4.12.2021 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

HISTORIE: Fakta o palestinské „nakbě“

V arabském světě se spojuje termín „nakba“, což v překladu znamená „katastrofa“, s útěkem a údajným masovým vyhnáním mnoha set tisíc Arabů z Palestiny. Je to po řadu desetiletí pečlivě udržovaný mýtus, který už dlouho patří k bojovým pojmům politického a mediálního zápasu o důstojnou interpretaci blízkovýchodního konfliktu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 1.10.2021 23:15

Židé zejména v Německu neměli zbraně, protože Hitler jako všichni diktátoři (včetně japonského Nobunagy v 16.stol.) zahájil vládu tím, že všechny obyvatele Německa krom "svých" odzbrojil. Nebyl první, poslední je zatím ta mnohohlavá hydra v Bruselu.

J. Pokoutný 1.10.2021 23:11

A co kdybyste jednou pro změnu promluvil o lidumilné politice Ruska na Sibiři, když už průběžně omíláte historii USA? Mnohonárodnostní Sibiř se rovněž pěkně "pročistila". Tak třeba ze 13 kmenů Jakutů zbyly 2, pravda, mají možná až 500,000 členů (Navahové v USA jen 300,000). https://cs.wikipedia.org/wiki/Jakuti#P%C5%99ed_p%C5%99%C3%ADchodem_Rus%C5%AF

V. Kučer 29.9.2021 22:13

Muslimové dobyli Palestinu počátkem 7.století, většina obyvatel byli křesťané a ty odsunul až Saladin. Arabové tam začali přicházet hlavně koncem 19. století společně s židy. Byla to prázdná země kterou židé kterou židé zúrodňovali.

H. Lukešová 29.9.2021 19:28

Což ovšem pro Židy nepřipadalo v úvahu být v zemi a žít s lidmi, kteří je chtěli do jednoho vyhladit a zničit... To by bylo jako chtít po Arménech, aby se usadili v Turecku. Moc dobrý nápad by to také nebyl.

P. Boleloucký 29.9.2021 19:13

Po válce probíhaly různé diskuze s návrhy, kde se mají pronásledovaní Židé usadit. Padl i návrh o povinnosti uvolnit území v poraženém Německu.

P. Urban 29.9.2021 18:18

Ovšem dříve, než Slované na "stará německá území" ve střední Evropě.

P. Urban 29.9.2021 18:16

Pokud jde o okolnosti vyhnání Palestinců (v roce 1948 spíše ještě Arabů), doporučuji autorce román Leona Urise Exodus. Snad jí nebude připadat příliš propalestinský.

V roce 1946 skutečně platilo, že něco jako Palestina v politickém smyslu nikdy neexistovalo. Ani palestinský národ. Podobně ovšem v roce 880 platilo, že nikdy neexistoval český stát ani český národ. Ve 4. století n.l. platilo, že ve střední Evropě nikdy nežili žádní Slované. Dějiny jdou dál, v raném středověku, stejně jako po roce 1946. Pokusy udržet v Haifě Araby asi zas tak neúspěšné nebyly, když Haifa zůstala i po roce 1948 zčásti arabská. Ovšem tam ta snaha opravdu byla. V jiných regionech moc vidět nebyla, aspoň pokud vím. Pokud se mýlím, může mě paní Lukešová poučit. Konkrétními příklady z konkrétních míst, ne oficiálně deklarovanou politikou.

Osmanská Palestina byla v porovnání s dneškem skutečně "téměř liduprázdná". To ovšem platí daleko víc o severní Americe před příchodem bělochů. Přesto málokdo pochybuje, že běloši sebrali Indiánům jejich zem.

Izrael mohl po vyhlášení definitivního příměří v roce 1948 usilovat návrat vyhnaných či uprchlých Arabů. O podobné snaze ze strany Izraele jsem neslyšel. Na jednu stranu je to pochopitelné, na druhou stranu těžko věřit, že jedním z cílů vznikajícího Izraele nebylo zbavit se většiny Arabů. Oficiální rozkazy samozřejmě neexistovaly, stejně jako neexistovaly (písemné) rozkazy pro chorvatské jednotky obsazující v roce 1995 kninskou Krajinu. Ostatně ani Hitlerův rozkaz k vyvraždění Židů dosud nebyl nalezen. A je pravděpodobné, že v písemné podobě nikdy neexistoval.

