8.12.2022 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

HISTORIE: Rusko-ukrajinská válka o dějiny

Válka je pokračování politiky jinými prostředky, zní známý Clausewitzův citát. Totéž se ale dá říci i o sporech o výklad dějin, jak se to projevuje i v současném rusko-ukrajinském napětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 24.2.2022 21:12

Rusko má jádro (nemyslím reaktor), dějiny, duši, ví co chce, rezervy ve všem. Hrdost a neprodejnost.

U krájina má jen Kyjev, brusele a USA. A v obchodech okurky z Belgie, chleba z ruského žita .............

M. Grundmann 24.2.2022 12:32

Současný Západ má velký problém. Vytvořil si podivnou strategii omezené války, pravděpodobně inspirovanou koncepcí přiměřené obrany nebo možná i sportovního chování. Tato strategie je z mého pohledu úplně nesmyslná. Realita je taková, že existují pouze dva stavy : totální válka nebo mírová spolupráce.

Pokud bude Západ zarputile trvat na své absurdní strategii, požene svět do nevyhnutelné totální a nedejbože jaderné války. Je třeba zastavit toto sterilní soutěžení, protože nezápadní státy po porážce sportovně nepodají ruku Západu, nebudou mu blahopřát a ani Západu nevzdají hold.

Obávám se, že však západní politici nejsou připraveni přehodnotit své chování. USA si nikdy nepřiznaly, že japonský útok na Pearl Harbor byl důsledkem vyhlášení sankcí proti Japonsku.

O. Kurz 24.2.2022 12:50

Jaderné války se neobávám. Mám za to, že pokud by Rusové prohrávali s NATO válku konvenční a nějaký šílenec, jakým se Putin zdá být a to nejnověji i v očích Zemana, použití atomových zbraní zamýšlel, že bude v tomto směru fungovat opozice generálů a ani oligarchové nechtějí zemřít kvůli bláznivému diktátorovi.

V. Kučer 24.2.2022 18:33

Já bych si tím tak jistý nebyl, abychom nakonec místo roušek nenosili atombordel.

J. Farda 24.2.2022 13:13

Kecáte, Japonci se před tím válkou v Číně a Mandžusku dopustili stejných válečných (Nankin etc.) zločinů, jaký dnes zahájil zločinec Putin, a tím se ho pokoušíte, stejně jako Vaši souběžníci, postavit do role oběti zahnané do kouta a donucené válčit. Je to stejné jako když Hitler řval o nevinných sudetských Němcích vražděných českou soldateskou a o míru, který nastane okamžitě po jejich osvobození z českého jařma, kecáte stejně jako ve své včerejší teorii o standardech mezinárodního práva trestního - pochopitelně bez pramenů alespoň cum grano salis. Jste jen jeden z řady českých bolševopidiquislinků ... :-(

M. Grundmann 24.2.2022 13:46

Mluvím o tom, proč Japonci napadli USA. Vůbec nemluvím o tom, proč USA vyhlásily sankce. Mohli bychom se pak dostat až Adamovi a Evě a Kainovi a Abelovi.

Nesnažím se nikoho obhajovat, ale pouze neutrálně popisuji běh události. Jak každá akce vede k protiakci. Jedna věc je jistá : pokud do analýz budeme vnášet emoce, morálku, hodnoty a vztek toho či onoho člověka, nikdy se nedopátráme toho, co se děje, a budeme neustále překvapeni tím, co se děje, a nebudeme moci vývoj rozumně ovlivňovat.

Podle mě si USA válku přejí a počítají s tím, že Rusko neuspěje a válkou na Ukrajině se výrazně oslabí. Neodkážu odhadnout, zda je tento odhad správný a jaké důsledky by to mělo.

