1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

HISTORIE: Kdopak nám tu monarchii vlastně rozbil?

Je to už dobrých třicet, čtyřicet let, když jsem zaslechl poprvé názor že ten Masaryk neměl to Rakousko rozbíjet. A naposledy toto téma pro mne znovu oživlo minulý týden, kdy je v rozporu s názorem všech ostatních zúčastněných historiků v příloze Orientace Lidových novin zase jednou zvedl redaktor Petr Zídek v rozhovoru o úloze legií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Charvát 1.12.2011 21:35

Re: Kdysi dávno jsem si přečetl knihu Hlavní Bitva

Pane Fiala, co to pindáte a proč zrovna tady a teď??

K. Kocourek 1.12.2011 17:42

Technická poznámka k Evženu savojskému

Nebyl to žádný levoboček. Pocházel z vedlejší savojské větve a jeho matka měla blízko k francouzské královské rodině. Titul princ v jeho případě pochází z toho, že u francouzského dvora měli zde prodlévající příslušníci některých spřátelených knížecích rodin titul prince étranger (cizí princ / kníže) na rozdíl od příslušníků královské rodiny zvaných prince du sang (princ / kníže z (královské) krve).

J. Urban 1.12.2011 13:53

Pěkný a velmi fundovaný článek, díky.

Ono je vlastně dnes už jedno, kdo to Rakousko rozbil, ale údajně si nad jeho rozpadem zavzdychl už i Dr. Hácha v předvečer ustavení protektorátu. Ten stav, nastolený v r. 1918-19 v Evropě, byl z bezpečnostního hlediska téměř šílený a je skoro div, že to jakž takž vydrželo 20 let.

L. Orlita 1.12.2011 13:13

parádní článek

rád si oživuji své zapadlé vědomosti a potěší mně vidět nové souvislosti, o kterých jsem nevěděl.

J. Vozábalová 1.12.2011 13:12

Re: Asi víte houby o civilizaci a jejich důsledcích, autore... Dzp.

Dobrý den pane Janyško,

možná ví autor houby o civilizaci a jejích důsledcích (ale myslím si, že by se o Vašem tvrzení dalo s úspěchem pochybovat), nepochybně však ví hodně o dějinách Evropy a jejich souvislostech, tedy o sledu příčin a důsledků.

Autorovi velký dík!

A. Hrbek 1.12.2011 13:10

Jen několik maličkostí

1. Autor správně zdůraznil snahu Františka Ferdinanda d''Este zachovávat mír, protože si byl vědom, že každá další válka znamená konec monarchie.

2. Conrada si FF vybral pro reorganizaci armády a upevnění její bojeschopnosti. Jakmile však poznal jeho válkychtivou povahu, dosáhl jeho propuštění z generálního štábu. Ale ten, dveřmi vyhozen, na počátku války se tam oknem vrátil. Zásluhou Conrada bylo, že v oprávněné nedůvěře vůči "spojenci" Itálii dal na hranicích vybudovat solidní betonová opevnění. Jako vedoucí osobnost za války úplně zklamal. i když jeho pozice, jako pejska německých generálů, nebyla snadná.Po svém nástupu jej císař Karel přesunul do Itálie a tam opět dvakrát zcela zklamal.

3. Císař František Josef I, si byl vědom toho, že válka znamená konec monarchie. Proslulý je jeho výrok: Wenn die Monarchie schon zugrunde gehen soll, so soll sie wenigstens anständig zugrunde gehen.

4. "Zásluhy" o vznik ČSR si přivlastňoval kdekdo, zcela obdobně jako "zásluhy" o zánik socialistického Československa. V obou případech to byly především objektivní vnější okolnosti, které vedly k těmto historickým skutečnostem.

5. Je zajímavé, že v poslední době opět narůstají spory mezi těmi, kteří zdůrazňují individuální nebo skupinové aktivity a těmi, kteří zdůrazňují objektivní vývojové tendence celé společnosti. Za první republiky to byl klasický spor mezi skupinovým zahraničním odbojem a masovým odporem domácím, v současné době je to opět spor mezi individuálním a skupinovým domácím odbojem (ten zahraniční jakoby náhle nebyl) a masovým odporem domácím. Ta či ona strana pak na svou stranu vytahuje různé karty. Ale trumfy nemá žádná z nich.

