přírodní a komunikační podmínky v SSSR.

J. Hrdlička 7.5.2021 5:24

Ehm, Tiger měl jasnou převahu nad T-34, protože to byl těžký tank, zatímco T-34 spadal do střední třídy. Celkem logická věc. Ztráty měla RA nepochybně větší , Němci uměli bojovat jednoznačně lépe, ale cekově 20:1? Proboha, mysleme a zkusme si vynásobit milionové ztráty Reichu na východní frontě 20, aby se ukázala nerealističnost tohoto poměru.

J. Babička 7.5.2021 5:23

To taktiky "Nas mnógo" vedla k ohromněmu plýtvání lidskými životy.

J. Hrdlička 7.5.2021 5:19

Platil už během války, po válce postupně splatil skoro všechno. Ovšem není od věci podotknout, že do tydávky by se USA vyplatily, i kdyby nebyly placeny vůbec. Jak správně naznačil pan Babička, zvyšování síly a účinnosti RA pomohlo šetřit spojenecké životy v boji proti nacistům.

J. Babička 7.5.2021 5:13

Před dvěma dny sem něco podobného uvedl v diskusi na podobné thema, ale dva troloví hájící čest ruska tedy sssr, se na mě kvůli tím botám vrhli a dokázeli že to není pravda.:-)

J. Babička 7.5.2021 5:08

Kdysi jsem v jedné takové továrně pracoval. kde za druhé světové probíhal ten zápas ameriké technologie s mocnostmi OSY

Byla to velká hala, prý nejvetší dřevěná budova ve Spojených Státech. Byla přes jednu míli dlouhá a končila přímo na letišti. Za Druhé světové války tu byla výrobní linka na montáž letadel. V té době muži šli do války a byl zoufalý nedostatek pracovníků. I rozjela se agitační kampan, která měla dostat ženy z domácnosti do výroby. V rozhlase se hrály písně o nýtovačce Růženě (Rosie the riveteer), která svou nýtovací pistolí poráží armády Osy. Ještě se tam zachoval náborový plakát, kde je hezká dívka s nýtovaci pistolí a nohu má na Main Kampf, ale docela chlapské svaly. Dnes to vypadá úsměvně, ale ty Růženy dokázaly každou hodinu posílat jedno nové letadlo do vzduchu.

J. Babička 7.5.2021 4:59

Pokud vím tak to bylo 22 miliard tehdejších dollarů, Kolik jeto ve dnešních dollarech nevím, asi závratná částka.

Sovětští představitelé prohlásíli, že je to splaceno krví sovětských vojáků.

J. Vaněček 7.5.2021 4:19

R^

I. Lyčka 7.5.2021 1:56

Splatil někdy vůbec Sovětský svaz svůj dluh vůči USA za válečné dodávky?

J. Sinnreich 7.5.2021 1:25

Ovsem co nemela Ruda Armada na technice, to nahrazovala lidskym materialem. Ztraty proti Wehrmachtu byly asi 20 : 1. Mozna vice. Jeden nemecky Tiger I dokazal vyridit u Kurska 25 ruskych tanku T-34. O americkych Shermanech nemluve..

J. Vintr 7.5.2021 1:03

Americká válečná pomoc nejenže zachránila SSSR od ekonomického kolapsu a od porážky ve válce, ale SSSR z ní po mnoha stránkách těžil ještě desítky let po válce.

S. Kubů 7.5.2021 0:28

Asi 58% rudoarmějců chodilo v amerických botách. Většina amerických letadel, dodaných do SSSR, putovala vzdušnou cestou ALSIB. Důležité je také rozložení dodávek do SSSR v čase: Např. v červnu 1941 měla Rudá armáda 24 tis. tanků, v prosinci téhož roku, když zahajovala svou zimní ofenzivu pod Moskvou, dala dohromady celkem pro tuto operace jenom asi 1 tis. tanků, z toho pouze 150 těžkých a středních - z toho 75 britských Matilda II.