18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
doktor 18.11.2008 20:35

Autore,

jaké byl Mustafa národnosti, když ne turecké? Narodil se sice ve slovanskořecké Soluni, a vojenskou školu studoval v dnešní makedonské Bitole, ale nebyl ani Makedoncem, ani Řekem. Jakého byl tedy etnika?

Kotrba 18.11.2008 18:59

HISTORIE: Odkaz...

 Vážení  přátelé , my si musíme dát na  Mustafy a podobné velice dobrý pozor! Nějaké odkazy a pod.  není nic pro Evropany! Možná bude lépe, když se uklidi  do jejich  území. Tam, kde  je jejich náboženství a druh kultury, na blízký východ, a třeaba kdovikam.  Tedy NE do křestanské Evropy;-O;-O Zdavi  Kotrba, svobodník v záloze.

Eva 18.11.2008 11:41

Co to znamená

být etnicky Turkem po několikasetletém systému janičárů?

Dědek 18.11.2008 16:01

Re: Co to znamená

To je asi stejné jako se prohlašovat čistokrevným Rakušanem!;-D

P. Kos 18.11.2008 10:24

obdiv

Žil jsem v Turecku dva roky. Nejprve mne uctívání Ataturka dost šokovalo. Bral jsem to nejdřív cosi jako komunistickou propagandu u nás za totality. Lenin tu byl na každém rohu, ale společnost byla někde hodně jinde. Pak jsem šokován zjistil, jak je ten Ataturkuv odkaz živý. (teda mluvím o západě země a pobřeží).  Jeho obrázky visí nejen na náměstích, ale spousta lidí je má doma v obýváku. Třeba i moje mladinká kolegyně v práci měla na psacím stole jeho obrázek. „Nebýt toho chlapa, tak sedím doma v burce“ znělo vysvětlení.

Tak jsem si o Kemalovi něco nastudoval a musím říci, že jsem se obdivem k tomu muži dost nakazil. Vojenský genius a státník par excellence. Po válce, kdy se dostal k moci,  bylo Turecko tak v roce 1550 a on ho dotlačil ne do roku 1920, ale spíš někam mezi roky 1950/60.

Navíc to dělal často dost neskutečným způsobem: Turecko mělo mezi muslimskými státy relativně nejvyšší gramotnost – škrtem pera ji zrušil (a s ní i arabské písmo). Úředníci měli pár měsíců na přechod na latinku – BTW musel vymyslet asi 7 úplně nových písmen. Před válkou se s ženami obchodovalo, jeden podpis z roku 1926 a Turecké ženy získaly hlasovací právo. V době, kdy se něco takového považovalo za bezmála extremizmus. (Británie tuto novinku zavedla až v roce 1926, Francie v roce 1944, Itálie 1945, Belgie v 48, Řecko v 52 a Portugalsko v 76 sic!!). A šlo by pokračovat ......

Byl přirovnáván k Hitlerovi. (v dobách, kdy byl v některých kruzích na západě Adolf cool, jak se vypořádal s krizí a s rudými). Naštvalo ho to a prohlásil, že on je tyran co přivede zotročený národ ke svobodě, zatímco Hitler vede svobodný národ k otroctví. Dokonalá jasnozřivost státníka. Znovu připomínám, že šlo o rok 1936. To Francie pochodovala na Olympiádě se zdviženou pravicí.

Škoda, že nedostal od osudu ještě tak 10-20 let. To bych to Turecko v Evropě viděl rád. 

Anton 18.11.2008 12:30

Re: obdiv

Hlasovací právo žen ve Švýcarsku 1975, studium na universitě jen se souhlasem manžela.

Jarys 18.11.2008 14:28

Re: obdiv

Myslím, že to bylu "už" v roce 1971 (zdroj http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0v%C3%BDcarsko)

Kanuk 19.11.2008 0:00

Re: obdiv

Hm. Neměli na to ti Ementálové plebiscit?

Falk 18.11.2008 14:22

Re: obdiv

Díky p.Kosi za příspěvek. Jsem asi mnohem mladší než Vy a nemám osobní zkušenost, ale Mustafa Kemalu velmi obdivuji již víc jak 20 let, od přečtení stati o něm v knize Evropa jaká je od J. Gunthera z roku 1936. Měl by si ji pan Kopecký přečíst...

www racek 18.11.2008 9:56

jo jo, mustafa kemal paša

byl prostě NĚKDO. jeden s největších státníků 20 tého století, i přes jeho chyby.

hmm, nedávno jsem investoval Kč 35,- do turckého filmečku "nepřemožitelný alí". zajímavé momentky počátku atattütkova povstán. ten alí byla skutečná hoistorická postava, ale ve filmu je mu prřidáno asi tak 80% navíc, jak tak bývá :-D... je to zajímavé, doporučuji ke shlédnutí. nakonec, docela dobrá střílečka a honičkárna ...

