7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

HISTORIE: Nad Tatrou sa blýska - 10

Při líčení bojů o Slovensko se rádo zapomíná, a to nejen na české straně, na ty nejdůležitější: Slováky. Na ty, kteří bojovali jako Čechoslováci, mnozí se cítili být jistě že Slováky, ale také jako členové větší – použijme to zprofanované slovo - "bratrské" rodiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Barto 27.4.2013 7:11

Opět,

klobouk dolů, před množstvím uvedených faktů.Je obdivuhodné, jak při tom množství se pan Vlk dokáže vyhnout nehodícím se věcem.RU se rozpadlo. V Čechách se čekalo na krále, Ječmínka takového,přísného , zároveń hodného, spravedlivého!

A najednou tu byla republika. REPUBLIKA, jinak také "věc veřejná".Kdo to tehdy pořádně bral na vědomí? Anebo, možná že právě proto vznikl vylhaný národ československý.Ústava ( vznikla v r 1920, kdy už přeci jen čas oponou tak zuřivě neškubal) začíná :"My národ Ćeskoslovenský".Začíná tedy lží.Pokračuje pak v odvozeném zákoně o JAZYKU ČESKSLOVENSKÉM.Také neexistujícím.

Žádný takový národ neexistoval. Slováků bylo prostě početně méně, než Němců a v tom to bylo. Ovšem průhledné, v budoucnosti neudržitelné.

Snad o tom není sporu. Při první "vhodné" příležitosti, se republika rozpadla, stmelena pak násilně po druhé sv.válce vydržela do druhé "vhodné" příležitosti.Je více věcí, které pan Vlk buď komolí, nebo přímo zamlčuje.

Velmi často se zdůrazňuje, že vzniklá první republika byla demokratickým státem. Jistě, o tom není v podstatě sporu.Jen: demokracii jsme vymysleli "MY národ Československý"??!!Nebo jsme jen pokračovali v tom,co jsme se v tom proklínaném RU naučili.Dalo by se ještě dlouho psát k článku. Smysl to nemá žádný.Příší článek bude opět o tom jak statečně a nanejvýše šlechetně kráčeli Češi historii, prodírajíc se davem zlých Němců!!

P. Čech 26.4.2013 10:27

Nesvádějte to na pana Havla,

pane Vlku. Václav Havel nikoho neodepsal. Vina je někde zcela jinde. Především na straně vlastizrádců Václava Klause, pana Stráského, Čarnogurského a Mečiara.Na rozbití společného státu, který vybudoval Masaryk společně se Štefánikem se významnou měrou podepsal systém vlády a moci politických stran, který rukou jejich předsedů - vlastizrádců výše jmenovaných, reprezentujících naprostou menšinu občanů ČSFR , svévolně a protiústavně, bez použití institutu referenda rozbili  nejen svou vlast, ale vlast většiny občanů. Taková je pravda.

P. Urban 26.4.2013 10:35

Škoda, že ta většina neexistovala

kdyby tomu tak bylo, asi by dotyční politici ve vlastním zájmu vlastizradu nepáchali. Ostatně, Mečiar se ještě v roce 1990 prezentoval jako přesvědčený federalista a prý málem rozbil hubu jednomu generálovi, který před ním nahlas uvažoval o slovenské samostatnosti. Později ovšem otočil. Proč asi?

A referendum? O čem byste v něm chtěl hlasovat, když čeští a slovenští "Čechoslováci" si pod "Československem" představovali každý něco jiného?

P. Čech 26.4.2013 12:24

Re: Škoda, že ta většina neexistovala

Referenda by byla nutná dvě. Jedno v České a druhé ve Slovenské republice. S jednou, jasnou otázkou. Jste pro zachování společného státu Čechů a Slováků? Jak by to dopadlo v Čechách je jasné, Pražáci by ostatní kraje nepřehlasovali. Pokud by na Slovensku zvítězila vůle občanů po samostatnosti, museli by to Češi skousnout. Bez referend to však byl akt zvůle a vlastizrady pouze některých politiků, kde hrály svou roli i politické ambice některých z nich. Chtělo to jediné. Referendum a potom společnou vůli po nastolení jejich výsledků v případě vůle po společném státě. Vytvoření federálního státu na občanském, nikoliv národním a národnostním principu. |Principu, který je navýsost škodlivý jakémukoliv smysluplnému řešení.

