26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

HISTORIE: Před 150 let se narodil Vladimír Iljič Uljanov – Lenin

Historie zná jen málo podobných jedinců, u nichž jejich zrod, existence a důsledky jejich činů tak výrazně ovlivnily světové dějiny. Lenin je právem nazýván otcem totalitarismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Píšťala 21.4.2020 20:57

I kdyby jsme padli všici vstanou noví bojovníci rudý prapor zavlaje!

V. Čermák 21.4.2020 22:32

V ČR bojují jenom MilchPrdi, rudý prapor u toho nevlaje, ale vůdce v hnědém je vede....

J. Kraus 21.4.2020 19:38

Jako student jsem přečetl Leninovu knihu "Stát a revoluce" a vzpomínám si na odpor, jaký ve mně vyvolala. Koncentrovaná nenávist a chaotické myšlení. Jak to někdo může brát vážně? Naštěstí nebral, jen negativním lidem bylo přilito negace, na ostatní (co si vybavuju) celé to učení působilo kontraproduktivně. Ale třeba Engelsova "Dialektika přírody" se dá číst ještě dnes. V té staromongolské chaotické nenávisti byl Lenin proti Hilerovi a ostatním jedinečný. Podle některých pramenů ale to, co postihlo Rusko, bylo určeno Západu. Táhlo se to prý už od 80.let 19.století, snad jako varování před bezbožstvím a průmyslovou exploatací Země. Západní mystici (R.Steiner) o tom věděli, jiní ty hrůzy překlopili na východ. Teď se to Západu vrací s těžkými úroky, zatímco Rusko má ke svému dobru odžito mnoho utrpení.

K. Salajka 21.4.2020 21:43

Také jsem Stát a revoluci četl. Nejvíc mně zaujala myšlenka, že komunistický stát bude fungovat jako pošta.

( Jeden bude chvíli na balících, chvíli na složenkách a chvíli bude poštu řídit.) To se povedlo, akorát že žádný dělnický ředitel už nechtěl zpátky na balíky.

V. Čermák 21.4.2020 18:00

Opožděné Pranýřování 30 let odstavených Komoušů jen odvádí pozornost od nutnosti Pranýřování současných zločinů Kapitalistických. Komouši měli být oprávněně pranýřováni v roce 89. Tomu ale zabránil Havel a nyní je to už k ničemu. Toš tak...

M. Pivoda 21.4.2020 17:03

Tomáš Vodvářka píše: "... podobných Leninů jsou na světě jistě stovky a čekají na svou příležitost ..."

Komentář:

Pokud dnes na světě skutečně existují stovky podobných Leninů, kteří čekají na svou příležitost, pak jejich existence v tomto světě není dílem náhody.

Výskyt několika jednotlivců by se dal přičíst náhodě (náhodě genetické, společenské, ...), nikoliv ale výskyt stovek jednotlivců.

K. Salajka 21.4.2020 21:39

Leninem dneška je Greta a nemyslete si, že dělá revoluci za svoje !

Popravy nebudou třeba, po zelené revoluci přijde jistě hladomor.

J. Jurax 21.4.2020 22:38

Ehm ... stovek jednotlivců ze sedmi miliard ... kdyby jich bylo tisíc, tak je to jeden magor tohoto typu na sedm miliónů ... momentálně je celosvětově znám jeden - svatá Gréta ...

M. Hoblík 21.4.2020 14:35

Jednou se zase budeme o Leninovi učit! Ale už bude pozdě bycha honit.

P. Jášek 21.4.2020 16:31

Vždyť se o něm učí. Je zařazený mezi své soudruhy, Hitlera, Mussoliniho, Stáálina, Gottwalda, Maa, Ho-či mina, Pol-pota a ostatní vraždící socany!

Pardon, je tam první, protože to sFinstvo vymyslel!

J. Jurax 21.4.2020 22:43

Ehm ... Lenin nebyl první socialista, jenom byl nejznámější strůjce a praktický realizátor bolševizmu, resp. komunismu. Strašidlem komunismu hrozil už Komunistický manifest.

P. Jášek 21.4.2020 12:45

Pane doktore, článek pěkný, ale ve věci jména nemáte pravdu.

Lenin není podle Leny, to je blábol na úrovni toho jak Stááálin s ním vedl revoluci.

