7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

HISTORIE: Střídání velmocí před 110 lety a dnes

Níže uvedený text je reakcí na článek Františka Novotného Jeden z nejtvrdošíjnějších bludů historie, jenž považuji za velmi insipirativní. Má reakce tedy není polemikou, nýbrž snahou doplnit k danému tématu další informace a úhly pohledu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 10.8.2021 11:36

Tak ono je nutno rozlišovat hledání příčin té války a potom hodnocení plánů na jejich dosažení.

Protože, na už na jejím průběhu bylo vidět, že si to, nejen Němci, ale obě strany naplánovaly špatně. Němcům se nepodařilo dosáhnout vítězstvím rychlými útoky , ale ani jejich rivalové na straně Dohody (ani královna moří Velká Británie) neměly připravené potřebné vojenské síly na to je odrazit a porazit. Dokonce i s pomocí přivolaných spojeneckých kontingentů ze zbytku světa, i s USA a Kanady ke konci války postupovaly proti Německu velmi pomalu a s ohromnými vlastními ztrátami.

A válka, jak se obecně připomíná, neskončila ničím vítězstvím . ale naprostým vyčerpáním obou stran. kdy Německo samo požádalo o příměří.

Zda by mohlo dosáhnout mnohem více jinými, politickými způsoby, jest spíše hypotéza. Protože právě dopady první světové způsobily rozpad monarchistických vlád v Evropě, ale i současně počátek rozpadu koloniálních říší. Kdyby k ní nedošlo, všechno se mohlo držet "po staru" další dlouháaa období, možná i dodnes...