J. Farda 24.2.2022 17:45

Japonci za své válečné zločiny - ke kterým byli stejnou Vaší logikou jako v současném případě Rusové, vlastně donuceni - a dostali, co zasloužili. A jistěže si USA válku přejí, to je mantra rusofilcek, a proto svým poukazováním na hromadění vojsk navážených až ze Sibiře - jako v roce 1941 - Putina donutili, aby ji, co sebeobrannou, začal - a ruští vojáci teď jistě umírají s výkřiky "za rodinu, za Putina!" Logika Vás rusofilcek je, pane Grundmanne, tupě fádní, ale já přesto doufám, že se Putlerovi zločinci dočkají nové verze Norimberského procesu. :-(

M. Grundmann 24.2.2022 19:35

Hlavním problémem většiny pozorovatelů při analýze situace je míchání emocí, hodnot, morálky, principů a podobných pochybných koncepcí do samotné analýzy faktů. Pak samozřejmě není možné společenské jevy pochopit a ani najít řešení problémů. Vina, nevina, dobro, zlo, zločin, trest, spravedlnost - to jsou vše termíny, které by v žádné racionální analýze neměly být. Jinak se nejedná o nějakou rozumnou analýzu, ale obvykle o pouhé sterilní vyjádření vlastního vzteku.

J. Farda 24.2.2022 20:10

Krev ukrajinských civilistů i ruských vojáků na Vás i Vaši racionální analýzu! :-(

M. Grundmann 24.2.2022 22:43

Moje racionální analýza mohla celému konfliktu ještě před několika dny zabránit. Stačilo vyslovit jednu magickou větu a válka by nikdy nebyla.

Opravdu nechápu, proč se jsou lidi schopni úplně zbytečně vzájemně zabíjet. Klidně bych třeba tuto větu sám každý den za všechny říkal jako modlitbu a tím Ukrajince od této katastrofy chránil. Lidé ale raději hrdě umírají, než aby ztratili svou tvář.

A. Šír 26.2.2022 14:14

Sám sobě odporujete. Nejdřív že prý válka začala vyhlášením sankcí. Teď zas, že každá akce vede k protiakci. Takže - sankce byly protiakcí proti imperiálnímu a genocidnímu počínání tvrdých militaristů v japonské vládě. A vůbec nemusíme chodit k Adamovi - Japonci žádný důvod k tomu, aby přepadli Čínu a vyvraždili Nankin, neměli, to nebyla žádná protiakce. Stejně jako Hitlerovy akce nebyly žádnými protiakcemi, i když to vyřvával. Stejně jako dnes Putin.

M. Grundmann 26.2.2022 14:36

Západní mocnosti napadly v 19. století Čínu a o totéž se pokusily i v Japonsku. Reakce Číny a Japonska byla odlišná. Čína se zhroutila a západní země si na jejím území dělaly, co chtěly. Japonsko se po první porážce v roce 1852 přizpůsobilo nové situaci a z mírumilovné země izolované od zbytku světa ( jako dnešní Japonsko ) se změnilo na agresivní imperiální mocnost jako evropské státy té doby. Ve 20. století postupně Japonsko v Číně nahradilo západní mocnosti a převzalo zde hlavní roli.

Kdyby nezačal drtící tlak evropských států na spící země dálného východu v 19. století, asi by ke všem těmto katastrofám nedošlo.

V. Petr 24.2.2022 19:30

Putim se nedopustil a s nějvětší pravděpodobností ani nedopustí něčeho, co by připomínalo masakr v Nankinu.

J. Jurax 24.2.2022 16:12

Ano.

Ovšem ty sankce byly reakcí na japonskou agresi do Číny, jež zase byla mimo jiného též způsobena hladem říše vycházejícího slunce po surovinách.

A ano, máte pravdu v tom, že takto bychom se pak mohli dostat až Adamovi a Evě a Kainovi a Abelovi.

A podruhé ano, pokud do analýz budeme vnášet emoce, morálku, ideály, všeliké hodnoty i "hodnoty" a vztek toho či onoho člověka, nikdy se nedopátráme toho, co se děje, a budeme neustále překvapeni tím, co se děje, a nebudeme moci vývoj rozumně ovlivňovat.

Ideály, morálku i ty hodnoty lze vnášet leda až do reakcí na skutečnosti zjištěné tou chladnou analýzou.

J. Lukavsky 24.2.2022 17:16

"japonský útok na Pearl Harbor byl důsledkem vyhlášení sankcí proti Japonsku." A ty sankce zase důsledek toho jak se chovali Japonci v Číně. Není to zasejc tak jednoduché. J.L. end

M. Grundmann 24.2.2022 17:24

Máte pravdu, útok Pearl Harbor byl ve skutečnosti způsoben vyloděním americké flotily Perriho na japonských ostrovech v roce 1852. Tím vystavil Japonsko západnímu tlaku a výsledkem byla japonská militarizace.

