30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Morová epidemie v letech 1665/1666

Již několik dní jsme zaplavováni informacemi o postupující epidemii COVID-19, pro kterou se ujal název koronavirus. Ze všech stran přicházejí prognózy, jak se bude epidemie rozšiřovat, kdy ustoupí, co vše se proti jejímu rozšiřování dělá, co smíme a co ne, jak se chránit atd.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 23.3.2020 22:48

Lidé dřív měli ke smrti asi o hodně jiný vztah než mají lidé dnes. Lidé umírali mnohem dřív a mnohem častěji a život byl pro většinu lidí o dost méně příjemný než dnes, takže ho asi opuštěli s menší lítostí.

Z. Lapil 23.3.2020 17:26

Důležitější mi přijde, že tehdy lidi lépe znali smrt a asi s ní byli i smířenější. Počínaje tím, že dnes máme na kdeco léky, takže to, že není zrovna na "tuhle" nemoc bereme málem jako osobní útok, ale hlavně proto - teď opisuju nevím odkud - totiž: kdo z nás viděl aspoň jednou v životě umřít člověka? Kdo se nenamotal k nějaké blbé bouračce, tak asi těžko. Rodiče obvykle umírají v nemocnici někde za plentou nebo schovaní mezi hadičkami, mimina neumírají (skoro) vůbec... Snad je mi rozuměno, nějak se mi nechce pokračovat.

F. Kusák 23.3.2020 12:51

Ano, také se neubráním srovnání s morovými pohromami v minulosti. Ale nemusíme chodit až tak daleko. Zažil jsem už tzv. hongkongskou chřipku v roce 1968, na kterou jen ve Spojených státech mělo zemřít 40 tisíc lidí. V samotném Hongkongu bylo nakaženo přes 500 tisíc lidí. Známý je výrok jistého hongkongského lékaře:"Pokud na sobě pozorujete příznaky, uděláte nejlépe, když půjdete domů a zalezete do postele, dokud to nepřejde. Můžete si vzít aspirin, pít čaj s citrónem, whisky nebo brandy, podle vaší chuti"

J. Pokoutný 23.3.2020 8:03

Holt v Londýně let 1665-6 neznali "lidská práva" (většinou tzv. "entitlements") v dnešním rozsahu. Jsem zvědav, zda, až epidemie (doufejme) odezní, vzniknou studie, které i kvantitativně vyhodnotí vliv státy nekontrolovaných migrantů s pochybnými hygienickými návyky na šíření koronaviru. Rád bych se mýlil, ale situace v Itálii by jejich dopad na šíření COVID-19 mohl leccos vysvětlovat. Koneckonců, i v Bulharsku zavedl stát striktní kontrolu romských komunit, které mají hygienické a migrační návyky dost podobné.

D. Müller 23.3.2020 2:33

Děkuji autorovi... jsem zase o trošku znalejší. :-)

R. Meišner 23.3.2020 0:28

...jen dodám, že mor v Londýně v roce 1666 skončil jen proto, že vypukl požár a prakticky celý starý Londýn během tří týdnů kompletně shořel. --těžko říct, z čeho měli obyvatelé větší radost.