Anton 18.11.2008 8:26

víc rozumu než ostatní

Atatürk byl chytřejší, než ostatní revolucionáři té doby, zavedl například namísto arabského písma latinku a posunul tím Turecko k Evropě, na rozdíl od Lenina, který věřil, že celý svět bude psát azbukou. Navíc podstatně omezil vliv církve, tedy Islámu.

Jím vytvořený stát, i když založený na jeho osobnosti, se po jeho smrti nezačal rozpadat, jako třeba Československo.

Náčelník Skvrnitý ocas 18.11.2008 7:52

Střední nebo Blízký?

V souvislosti s Tureckem by asi bylo lepší hovořit o Blízkém než Středním Východě (raději s velkým "V"), i když v angličtině je Middle East často vše, co je za Bosporem. Asi proto, že dřív se říkalo Near East Balkánu ... Hranice mezi Blízkým a Středním Východem není definovaná.

Magor Milda Mgr. 18.11.2008 10:05

Re: Střední nebo Blízký?

Snad by se Blízký Východ mohl definovat jako oblast, končící na Jordánu, čili Cisjordánsko. Za Jordánem, čili Transjordánskem začíná Střední Východ se Saúdskou Arabií, Jemenem, na severu se Sýrií, Irákem, na východě snad ještě s Persií, čili Íránem. Dále už je Přední a Zadní Indie, což jsou v podstatě kontinenty s velkým počtem států. Na severu pak Dálný Východ je dnes oblastí východní Sibiře, Mongolska, Číny a Japonska.

Zeměpisné pojmy se stále mění, je to vliv novinářů a redaktorů televize. Mnohé oblasti jsou vymezeny spíše náboženstvím a písmem. V minulosti měly vliv i hranice říší, třeba Říše Římská hraničila s Tureckem, ale třeba Syrie, Libanon, severní Afrika k ní náležely.

Z vlastního cestování po Turecku jsem nabyl dojmu, že středomořské pobřeží je obydlené převážně poturčenými Řeky, tam měl Kemál Paša svoji základnu. Hetité na východě jsou etnicky zcela jiní, stejně tak Kurdové. Celé to spojuje pouze islámská sekta jako protipól křesťanství.

VLK 18.11.2008 15:14

Re: Střední nebo Blízký?

Říše Římská hraničila s Tureckem - ??? Kdy a kde?

Magor Milda, Mgr. etc. 18.11.2008 15:26

Re: Střední nebo Blízký?

já jsem zrovna v Čechách, tak nemám všechny své knihy po ruce. Turci ovšem nepřišli z prázdna, obývali kopce někde ve východní Anatolii , v dějinách se píše o Hettitech a patří k nim skoro celé jižní Rusko- Turkmenistán, Uzbekistán, Tádžikistán a přesněji to sdělím, až budu zase u svých kněh. Možná nám to vysvětlí soudružka Stehlíková Jamilla.

Magor Milda Mgr. 18.11.2008 15:57

Těch informací je na netu dost, jenom dost zašmodrchaných

takže první zpráva, jméno Turek je zhruba stejně staré, jako islám. Předtím na východní hranici Říše Římské zlobili Hettitové, také psaní jako Hittitové (jejich klínové písmo dešifroval prof Hrozný) dále Assyřané (dnes Syřané), Babylónci (dnes Iráčané). Turkové jsou vlastně v té oblasti nejroztahanější, původně kočovný národ a v tom 6. století, to už byl s Říší Římskou ámen, ovládli ty jmenované pozemky. Po těch staletích už není možné rozdělit Turky na ty etnicky původní a na poturčence. Třeba Palestina byla původně oblast, kde se pravidelně potírali Izraelci s Filištíny, což je označení národa z oblasti za Jordánem. Za Osmanů tam Turci nasadili poturčence, zvané Mameluky, takže dnes nelze Filištíny od těch Mamlasů oddělit. Dokonce na Slovensku jsme měli generála Mamulu.

VLK 18.11.2008 18:12

Re: Těch informací je na netu dost, jenom dost zašmodrchaných

Bohuzel nemam uz cas, ale jinak bych musel hooodne opravovat. Treba Asyrie je severni Irak, ne Syrie. V Syrii tou dobou sidlili jejich pribuzni Aramejci, jejich jazyk se pak stal prevladajicim jazykem cele oblasti a je jim napsana i casyt Bible. A Mamula byl komunisticky papalas na severni Morave