P. Urban 26.4.2013 15:43

A co to měl být, ten společný stát?

Pro Čechy to byl zhruba existující stav.

Pro Slováky vlastní (slovenská) zahraniční politika, vlastní centrální banka, vlastní .... a k tomu společný prezident, vláda a parlament, které by samozřejmě nesměly narušovat suverenitu Slovenské republiky. To by samozřejmě platilo i o občanském principu. 

Stejná otázka, dvojí odlišný smysl.

O těchto věcech se nediskutovalo a tak má mnoho lidí pocit, že existovala SPOLEČNÁ vůle po společném státě.

J. Vyhnalík 26.4.2013 20:21

Re: Škoda, že ta většina neexistovala

A Kefalín, ehm tedy Čech, co si pod takovým společným státem predstavujete?

P. Urban 26.4.2013 9:39

Mimořádná snůška lží a nenávisti

Pokud mám argumenty, polemizuji. Pokud nemám, označím oponenta výše popsaným způsobem a žádná argumentace není potřeba.

Nicméně, pokud se někdo odvolává na cizí kritiky, měl by si je nejprve přečíst. Josef Čemák knihu Mary Heinman vůbec nečetl, jak sám přiznává, pouze cituje jinou recenzi. A kritika Jaroslava Peregrina hodnotí knihu spíše pozitivně. Jinak řečeno, patří mezi ty, které by měla hanba fackovat.

S. Netzer 26.4.2013 14:34

Mimořádná?

Obvyklá.

B. Brousková 26.4.2013 8:11

Rež a rúbaj do krve, po tej českej kotrbe.

Panu Vlkovi nějak, (jistě jen jen nedopatřením), vypadlo z paměti, že při tom veselém prozpěvování (v záchvatu nedospělé svobody na Slovensku) v devětatřicátém vyhnali, (nebo snad jenom odsunuli ?), 130 000 Čehúnov. Pokud jde o "čoboly" tak ti  vznikli až po Švandrlíkových Černých baronech, díky majoru Terazkymu. (To byl ten, čo mal dvacať sedem horúčky, keď na Ukrajine bolševikov , eh čo to povedám, fašistou rezal.

P. Sulc 26.4.2013 6:14

Historik Josef Fucik pise v jedne ze svuch knih,

bud ''''Isonzo'''' ci ''''Piava'''' , ze nabor do italskych legii byl spojen s donucovanim a vyhrozovanim, //pockej az se vratis, tak te jako zradce povesime, kdyz nevztoupis//, a ze to cele bylo dobrodruzstvi ambiciosnich a nezodpovednych politiku, nejmenuke ale nikoho, Vojaci jako celek nebyli vysviceni, ale hnali je do boje. Nicmene taliani jim neverili a tak museli vecer odevzdavat naboje a rucni granaty. Proto jich pak dost padlo do zajeti a pravem byli poveseni.Nicmene Fucik rika, ze rakouska justice se do toho veseni priliz nehrnula, za se snazila najit i polehcujici okolnosti.To jste nam zapomel rici. Kdyz jsem se pred 60 lety ptal otce, proc nevstoupil do legii, byl totiz ranen a Italy zajat, rekl mi; ''''jak bych mohl bojovat proti cisari, kdyz jsem mu prisahal vernost''''. Takovi byli tehda jeste divni lide, pane Vlku, predstavte si, ze pro ne prisaha platila.. Ale tento druh lidi pan Taticek nemel rad. Rikal jim ''''Rakusaci''''. Nebylo nad zradce.

P. Urban 26.4.2013 9:44

Teď už můžeme jen hádat,

jestli Váš pan otec patřil podle pana Vlka mezi lidské a politické kreatury nebo do tzv. "vědeckých kruhů."

V. Novák 26.4.2013 10:05

Jste oba blbci nebo jste se neobtěžovali ten článek číst?

No, onmo je to jedno, platí-li druhé, pak z toho plyne první...

P. Urban 26.4.2013 10:10

Re: Jste oba blbci nebo jste se neobtěžovali ten článek číst?

Číst jsem se obtěžoval. Takže musím být blbec. Proč?

P. Urban 26.4.2013 15:47

Asi jsem položil příliš komplikovanou otázku ...