P. Barabáš 29.9.2021 17:27

Veliká pochvala paní autorce nejen za tento vynikající příspěvek, ale i za dlouhodobou erudovanou publikaci a komentáře dění z Izraele a přilehlých oblastí.

V. Kučer 29.9.2021 16:30

Židé byli vždy chytřejší, nesměli provozovat řemesla a tak půjčovali peníze.

V. Kučer 29.9.2021 16:18

V dobách biblických existovali Pelištejci kteří zmizeli z historie poté co Alexandr Makedonský dobyl Gazu a protože se hrdinně bránila nechal všechny muže pobít, ženy a děti prodal do otroctví. Arabové tam začali přicházet mnohem později.

I. Samson 29.9.2021 16:00

Na margo pána pod pekným českým menom V. Kučer: Arméni nemali v rukách banky (áno, boli šikovnejší ako Turci), Kurdi nemajú v rukách banky (áno, sú chápavejší ako Arabi), "blbí" Židia mali v rukách financie, lebo sa naučili čítať, písať a počítať oveľa skôr ako "gójovia". A za schopnosť vzdorovať ľudskej živočišnosti mali a majú byť trestaní? Veď to už si môžem prečítať Protokoly siónskych mudrcov (plagiátorsky produkt cárskej ochranky odpísaný z pamfletu proti Napoleanovi III od francúzskeho autora"). Herrrrgottt, my tu na Slovensku máme teraz už arizované banky a bankárov a sú to Slováci (tí menej slovenskí, ak nedostali infart na liečebnej kúre v Oswienčimi - bratia Poliaci prepáčte, v ́Aušvice ́) sú dávno v Izraeli alebo inde. Máme teraz urezať hlavu každému Slovákovi, ktorý je vyšší a vyčnieva z radu? To by tu už dobrá štvrtina Slovákov nebola. A mohli by si za to sami, nemali sa naučiť rátať viac ako do troch!

J. Kindl 29.9.2021 15:38

To je oblíbená fáma.

V. Kučer 29.9.2021 15:27

Také většina bank byla v rukou židů, možná to byl hlavní důvod konečného řešení.

H. Lukešová 29.9.2021 14:36

Tam, kde evropští Židé mohli bojovat, bojovali. Mnoho Židů bojovalo ve spojeneckých armádách na Západě i v Rudé armádě veleli židovští generálové a tisíce Židů v ní bojovalo, existovali i židovští partyzáni.

Jenže co měli dělat ti Židé co neměli zbraně, neuměli či jinak nemohli bojovat, a kterých se nikdo nezastal? Snadno se to odsuzuje, když jsme tu hroznou dobu nezažili.

Myslím si, že v současnosti se najdou také Češi a Slováci, co v armádě nikdy nebyli a bojovat neumějí a kdyby propukla válka, bylo by nám moc těžko.

V současném Izraeli mají povinnost sloužit vyjma ultraortodoxních Židů a Arabů všichni, chlapci i děvčata, všichni a většina současných Izraelců již bojovat umí a Izraelská armáda patří k těm nejodvážnějším a nejstatečnějším.

I. Samson 29.9.2021 14:28

Európski židia boli nielen "blbí". Tak sa im totiž šábrovia (tí už narodení v Palestíne) vysmievali, keď sa dajaké minipercento z tých, ktorí prežili, dostalo do Izraela a používali na nich neporovnateľné porovnanie: Nás bolo 600 tisíc a ubránili sme sa ohromnej presile arabských koránistov a neonáckov. Vás bolo 6. miliónov a išli ste ako blbci a ovce do vyhladzovacích kúpeľov. Židia nie sú iba "blbí", sú aj potomkovia opíc a svíň, ako sa poľahky dočítate v arabskej tlači. Treba priznať, že v Izraeli sa k obetiam bezprecedentného fenoménu zvaného šoa, po slovensky holocaust, začali správať slušne a prestali tými "blbými" Židmi, aj v dôsledku demonštrácií v Tel Avive a inde, pohŕdať, dokonca im po čase priznali slušnejšie dôchodky. A mnohí z týchto "blbých" Židov z Európy sú dnes nielen lekári, ale aj vojaci v elitných ozbrojených zložkách. Doma, v obchode a vo verejných dopravných prostriedkoch hovoria zatiaľ napr. po rusky, ale v armáde majú zákonite iba ivrit, inak by si pri bojových misiách veľmi nerozumeli.