A. Šír 26.2.2022 14:07

A copak asi předcházelo vyhlášení sankcí proti Japonsku? nic, jen tak zčistajasna? To je snadné, vybrat si jeden moment jako bod 0, před nímž historie neexistovala.

M. Grundmann 26.2.2022 14:49

Moment 0 je rok 1852, kdy USA napadly mírumilovné Japonsko. Poté západní země změnily Japonsko k obrazu svému a žák překonal své učitele.

F. Navrátil 24.2.2022 8:44

Faktem je, že Gruzínec Stalin a Ukrajinec Chruščov vyvolali záměrně hladomor, aby vyhladili třídu úspěšných sedláků a venkov nahnali do kolchozů. Nejvíce mrtvých bylo v Povolží, na Ukrajině a v Kazachstánu. Podle logiky autora by hladomor měl být chápán jako snaha Gruzínců a Ukrajinců potrestat Rusy za neochotu podřídit se ideologii dopravené do Ruska z Německa.

J. Pokoutný 24.2.2022 8:52

Hmmm, vzhledem k tomu že "se Nikita Sergejevič Chruščov narodil ve vesnici Kalinovka poblíž městečka Chomutovka v Kurské gubernii, asi 11 km východně od dnešních ruských hranic s Ukrajinou." je asi takovým "echt" Ukrajincem jako Babiš Čechem. Stejně tak i "Ukrajinec" Brežněv byl náplava z téže gubernie, ale na Ukrajinu se už přestěhovali jeho rodiče a prarodiče.

F. Navrátil 24.2.2022 8:55

Hmmm, ve svých dokladech uváděl národnost ukrajinskou. Pokud by se pan Pokoutný narodil v Maďarsku, byl by automaticky Maďar?

O. Kurz 24.2.2022 14:49

Babiš také neustále tvrdí, že je "pyšným Čechem"

P. Nešvara 24.2.2022 9:48

No, mám pocit, že Hitler se také nenarodil v Německu ale v Rakousku pár kilometrů od Německých hranic.

I. Schlägel 24.2.2022 10:09

Je jedno, jaké byl ten dobytek národnosti. Jednal ve jménu Sovětského Svazu, byl aktivním iniciátorem zvěrstev provozovaných bolševickým režimem a motivací k tomu nebyla národnost, ale schopnost kdejakého psychopata získat moc a u té se zuby nehty držet bez ohledu na počet mrtvol a devastaci vlastní země. Všechno to byli a jsou rusáci, jedno jaká máma s jakou národností je porodila. Hitler byl německý nacista bez ohledu na jeho rakouský (?) původ.

F. Navrátil 24.2.2022 12:13

Máte pravdu. Byli to bolševici. Ale bolševiky dnes nehledejte v Moskvě, ale v Bruselu.

K. Křivan 24.2.2022 12:46

Přesně tak. Smrt bolševikům !

I. Schlägel 24.2.2022 14:22

To jsou salonní bolševici. Nového Beriju tam zatím nevidím. A pokud se tam někdy nějaký vyskytoval, měl knírek a Němec se od něj vehementně dodnes distancuje. Zatím co Rus se ke Stalinovi hrdě hlásí. Pro Vás možná žádný rozdíl. Chápu.

F. Navrátil 24.2.2022 21:48

Možná vás to překvapí, ale v německé anketě o největší německou osobnost musel být předem vyřazen Adolf Hitler. Byly obavy, že by jasně vyhrál. Takže s tím distancováním bych byl velmi, velmi opatrný. Naopak k Hitlerovi se hrdě hlásí například ukrajinský nacbatalion Azov, který působí pod vlajkou divize SS Das Reich.

J. Farda 24.2.2022 12:24

Byl to sice Gruzínec, ale zločinecký bolševický dobytek stejně jako je zločinecký bolševický dobytek Rus Putin vulgo Putler, a dobytci jsou i ty zdejší ruskofilní filcky, kteří ho zkreslováním a obracením faktů naruby, včetně keců o hledání bolševiků v Bruselu, hájí. I těm plivou do tupých ksichtů všichni dnešní mrtví, jak civilní Ukrajinci, tak ruští vojáci nahnaní do zločinecké války zločincem Putlerem. :-(

A. Šír 26.2.2022 14:16

R^