6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Výraz solidarity

Vláda Petra Fialy se jednohlasně rozhodla, že pošle Ukrajině darem 4000 dělostřeleckých granátů jako výraz solidarity se zemí, která je ohrožovaná sousedním Ruskem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Žůrek 29.1.2022 5:32

Ano, je to tak.!!

My jsme například 21. srpna 1968 měli rozum a s Ruskem, (tehdy to byl CCCP), neválčili. Bylo to opravdu v pořádku. (Mít rozum.)

Ukrajina, to co dělá, to vede jen ke zbytečné vnitřní válce... Bůh nás chraň od takové Jugoslávské Srebrenice anebo od Sýrie - tož takovou cestu volit, tomu nerozumím. Tady bychom měli Ukrajinu raději varovat. Vždyť my v České republice pořád nejsme jako na "Západě," ještě jsme pořád nějak nedohnali ten "pomyslný Západ". Buďme rádi, že máme to, co zde máme... Zdař Bůh!

M. Grundmann 29.1.2022 2:11

Po svém vzniku v roce 1918 bylo hlavním cílem československé politiky vytvořit si přátelské vztahy se všemi svými sousedy. To se bohužel tehdy nepodařilo, první republika zanikla a její části si mezi sebou rozdělili její sousedi. Po druhé světové válce, ani v roce 1968 se tohoto cíle podařit nepodařilo.

Rusko se dlouhodobě a systematicky snaží dosáhnout toho, aby bylo obklopeno státy, které se k němu chovají přátelsky, které s ním udržují vzájemně výhodné ekonomické vztahy, a přitom netrvá na úplné ekonomické a politické orientaci na Rusko. Je to nabídka mezinárodních vztahů, kterou Československo bohužel nikdy nedostalo a o kterou se vždy snažilo.

Porovnávat situaci Ukrajiny s rokem 1938 mi připadá naprosto nesmyslné. Ukrajina nehledá přátelské vzájemně výhodné vztahy se všemi sousedy. Po Majdanu v roce 2014 se rozhodla jít cestou nevojenské konfrontace s Ruskem, odmítla návrhy spolupráce s Ruskem, odmítla nadále o takové spolupráci diskutovat a vyjádřila svou vůli se zcela politicky orientovat na dlouhodobě Rusku nepřátelské bloky, Evropskou Unii a NATO.

USA vedou podobnou politiku jako Rusko. Snaží si udržet přátelské vztahy se svými sousedy Kanadou a Mexikem a netrpí nepřátelské režimy na Kubě a ve Venezuele. Konfrontační kurs Ukrajiny mi připadá nesmyslný a pro Ukrajinu velice nebezpečný. Západ sice oficiálně deklaruje právo každého státu se chovat v určité míře nepřátelsky vůči svým ( ovšem pouze nezápadním ) sousedům, ale tato západní vize nepřátelského soutěžení v duchu mezinárodního západního fair play je pouhou iluzí a podobné mezinárodní uspořádání nikdy nefungovat nebude.

M. Grundmann 29.1.2022 2:19

Jenom drobná poznámka : nikdy jsem nečetl žádné proruské servery na internetu a můj pohled na mezinárodní situaci vychází výhradně z mých vlastních úvah. Podobné konflikty jsem předpověděl už po ultimátu NATO Jugoslávii z 18. března 1999, kdy se celý Západ oficiálně vydal na cestu konfrontace se zbytkem světa a přestal se řídit do té doby všeobecně uznávanými pravidly mezinárodního práva.

V. Lukeš 29.1.2022 6:32

Pane Grundmanne, správně jste napsal, že Ukrajina se odmítla podřizovat se Rusku a vyjádřila vůli se zcela orientovat na EU a NATO. Jakým právem jim v tom Putin brání? Mě připadá přirovnání s rokem 1938 zcela případné. Zabrání Sudet = zabrání Krymu, 15. březen 39 = zabrání východu Ukrajiny, 1.září 39 = válka s NATO.

M. Grundmann 29.1.2022 16:15

Ukrajina neodmítla se podřizovat Rusku, ale odmítla s ním mít přátelské vztahy. Ukrajina se rozhodla sama bezdůvodně jít do nesmyslné konfrontace s Ruskem, aniž by k tomu byla Ruskem vyprovokována. Politika nesmyslné konfrontace s celým světem je dnes bohužel oficiální politikou celého Západu, který jedná jednostranně jako silnější vůči slabším a odmítá jakoukoliv formu rozumné spolupráce se zbytkem světa. Takto se však může chovat pouze ten nejsilnější, jenom on může podle libosti vyhlašovat neustále nějaké sankce proti komukoliv a v okamžicích vlastního vzteku vybombardovat nějaké místo kdekoliv na světě. Ukrajina špatně pochopila současný svět a zcela chybně se sama rozhodla následovat příklad Západu.

