4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Válečná výroba USA a pomoc Stalinovu SSSR

Budeme-li chtít zhodnotit válečnou pomoc Spojenců Sovětskému svazu v průběhu 2. světové války, docházíme k nesmírně zajímavým souvislostem, které nám do sebe zapadají jako ozubená kolečka hodinového stroje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hrdlička 7.5.2021 8:39

Ještě pořád mělo Ural,Sibiř, Střední Asii.... s jejich obrovskými přírodními zdroji. přestěhované továrny po nějaké době opět najely na plnou výrobu. Pro alespoň plichtu to stačilo.

I. Pávek 7.5.2021 8:38

Co má ta přípiska společného s článkem na téma

Válečná výroba USA a pomoc Stalinovu SSSR ?

J. Hrdlička 7.5.2021 8:37

Když lidi už vědí, co je čeká, když vyhraje Reich, tak klidně obětují polovinu, aby druhá přežila. A jakmile se ftonta ustálila, tak produkce včetně té zemědělské by na zbývajícím území stačila alespoň k udržení odporu.

M. Šejna 7.5.2021 8:35

Tak teď už konečně víme, že proslulé kalšnikovy, kaťuše a ruské tanky se vyráběly v USA. Poté se hromadně dodávaly na východní frontu.

Už jen chybí sdělení, ze vojáci Rudé armády se hromadně pěstovali v USA a poté byli hromadně posíláni na válečná jatka.

A Prahu osvobodili Američané přestrojení za rudoarmějce.

D. Rajninec 7.5.2021 8:33

Ako dlho pred vojnou sa vyvýjal T 34 ? Asi tak 10 rokov . V 1941 ich mali v armáde asi 1400-1500 . Až na to , že boli v skladoch , bez paliva a streliva / ktoré bolo skladované 100km mimo/ pod prísnym dohľadom NKVD !

Vy naozaj veríte tomu propagačnému ruskému filmu o T 34 .

D. Rajninec 7.5.2021 8:28

Mohli to byť 4% z celkových dodávol armáde . Ale koľko % to bolo napr. tankov , lietadiel , benzínu , nakladných áut , a iných "nepodstatných " vecí pre armádu . Veď ani letecké eso Pokryškin by nebol eso bez americkej Aircobre na ktorej zostreloval nemcov.

Okrem iného , to musel byť od Stalina "geniálny" ťah vylákať nemcov a k Moskve . lebo je naozaj umenie ustupovať , skôr utekať , keď máš prevahu počte tankov asi 2:1 , lietadiel 3:1 . Dokonca rusi mali v prvý deň vojny viac tankov T-34 a KV ako nemci vetkých svojich tankov . A trofejné československé tanky napráskali slavnej ČA !

P. Dvořák 7.5.2021 8:26

Co mají černoši společného s tím, co píše I. Pávek?

Určitě nic, ale jak z toho k..va ven, když má pravdu že!

J. Vintr 7.5.2021 8:24

"Mnohem později" je hloupost. Rusko by se ekonomicky zhroutilo a nebylo by už schopné se samo postavit na nohy.

J. Vintr 7.5.2021 8:19

Němci nemuseli vojensky zvítězit, Rusko by se sesypalo ekonomicky. Když polovina lidí umírá hlady, tak je těžko někdo donutí, aby poslouchali vládu.

D. Rajninec 7.5.2021 8:17

Pán Troška nie je vôbec vedľa !

Skôr to iba zjemnil . Ak potrebujete príklady z nášho života . Stačí sa pozrieť na automobilku Žiguli ! Nikdy nedosiahla svoju plánovanú kapacitu aj dobe , keď sa obyčajný človek v Rusku normálnym spôsobom k autu nedostal ! A dnes je automobilka v troskách , dnes ide na nejakých 20-25% svojich možností . Ale to je aj tým , konkurencii z Japonska , Korei, EU nesiahajú ani po členky !

J. Vágner 7.5.2021 8:15

Jenom povzdech. Škoda, že Západ tu svou bývalou schopnost efektivně masově vyrábět předal do Číny. Jinak celkem souhlas. Bez pomoci spojenců by Rusové nácky sice porazili tak jako tak, ale mnohem později. Ovšem zlehčovat ruskou válečnou výrobu, která dokázala být větší než německá v součtu s celou okupovanou Evropou je trochu taková úlitba současné hloupé době. Přesně stejně, jako bylo zpochybňování významu spojenecké pomocí úlitbou hlouposti v předešlé době.

A. Hrbek 7.5.2021 8:13

Ztráty Evropy vojsko v mil.

Západní Evropa: UK 0,37, USA 0,18, Franc 0,22 - Ger 0,6.

Východní Evropa: USSR 10,6 - Ger 4,3

F. Navrátil 7.5.2021 8:09

Význam dodávek v rámci půjčky a pronájmu je nepochybný. Ovšem pouhý materiál vítězství nezajistí. K tomu jsou třeba lidé. Třeba jako tankisté generála Krivošejna, který se svým sborem vybaveným spojeneckými tanky vstoupili jako první do Berlína nebo jako stíhači v čele s Pokryškinem, kteří na P-39 Aircobra rozprášili německá letecká esa nad Kubání.

P. Hák 7.5.2021 8:06

"Vítězství nad hitlerovským Německem a Japonskem bylo společnou záležitostí a toto spojenectví vydrželo po celou válku."

Zcela pravdivé. Nepochybně ovšem budete označen za trolla.