Lenin je od toho, že nějaký Lenin půjčil Uljanovovi pas aby mohl zdrhnout z Ruska. Byl to drobný šlechtic, něco na úrovni jeho matky cca 1-2 vesnice, a byl tomu hajzlovi podobný. Celá rodina Leninů po revoluci zmizela!!!Proč a jak si pamětníci komoušismu dovedou jistě představit.

E. Pawlica 21.4.2020 14:20

Nemáte pravdu ani jeden.

Lenin je složenína dvou slov. Jak je všeobecně známo jde od slova Le(vice) a Nin(a), což bylo jméno ženštiny, která Lenina připravila o panictví v tmavém koutě jednoho samarského nevěstince, což na Uljanovi zanechalo jak trvalé psychické škody, tak i škody trvalého rázu, na něž po letech nakonec pošel, jak správně podotkl pan Vodvářka.

P. Jášek 21.4.2020 16:32

Jako vtip dobré.

V. Čermák 21.4.2020 12:05

No ano, socialismus jsem zažil. A bylo skutečně velmi otravné, poslouchat neustálou Komoušskou a proSovětskou propagandu. Každý Listopad s fotkami Lenina v obchodech a Sovětskými filmy v kinech to bylo otravné dvojnásobně. Proto jsem velice uvítal, že Komouši byli odstaveni od válu. Ale teď už tady 30 let nevládnou a najednou se vyrojilo množství protikomunistických bojovníků, tzv. poslední hodiny, kteří opět Propagandují převelice. Najednou jsou Komouši vytahováni z klobouků jako zajíci a Opožděně Pranýřováni. Je zajímavé, že o těch protikomoušských Bojovnících Poslední hodiny s panem Vodvářkou v čele v době vlády Komoušů před 30-ti lety a dříve, Nikdo Neslyšel. Inu, jak se říká, Čím později po válce, tím více Partyzánů. Toš tak...

P. Janoušek 21.4.2020 12:31

No jo, ale jak to souvisí s článkem o masovém vrahovi Leninovi?

V. Čermák 21.4.2020 18:13

No souvisí to tak, že za Socializmu jsme byli prokrmování Propagandou proKomoušskou a teď za Kapitalismu jsme prokrmováni Propagandou antiKomoušskou. Viz stálý prokrmovatel pan Vodvářka. Toš tak...

E. Pawlica 21.4.2020 13:23

Na pranýřování komunistů a jejich praktik (nejen propagandy) není nikdy včas ani pozdě.

Tož tak.

V. Čermák 21.4.2020 18:17

Je to už Zbytečné a hlavně to odvádí pozornost od mnohem nutnějšího pranýřování současných zločinů Kapitalistických. Toš tak...

J. Zaorálek 21.4.2020 19:42

Nemyslím, pane Čermáku, že máte pravdu. Připomínání zločinů komunismu a jeho pranýřování, jak to nazýváte, není ani zbytečné, ani na to není pozdě. Možná v současné době nehrozí podobná revoluce jakou udělal Lenin ani druhý vítězný únor, ale rozhodně přichází vliv Číny, který začínáme pociťovat, a tam jsou taky komunisti. Bohužel někteří představitelé ČR se k Číně chovají podobně servilně jako čeští komunisté kdysi k SSSR. Považuji to osobně za vlastizradu. Co se týče Vaší narážky na předlistopadový boj proti komunismu některých, dokonce ani náš současný premiér neměl dost odvahy, podle vlastních slov. Jak se na to díváte?

V. Čermák 21.4.2020 22:30

Dívám se na to takhle. Náš premiér nebyl Bojovník proti komoušům. Byl obchodník, a to dobrý a republice přinášel hodnoty ekonomické. No a ekonomika je pro lidi důležitá v každém režimu. V současnosti premiér opět pokračuje v přínosu ekonomickém. Co se týče boje, máme jednak armádu, druhak různé aktivisty. Oni pak žádný ekonomický přínos nemají. Mimochodem, komoušské zločiny jsou již dostatečně známy a neustálé jejich připomínání působí kontraproduktivně jako Propaganda. A hlavně odvádí pozornost od současných zločinů Kapitalistických...

J. Zaorálek 22.4.2020 12:40

Z Vašeho pohledu tedy usuzuji, že hodnoty ekonomické z větší části nadřazujete hodnotám jiným, například mravním. Já mám za to, že největší ekonomické ztráty s sebou nese nepoctivost, nečestnost, prolhanost... Vliv Číny Vám tedy asi vadit nebude, pokud přinese nějaké ty ekonomické hodnoty...

