16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

HISTORIE: Střídání velmocí před 110 lety a dnes

Níže uvedený text je reakcí na článek Františka Novotného Jeden z nejtvrdošíjnějších bludů historie, jenž považuji za velmi insipirativní. Má reakce tedy není polemikou, nýbrž snahou doplnit k danému tématu další informace a úhly pohledu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brich 10.8.2021 16:07

R^

P. Hatina 10.8.2021 11:36

Tak ono je nutno rozlišovat hledání příčin té války a potom hodnocení plánů na jejich dosažení.

Protože, na už na jejím průběhu bylo vidět, že si to, nejen Němci, ale obě strany naplánovaly špatně. Němcům se nepodařilo dosáhnout vítězstvím rychlými útoky , ale ani jejich rivalové na straně Dohody (ani královna moří Velká Británie) neměly připravené potřebné vojenské síly na to je odrazit a porazit. Dokonce i s pomocí přivolaných spojeneckých kontingentů ze zbytku světa, i s USA a Kanady ke konci války postupovaly proti Německu velmi pomalu a s ohromnými vlastními ztrátami.

A válka, jak se obecně připomíná, neskončila ničím vítězstvím . ale naprostým vyčerpáním obou stran. kdy Německo samo požádalo o příměří.

Zda by mohlo dosáhnout mnohem více jinými, politickými způsoby, jest spíše hypotéza. Protože právě dopady první světové způsobily rozpad monarchistických vlád v Evropě, ale i současně počátek rozpadu koloniálních říší. Kdyby k ní nedošlo, všechno se mohlo držet "po staru" další dlouháaa období, možná i dodnes...

J. Nevrkla 10.8.2021 8:36

Myslím, že už přestává být otázkou, která strana má pocit, že jí ujíždí vlak.

P. Milan 10.8.2021 7:59

Dodám jen, že Německo mělo obavy z toho, že převaha Dohody bude časem větší a že by se mělo pustit do války dřív, než k tomu dojde.

S tím námořním zbrojením Německa ano. Dohnat ke spojenectví GB, Francii a Rusko, tradiční protivníky, to byl "majstrštyk", kterého by se Bismarck nedopustil.

A GB se do války nechtělo, jako jediná nemohla nic významnějšího získat, zato hodně ztratit, k čemuž i došlo.

J. Lukavsky 10.8.2021 7:52

"zmocňování se kolonií pro Německo nerentabilní" to asi platilo i pro Anglii či Francii. Ono to bohatství kolonií nevyskočí ze země samo a nedoplave do Londýna. Je nutno nejdřív hodně investovat do silnic, železnic, škol, nemocnic.... a nakonec kolonie vyžene kolonizátory ... a propadne se do svrabu, kmenových válek, bídy, hladu a závislosti na potravinové pomoci. Typický příklad Alžír, kde Frantíky nejdříve slavně vypráskali a pak potajomky lákali zpátky. Španělsko se nejdřív topilo ve zlatě z kolonií ale nakonec se propadlo na chvost protože si prostě zvyklo žít z renty a nebudovalo průmysl. No je to něco jako zdědit po bohaté tetě milión, obvykle se rozplyne a zůstanou hádky. J.L. end