OMar 18.11.2008 20:00

Re: Těch informací je na netu dost, jenom dost zašmodrchaných

Trošku to smodrcháte dál plus mínus tisíc let a la radio Jerevan. Chetitové byly v době Římské říše už několik set let na smetišti dějin (na vrcholu byly cca v době Trojské války a Mykénské říše). Pokud tam měli Římani s někým co do činení, tak to byly Řekové (trosky seleukovský říše), Parthové, Arabové (Nabatejci), Židi a Arménci. Podobně už by tam člověk už nepotkal Asyřana ani Babylonce.  Filištýni přišli směrem od moře (takže rozhodně ne za Jordánem) a mají zřejmě původ na středomořských ostrovech co ovládala Kréta. Turci se tam objevili opravdu teprvě někdy v 6. století  a opravdu asi není možno dneska odlišit poturčence od turka (jeden je však jak známo horší druhého) ale než se na cokoliv zmohli, patřilo to tam na několik set let Arabům (kteří o bitvě u Jarmůku zabrali území patřící před tím Byzanci). Mameluci byly původně otroci Arabů v dobách Fatimovskýho kalifátu v Egyptě, který to vzali do ruky z důvodů postupující degenerace svejch pánů, který někdy po roce 1291 definitivně ovládli ty jmenované pozemky v Palestině a postupně odkrájeli zbytky byzantskýho uzemí (zatímco evropské části si šlohnuli západní křižáci).          

 vám z toho vypadli Arabové. Jinak mamelukové byly turecký a kurdský otroci arabů  

Dědek 18.11.2008 16:10

Re: Střední nebo Blízký?

Bambulo! Původně Bizantion (řecká osada). Později Konstantinopol hlavní město říše Východo římské. Také Cařihrad. Turky dobyt 1453. Istanbul!;-D

OMar 18.11.2008 19:36

Re: Střední nebo Blízký?

No všude v Malé Asii až do roku 1452 (?),  kdy Turci dobyli Konstantinopol. To že se dnes říká východořímské říši Byzance je poměrně novodobé označení ( Byzantská říše se považovala za pokračování Římské říše a to že postupně a na několikrát přišli o svoje západní území (včetně Ŕíma) na věci nic neměnilo (sami Byzantantinci si taky řikali Romanoi)

Magor Milda, Mgr. etc. 18.11.2008 20:30

Re: Střední nebo Blízký?

Děkuji všem expertům, byl jsem odkázán pouze na svoji sklerotickou paměť, takže vše je pouze přibližně. Trochu přesněji si pamatuji, co se týká nás, jinak Babylonci, Asyřané Kurdové, Filištíni a Aramejci jsou mi jedna havěť, která má zůstat tam, kde je.

Turkmenové, Afgánci, Syřané i Iráčané se budou nepochybně také lépe cítit doma, nejsem velký přiznivec těch islámských etnik. Znám několik evropských Turků z Istanbulu, ti se nijak neliší třeba od Řeků nebo Italů. Ty ošátkované dámy, chodící i za letního vedra v zimníku, pochází z oblastí východně od Ankary, tam by jim bylo jistě lépe, než v Evropě.

Fafa 19.11.2008 18:23

Pochvala,

Seljukove si dokonce po Rimske risi pojmenovali cast dobyteho uzemi - Sultanat Rum.

A.S. Pergill 18.11.2008 7:33

Kemalismus by jakžtakž fungoval

Pokud by se jim podařilo zabránit vlivu radikálních islamistů z jiných zemí a podařilo ze zlomit vztah populace k islámu.

To masarykovské Československo mělo výhodu, že do té doby jediná státní (ostatní byly "tolerované") církev vystupovala celé generace protinárodně, takže ani její věřící ovečky nepodporovaly její politické ambice (natolik masívně, aby to pohlo politickou scénou). Kdyby Kemal založil "tureckou islámskou církev", která by dala alespoň části islámem nevratně duševně zmrzačených jedinců možnost vyžití (jako to udělal Masaryk s "Církví československou husitskou"), nemuseli mít Turci tč. problémy, které mají, a které (s laskavou pomocí EUnijních papalášů) povedou nejspíš k likvidaci náznakové demokracie a zavedení islámského totalitního státu.

Cílevědomá likvidace prvků světského státu v Turecku eurounijními politiky a snaha takto islamofašizované Turecko nacpat do EU i proti vůli naprosté většiny jejích obyvatel svědčí o tom, že právě nástup totality v celé EU je v jejich politickém programu čelnou prioritou.

jiří 18.11.2008 10:10

Re: Kemalismus by jakžtakž fungoval

"církev vystupovala celé generace protinárodně"?  Milý Pergille, vidíte věci nějak moc jednoduše. Dnes už nikdo nespočítá, kolik bylo mezi národními buditeli katolických kněží, ale málo jich rozhodně nebylo (nevzpomněl jste si aspoň na abbé Dobrovského?).  Je sice pravda, že největším paličem českých knih byl jezuita Koniáš, ale je taky pravda, že nejvášnivějšm obráncem "jazyka slovanského, zvláště pak českého", byl také jezuita Balbín.

VL 18.11.2008 13:33

Re: Kemalismus by jakžtakž fungoval

Turecko se pomalu dostává znovu do situace, kdy by potřebovalo nového "Otce Turků", který by islamistům za pomoci moderních technologií vysvětlil, co znamenají pro stát. V případě Mustafy Kemala to bylo letectvo a chemické zbraně hromadného ničení.

jízlivec 18.11.2008 6:18

Nesourodé státníky?

Spojovalo je snad i to, že už před Velkou válkou se oba docela sblížili s Wilsonem a znali se i navzájem...