Československo nikdy nedeklarovalo vůli jít do jakéhokoliv konfliktu se svými sousedy. Nevyhlásilo vůči Německu žádné sankce, nechtělo zakázat používání německého jazyka v Československu, nechtělo vstoupit do žádného Německu nepřátelského uskupení. Před 18. březnem 1999 by snad něco podobného ani nikoho nenapadlo, tento podivný postoj zejména menšího státu vůči většímu sousedovi je vynálezem 21. století.

V. Lukeš 29.1.2022 6:32

Pane Grundmanne, správně jste napsal, že Ukrajina se odmítla podřizovat se Rusku a vyjádřila vůli se zcela orientovat na EU a NATO. Jakým právem jim v tom Putin brání? Mě připadá přirovnání s rokem 1938 zcela případné. Zabrání Sudet = zabrání Krymu, 15. březen 39 = zabrání východu Ukrajiny, 1.září 39 = válka s NATO.

V. Wagenknecht 29.1.2022 9:44

"Ukrajina" žádnou vůli nevyjádřila, vyjádřili ji pučisté z roku 2014, kteří údajně reprezentují celou Ukrajinu, ve skutečnosti ale ani ne polovinu jejího obyvatelstva. Vedení miliardáři a chránění milicemi pod nacistickými symboly.

M. Grundmann 29.1.2022 16:28

Žádné právo chovat se bezdůvodně nepřátelsky vůči svým sousedům nikdy neexistovalo a ve skutečnosti neexistuje ani dnes. Západ se tak může chovat pouze díky své pozici nejsilnějšího. Ukrajina není nejsilnější supervelmoc podobně jako většina zemí světa a na tento postoj právo nemá. Měl by si to uvědomit i pan Vystrčil, než pojede někam na Dálný Východ.

Kdyby se Československo chovalo před rokem 1938 jako Ukrajina po roce 2014, všechny ostatní státy včetně velmocí by se postavily proti němu.

J. Lukavsky 29.1.2022 8:32

"odmítla návrhy spolupráce s Ruskem" kupř. Ukrajina odmítla podepsat Budapešťskou dohodu a vzdát se svých jaderných zbraní za záruky své celistvosti. Prostě Rusko se tak snažilo a snaží aby se sousedy vycházelo a všichni mu hází klacky pod nohy. J.L. end

M. Grundmann 29.1.2022 16:37

Je třeba odlišit všechny události před a po 18. březnu 1999. V tento den se NATO v čele s USA rozhodlo vypovědět do té doby platné mezinárodní právo a nahradit jej právem silnějšího. NATO se pravděpodobně inspirovalo svou politikou vůči Iráku, vůči kterému přes deset let vyhlašovalo nejrůznější sankce, bezletové zóny a který v okamžicích vlastního vzteku bombardovalo. To vše bez jakéhokoliv plánu na řešení této politické situace.

Po 18. březnu 1999 Západ zaujal oficiálně podobný konfrontační přístup k celému zbytku světa a Ukrajina pouze udělala tu chybu, že se tímto nesmyslným postojem v roce 2014 inspirovala.

P. Hák 29.1.2022 13:27

R^

J. Bartoš 29.1.2022 1:35

Dnes jsem četl, že Zelenský se nepohodl s Bidenem, který mu oznamoval, že Rusko zahájí útok v únoru a Zelenský vyzval západ,aby nestupňoval hysterii. Osobně bych doporučil Ukrajině,aby to udělali jako Afgánci, nechat se vyzbrojovat,vytahat z nich prachy a pak se domluvit s Ruskem!

T. Kohout 29.1.2022 1:08

Místo povídání o Hitlerovi dám realističtější přirovnání.

Američanům se nelíbilo, když se Rusové zahnizďovali na Kubě a situace se musela vyřešit. Podobně se Rusům nelíbí, když se Američané (pod jakýmkoli propagandistickém krytím) zahnizďují kolem dokola hranic a zřejmě se tato situace také bude muset řešit.

M. Šejna 29.1.2022 1:01

Těch 4000 dělostřeleckých granátů použije ukrajinská armáda na ruskojazyčna města na východě Ukrajiny. NATO bude podporovat toto humanitární bombardování přísunem další munice.

Rusko možná jen zajistí na hranicích dostatek potravy a teplého oblečení tisíce ruskych uprchliků. :-P

Š. Hašek 29.1.2022 9:19

Možná, že budete mít velice smutnou pravdu.

F. Žůrek 29.1.2022 0:27

Každé přirovnání kulhá. Nu, a toto je docela chromé.