J. Jelínek 7.5.2021 8:02

A navíc při tom vyrábění tloukli černochy!

F. Navrátil 7.5.2021 7:53

Pokud bral v úvahu jen dodávku zbraní, pak by toto číslo odpovídalo. Ovšem významnější než dodávky zbraní byly dodávky půl milionu automobilů, dopravních letadel, hliníkových a duralových slitin, výbušnin, vysokooktanového benzínu, vojenských bot, uniforem a potravin. Pak by dodávky v rámci půjčky a pronájmu činily asi 14 procent.

A. Hrbek 7.5.2021 7:46

Pan Troška je poněkud vedle.

J. Hrdlička 7.5.2021 7:30

Já se snažím používat argumenty, které může kdokoliv kdykoliv vyvrátit. Klidně můžete rozporovat, co jsem napsal, uvést, jak to dle vás skutečně bylo. .

Vás socialismus dobře naučil osvědčené taktice, že nedostatek argumentů či neschopnost je použít se dá skvěle nahradit označením oponetna za propagátora či agenta nepřítele. On už si potom každý rozmyslí mít vlastní názory.

F. Navrátil 7.5.2021 7:30

Existuje celá řada publikací, kde jsou spojenecké dodávky do Ruska přesně vyčísleny, analyzovány a vyhodnoceny. Znamenaly významnou pomoc pro společnou spojeneckou věc a umožnily, aby více než dvě třetiny wehrmachtu a waffen SS bojovaly a krvácely na východní frontě. Vítězství nad hitlerovským Německem a Japonskem bylo společnou záležitostí a toto spojenectví vydrželo po celou válku. Byl to právě Hitler, který viděl jedinou možnost vítězství v tom, že se podle jeho slov nepřirozené spojenectví anglosaských plutokratů a ruských židobolševiků rozpadne. Z tohoto pohledu se mi jeví článek jako propagandistické cvičení poplatné dnešní době.

J. Babička 7.5.2021 7:22

Taková diskuse s vámi,je pochodování v kruhu. Dnes se na internetu dají najít jakékoliv opory názoru, kterého kdo potřebuje, Vy se snažíte a to velmi dobře napravit ruskou a SSSR image, a to jsem slyšel celý můj dlouhý život. A tak jsem zjistil, že je to vlasně k ničemu.

P. Hák 7.5.2021 7:18

A když jsme u té Británie, dluh u USA byl splacen částečně transferem technologií (radar apod.) a poskytnutím základen, ale z velké části odpuštěn - zbraně byly prostě odepsány.

I. Pávek 7.5.2021 7:09

Správně. Amerika skutečnou válku v podstatě nezažila, nikdo ji nedobýval, neničil, obyvatele nevyvražďoval, 100 let kořistili a bohatli pod vlajkou demokracie všude. Jo, to se jim to v bezpečí vyrábělo -

P. Hák 7.5.2021 7:07

Objem dodávek v rámci Zákona o půjčce a pronájmu do SSSR byl zhruba třetinový ve srovnání s dodávkami do Velké Británie. (Pro přehled stačí otevřít Wikipedii, ovšem anglickou verzi - česká Wikipedie se z jakéhosi záhadného důvodu věnuje pomoci SSSR samostaným odstavcem, zatímco o UK se jen letmo zmíní). Klíčová byla zejména dodávka 50 torpédoborců k ochraně konvojů v době, kdy Bitva o Atlantik vstupovala do vrcholné fáze.

Ne že by na tom bylo něco špatného, ale pro kontext je třeba to uvést. Třeba pan Troška napíše další článek...

P. Hák 7.5.2021 6:55

"Rudá armáda by nemohla v dubnu roku 1945 dorazit do Berlína nebýt masové podpory válečného materiálu ze strany Spojenců." ... tak v dubnu skutečně ne.

Na druhou stranu by se Spojenci bez Rudé armády nevylodili v červnu 1944 ve Francii. Ovšem tahle půlka pravdy se aktuálně nehodí úplně stejně, jako se za komenčů nehodila ta první.

Jinak článek, ač obsahuje řadu pravdivých údajů, je celkem zbytečný - přesněji řečeno přichází o 40 let pozdě. Dnes nejsou noviny plné oslav Sovětské armády, ale naopak útoků na ni. Autor pluje s proudem, což je snadné, ale k ničemu.

J. Hrdlička 7.5.2021 6:35

Jistě, před nástupem Hitlera i před začátkem vývoje T-34. A co?

J. Hrdlička 7.5.2021 6:34

Nedostatek protiargumentů se dáokecat různě. Vaše právo:-)

J. Krejčí 7.5.2021 6:31

Vzpomínám na soudruha Chruščova, který dokazoval, že dodávky USA do SSSR za války činily jen čtyři % spotřeby Rudé armády. Asi to měřil v tunách.

J. Babička 7.5.2021 6:29

Hlavní Německo Sovětský insitut na společný vývoj tanků byl v Kazani. Kromě jiných menších.

J. Babička 7.5.2021 6:25

:-)tantokrát se nenechám vyprovokovat. Nechám vám volné pole působnosti.

R. Vacek 7.5.2021 6:19

A kdyby USA nepomáhaly, tak žijeme šťastně a vesele v nacistickém světě. Tedy alespoň někteří z nás.

Válečná mašinérie by běžela jak namazaný stroj, skvělí němečtí inženýři by navrhovali úchvatné stroje na zabíjení a spokojení pracující ze zbrojovek by jezdili na zaslouženou rekreaci.