R. Tichý 29.9.2021 12:27

Fajn. Prelozit, vytisknout na letaky a shazovat z letadel. Nejen v Arabii, ale i do bolsevickych kampusu pri zapadnich univerzitach.

H. Lukešová 29.9.2021 11:44

Ale jsou i blbí Židé, tedy ti Izrael a jiné Židy, zejména ty vlastenecké a sionistické, nenávidějící. Sebenenávidějící Židé nenávidí Stát Izrael, judaismus a sionismus. Jsou Židy jen krví, ale ne kulturou a náboženstvím a tito lidé dávají munici všem antisemitům.

A. Šindelář 29.9.2021 11:35

Židé a blbí .....??? "Blbého Žida" jsem ještě nepotkala !!!

A. Šindelář 29.9.2021 11:30

Outstanding Ms. Lukes R^R^R^!!

P. Milan 29.9.2021 10:08

"Palestínski Arabi sú už niekoľko desaťročí moderným národom, jedným z mnohých arabských, ..."

No, nevím. Co jsou vlastně znaky národa, natož moderního národa?

J. Ziegler 29.9.2021 9:50

Děkuji za zajímavý článek.:-)

J. Pokoutný 29.9.2021 9:23

Jen bych upozornil, že ještě v 11-13. stol. obývali území na západ od Jordánu a od Laodikeii po Gazu syrští křesťané (zda se už cítili být Araby, je sporné), podél Jordánu existovaly silně opevněné židovské (nebo částečně židovské) osady a za Jordánem kočovali Beduíni, přepadávající každou karavanu na Královské cestě, na kterou si troufli (a potíže s nimi měl i tvůrce středověké SAR, Kurd Saladin). Pouze v bohatých přístavech na pobřeží se dá mluvit o arabské většině - do doby jejich dobytí Latiny ve 12. stol. a vypuzení části Arabů jako páté kolony egyptských Fátimovců (navíc byly tyto přístavy zničeny ve 3/4 13. století egyptskými mamlúky, obávajícími se, že se Evropané vrátí, což se nestalo).

J. Lukavsky 29.9.2021 7:47

"13% lekárov v Nemecku boli Židia" Židi byli vždy intelektuálně na výši. Seznam Židů - nositelů Nobelovy ceny (za vědu!) má snad několik stran. Z muslimů či Arabů... myslím jeden fyzik Pakistánec (studoval a pracoval hlavně v USA). No a Jásir Arafat - Nobelova cena míru! J.L. end

I. Samson 29.9.2021 1:05

Keďže som "nočný pracovník", budem asi reagovať ako jeden z prvých. Priznám sa, že pri čítaní príspevkov p. Lukešovej sa často pristihnem pri súhlasnom brumčaní. Voči tomuto jej článku nemám faktografické námietky. Len by som dodal, že Izrael palestínskych Arabov bez problémov prijal ako národ, zatiaľčo Palestínčania to opätovné gesto voči Židom ako národu neurobili.

Palestínski Arabi sú už niekoľko desaťročí moderným národom, jedným z mnohých arabských, lenže Židia si píšu rok 5782/5783. To spomínam preto, že pre semitské národy je kategória historického času dôležitejšia ako momentálny život.

Áno, Židov diskriminovali a kynožili už za Proroka (také vaše Lidice sú prechádzkou ružovým sadom v porovnaní s vyhladením židovských kmeňov v Arábii, o ktorých sa píše v Koráne), ale neviem, prečo im muslimovia vo svojej pýche nechceli ponechať aspoň vrak ich pôvodnej vlasti, z ktorej pochádzajú. Ani si neviem predstaviť, že by napr. v Egypte zvolili do parlamentu politickú stranu, povedzme pod názvom EGJUDA, ktorá by žiadala návrat Židov, nauznávala arabskú etnicitu Egypťanov a spochybňovala hranice tohto štátu na Sinaji. Židia to v Izraeli Arabom dovolili, ale to je tým, že Židia sú tradične "blbí". Mimochodom, pred Noriberskými zákonmi (1935) ich žilo v Nemecku 0, 74%, ale 13% lekárov v Nemecku boli Židia.