7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

HISTORIE: O jedné lži

V dějinách lze vysledovat jistá tvrzení, která posléze žijí vlastním životem a prakticky není v lidských silách uvést věci na pravou míru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 3.9.2021 9:55

Nebylo neobvyklé, pravděpodobně docela časté že rodiče nebo dokonce i dospělé děti pod přísahou prohlásili že (židovský) otec není biologický otec, že prostě matka měla nějakou aféru a otcem dítěte je "árijec". Takhle nebo obdobně manipulovaných životopisů byly tisíce.

J. Ziegler 3.9.2021 9:53

Děkuji za výborný článek Tomáši. :-)

J. Ziegler 3.9.2021 9:53

Chápu, západní velmoci, že Stalin, který už v té době na rozdíl od Hitlera povraždil miliony vlastních občanů, nevzbuzoval příliš jejich důvěru. SSSR byl zločinným státem. Předchůdce papeže Pia XII. Pius XI. v encyklice Mit brennender Sorge již v roce 1939 nacismus jasně odsoudil. Komunismus a nacismus jsou stejně zločinné systémy. Stalin také dělal všechno proto, aby byl s Hitlerem kamarád.

H. Rybnická 3.9.2021 9:37

Pokud to sleduji, není osobní role papeže u organizování t.zv. "rat line"do dnes vyjasněna. Historikové, kteří bádají ve vatikánských archivech prostě neví, takže platí přinejmenším presumpce osobní neviny. Jasná je ovšem pomoc katolické církve i nejhorším zločincům a jako všude jinde - zodpovědnost nese i tu nejvyšší velitel.

F. Navrátil 3.9.2021 8:58

Papež Pius XII. se v závěru války včas obrátil na vítěznou stranu. Ovšem v době předválečné a Mnichova se jeho postoj nelišil od postujů tehdejších západních politiků, kteří doufali, že se jim podaří poštvat Hitlera proti Stalinovi a vyřídí tím oba diktátory jednou ranou. Pro tuto svoji vizi byli ochotni, stejně jako papež, udělat cokoliv, třeba zradit své spojence nebo předat Židy do pecí krematoria. Logika dějin se však ubírala jinou cestou. Proto dnes můžeme papeže blahořečit jako pan Vodvářka nebo pochybovat o jeho neomylnosti a považovat ho za tuctového politiky své doby.

Z. Ukolébavka 3.9.2021 8:17

Málo se ví, že Pius XII. během několika desítek hodin nechal sehnat kilogramy zlata, aby takto stanoveným výkupným zachránil římské Židy z odsunu do koncentráku v roce 1944. Co mi ale vrtá hlavou je to, proč stejnou horlivost s bojem proti utiskovatelům neuplatňoval papež Pacelli před rokem 1945, nýbrž až poté. Tím hodně padá hypotéza, že nechtěl nahrávat totalitářům.

A k článku samotnému, Pius XII. od roku 2009 již blahoslavený je. Tento papež byl velmi pečlivý člověk. Věřím, že by po sobě zanechal v archiváliích zřetelnou stopu dokladů, aby vyvrátil svou laxnost k židovské otázce. Historikové však bádají v tajném archivu už více než rok, ale zatím nenašli nic. Přičemž jakéholi sólokapra - byť jen indicii - by jistě rádi vůkol vytroubili.

Na samý závěr, dotčený archiv se dle vatikánských normativů smí otevřít po 70 letech od ukončení pontifikátu, nikoli po 75 (stávající papež udělil dispens), jak uvádí autor článku. To však nic nemění na tom, že odvedl dobrou práci.

J. Nevrkla 3.9.2021 7:44

Život je složitý, ale když už se mluví o židech a válce - nedávno jsem se dočetl, že 150 tisíc důstojníků wermachtu byli poloviční či ctvrtinovi židi. Mě to tedy překvapilo.

I. Pávek 3.9.2021 7:39

Jo, před tou vodvářkou není v bezpečí ani ta nejsvětější mrtvola. Jen havel je svatý.

H. Kotaz 3.9.2021 7:04

Na pořádné otevření vatikánských archivů, se stále čeká a to nejen těch spisů o 2.sv. válce.

I. Samson 3.9.2021 2:21

Veľmi "nadprácový" príspevok. Ako hovoria Číňania, ktorí majú za sebou akýsi ten kus histórie, je príliš skoro na hodnotenie Francúzskej revolúcie. Možno by trochu skepsy Davida Humea pomohlo.

P. Hatina 3.9.2021 2:20

No a o to právě jde . Stačilo by pouhé uvedené konstatování, že " Jistě mohl vystoupit s daleko razantnějším prohlášením, dát Hitlera do klatby či mít plamenné antinacistické projevy. Nedokázal by tím nic.." Což tedy pokrývá obhajobu většiny lidí, kteří žili v Evropě ovládané nacisty.

Leč, aby ho za to církev prohlásila za svatého - k čemuž se chystá, jak uvedeno v závěru, to bude vyžadovat trochu té morální otrlosti. a radši s tím počkat než umře generace lidí, co ty hrůzy války pamatujou a ptali se už tenkrát, jak to mohl bůh dopustit.

A, byl tuším papež Jan Pavel II, kdož zjednodušil pravidla kanonizace, takže až bude vhodný čas, tak mu ten "štempl" "svatý z moci úřední" můžou klidně přiklepnout..

L. David 3.9.2021 0:15

Pius XII. musel mít na paměti, co udělal s jeho dávným předchůdcem Napoleon Bonaparte.