5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

HISTORIE: Mapa jako zbraň

Sejde-li se čerstvý problém se symbolickým výročím, už jsou po ruce nové objevy. Teď máme jeden takový před sebou či alespoň v médiích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 20.5.2016 14:27

Masaryk žádné hranice nekreslil.

Hranice Českého království a Markrabství moravské i hranice Pruska ve Slezsku byly narýsovány dávno před ním a vyznačeny na místě nejen hraničními kameny, ale i krví.

A hranici mezi Slovenskem a Maďarskem narýsoval Štefánik a udělal to velice dobře. Snad až příliš velkoryse vůči Maďarům, ale přesto dobře. Žel, hranice s Polskem nebyla narýsována a Masaryk s Benešem udělali nevhodné ústupky, čímž jsme ztratitli půlku Těšínska a Slováci ztratili půlku Oravy a Spiše.

J. Lancik 20.5.2016 16:11

Re: Masaryk žádné hranice nekreslil.

Zato Gottwald a Zeman vymazali tisiciletou historickou hranici tahnouci od Kralickeho Snezniku, zapadne od Svitav, Moravske Trebove, Jihlavy a koncici zapadne od Slavonic. Cin nanejvys hnusny.

M. Drašner 20.5.2016 11:03

No konečně

Děkuji autorovi. Snažím se totéž vysvětlovat svým známým, ale teď jim to mohu dát přečíst.

V. Novák 20.5.2016 9:57

Hranice v Evropě vznikly mnohasetletým vývojem.

Způsobem v té které době obvyklým a legitimním - tedy obvykle tím, že jeden monarcha uzmul kus území jinému monarchovi, aniž by se staral o to, co si o tom myslí "selští hřbeti", kteří platili berně jedné či druhé vrchnosti. Oni si povětšině mysleli tak leda "Hlavně abyste nám nepošlapali obilí, řezat se můžete do alelujá! Pán jako pán - jedna verbež".

Takže hranice v Evropě jsou celkem vzato přirozené.

Blízký Východ (i Afriku) rozdělili pánové od stolů kdesi v Evropě, a to tak, jak se zrovna jim a jejich vládám hodilo. Kurdistán se nehodil - takže není. Irák by byl příliš silný - tak se vytvořil Kuvajt. Francouzi obsadili Senegal, ale po řece Gambii pluly britské dělové čluny - tak kam až dostřelily, je Gambie připomínající apendix. V Senegalu se tudíž mluví francouzsky, v Gambii anglicky - a sjednotit to nejde, ač pokusy byly.

L. Florner 20.5.2016 13:36

Re: Hranice v Evropě vznikly mnohasetletým vývojem.

Žádné hranice nejsou přirozené. Pokud jeden monarcha uzmul území jinému a nakreslil novou hranici, je to stejně umělé, jako když Britové tyčkovali Gambii dělostřeleckou palbou. Problém ale není v hranicíh na mapách, ten problém leží v hranicích lidského uvažování a kultury, tedy v tom smyslu, kam až dovolí kultura lidskému uvažování dojít. Zatímco euroatlantická civilzace stojí na kultuře pochybností a překračování mentálních hranic, civilizace arabská je zabetonovaná v zákazu pochybovat. Hranice jsou pevně dané a kdo je překočí, má skutečně velký problém. To si pak leckdo odvykne hranice překračovat a časem i pomýšlet na to, že to vůbec kdy mohlo jít.

V. Novák 20.5.2016 15:22

Re: Hranice v Evropě vznikly mnohasetletým vývojem.

Tak jednodušeji - v Evropě si hranice vytyčili Evropané, hranice na Blízkém Východě a ve většině Afriky vytyčili rovněž Evropané, ovšem někomu jinému.

Takhle je to srozumitelné?

M. Prokop 20.5.2016 9:36

Fakt je, že Vysoká porta,

spravující ta území dříve, se s nějakými náboženskými ani jinými "špecifíky" také moc nesrala. A koloniální správa, na rozdíl od té současné, fungovala.

J. Novotny 20.5.2016 9:28

Entické a nábožonské celky naopak byly přidělení brány

jako klíč pro rozdělení. Nehomogenní celky se lépe ovládají. Typicky pak menšinu nechají vládnout většině, ta menšina je pak na pomoci kolonizátorů závislá a nespojí se v jednotném odporu.

M. Prokop 20.5.2016 9:37

Re: Entické a nábožonské celky naopak byly přidělení brány

Spíš se o to nikdo moc nestaral. Kozomrd jako kozomrd.

J. Novotny 20.5.2016 13:42

Re: Entické a nábožonské celky naopak byly přidělení brány

Kdepak, to dělení bylo naprosto záměrné a plánované. Lépe se pak ty pod-celky ovládají. V tom byli Angláni mistři.

A. Alda 20.5.2016 14:29

To je velmi přesné a výstižné.

Na tento princip přišli nezávisle na sobě mnozí dobyvatelé, kolonisté a uzurpátoři.

J. Basler 20.5.2016 9:16

Doplnění

Nějak se ztratila část textu, dnes to nějak nějde. Stručně: Sudety, Němci, Postupimská konferenc, prosperita např. Liberecka...

J. Basler 20.5.2016 9:10

Západní hranice Čech

Tahle hranice je velmi stabilní - 1000 let. Je celkem jasně tvořena horami a tudíž je velmi přirozená (podobně jako hranice tvořená velkými řekami). Možná ale i prot

K. Hinz 20.5.2016 4:48

Británii a Francii bylo přiděleno

Tak zvanou Sykes-Picotovou dohodou bylo Británii přiděleno území střední a jižní Mezopotámie s Basrou, Bagdádem a ústím řek Eufrat a Tigris. Francii dohoda přidělila území syrského a libanonského pobřeží s vlivem i ve střední Sýrii. Z tohoto úhlu pohledu je nutné se ptát na současný i nedávný vliv Británie a Francie na dění v Sýrii a Iráku a na pomoc těchto zemí uprchlíkům z tohoto prostoru. Nebo snad parcelování území s ropným bohatstvím a přidělení tohoto prostoru vítězům 1. světové války je něco jiného, než povinnost řešit krizi v tomto prostoru nyní ?

J. Schwarz 20.5.2016 8:19

Re: Británii a Francii bylo přiděleno

A to mohou Anglie s Francií i za to, že je dnes v těch zemích 10x víc obyvatel než za časů Sykese a Picota? Kdyby oblast zůstala pod vlivem Turecka, zřejmě by tam dnes žádné problémy nebyly. Navíc mám dojem, že v době po první světové válce ještě nebyla ropa zdaleka tolik v kurzu jako dnes a samotní jejich obyvatelé by pro ropu neměli jiné použití než jí polévat velbloudí trus aby lépe hořel. Howgh.

P. Vaňura 20.5.2016 13:44

Nezapomeňte, že Arabové v době WW1 bojovali

proti Osmanské říši pod vedením proslulého Lawrence of Arabia. Jejich cílem bylo vytvořit jeden velký arabský stát, což také Lawrence po válce prosazoval. Protože Arabům nebylo vyhověno, vrátil Lawrence na protest všechna vyznamenání, která od vlády GB dostal.

P. Harabaska 20.5.2016 8:55

Re: Británii a Francii bylo přiděleno

Správnější je napsat: Británie a Francie si přidělily.

A. Alda 20.5.2016 14:30

Tak jest.

Francie, Anglie, Holandsko a Belgie mohou za většinu problémů v bývalém koloniálním světě. Ale proč máme jejich minulé hříchy odnášet my?