31.5.2020 | Svátek má Kamila


Diskuse k článku

HISTORIE: Protiprávní rozhodnutí?

Benjamin Netanjahu se dostal do popředí zájmů mainstreamových médií a světových politiků kvůli svému předvolebnímu prohlášení, respektive slibu izraelským občanům, že zajistí a rozšíří izraelskou suverenitu na židovské komunity v Judeji a Samaří, nazývané „Západní břeh Jordánu“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 25, poslední: 19.2. 2020 16:53, přehled diskusí

M. Krátký 17.2.2020 8:12

Stručné a jasné a děkuji - jen připomínám historické zásadní pravidlo : vítěz bere vše !!! - hezký den

A. Šír 19.2.2020 16:53

Ano. Rusko dodnes okupuje většinu území, celou východní část, bývalého Polska (a Polsko zase veliké německé území). Přitom Polsko se SSSR neválčilo...

R. Tichý 17.2.2020 8:22

Presne tak. Pro uplnost to chtelo jeste odstavecek o dalsim arabskem prepadu Izraele v roce 73.

J. Pokoutný 17.2.2020 9:11

K tomu bych jen dodal, že velmi seriózní archeolog Ronald Ellenblum, provádějící vykopávky v Izraeli, nalezl z období zhruba "křížových výprav", tj. 1099-1291 mezi Jordánem a mořem dva typy osad: od Jordánu na západ menší, nehrazené, dle nalezené symboliky převážně (syro)křesťanské, v pásmu kolemu Jordánu pak větší, hrazené, s častou judaistickou symbolikou. Pokud tam té době nějací arabští muslimové byli, pak beduíni, provádějící z pouště zlodějské nájezdy. Koneckonců, na ty si stěžoval i slavný kurdský sultán Saladin, neboť beduíni měli tendenci útočit na jakoukoli poraženou armádu, muslimské nevyjímaje.

I. Štípek 17.2.2020 13:06

Dobrý den, máte nějaký odkaz? Období křižáckých výprav mě zajímá, asi v té době a místě bude ještě dost co doplňovat a objevovat.

A. Šír 19.2.2020 16:43

Víte, co by zajímalo mě? narazil jsem, že jedno ze starých pelištejských sídlišť Aškelon existovalo jako samostatné království, či co, kontinuálně za všech říší, které jinak všechno dobyly, ovládly, příp. zničily. (Myslím, že to byla jen zmínka, flíček, na jakési mapě.) Nic jsem o tom nikdy nenašel. (Je to mimochodem zřejmě naše slavná trampská Askalona - také neznám, proč zrovna tohle prastaré sídlo z Kanaánu vešlo do trampingu.)

J. Kindl 17.2.2020 10:01

Rozloha Britského mandátu Palestina činila 118 000 km/2. To se celé mělo stát domovinou nového Židovského státu a souhlasilo s tím 50 států světa. V. Británie vytvořila bez souhlasu mezinárodního společenství stát Zajordánsko a přidělila mu 77%, Palestiny, což je 91 000 km/2. Na základě francouzsko- britské dohody byly Sýrii, tehdy pod francouzským mandátem v roce 1944 přiděleny Golanské výšiny, které se staly součástí Sýrie. Jednalo se o území o přibližné rozloze 1 176 km/2, tedy zhruba 1% původního Britského mandátu. Z původního Britského mandátu Izrael má 18,8 % z toho je 75% poušť a Arabové mají 81,2%

I. Štípek 17.2.2020 13:01

Hele, Lukešová, ona je to opravdu ženská! No jo, proto je tak ukecaná. Pan Stejskal vždycky napíše nějakou ptákovinu o ničem (kdyby to četlo víc než pět lidí, šlo by o nenávistné ponoukání) a militantní Lukešová mu sebere show kolovrátkovými nekonečnými diskusními příspěvky. Je jako ten Kindl, zřejmě mají stejný zdroj, naučené litanie vyzkoušeného typu, znění, původu. To vypracovávají v nějakém oddělení PR agentury v Tel Avivu? Že by byli až tolik tupí a neobratní? Mám spíš pocit, že Lukešová je Abbásův pohůnek, dělá vše, aby ve čtenářích vzbudila objektivní odpor vůči obrazu, který denně na Psu mnohomluvně vykresluje. Abbásův mrzký groš nade vše, paní L.? Nebo jen nevinně zaražená sekera do vlastní hlavy? A co neštastný pan sudeťák Stejskal? A co Jan Tleskač?

