14.8.2022 | Svátek má Alan


Diskuse k článku

HISTORIE: Izrael nevznikl důsledkem holocaustu

Dne 20.1.1942 se Hitlerovi nohsledi včetně šéfa SS Reinharda Heydricha, Adolfa Eichmanna a dalších vedoucích představitelů Třetí říše sešli ve vile v německém Wannsee a rozhodli o tzv. „konečném řešení židovské otázky“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zaorálek 16.2.2022 13:56

No ano, porážka je vždy nepříjemná, pokud vím, ty předpisy byly takové, aby se zajistilo, že zvíře bude trpět co nejméně, ale dnešní systém je určitě lepší.

S tím masem a mlékem nevím, co myslíte, snad to, že maso mláděte se nesmělo vařit v mléce jeho matky.

S těmi čarodějnicemi si myslím, že je to poněkud složitější a spíš je to o názoru na trest smrti. Zaslouží si čarodějnice trest smrti? Otázka se bude asi většině lidí zdát dnes úsměvná, protože nevěří, že nějaký čarodějnice existují. Pokud ale zjistíme, že existují lidé, kteří zneužívají nějaké duchovní síly, voodoo, kletby a podobně k terorizování, zastrašování, vraždění a atd. jiných lidí, asi se shodneme, že zaslouží trest. Otázka je jaký a trest smrti byl ve starověku běžný.

J. Kočvar 16.2.2022 7:12

Kultura se mění všude - dnešní Číňané nejsou ti samí jako před dvěma tisíci let, tehdejší Číňané se dost podstatně lišili od svých předků z doby bronzové, Řekové a obecně Evropané změnili svoje náboženství, Římané se rozdělili na románské národy. U Židů se leckdy změnily vnější znaky (jidiš, černé kaftany, klobouky a kožešinové čepice), ale v principu chtějí zůstat stále stejní, a to i v diaspoře - jenže to s sebou nese nepříznivou reakci ze strany většinového obyvatelstva.

J. Kočvar 15.2.2022 23:13

Většina národů v tom prostoru, včetně Židů, začala původně jako pouštní lupiči a slečna Lukešová nemá pravdu, když píše, že Arabové vstoupili do dějin až s Mohamedem. Arabové už patnáct set let před "prorokem" Mohamedem vytvářeli politické celky (leckdy jim vládly ženy), od severoarabské kmenové konfederace Kedar přes nabatejské království v dnešním Jordánsku a jižním Izraeli, až po jihoarabskou Sábu. Mezi jejich předislámská díla patří nabatejská Petra nebo obrovská přehrada v jemenském Maríbu, která tamním rolníkům sloužila nějakých tisíc let.

Jižní Izrael patřil k arabské nabatejské říši, svědčí o tom tamní ruiny. Logicky, když autorka nesouhlasně poukazuje na to, že Britové oddělili od původní mandátní "Palestiny" Zajordánsko, tak tím v konečném důsledku říká, že by bylo v pořádku, aby zaručeně nežidovská Petra ležela v Izraeli.

F. Fousek 15.2.2022 23:04

Ano, ve smyslu "megaříší" formátu Peršanů, Řeků apod. máte pravdu. Ale "národy" srovnatelné s tehdejším Judskem už opravdu prakticky neexistují (a s těmi veleříšemi to taky není zase až tak slavné - jejich identita se dost proměnila).

J. Kočvar 15.2.2022 22:43

Pravda. R^

J. Kočvar 15.2.2022 22:42

Starověké národy nevěděly, které z nich si udrží svoji identitu které ne, takže tenhle argument v jejich tehdejší nechuti k Židům nemohl hrát roli. Ostatně málokdo v tom čase a prostoru byl úspěšnější než Řekové a Římané - a skoro každý přejímal řeckou kulturu a chtěl se stát římským občanem.

Asyřané tvoří dodnes asi milionový národ a Peršanů je přes padesát milionů.