J. Friedlaender 1.12.2011 11:51

To je část pravdy

Podal jste pravdivý obraz dějin střední Evropy za několik staletí a tím i zdůvodnění boje Čechú i jiných za rozbití Rakouska-Uherska. Ale o účelnosti tohoto činu je třeba přemýšlet i z hlediska dalších osudů národa. Stát, který Češi a Slováci vytvořili, v mnohém vynikal v širokém okolí, ale v jeho vzniku byl již zakódován zánik, protože stát této velikosti se mezi Německem a Ruskem udržet nemohl. Pak následovalo 51 let naprosté podřízenosti dvěma barbarským velmocím.

A naši eurofobové to chtějí pro velký ůspěch opakovat a většina lidu jim tleská.

B. Rybák 1.12.2011 11:25

Výborný a velmi potřebný článek

P. Vandas 1.12.2011 10:56

Skvělý článek, pane Křepelko.

Poučení z dějin jest zapotřebí, mimo jiné proto, abychom pochopili dnešek.

T. Kočí 1.12.2011 10:08

kdopak nám

Skvěle napsáno

P. Lenc 1.12.2011 10:00

Re: vynikající rozbor

Máte pravdu pane Vlku,včera naplno "diskutovali"pod článkem o sudeťácich.Vintrové se vyřádili.Jinak souhlas,vynikající rozbor.

P. Fiala 1.12.2011 9:36

Kdysi dávno jsem si přečetl knihu Hlavní Bitva

Pokud si připomínám, situace byla docela věrohodně hodnocena. K kurzu byl Marxismus, a lídři sociální demokracie se zabydli v parlamentu, stejně tak lídři slovanských království si našli místo v parlamentu. Reflektování "potřeb" lidových bylo. Jenže proč je vyslyšet, když nám vyhovuje za ně bojovat do rozthání těla. Co by pak s náma bylo, kdybychom ty jejich potřeby umožnili naplnit? Vždyť by nás již nepotřebovali.  Viz též Wiener Zeitung z těch dob pčed r. 1914. Monarchie R-U, suchozemská upadala v konkurenci vůči Velké Británii a USA.

Dodávám, že VB a USA byly založeny a praktikovaly daleko větší svobody občanské a právní a v USA speciálně o rozparcelování půdy, kterou v R-U drželo pár šlechtických rodů, a nechtělo ji rozparcelovat a odprodat "poddaným", i v tom našem Českém království to tak bylo. První věcí po ustavení Československa byla pozemková reforma, aby se hospodářství rozproudilo více a občnanské potřeby byly vyslyšeny. Tak byl "KAPITÁL" půdy realizován dle původního objevu, který K.Marx zveřejnil ostatním ekonomům, ovšem s nutnými doprovodnými akty právními.

J. Mrázek 1.12.2011 9:29

Re: vynikající rozbor-poznámka:

Ustálené rčení "jako červená nit se dějinami táhne" se hodí na mnoho funkcemi vybavených, leč intelektuálně nedostatečných jedinců s nadlimitními katastrofickými schopnostmi, kteří dokáží (opět rčení) "pootočit kormidlem dějin" neomylně na stranu nejméně vhodnou. V dějinách se to vše dá zpětně vysledovat, ale v současném dění a hektické realitě těžko a teprve když bude pozdě a důsledky dolehnou,a tak teprve pak a pozdě bude čas na hodnocení, co jsme udělali špatně.Jsme odsouzeni (obávám se) k vývoji, který se nám všem nebude líbit a který na další desítky let zablokuje možnost tentokrát bez fatálních chyb dát dohromady (rčení) "starou dobrou Evropu"...chtělo by to šokovou léčbu jiným civilizačním zájmovým spolkem odjinud, jinak se z toho zdejší civilizace sama nikdy nevyhrabe....takový cizí protektor a dohlížitel, co už podobné dětské nemoci svého jiného světa dávno vyřešil a zdejší nestabilní entitu dokáže dovést k prosperitě a rozumu....aby alespoň děti našich dětí měly lepší a smysluplnnější život bez barikád , střílení a krizí.

K. Janyška 1.12.2011 7:54

Asi víte houby o civilizaci a jejich důsledcích, autore... Dzp.

J. Poláček 1.12.2011 7:34

Re: vynikající rozbor

Mistře ! příležitost pro vás se s nima utkat v důstojném klání o správnou verzi dějin. Držím palce pravdě, i kdyby měla být jenom špičkou hory na kterou vyleze málokdo.

V. Vlk 1.12.2011 0:21

vynikající rozbor

to se zase pár germanofilů potí,jak budou mlátit od klábosnice