17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

HISTORIE: Jak USA ukradly Filipíny (2)

První post-magellanovskou výpravu vedl Francesco Garcia Jofre de Loaisa. Sedm lodí a 450 mužů vyrazilo v roce 1525 ze Španělska. Tato cesta byla katastrofa. Francesco ztratil 5 lodí. Poslední dvě lodě byly s posádkou uvězněny na Molukách Portugalci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Schütz 21.4.2022 19:31

Že se angličtina stala filipínským oficiálním jazykem vedle tagalogu není zas tak překvapivé. Američané ustavili na Filipínách administrativu řízenou z Washingtonu, která měla Filipíny připravit na nezávislost. Prvním civilním guvernérem Filipín se stal pozdější americký president Taft. Největším americkým úspěchem byla politika tzv. benevolentní asimilace presidenta McKinleyho. Hned po skončení války Američané vypravili na Filipíny konvertovanou loď na přepravu dobytka plnou učitelů. Loď se jmenovala Thomas a její pasažéři se brzy stali známými jako "Thomasité". Díky jim Filipíny zanedlouho dosáhly nejvyššího stupně gramotnosti v celé jihovýchodní Asii. Protože se američtí učitelé rozhodli, že vyučování v početných místních jazycích by bylo nepraktické a bylo by potřeba příliš mnoha překladů učebnic, stala se angličtina všeobecně užívaným oficiální jazykem. Dnes všichni vzdělaní Filipínci mluví plynně anglicky, protože sekundární a univerzitní vzdělání probíhá v angličtině. Kdo sleduje filipínskou televizi, záhy zjistí, že politici, novimáři, kazatelé i nejrůznější celebrity přeskočí z tagalogu do angličtiny klidně uprostřed věty.

P. Schütz 21.4.2022 19:18

Roku 1569 Legazpi vyslal na průzkum severní části souostroví Martína de Goiti s 300 vojáky a několika domorodými průvodci. Goiti objevil Panay a Mindoro, kde se setkal s čínskými obchodníky a musel se bránit čínským pirátům. V květnu 1570 konečně Španělé vpluli do Manilské zátoky a byli vlídně uvítáni místním muslimským obyvatelstvem. Goiti po několik týdnů předstíral přátelství a spojenectví s místním vládcem rádžou Sulimanem. Pak však ve vhodném okamžiku zaútočil a zmocnil se města a přilehlé oblasti. Mezitím na Cebu dorazily další posily, což umožnilo Legazpimu odtud vyrazit s 250 španělskými vojáky a 600 domorodými válečníky na průzkum ostrovů Leyte a Panay. Když se však Legazpi dozvěděl o dobytí Manily, obrátil se tam. V Manile uzavřel mír s muslimskými rádži a dohodl se s nimi na vytvoření smíšené městské rady tvořené dvěma starosty, dvanácti radními a sekretářem. Prohlásil Manilu hlavním městem ostrovů a sídlem španělské koloniální vlády v západním Pacifiku. Zároveň zahájil výstavbu hrazené španělské enklávy Manily známé dodnes jako Intramuros. López de Legazpi vládl nové kolonii ještě rok, než podlehl snad infarktu roku 1572. Zemřel prakticky finančně zruinovaný, protože všechno osobní jmění investoval do výpravy. Místem jeho posledního odpočinku je kostel Sv. Augustína v Intramuros.

P. Schütz 21.4.2022 19:18

Miguel López de Legazpi byl to synem nevýznamného baskického šlechtice a rozhodl se proto hledat štěstí v nových zámořských koloniích. V Novém Španělsku udělal docela pozoruhodnou kariéru a dosáhl postavení civilního guvernéra hlavního města Mexika. V již pokročilém věku 62 let byl roku 1564 vicekrálem Luisem de Velasco na přání krále Filipa II. pověřen hazardním úkolem najít Filipovy ostrovy a vybudovat tam kolonii. Legazpi vyplul z mexického přístavu Barra de Navidad 21. listopadu 1564 s pěti loděmi a 500 vojáky na palubách. Plavba přes Pacifik trvala 93 dní a po mezipřistání na Marianách výprava dosáhla 13. února 1565 pobřeží Cebu. Po několika šarvátkách s domorodci Legazpi raději odplul, aby 16. března po odbočce k Leyte dosáhl ostrova Bohol. Zde, poté co se mu povedlo přesvědčit domorodce, že nejsou Portugalci, uzavřel pokrevní bratrství s náčelníkem (datu) Sikutanou a získal od něj první koření a zlato. Koncem dubna se flotila vrátila k Cebu a zničila vesnici rádži Tupase. Zde Španělé založili první dvě osady, Villa del Santisimo Nombre de Jesús a Villa de San Miguel. Roku 1567 dorazila na Cebu posila, 2100 španělských a mexických vojáků a dělníků, kteří vybudovali první řádný přístav a pevnost Fuerza de San Pedro.

F. De Winter 21.4.2022 9:11

Sliby se slibují, blázni se radují. Gorbačov byl naivní idealista, bohužel pro Rusy, bohudík pro nás, protože jsme dostali šanci vyklouznout.

Bohužel pro nás jsme si svobody moc neužili, neb nás naše "elity" obratem prodaly někomu jinému. :-P

K. Křivan 21.4.2022 9:10

Škoda, že v roce 1945 USA "neukradli" i ČSR. Věčná škoda !!! Stali jsme se jen sovětskou gubernií. Pfuj !!!!

J. Ganaur 21.4.2022 7:49

;-DPředpokládám, že bude i pokračování.....

P. Brecík 21.4.2022 9:13

Ano, pokračování máme v přímém přenose. samostatná, demokratická UA. Vládu ovšem jmenovala Nullandová po vítězném únoru, co to melu, po vítězném Majdanu. https://radiozurnal.rozhlas.cz/hovory-diplomatu-o-ukrajine-unikly-na-internet-ukazuji-rozdilny-pristup-eu-a-usa-6284505

J. Ganaur 21.4.2022 10:25

Cecíku, brecíte dobře, ale na špatném hrobě!Bylo to o Filipínách, zajděte na oční nebo spíš na psychiatrii!:-P:-P:-P

P. Brecík 21.4.2022 10:28

To nic, Genauere. Inteligenti pochopí, že model "Filipíny" se podobá modelu UA ( a mnohým dalším) Nebuď frustrovaný - rozum v apatice nekoupíš.