H. Lukešová 17.2.2020 13:27

Pojedl jste vtipnou kaši pane Štípku, kdyby mě Abbás dotoval ze svých miliard, které dostane od EUnijních politiků, tak bych byla tak moc bohatá, že bych do konce života byla zajištěná, aniž bych se musela o cokoliv snažit. Opravdu jste velmi moudře rozebral můj psychologický profil i profil pana Stejskala, za což vám gratuluji.

Na druhé straně jsem s vašim příspěvkem spokojená,netrápí mě, protože jste nevyvrátil žádná mnou nastíněná fakta, ale jen se zabýváte mnou či panem Stejskalem. Nedostatek argumentů si holt nějak musíte kompenzovat.

J. Vlček 17.2.2020 14:11

Pane Štípku, vypadá to, že jste hodně překvapen, že mnohdy může být žena chytřejší a moudřejší, než řada domýšlivých mužů, kteří si o sobě myslí, že sežrali všechnu moudrost světa.

Z vašich přihlouplých keců je vidno, že vás to nejen překvapilo, ale zcela vyvedlo z míry, a proto ty vaše nejapnosti a vulgarita.

L. Severa 17.2.2020 14:32

Výborně ! Rozebral jste naprosto fundovaně článek paní Lukešové - bod po bodu. Holt, je vidět kdo dané téma ovládá do posledníhp detailu !!! Asi Vám někdo musel trochu radit - a cinkat grošíkem ?

V. Houdek 17.2.2020 14:44

Rezoluce OSN z roku 1947 na rozdělení Palestiny byla číslo 181, ne 191.

P. Urban 17.2.2020 15:25

Nevím, jestli jsou izraelské osady na Západním Břehu podle práva. A ani mě to moc nezajímá.

Vím jen, že existují tři možnosti. Buď je Západní Břeh okupovaným územím. Pak tam izraelské civilní osady nemají co dělat. Druhou možností je, že ZB je součást Izraele. Pak by měli všichni zdejší obyvatelé dostat izraelské občanství. I za tu cenu, že Izrael de facto přestane být židovským státem. Poslední možnost je, že ZB je součástí Izraele a zdejší Arabové nemají izraelské občanství. Pak je Izrael státem apartheidu podobně, jako Jihoafrická republika před Mandelou. To ostatní jsou detaily. V jistém ohledu možná důležité, ale na řečeném to nic nemění.

Představme si rok 1100 našeho letopočtu. Existuje samostatný „český jazyk“? Existuje samostatná „česká kultura“? Zcela jistě ne. Existuje samotný „český národ“? Podle soudobé teorie nikoli. Kronikář Kosmas byl naštěstí dost moudrý aby věděl, že národ může existovat i bez vlastního jazyka a navenek i bez vlastní kultury, stačí povědomí o sdílené identitě. Která tady nebyla věčně. Palestinský národ ještě v roce 1948 neexistoval. Ale to neznamená, že neexistuje dnes. K tomu stačí, aby se jeho členové považovali za Palestince, kteří se vyčleňují nejen v rámci lidstva en bloc, ale v rámci arabského etnika.

J. Jaroš 17.2.2020 15:55

Arabové, pokud vím vedli čtyři války jejichž válečným cílem bylo vyhladit židy.Nahnad je do moře a židivky si rozdělit. Dodnes jsou vrazi židů pravomocně odsouzení honorováni. Tolik o Vašich třech možnostech.

J. Kanioková 17.2.2020 20:04

1*****

Blízký východ prezidenta Donalda Trumpa „dohoda století“ nabízí Palestincům stát. Odmítli to a namísto toho vyhrožovali, že budou zvyšovat násilí proti Izraeli.

Nikdo nemůže být překvapen.

Odmítli každou nabídku státu, která jim byla dříve předložena v letech 1937, 1947, 2000, 2008 a 2014.

J. Kanioková 17.2.2020 20:07

1*****

V. Petr 17.2.2020 22:10

Prohlásit se můžete za co chcete! Z toho ovšem nevyplývá nárok na jakékoliv území!

Mimochodem, další možnou variantou je odsun "Palestinců" z izraelského území. Tak, jako Arabové vyhnali ze svých zemí 850000 Židů, přičemž jim "samozřejmě" ukradli veškerý majetek!