L. Kuča 15.2.2022 22:33

Kromě toho kibuc je asi tak ‘levicový’ vynález, jako třeba armáda. Je to prostě struktura s danými pravidly spolupráce a sdílení a nikdo nikoho nenutil na participaci. Člověk věděl do čeho jde, že tím něco získá a něco bude muset obětovat. Přisuzovat tomu nějakou politickou polaritu je pitomost.

H. Lukešová 15.2.2022 22:23

Přesně. Židé jediní ze starověkých národů přežili a to se je tolik lidí snažilo vyhladit úplně, od Amáleka, po Hamana, po některé křesťany, muslimy, nacisty, komunisty, současné neomarxisty, chtějící zničit Stát Izrael...

Zkrátka zástupy antisemitů se pokoušeli židovský národ zničit do posledního člověka..., ale přesto Židé vše přežili, znovuvybudovali svůj stát v zemi svých předků...

F. Fousek 15.2.2022 22:12

Ne? Jenže Židé jsou tu dodnes a kde je konec Bášáncům, Amoritům, Edómcům, Aramejcům, Samařanům, ale třeba i Babyloňanům či Peršanům? I když nějaké zbytky oněch starověkých národů se asi najdou (např. v případě těch Peršanů).

L. Kuča 15.2.2022 22:08

Tak to se velmi mýlíte. Od toho se odvíjí spíše to, jestli bude existovat Čína. ;-)

J. Kočvar 15.2.2022 21:50

Na tom, že se zvíře podřezává při plném vědomí, není nic etického. Zákaz pojídat maso a mléko společně (například cheeseburger) je spíš hysterický než racionální. Rituální tabu nebo etická pravidla měli třeba i staří Egypťané a sociální zajištění ve formě přídělů obilí pro chudé spoluobčany měli i Římané.

Biblický příkaz "čarodějnici nenech naživu" je odporný a vedl k ospravedlnění čarodějnických procesů. Genocidní pasáže ze Starého zákona jsou naprosto ohavné, stejně ohavný je příběh o tom, jak Jael ve svém stanu zavraždila spícího hosta.

Ať už měli starověcí Židé jakékoli rituální předpisy, tak to sotva byl ten důvod, proč byli neoblíbení. Závist s tím neměla moc společného, protože jim moc co závidět nebylo.

V. Kučer 15.2.2022 21:30

Arabové byli původně pouštní lupiči, dále platí to co píše Hana Lukešová.

M. Krátký 15.2.2022 21:28

jo, dost dobrý R^R^R^

J. Kočvar 15.2.2022 21:15

Ve starověku to nehrálo roli - starověcí Židé nebyli schopnější ani úspěšnější než okolní národy.

J. Kočvar 15.2.2022 21:14

Nic proti - starověcí Germáni také nebyli zdaleka tak vyspělí jako dnešní Němci nebo Anglosasové.

J. Prečuch 15.2.2022 20:56

Starověcí Izraelci vynikají , hygienickými a dietními předpisy . Vysoce morálním systémem péče o sociálně slabé . Morálním kodexem . Karanténa, odstup od mrtvol ( což poznal až Semmelweiss , jak důležité je nechodil od pitvy k rodičce.)

Š. Hašek 15.2.2022 20:41

R^

Š. Hašek 15.2.2022 20:41

R^

K. Křivan 15.2.2022 18:39

Antisemitismus je výsledek závisti těch méněschopných a líných vůči schopnějším, inteligentnějším, a pilnějším. Závist je husná vlastnost.

K. Křivan 15.2.2022 18:27

Kdyby Israel vznikl v třicátých letech, tak by to zachránilo životy mnoha statisíců, ne-li milionů Židů. Všichni ti, kteří zemřeli kvůli chování Velké Britanie a jiných visum odmítajících zemí, by mohli žít. Škoda !