M. Pivoda 21.4.2020 11:44

Kdo je to revolucionář? Sociální nebo technologický? Je v tom rozdíl?

Lenin se formoval jako sociální revolucionář. V mládí se seznámil s touto definicí revolucionáře: "Revolucionář je psanec. Nesmí mít soukromé zájmy, milostné vztahy, žádné svazky, žádný majetek, dokonce ani své vlastní jméno. Celé jeho bytí musí být ovládáno jediným cílem, jedinou myšlenkou, jedinou vášní: revolucí... Nenávidí a opovrhuje společenskou morálkou své doby. Všechno, co revoluci prospívá, je mravné, vše, co jí překáží, je nemravné.“"

Mně osobně ale zajímají spíše revolucionáři technologičtí. Matematik doc. Václav Polák, se kterým jsem pracoval několik let (1987-1991), byl v životě nejdříve přesvědčeným komunistou (a věnoval se profesně matematizaci politických věd), pak v 70. letech, po vyhození z univerzity pracoval jako vrátný, byl povýšen na systémového programátora u ruského počítače a začal se věnovat úplně jinému oboru. Byla to tzv. umělá inteligence, technologie, která už dnes působí revoluční změny, a které v budoucnosti ještě zesílí.

Jako vědec byl úžasný. Obdivoval jsem ho a podporoval. Jak se ale choval technologický revolucionář doc. Václav Polák, jako člověk. Hm. Když mu umírala manželka, tak za ní do nemocnice se rozloučit nepřišel z obavy, aby se eventuálně nenakazil. Takže ano, choval se i jako revolucionář sociální. Viz výše definice revolucionáře, kterou již dříve převzal za svou Lenin: "Nesmí mít soukromé zájmy, milostné vztahy, ..."

R. Langer 21.4.2020 12:58

Copak, ty naše malá hloupoučká UI, vzpomínáš na staré dobré časy, kdy jsi nemusela nic dělat, jenom předstírat plnění pětiletých plánů, a za to tě platili? Škoda, že je to pryč, co? :-D

E. Pawlica 21.4.2020 13:21

Ještě že se docent Polák nesnažil rozdojit kozla ...

M. Pivoda 21.4.2020 13:26

Dnešní technologický revolucionář Elon Musk se snaží o přistání a osídlení Marsu.

Ke svým kolegům se Elon Musk chová také docela asociálně, ale občané hodnotí především technologické úspěchy Elona Muska. Nikoliv jeho útlocitnost.

J. Ptáček 21.4.2020 11:12

Četl jsem Leninův životopis dost jinak.

Bohatá matka Maria A. Blanková byla dcera pokřtěného židovského lékaře Mojše (změnil křtem na Alexandr) Icikoviče Blanka a Němky Anny G. Grošopfové. Mimochodem její babička byla Švédka A. K. Ostedtová.

Chudý otec Ilja Nikolajevič Uljanov byl profesor matematiky a fyziky v Penze. Leninův dědeček byl krejčí, jeho babička byla Kalmyčka. Pradědeček byl ruský nevolník.

Otec proletariátu V. I. Lenin se hrdě hlásil k feudálnímu šlechtickému původu. Ten měl ale po bohaté matce, ne po otci z rodu nevolníků.

D. Polanský 21.4.2020 11:54

Když je manželství na tom dobře, obvykle jeden je z bohaté rodiny, druhý z chudé. Sňatky z rozumu. Nic nového. Ovšem u Lenina je obdivuhodné, že dokázal revoluci udržet. Petrohrad již byl před dobytím vojenskou opozici, obrovská převaha, ale Lenin dokázal na tehdejší dobu nemožné. Atak odrazit. Jak se říká, vítězí nakonec ten, kdo je odhodlanější. Je fakt, že obyčejní lidé ale z toho nakonec nic neměli. Naopak.

J. Ptáček 21.4.2020 12:39

O Leninově statečnosti svědčí jeho autentické výroky:

Nyní je nejlepší doba, aby nás postříleli. Teď nás všechny jednoho po druhém postřílejí, teď k tomu mají možnost.

Údajně se klepal strachy jak ratlík a uklidnil se až po telegramu V. A. Antonova-Ovsejenka:

Zimní palác byl dobyt v dvě hodiny a čtyři minuty ráno.

Opravdový hrdina.

V. Zadák 21.4.2020 10:41

Ředitelem gymnasia kde Lenin studoval byl pozdější předseda prozatímní vlády Kerenskij.