A. Šír 19.2.2020 16:37

Promiňte, ale plácáte hlouposti. Palestina je zeměpisný pojem, již od Římanů - provincia Syria-Palestina (ponechme stranou, že použili jméno dávno vymřelého národa Pelištejců, aby naštvali Židy). Takže žádný "národ Palestinců" skutečně nemůže existovat, jako neexistuje "národ Evropanů". Jako kdyby Češi se prohlásili za Evropany, kteří se vyčleňují v rámci... skutečně nevím jakého etnika. Faktem je, že na území Palestiny (v moderní době území svěřeného do správy Velké Británii po 1. sv. v.) žijí různé národy a etnika, mj. Židé a Arabové. Takže: "palestinští Arabové". Jiné úvahy jsou nesmyslné.

A. Šír 19.2.2020 16:49

In 2012, Palestinian minister Fathi Hammad said: “Brothers, half of the Palestinians are Egyptians and the other half are Saudis. Who are the Palestinians? We have many families called Al-Masri, whose roots are Egyptian. Egyptian! They may be from Alexandria, from Cairo, from Dumietta, from the North, from Aswan, from Upper Egypt. We are Egyptians. We are Arabs. We are Muslims.” Co vy na to? s vašimi "3 možnostmi"...

L. Kolman 17.2.2020 17:11

Palestinský hackerský útok na izraelské vojáky. Ti odpověděli útokem samopaly. Asi tak nějak to tam chodí.

H. Lukešová 17.2.2020 17:45

Tak dnes došla k dvěma palestinským teroristickým útokům proti Izraeli. Při prvním útoku byla zraněna Izraelka během své jízdy automobilem, kterým projížděla mezi izraelskými městy Nili a Naale nedaleko palestinského města Shuqba, nad kontrolou Palestinské samosprávy. Arabové hodili na projíždějící Izraelku kameny.

https://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/276093

K druhému teroristickému útoku došlo v Hebronu poblíž Jeskyně patriarchů. Palestinský terorista ozbrojený nožem přepadl izraelského policistu poblíž kontrolního oplocení hraniční policie, která hlídá vstup do Jeskyně patriarchů.

https://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/276098

P. Han 17.2.2020 22:04

Ti hackeři stáli na ulici a hackovali z mobilů, či co? Nebo to byl zásah proti "docela obyčejným" ozbrojeným teroristům? Nesmíte z toho dělat zas takovou bramboračku. Jinak, co se napadení přes síť týče, bych velmi rád použil samopal na ty šmejdy, kteří mi neustále nabízejí viagru (dokonce jakousi pro ženy), stovky výrobků, které k ničemu nepotřebuji, případně dědictví po zemřelém generálovi.

J. Kanioková 17.2.2020 19:43

Ano, souhlas..

Jaký historický důkaz, POKUD EXISTUJE, podporuje palestinské vyprávění??? - https://www.quora.com/What-historical-evidence-if-any-is-there-that-supports-the-Palestinian-narrative

........

PRORAŽENÍ VELKÉ LŽI PALESTINSKÉ IDENTITY - https://www.melaniephillips.com/puncturing-big-lie-palestinian-identity/ ... Židé jsou jediným existujícím původním obyvatelstvem země. Palestinská identita byla vynalezena v 60. letech 20. století, aby zničila židovský nárok na Izrael a vypustila je s vlastní historií.

J. Kanioková 17.2.2020 19:46

Palestinské vyprávění, tzv., bylo po staletí v rozporu na všech úrovních. Dokonce se vracíme k římské invazi do Palestiny;

Kde byly palestinské kmeny, když Židé bojovali proti římským útočníkům???

....

Sovětské Rusko: Tvůrci PLO a Palestinců ....Jak sovětské Rusko vytvořilo „mírový proces“ a podněcovalo muslimský svět proti USA. „Mírový proces“ je šaráda. Zjevení nejvyššího sovětského blokátora nejvyššího postavení,

generálmajora Iona Mihai Pacepy, ukazují, že mírový proces je a od samého počátku nebyl ničím jiným než šarádou. Šéf PLO a agent KGB Yasser Arafat

A. Šír 19.2.2020 16:45

Nezbývá, než se všemi uvedeným fakty souhlasit. Jenom bych dodal, přesně nevím, že Židé si území, na nichž si na Záp. břehu staví domy, kupují. Pokud vím, tak není-li pozemek takto legálně získán, Izraelská vláda ho (nebo dokonce celou osadu) nemilosrdně zdemoluje, za velikého pobouření osadníků.