J. Prečuch 15.2.2022 18:09

No , v Bibli je , ze část území starověkými Izraelity osídlená byla i na východě jižní hranicí byl potok Jarmuk přitékající do Jordánu z VÝCHODU. Mapa kmenů za jordanskych ( z hlediska zbytku Izraele) je součástí mnoha výtisků Písma .

H. Lukešová 15.2.2022 17:45

Tak Židé měli také své hebrejské písmo, které je originálním písmem Starého zákona a v současnosti se mnoho Židů zasloužilo o rozvoj vědy, spousty nositelů Nobelových cen je židovského původu.

J. Kočvar 15.2.2022 17:35

Arabové existovali už ve starověku. Účastnili se už velké protiasyrské koalice aramejských Syřanů, Židů a dalších obyvatel Levanty, která byla roku 853 př. n. l. poražena Asyřany v bitvě u Karkaru. Arabové jsou mnohem starší než nějaký islám.

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Qarqar

H. Lukešová 15.2.2022 17:14

Ano část Židů v Zemi izraelské zůstala, židovská přítomnost v ní nikdy úplně nevymizela. Ovšem roku 1099 spousty Židů a muslimů pobili křižáci v Jeruzalémě během první křížové výpravy....

S Židy mnohé národy zacházely velmi špatně, Židé byli pasivní a málokdy vrátili úder, snášeli ústrky, pronásledování a vraždění, až po vzniku Státu Izrael znovu Židé narovnali hřbet a začali se adekvátně bránit, vrátit úder teroristům, kteří je chtějí vyvraždit.

J. Kočvar 15.2.2022 17:07

Kdyby se starověcí Židé chovali tak, jak chtějí Izraelci po izraelských Arabech, tak se jim to nestalo. Krom toho část Židů v té oblasti zůstala (a Samaritáni taky - v pátém století se vzbouřili a byli z velké části vybiti).

V. Hlad 15.2.2022 16:44

Nevím, školy nemám, ale extrémní pravice z Ruska !?Vůbec netuším, co tím myslíte. Kde v tom Rusku předtím byla ?

J. Černý 15.2.2022 16:44

Každý strůjcem svého štěstí.

H. Lukešová 15.2.2022 16:44

Nemluvím o tehdejší izraelské levici, mluvím o současné mezinárodní levici, která Izrael nenávidí a to vášnivě a nesmiřitelně...Stačí číst současná levicová média a číst vyjádření současných levicových politiků...

Dnešní izraelská levice nemá nic společného s tehdejší hrdinnou vlasteneckou levicí Davida Ben Guriona, Goldy Meir, a spousty dalších, kteří sami podporovali návrat Židů do Judeje a Samaří a byla to právě Golda Meir, která nařídila agentům Mosadu, aby vykonali odplatu za vraždu izraelských olympioniků, aby i palestinští teroristé zaplatili svou cenu.

Dnešní izraelská levice nenávidí Židy v Judeji a Samaří, ty nejlepší, nejodvážnější a nejstatečnější Židy, které Izrael má, snaží se blokovat nebo zpomalovat osidlování judejsko-samařské krajiny a podporuje vznik teroristické entity zvané "Palestinský stát".

J. Černý 15.2.2022 16:33

Ale jděte. Levice měla v Izraeli významý vliv. Kibuc je zajímavý levicový vynález. S příchodem imigrantů ze SSSR se do Izraele dostala extremni pravice

H. Lukešová 15.2.2022 16:33

Ano, protože Arabové tehdy neexistovali a k Izraeli nemají žádné vazby ani historické, právní či jakékoliv jiné nároky.

Zatímco židovský národ se zrodil již ve starověku, jehož otcem je biblický patriarcha Abraham, Arabové vstupují do dějin až ve středověku v průběhu 7. století, kdy je sjednotil Mohamed pod svou vírou, vyhladil všechny své odpůrce a zahájil velikou arabsko-islámskou expansi.